Ракомет

ШПАНИЈА НЕ ЗНАЕ ДАЛИ ЌЕ СМЕТА НА ГОЛМАНОТ

Коралес под прашалник, Штербик спремен да помогне!

Лино одлучи: Јагањац дома, нов пивот Беќири

Хрватска во првиот меч од второто коло ќе игра против Бразил, а во...

Исланѓаните насмеани до „уши“ (ФОТО)

Ракометарите на Исланд го одработија единствениот тренинг пред утрешниот меч со...

Калараш се враќа специјално за Македонија

портскиот директор на Вардар и селектор на „зборнаја" го враќа Глеб Калараш по...

Четврта титула по ред Барселона, 37-ма вкупно за Кирил Лазаров

„Бум-бум Кире“ сега има вкупно 37 трофеи во својата кариера, и освоен шампионски прстен во четири различни национални првенства.

Карачиќ го сака Мешков во финалето: Сакам да играм против брат ми!

Задоволен од прикажаната игра и од убедливата победа во полуфиналето со Загреб, тренерот на Вардар, Раул Гонзалес им честита на своите играчи и особено ја пофали одбраната, на прес-конференцијата по натпреварот. „Среќни...

Милиќ: Победивме, а силата ја криевме

  Вардар немаше потреба од загриженост на дуелот со Загреб во полуфиналето од Ф4 турнирот на СЕХА лигата, зашто го имаше расположениот голман Страхиња Милиќ кој заедно со Игор Карачиќ, особено во второто полувреме...

Загреб (пре)лесен залак: Вардар третпат по ред финалист во СЕХА (ФОТО)

Македонскиот шампион ќе игра во мечот за титулата во СЕХА ГСС-лигата. Вардар го совлада Загреб со 30-22 во првото полуфинале на фајналфор-турирот во Нови Сад и само ги нагласи плановите да го врати во свој посед пехарот...

Дваесет комитски грла во „Спенс“ навиваат од срце за Вардар! (ФОТО)

Дваесетина члена на навивачката група Комити во приватна режија допатуваа во Нови Сад за да ги бодрат ракометарите на Вардар на СЕХА Фајналфор турнирот. Иако организаторот очекуваше повеќе црвено-црни симпатизери, а...

Со Франција ќе играме двапати за седум дена!

Европската куќа на ракометот го објави распоредот на натпревари во квалификациите за ЕП во Полска во 2016 година. Циклусот почнува во октомври оваа година, но нам најважен ќе ни биде терминот во април затоа што тогаш ќе...

Вардар против Загреб: Класика за место во финалето

Двата досегашни шампиона во регионалната лига и единствените редовни учесници на фајналфор-турнирите ќе се судрат по осми пат.

СЕХА во хуманитарна мисија во Нови Сад (ФОТО)

Институтот за здравствена заштита на деца и млади во Војводина доби два ЛЦД-телевизори, донација која денеска им ја додели регионалната СЕХА-лига.Неа во име на „СЕХА јужен тек“ ја доделиле Синиша Остоиќ, директорот на „...

Дејан Манасков: Со Чешка ќе се бориме за место на собирот во Полска!

За крилото на македонската ракометна репрезентација и актуелниот вицешампион Металург, Дејан Манасков, Франција е апсолутен фаворит во групата 6 за пласман на Европското првенство (ЕП) во Полска за две години, додека од...

Обрван: Франција е фаворит, Македонија може да се пласира на ЕП!

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Ивица Обрван, не е премногу задоволен од исходот на денешната ждрепка за Европското првенство (ЕП), кое за две години ќе се одржи во Полска, но смета дека жолто-...

Pages