ФУДБАЛ
19.11.2017
Во 18 часот сите погледи ќе бидат вперени кон Националната Арена каде што се среќаваат вечните ривали. Се подготвува „фешта“ на најголемиот стадион и роденденско славје на „Комити“
19.11.2017
Лидерот со 4:0 го победи Скопје со хет-трик на Буба Хасани, Шкупи со 4:1 славеше над Ренова. Серџио во 94. минута погоди за 1:1 во Струмица
19.11.2017
Судува го симна Жалгирис од тронот во директен дуел на двата тима по кој падна одлуката. Битолчанецот го подигна големиот пехар
19.11.2017
„Да, точно е дека Тренерската организација ги предложи Спировски, Ибраими и Хасани за играч на сезоната, но сметам дека најдобар избор е тоа што го прави „Македонски спорт“, кога за вашиот весник најдобрите ги избираат капитените и тренерите“, вели Ѓоре Јовановски, претседателот на Тренерската организација
19.11.2017
Поранешниот предводник на Македонија, би можел повторно со селекторска функција
19.11.2017
Денеска се играат мечевите од 16. коло во ПМФЛ. Во сенка на големото дерби меѓу Вардар и Пелистер, во Струмица Академија Пандев го пречекува Работнички
18.12.2017
Почитувани, денеска, не по наша вина, поголем број од вас не можеа да го прочитаат најновото издание на „Македонски спорт“, односно вистинското кое во текот на вчерашниот ден нашата редакција го подготви за вас почитувани. Имено поради проблеми со печатницата, во внатрешноста на Македонија беше испечатен и дистрибуиран сосема погрешен број на вашиот и наш весник. Само во Скопје можеше да се купи вистинското издание на „Македонски спорт“ и затоа ве молиме да го прифатите ова наше искрено извинување поради грешката, ќе повториме дека таа дојде не по наша вина. За оние кои не беа во можност го добијат вистинското издание на денешниот број од весникот, тоа ќе можат да го сторат преку пдф формат на фејсбукот на нашиот сајт. Уште еднаш искрено извинување за вас почитувани читатели...
18.11.2017
Иако се очекуваше сигурни три бода на Беласица, сепак, одиграа без голови против Осогово
18.11.2017
Македонија ЃП беше подобар противник и ги совлада „млекарите“ со 3:0 на денешниот дуел во Ѓорче Петров
18.11.2017
Давид Бабунски погодува од голема далечина, но, за жал, неговиот тим Јокохама губи бодови
18.11.2017
Германски фанови од Минхен, се во посета на нашата земја и се присутни на натпреварот од Втората лига во Ѓорче Петров каде што Македонија ЃП игра против Еуромилк
17.11.2017
Ќе беше уште подобро Вардар и Пелистер да се бореа за врвот на табелата. Со тоа, неделното дерби што ќе се игра во вечерен термин ќе беше уште поголем спектакл
19.11.2017
Трет гол за Македонецот во „Чемпионшип“ со кој го донесе неговиот тим до 2:0
19.11.2017
Башакшехир го совлада лидерот на Суперлигата, Галатасарај, со 5:1, а потоа се потсмеваше со нив
19.11.2017
Македонскиот интернационалец беше еден од најдобрите на теренот во Кротоне
19.11.2017
Милан изгуби од Наполи, далеку е од местата за Европа, на повидок е уште една лоша сезона. Тренерот Монтела е оптимист, а ни самиот не знае зошто
18.11.2017
Велс остана без селектор, Колмен одлучи да си замине
17.11.2017
Тогоанецот ги открива своите лични проблеми
17.11.2017
Шпанска „Марка“ обрна внимание на еден интересен детаљ што ќе го одбележи дуелот меѓу Атлетико и Реал во сабота
17.11.2017
Лондонските „сини“ комплетно ја утнаа проценката за реконструкцијата на „Стемфорд Бриџ“
17.11.2017
Младиот напаѓач на Зенит е на радарот на италијанската фудбалска репрезентација
17.11.2017
Изгледаше како нормална прес конференција се додека не беше поставено едно „провоцирачко“ прашање
16.11.2017
Атлетик го цени својот херој и миленик на навивачите
15.11.2017
Заврши ерата на Џанпјеро Вентура на кормилото на Италија. Иако тој не попушташе, Федерацијата одлучи да му врачи отказ
14.11.2017
Каков настап на Данците. Победа од 5:1 над Ирска среде Даблин и пласман на Мундијалот
повеќе >
КОШАРКА
19.11.2017
Словачкиот селектор, Иван Рудеж, даде интересна анализа за нашата репрезентација
17.11.2017
Делегатот забележал дека еден играч на Струмица, имал поразлични чорапи од другите соиграчи. Но, тоа не е доволно за казна.
