Ракомет

ПРИЗНАНИЈА ЗА ДВАЈЦА МАКЕДОНСКИ РЕПРЕЗЕНТАТИВЦИ

Серафимов и Костески во идеалниот тим на ЕХФ Шампионатот

Трофејот „Струга 2018“ во рацете на Целје,...

Недела беше ден резервиран за последните четири натпревари кои одлучуваа за...

Струшкото ракометно игралиште ќе се вика „Наумче...

Струга доби игралиште на кое во иднина ќе може да се играат натпревари од...

Останаа и без бронзата

Откако не стигнаа до финалето на ЕХФ-шампионатот во Грузија, македонските...

Официјално: Стеауа во СЕХА, познати сите 10 учесници во новата сезона!!!

Се комплетираше изгледот на регионалната лига за новата натпреварувачка сезона 2018/2019, Извршниот комитет на натпреварувањето одлучи кој ќе биде десеттиот учесник во осмата сезона.

ЕКСПЕРТИ ЗА ДРАМА: Кадетите искомплицираа, па се радуваа над Швајцарија за прво место во групата

Македонија како првопласирана во групата А оди во полуфиналето. Швајцарија беше совладана со 32:31 (15:12) во дуелот за врвот, по голема нервоза и неизвесност во второто полувреме.

Каковски потпиша нов договор со Еурофарм Работник

Кадетскиот репрезентативец на Македонија и еден од најперспективните ракометари на Еурофарм Работник, Бобан Каковски ќе остане во клубот до 2021 година.

НИЗОК УДАР ОД ЕХФ: Нема ЕП за победникот на ЕХФ Шампионатот во Скопје, кадетите играат и за младинците

Освојувањето на ЕХФ Шампионатот во Скопје не значи пласман на ЕП У20 во 2020. Победниците на Шампионатите во Грузија и Австрија (кои се играат во моментов) носат билети и за континенталниот собир и У18 и У20. ЕХФ ги смени правилата.

Абутовиќ: Овде не може да оставиш ни парче пица во кутијата...

„Тоа се два различни системи, тоа не се споредува" – признава големиот борец по рпеселбата во Германија.

Цела Хрватска му аплаудираше на српски спортист (ВИДЕО)

Така се работи тоа, навистина секоја чест за младите ракометари на Србија и хрватска, кои уште еднаш покажаа дека политиката треба да е надвор од спортските борилишта...

КОСТЕСКИ ЗА ПОБЕДА: Триумф во последната секунда над Фарски Острови за пласман во полуфиналето (ВИДЕО)

Со погодок во последната секунда крилото Ненад Костески и донесе на Македонија победа над Фарски Острови, 30:29 (16:16) и ја промовираше во полуфиналист на Шампионатот во Тбилиси.

Кире Лазаров и Нант со трофејот на „Шпаркасе Куп“

Францускиот клуб дојде до првиот трофеј оваа сезона, откако го освои првото место на меѓународниот турнир „Шпаркасе Куп" во Штутгарт, Германија.

СТРУГА ВО ПОЛН СЈАЈ: Блесна игралиштето на „Женска плажа“ (ФОТО)

Спортските обложувалници MOZZART, кои се покровител на турнирот го ребрендираа теренот и му дадоа комплетно нов изглед на паркетот на отвореното игралиште.

НИШТО ОД ТРЕТОТО МЕСТО: Вардар доцна се разбуди и загуби од Лајпциг

Македонскиот првак се држеше во првите 25 минути, потоа имаше долга криза и доцна се врати во ритам па Лајпциг со победа 27:26 (11:8) славеше во мечот за третото место.

Pages