Ракомет

Не е се така црно во Келце

Предводникот на полскиот тим, Талант Душабев само еден ден откако остана без...

Па што ако има 18 години, Серафимов ја закопа...

Мартин Серафимов го постигна претпоследниот гол во триумфот на Металург на...

„Трета среќа“ за Металург во СЕХА

Ракометарите на Металург со 26:28 (12:11) славеа на гостувањето во Букурешт и...

Војдан: Имаме победи, сакаме да ги продолжиме во Романија (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Македонската репрезентација започна со подготовките за последниот претквалификациски дуел за пласман на ЕП 2021 година.

НЕ СЕ ЗАБОРАВААТ НЕГОВИТЕ ДЕЛА: Овации за Арпад Велики во СЦ „Јане Сандански"

Арпад Штербик остави белег во таборот на македонскиот првак. Благодарение на неговите магични одбрани, Вардар сигурно пловеше во Лигата на шампионите, тој беше вистински ѕид во дефанзивата, им даваше сила и сигурност на „црвено-црните".Иако денеска е на спротивната страна, сепак фановите на македонскиот првак го поздравија со овации.

СРЕДЕ СКОПЈЕ ГРМИ: „Ој Вардаре Македонски!" (ВИДЕО)

Македонската дива Виолета Томовска ја испеа песната „Ој Вардаре Македонски" како најава за натпреварот меѓу Вардар и Веспрем во Лигата на шампионитеМакедонската дива Виолета Томовска ја испеа песната „Ој Вардаре...

ЧОВИЌ: Ќе се борам за подобар Металург

Договорот со Чориќ е потпишан со важност од 1,5 година, а неговиот дебитански настап е денеска, против екипата на Тинекс Пролет.

Вардар игра со Веспрем, а Оцвирк шета во Романија

Иако нема официјална потврда од клубот, и дефинитивно Грегор Оцвирк е минато за македонскиот тим.

РАКОМЕТНИТЕ КЛУБОВИТЕ ИРИТИРАНИ: Шест милиони евра за сите е смешна сума, треба да се тепаме за тие пари

По фудбалските и ракометните клубови го критикуваа новиот закон за спорт.

МУКАЕТОВ: Новиот селектор да биде посветен само на Македонија

„Главниот фокус ќе биде пополнување на празното селекторско место на машкиот национален тим, а моја желба е тој да биде професионалец, кој ќе се посвети само на репрезентацијата", истакна Мукаетов.

Начевски со предлог: Да се активира ракометот на плажа, во 2024 година ќе стане олимписки спорт

Марјан Начевски, членот на Собранието на РФМ, излезе со предлог, во иднина да се насочат дел од силите кон развој ракомет на плажа, оти овој спорт наскоро ќе стане олимписки. 

РФМ СЕ ПОФАЛИ: Година на позитивна градација

„Победите во спортот полни со позитивни емоции и на нив сите им се радуваме, поразите пак знаат да бидат тешки и болни. Но, јунаците на мака се познаваат. Само со посветена работа, упорност и истрајност ќе продолжиме да даваме комплетна поддршка за развој на македонскиот ракомет. Не чека период полн со тешки предизвици, но сите заедно и максимално треба да работиме за успехот на македонскиот ракомет", заклучи претседателот на РФМ, Живко Мукаетов.

ВО „МЕЧОТ НА НЕДЕЛАТА" ПРОТИВ ВЕСПРЕМ: „Да се биде или не" за Вардар

Првата победа над Веспрем во ЛШ „црвено-црните" ја имаа во септември сезонава и нема причина зошто тоа да не се повтори и на домашен терен и да се стави печат на „двојката".

Pages