| контакт | маркетинг
КОШАРКА

14.11.2017

Блокотехна не губи двапати по ред

Со победата од 86:82 на гостувањето кај Академик Бултекс, Блокотехна го зазеде првото место на табелата во БИБЛ со биланс 4-1, и не дозволи за првпат сезонава да врзе мини-серија од два порази по ред.

 
Академик првиот поен го даде во трета минута и тоа од слободно фрлање, а веќе во 6. минута, Блокотехна направи 11 поени разлика. Гевгеличани делуваа разиграно во напад, лесно го наоѓаа патот до кошот и без проблем ја одржуваа разликата.
Се повреди Бенџамин, кај нив се разигра Секулов кој за неполни 9 минути, даде 15 поени, а досега во БИБЛ цела сезона имаше само еден поен. Тој со 22 поени го покри катастрофалното издание на првиот стрелец Јумипиг, кој беше запрен на пет. Во 16. минута, Академик дојде до своето прво водство. Огромниот пад на гевгеличани во втората четвртина резултираше со предност на Бугарите од десет поени разлика.
Третиот период му припадна на македонскиот тим, на три минути до крајот на третата четвртина, Блокотехна се врати во водство. На три минути до крај беше 80-72 за Академик, но гевгелискиот тим за две минути направи серија од 9-0 и за драма во финишот. На 11 секунди до крајот, Младеновиќ погоди две слободни за 84-82, домашните утнаа, а Бенџамин стави точка. Бенџамин со 31 и Мијатовиќ со 22 поени, беа најдобри во победничкиот тим, додека Младеновиќ и казарновски постигнаа по 12.



Датум: 14.11.2017, 19:04
Статијата е прочитана 329 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
22.03.2018
22.03.2018
22.03.2018
22.03.2018
22.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense