Ракомет

ДЕНЕСКА ПОРАЗ НА КАДЕТИТЕ ВО ПОЛУФИНАЛЕТО ОД БЕЛОРУСИЈА

Македонија ќе се бори за бронзата против Швајцарија

Констанца е првиот финалист на „Струга 2018“

Романската Констанца со победата над Струга со 37:19 (18:5) обезбеди пласман во...

Супер куп на Македонија, прва рунда Вардар –...

*Во второто издание на Супер купот „црвено-црните" се бранители, Металург во...

Најдоброто го чуваме за крај, преку Белорусија до...

Само една пречка остана за машката кадетска репрезентација на Македонија да се...

Македонија против Германија: Вардар ќе игра со Флензбург, Металург со Кил

Македонските клубови избегнаа меѓусебна пресметка во четврт-финалето од Лигата на шампионите. Ждрепката во Виена на Вардар му го додели Флензбург, додека Металург го доби Кил. Ова значи отпадна варијантата за...

Пласманот во Келн значи најмалку 150.000 евра награда, рејтинг, имиџ и моќ

Секој учесник на Ф4 добива загарантирани 100.000 евра, плус бонус според освоеното место на турнирот. И тоа од 50.000 евра за четвртопласираниот,100.000 за третопласираниот, 150.000 за вице првакот , и 250.000 евра награда за европскиот шампион.

Атман и Душебаев во идеалниот тим, Манасков меѓу најатрактивните

По традицијата на ЕХФ, играчот на колото е над изборот за идеален состав и заоа Ренато Вугринец не влегува во него. Но, таму, бездруго, веќе влезе по еден ракометар на Вардар и на Металург. Токму десната бековска...

Вугринец МВП на колото и сѐ уште прв стрелец во ЛШ

Подвигот на Вардар и на Металург ги преплави неделните топ-листи на ЕХФ со ракометари од нашите клубови. Главното признание, МВП, очекувано оди кај Ренато Вугринец, десниот бек на Металург, кој постигна 10 гола и го...

„Металурзите“ бираат: Или Вардар или Кил за противник

Официјалната интернет-страница на Металург спроведе мала анкета за да ги провери желбите на своите ракометари, кога е во прашање противникот кој треба да го добијат на утрешната ждрепка во Виена. Како што Спортмедиа...

Раул Гонзалес: Сега ќе уживаме...

Шпанецот Раул Гутиерез дојде зимава во Вардар и успеа набрзина да изгради тим за респект од црвено-црните, кои по само три месеци работа ја надминаа првично зацртаната цел, да се исгра осминафинале. Успеаа под негова...

Стоилов: Вардар може на фајнл-фор!

Пикерот Стојанче Стоилов не можеше премногу да им помогне на своите соиграчи, откако незгодно се повреди на мечов во Хамбург, но за среќа, неговата повреда не е тешка и тој ќе може да им помогне на другарите во...

Рајн Некар со подобра гостинска „гол разлика“ во четвртфиналето на ЛШ

Екипата на Рајн Некар е последниот четвртфиналист во ракометната лига на шампионите откако во реваншот против Кјелце победија со 27-23. Пласманот на Германците во Топ-8 е поради повеќето постигнати голови на гостински...

Диви по враќањето во Скопје: Кога го елиминиравме европскиот првак - сега можеме секого!

Репрезентативниот голман Петар Ангелов беше еден од хероите на Вардар вчера во Хамбург, бранеше феноменално, а го одбрани и клучниот пенал на две минути до крајот за да спречи Хамбург да израмни. Тој по триумфот и...

Играчи казнети со двегодишна забрана за напад на судии

Дисциплинската комисија на РФМ им изрече казни на играчите на Битола, Бојан Петковски и Димитар Најдовски, забрана на настап во траење од две години поради напад на службени лица за време на натпревар. Екипата на Битола...

Pages