Ракомет

„ЕЛ КОМАНДАНТЕ“ ЗАПОЧНУВА НОВА АВАНТУРА

Раул пристигна во Париз, „светците“ од него чекаат титули

Стигна добра вест од Глазгов, Металург доби вајлд...

Покрај Вардар, во новата сезона во Лигата на шампионите ќе го гледаме и...

И СЕХА се збогува со Раул, без Шпанецот нема да...

Никој не може да остане рамнодушен на заминување на Раул Гонзалез, креаторот на...

ЖИТНИКОТ: Сакам да останам во Пик Сегед

„Има понуда од Вардар, но имам опција да ја продолжам соработката со Пик Сегед...

Провокациите се за мали луѓе: Романците утре ќе почувствуваат што е пекол (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Од Клуж,Марија КовачеваВо немоќ и отсуство на квалитет, Романците се обидоа да не испровоцираат со ниски удари. Денеска во салата „Хореа Демјан", во терминот предвиден за тренингот на македонската репрезентација немаше услови за тренинг, климатизацијата не беше пуштена.Но ваквите провокации се за мали луѓе, нашите ракометари без проблем го одработија единствениот тренинг пред утрешниот меч, на кој влегуваат со осум гола позитива, по триумфот во Скопје од 32-24.Нивниот пристап доволно говори – Романија ја чека нов пекол.

Раул не го менува ставот: Мора да бидеме внимателни, Романија има потенцијал

Раул Гонзалез и неговите избраници ги прават последните договори пред утрешниот реванш дуел со Романија за пласман на Светското првенство следната година. 

Пекол е во сала „Хореа Демјан“, Романците не ни пуштаат клима

Ниту во Клуж температурите не се поинакви од Скопје, надвор е вистински пекол. Ништо поразлично не е ниту во салата „Хореа Демјан" во која Романија и Македонија утре ќе го одиграат реванш бараж мечот. 

ТАЛЕСКИ: Мора да сме на ниво во Клуж, во спротивно можно е чудо

„Денеска сите гледаат видео, анализираат и може да ни ги најдат слабите точки и тоа лошо да се одрази на нас. Мора да собереме сила и да покажеме дека знаеме одлично да одиграме не само на домашен терен, туку и на гости“ - заклучува бекот на РНЛ.

Русија прва до мундијалски билет

Тимот на вардарците Шишкарев, Дибиров, Харбок со победа од 29:21 (14:11) во реваншот ја елиминираа Чешка.

Може ли ЖРК Металург да ја прекине доминацијата на Вардарки?

Ракометарката на ЖРК Металург ги сподели очекувањата во пресрет на наредната натпреварувачка сезона 2018/19.

СТОИЛОВ: Нема опуштање, баражите се непридвидливи

„Треба работата да си ја сфатиме сериозно како во Скопје и да ја завршиме докрај“, дециден е пикерот.

Клуж ги пречека ракометарите (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Од Клуж, Марија КовачеваМашката ракометна репрезентација на Македонија пристигна во Клуж каде утре попладне (17:30 часот по македонско време) во салата „Хориа Демјан“ ќе се соочи со Романија во реванш натпреварот од бараж фазата за пласман на СП 2019.Селекторот Раул Гонзалез на располагање има 17 ракометари, откако одлучи да патува со три голмани.Репрезентацијата попладнево ќе одржи еден тренинг во салата каде утре ќе се соочи со Романците.

Даскалоски е „џокерот“ за реваншот

Нема промени во составот на репрезентацијата од првиот меч со Романија, но во Клуж патува и третиот голман Златко Даскалоски.

Ракометарите по заверка на мундијалската виза (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Машката ракометна репрезентација на Македонија изутринава патува за Клуж, каде утре попладне, 17:30 часот по македонско време го игра реваншот со Романија од бараж фазата за пласман на Светското првенство 2019 во Данска и Германија.Македонија патува со предност од осум гола, по триумфот 32:24 во неделата во Скопје и сега е потребно да ја завери мундијалската виза.

Pages