Ракомет

ТРАДИЦИЈАТА Е НА НАША СТРАНА ПРОТИВ ЈУЖНОАМЕРИКАНЦИТЕ

Македонија против Чиле за 15 позиција на Мундијалот

ВИКЕНДОТ МОЖЕ ДА ПОЧНЕ: На Германците сè што им...

Фановите на домаќинот на Светското првенство, очекувано доминираат во „Ланксес...

ГОНЗАЛЕЗ: Не успеавме да се кренеме по поразот од...

„Не сум незадоволен. Играа сите и одигравме добар меч. Секако дека не сум...

Кокшаров уште жали за главната рунда, триумфот...

Директорот на Вардар, Едуард Кокшаров и натаму не може да го преболи...

Миркуловски: Уф, каква тешка ждрепка за Металург!

Македонскиот репрезентативец кој ги брани боите на Металург, Филип Миркуловски беше релативно изненаден од добиените противници на ждрепката во Виена. Средниот бек моментално е на одмор со своето семејство, а СПОРТМЕДИА...

Металург повторно на испит со Кил, Вардар на мегдан со Веспрем и Рајн-Некар

Двата македонски претставника ги добија противниците за фазата по групи од следната сезона во Лигата на шампионите и на прв поглед изгледа дека им претстои вистински пекол. Нашиот првак Металург имаше (не)среќа уште...

Будуќност ни е судбина: „Вардарки“ ќе се одмаздуваат на Црногорките во групите од ЛШ

Екипата на ЖРК Вардар СЦБТ се смести во група со Будуќност, со Турингер и со победникот од вториот квалификациски турнир за ЛШ. Сепак, колку и да звучи удобно, квалификантот од групата 2 може да биде Митјиланд, па да се...

Крвниците на Вардар прогласени за најдобри судии во Шпанија!

Арбитрите кои го оштетија Вардар во четвртфиналниот реванш од ЛШ против Фленсбург, Оскар Ралуј Лопес и Анхел Сабросо Рамирес се прогласени за најдобри судии во шпанската АСОБАЛ-лигата за сезоната 2013/14. По гласањето...

Никола Митревски го продолжи договорот со Металург

Македонскиот репрезентативен голман, Никола Митревски го продолжи договорот со актуелниот ракометен шампион на Македонија, РК Металург. Митревски (29) кој во екипата од Автокоманда пристигна во 2010 година од редовите...

Драмата заврши: Пуштена е струјата во „Билјанини извори“

Спортската база во Охрид, салата „Билјанини извори“, конечно, профункционира како што треба. По десетина дена без струја најдено е решение и рефлекторите се вклучени, така што тренинзите на женската кадетска...

Крим ја претстави Мирјета Бајрамоска

Најдобрата ракометарка на ЖРК Металург и официјално е ново засилување за Крим Меркатор. Шампионот на Словенија на својата официјална интернет-страница ја претстави Бајрамоска како нова „тигрица“, како што е прекарот на...

СЕХА дефинира: Исклучен е Ловќен, лигата ќе остане со 10 екипи

Ловќен нема да игра затоа што не ги исполни условите кои се бараа од сите учесници во СЕХА, а на негово место влегува Веспрем и со него лигата станува уште посилна и поорганизирана“, вели за Спортмедиа претседателот на СЕХА, Михајло Михајловски.

Шундовски и Ангеловски големи фаворити во квалификациите за ЛШ

Шансите за уште еден македонски претставник во главанта фаза од ЛШ, во името на Звонко Шундовски и Бранко Ангеловски со Констанца, денеска станаа уште поголеми. Ждрепката за квалификациите за ЛШ ја сместија Констанца...

Хамбург сепак ќе се спаси од резил: Доби лиценца за да игра во Бундеслигата

Независниот суд на Ракометната лига на Германија донесе одлука Хамбург, сепак, да добие лиценца за натпревараување во Бундеслигата. Меѓутоа, не се туку така избришани сите обвинувања за финансиска неспособност на клубот...

Pages