17.11.2017
Во „штрковото гнездо“ има само уште две места
17.11.2017
Селекторот на националната селекција во машка сениорска конкуренција, Јорданчо Давитков, првата прозивка ја закажа на 20 ноември (понеделник).
17.11.2017
Во кошарката има семафор. Не треба да прашаш кој победил, затоа што пишува на семафорот. На нашата страна од семафорот има само нули, вели Благоја Георгиевски-Буштур, легендата на мак-баскетот, кој по најавите дека се подготвува иницијатива за промена на претседателот на Федерацијата, се согласува дека е потребно на чело на МКФ да седне некој друг.
16.11.2017
16.11.2017
„Би сакал да му оддадам признание на мојот колега Марјан Лазовски за начинот на кој ги тера девојките од неговиот тим да се борат. Не му е лесно со само шест-седум кошаркарки во ротацијата.
15.11.2017
Играта која ја прикажа ЦСКА Москва во првите 30 минути на гостувањето кај Црвена Звезда, беше доволна за лесна и рутинска победа од 85:59 на синоќешниот нивен меѓусебен натпревар во Евролигата
15.11.2017
Радува што борбеноста не изостанува, девојките играат на границите на своите можности, а во наредните квалификациски мечеви кога ќе се вратат и повредените и другите отсутни, може да се надеваме и на подобри резултати
15.11.2017
Македонецот Тане Спасев е нов тренер на полскиот прволигаш Легија Варшава.
повеќе >
РАКОМЕТ
18.11.2017
Европскиот првак неприкосновен над германскиот тим, го победи со 30 дадени гола, како подарок за 30 години на „Комитите“
17.11.2017
Колку што е потребно одиграа вардаровите ракометарки за беспрекорно да ја завршат групната фаза и со максимален број на бодови да го дочекаат јануари и продолжението
17.11.2017
„Сакаме да заокружиме со сите 12 бода и да пренесеме што е можно повеќе во следната фаза. Турингер има свои, ние имаме наши мотиви за овој меч, кој не се сомневам дека ќе го одработиме како што треба за со мирна глава да го чекаме продолжението“, вели пивотот Андреа Чанаџија
16.11.2017
„Важно е да се победи дома и да се задржи лидерската позиција во групата А. А, и треба да се реваншираме за ланскиот пораз“, вели популарниот Самба
15.11.2017
„Мора максимално да го одработиме и овој натпревар, свесни сме дека доаѓа тим на кој му се потребни двата бода за да остане во Лигата на шампионите. Не смееме да ги потцениме, мора да одиграме како што знаеме и можеме...Сериозно во одбраната, која е клуч за победата“, вели капитенот Јованка Радичевиќ
14.11.2017
09.11.2017
Голманот на Целје го напушта матичниот клуб на крајот на сезонава, а следната дестинација можно е да биде европскиот првак Вардар
08.11.2017
„Конкретна понуда од клубот нема, но доколку тие се расположени да продолжиме со овој систем на работа, тогаш јас сум подготвен да останам во Скопје и да ја преземам функцијата прв тренер“, вели Давид Дејвис за „Македонски спорт“
04.11.2017
Иако потешко од очекуваното сепак „црвено-црните“ дами остануваат непоразени во групата Ц, откако со 30:27 (10:11) го совладаа Ларвик
03.11.2017
Асистентот на Раул Гонзалез, Давид Дејвис ќе го наследи тренерското место на својот сонародник во редовите на европскиот првак
02.11.2017
Вардаровиот стратег веќе го потпишал договорот, а во текот на денешниот ден треба да биде промовиран како нов предводник на „светците“
01.11.2017
