Ракомет

ПСЖ ПРЕКУ НАНТ ДО ПОЛУФИНАЛЕ ВО КУПОТ

Раул го елиминираше Лазаров

Коло на голови: Охрид, Пролет и Пелистер...

Во трите одиграни мечеви од последното коло во Супер-лигата, домашните тимови...

Победи на Охрид и Пролет

Ракометарите на Пролет и Охрид денеска забележаа убедливи победи над Борец...

Мораес напорно работи (ФОТО)

Рожерио Мораес веќе еден месец е надвор од терените по операцијата на коленото...

Икер Ромеро заминува во пензија

Некогашниот шпански репрезентативец, а сега член на германскиот Фуксе Берлин, Икер Ромеро, по завршувањето на сезоната, официјално ќе означи крај на својата кариера. „Ова е најтешката одлука во мојата кариера....

Вардар го договори Хрватот Блаженко Лацковиќ за следните три сезони

Македонскиот ракометниот првак Вардар, потпиша три годишен договор со Хрватот Блаженко Лацковиќ (33) со важност од сезоната 2014/2015. Левиот бек на Хамбург доаѓа во Македонија по десет сезони минати во Бундеслигата...

Јуниорите ќе чекаат противници од третиот шешир

Ракометната репрезентација на Македонија до 20 години ќе биде сместена во третиот „шешир“ на ждрепката за ЕП во Австрија. Во исто квалитативно друштво со нас се Србија, Израел и Словачка, што значи нив сигурно нема да...

Самсоненко: Ниту 6.000 Германци не можеа да се носат со нашите 48 Комити!

Претседателот на македонскиот ракометен првак Вардар, рускиот бизнисмен Сергеј Самсоненко, во изјава дадена за официјалниот сајт на ракометниот клуб, со голема почит ги поздрави навивачите на црвено-црниот клуб кои го...

Шест „вардарки“ во конкуренција за дел од Ол-Стар тимот во ЛШ

Шест ракометарки на ракометниот шампион на Македонија, ЖРК Вардар СЦБТ конкурираат да станат дел од Ол-Стар тимот во ракометната Лига на шампиони. „Црвено-црните“ забележаа одличен пласман во Лигата на шампионите, затоа...

Металург одигра колку што требаше за три бода во Струмица

Ако воопшто постоеше терен лига на кој Металург и Вардар би загубиле бодови во ракометната Супер тогаш тоа е салата  „Парк“ во Струмица, но во првиот обид домаќините останаа на нула. Металург оствари очекувана победа на...

Хрватските медиуми се кренаа: Голужа, го сакаме Карачиќ во репрезентацијата!

Игор Карачиќ одигра одличен меч против Фленсбург и нѐ израдува сите во Македонија, но истовремено им отвори болка на хрватските ракометни вљубеници.

Последици од „војната“: Фленсбург им скинал седум дреса на вардарци! (ФОТО)

На ракометарите на Вардар не им беше лесно во „Фленс Арената“ во Фленсбург да изборат позитивен резултат во првиот четвртфинален меч од Лигата на шампионите. Доказ за големата борба на паркетот е и крајниот биланс на...

Билет на црно за мечот Вардар - Фленсбург чини 2.000 денари! (ФОТО)

Откако ракометарите на македонскиот ракометен првак Вардар се изборија за солиден резултат на првиот четвртфинален натпревар од Лигата на шампионите против Фленсбург, еуфоријата која и претходно владееше за реванш мечот...

Металург ќе бара нов голман, Мијатовиќ заминува во Унгарија

Македонскиот ракометен вице првак Металург за следната сезона ќе мора да бара замена за Црногорецот Раде Мијатовиќ кој потпишал за унгарскиот тим Чургу. Според информацијата на Хандбал Планет, Мијатовиќ ќе биде...

Pages