Ракомет

Собранието на РФМ почна со минута молчење во чест...

Редовно годишно собрание на ракометната федерација на Македонија започна со...

Линк за Вардар - Веспрем (ВИДЕО)

Пресметката меѓу Вардар и Веспрем е во центарот на вниманието во Лигата на...

Фановите на Веспрем го освојуваат СЦ „Јане...

Околу 200 фанови на унгарскиот вицепрвак денеска ќе има на трибините во СЦ „...

Лазаров се вери и ќе стане и татко наскоро

Капитенот на македонскиот ракометен првак Вардар, Филип Лазаров во својата можеби најуспешна сезона каде со клубот стигна до четвртфиналето на Лигата на шампионите, на листата на настани за кои може да прослави ја стави...

Од јуни, Металург ќе добие рејтинг меѓу најдобрите 10 во Европа

Кога ќе се впишат бодовите од извонредната сезона која сѐ уште трае, Металург би се качил најмалку до седмото место, а Вардар би скокнал од 42. до позиција во првите 20

Се мачевме едно полувреме, а потоа ја „згазивме“ Италија

Освоени се „планираните бодови“, но остануваат уште два натпревари од кои зависи пласманот на нашите млади ракометари на ЕП во Австрија летово

Лазаров, Миркуловски, Дибиров и Станиќ повикани да играат за Селекцијата на светот

Првпат македонски ракометари добиваат покана да играа заселекција на свет, а само Пепи Манасков досега играл за селекцијата на Европа, и тоа на прошталниот меч на Андреј Лавров во Москва

Исланд веќе не е ракометна сила - Грција ги победи во Скопје

Иако важеа за најголеми фаворити за освојување на првото место во групата, младите ракометари на Исланд загубија уште во првото коло од квалификациите за ЕП до 20 години што се одржуваат во Скопје, и тоа од селекцијата...

СЦБТ го победи вториот тим на ЖРК Вардар

Во 13. рунда од ракометната Скопско Супер лига се сретнаа двете екипи на ЖРК Вардар, а победи екипата со додавка СЦБТ, со 24-17. Без голем број првотимки, актуелниот шампион го доби првото полувреме со 17-7. Вториот дел...

Атман го победи Душебаев

Средниот бек на РК Металург, Павел Атман е избран за играч на осминафиналните реванш-натпревари во Лигата на шампионите. Според гласовите на навивачите дадени во анкетата организирана од ЕХФ, рускиот ракометар кој на...

Тактиката на Гонзалес - најдобра во вториот четвртфинален круг

Големата победа на Вардар против Хамбург доби уште едно признание пред очите на Европа. Во редовните прогласувања од ЕХФ, тактиката на Раул Гонзалес е најдобра во вториот четврт-финален круг, а во видео-клипот на ЕХФ ТВ...

Љуба Вранеш: Вардар игра интелигентен ракомет, ќе бидат пеколни 120 минути

Поранешниот шведски репрезентативец вели дека и двете екипи можат да бидат задоволни од ждрепката со оглед на тоа кои противници ги избегнаа, но и тоа дека ги очекува жестока борба.

Жито Прилеп двоцифрено поразен во Скопје

Македонскиот шампион ЖРК Вардар СЦБТ, дојде до нова победа во домашното првенство откако во СРЦ „Кале“, го совлада составот на Жито Прилеп. Избраничките на Индира Кастратовиќ сосема очекувано одиграа еден солиден меч...

Pages