Голманот уште десет дена мора да одмора и со сигурност ќе ги пропушти дуелите со Кристијанштад и со ППД Загреб од Лигата на шампионите. Бековската и пикерската линија се комплетни
повеќе >
ТЕНИС
14.08.2017
Александер Зверев го изненади освојувачот на 19 гренд слем титули, Роџер Федерер со победа во два сета за да стигне до титулата од Мастерсот во Монтреал и да се промовира во вистинска ѕвезда пред УС опен
31.07.2017
Ждрепката за вториот фјучрс турнир во Скопје сакаше во првото коло да има два натпревари во кои ќе се сретнат македонски тенисери
28.07.2017
Невнимание на чешката тенисерка за време на меч во Кина
24.07.2017
Русин влезе како „лаки лузер“ и триумфираше во Умаг
24.07.2017
Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ ќе го пропушти УС опен поради повреда, а покрај тоа веројатно нема да игра и во полуфиналето на Дејвис купот со Франција во септември
16.07.2017
Швајцарецот Роџер Федерер е нов шампион на Вимблдон откако во финалето го победи хрватскиот тенисер Марин Чилиќ со 3:0 по сетови
16.07.2017
Гарбиње како Кончита
11.06.2017
Рафаел Надал ја освои својата 10-та титула од Ролан Гарос, откако во еднострано финале со 6:3/6:2/6:1 го „уништи“ Швајцарецот Стен Вавринка
09.06.2017
Рафаел Надал е на една победа од „десима“, 10-тата титула од Ролан Гарос, откако во полуфиналето му оддаде вистинска лекција за тенис на земјена подлога на младиот Австриец, Доминик Тим, доминирајќи за 6:3/6:4/6:0
29.05.2017
Рафаел Надал го почна походот кон 10. титула на Францускиот опен со лесна победа во првото коло над Французинот Беноа Пер, додека неговиот можен противник во полуфиналето, Новак Ѓоковиќ во првиот меч со Андре Агаси како тренер беше подобар од Марсел Гранољерс
повеќе >
АВТО-МОТО
13.11.2017
Оваа случка ни доаѓа од Аргентина од локалниот „Топ рејс В6“ шампионат
12.11.2017
Германецот Себастијан Фетел е победник на 19. трка во Формула 1 или претпоследна сезонава на патеката „Жозе Карлос Пачи“ или попозната како „Интерлагос“
12.11.2017
Шпанецот по четврти пат е светски шампион во Мото Гп
29.10.2017
Британецот Луис Хамилтон е новиот првак во Формула 1. Тој сега има вкупно четири трофеи во најбрзиот спорт на планетата
22.10.2017
Во последната трка, откако српскиот автомобилист Урош Бркиќ со автомобил Хонда излета од патеката и удри во еден од организаторите на трката
22.10.2017
Шпанецот победи во Австралија и ја зголеми бодовната разлика во однос на конкурентот Довициозо
20.10.2017
По седумгодишна пауза, повторно ќе има кружна автотрка на скопскиот асфалт! Викендов, во организација на АКК Примо АВЈ, ќе се одржи меѓународната трка „Скопје круг 2017“
15.10.2017
Возачот на Дукати Андреа Довициозо триумфираше на неверојатната Голема награда на Јапонија во 15. трка сезоната во Мото ГП шампионатот претекнувајќи го бранителот на титулата Марк Маркез во самиот финиш
08.10.2017

Македонскиот претставник во ЕТЦЦ не успеа да се закити со шампионската титула по двете слаби изданија на патеката во Мост
08.10.2017
Возачот на Мекларен направи голем чекор напред кон освојвување на титулата со триумфот на Големата награда на Јапонија во Формула 1
повеќе >
НАЈНОВИ ВЕСТИ
19.11.2017
19.11.2017
19.11.2017
19.11.2017
19.11.2017

МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense