Ракомет

Еурофарм Работник убедлив против Спартак Суботица

Ракометарите на Еурофарм Работник продолжуваат со одигрување на контролни...

Лазаров втор стрелец на Мундијалот, најефикасен е...

После шест одиграни натпревари на Светското првенство нашиот десен бек е на...

Последна битка - нека биде победничка

Македонската ракометна репрезентација денеска (13 часот) го игра последниот...

Уште еден машки натпревар и Металург ќе го докрајчи Колдинг

Металург има предност од 23-17 од првиот осминафинален меч и ќе се обиде да ја задржи со цврста одбрана и ангажирана игра на попладневниот реванш.

Лисица ќе биде маскота на ЕП во Хрватска и во Унгарија

Официјалната маскота на Европското првенство за ракометарки во декември ќе биде лисица. Први да ја запознаат лисицата вчера имаа можност граѓаните на Умаг, каде што пријателски меч одиграа репрезентациите на земјите...

Два гола за Димитриевски во непланираниот пораз за Пуерто Сагунто

Дарко Димитриевски и Пуерто Сагунто доживеаја незгоден пораз во 24. коло од шпанската АСОБАЛ-лига, од конкурентот во борбата за опстанок, Валјадолид, со 27-21. Екипата на македонскиот репрезентативец водеше со 13-11 по...

Лазаров и Барса - трети четвртфиналисти во ЛШ

Барселона на нашиот ракометен ас Кирил Лазаров е третиот тим кој се пласира во четвртфиналето од Лигата на шампионите откако вечерва славеа и дома над Алборг, овојпат со 31-20 и со вкупен резултат од 60-42 убедливо одат...

Магдинчев: Не сме дораснати да играме 60 минути на исто ниво со Русија

Селекторот на македонската женска ракометна репрезентација, Ристо Магдинчев смета дека немаме доволен број на играчи за да се спротиставиме во текот на цел меч на ривали како Русија. И покрај поразот од 24-31 е...

За Македонија само теорија, Русија се пласираше на ЕП

За македонските ракометни сениорки останува само терија да се пласираат на завршниот турнирот од ЕП 2014 во Хрватска и Унгарија на крајот од годинава, откако загубија од повеќекратниот светски првак Русија 24-31 (9-18)...

Хрватите објавија, се чека и Вардар: Лацковиќ е нов член на црвено-црните!

Познатиот Зоран Гобац, човекот „виновен“ за сите успеси на Загреб и на хрватската репрезентација, личност која ги влече сите конци во хрватскиот ракомет, потврди дека и тој слушнал за транферот на Блаженко Лацковиќ во Вардар, и тоа веќе од следната сезона.

Борко Ристовски не доаѓа на подготовките во Охрид, но е на располагање за Грција!

Македонскиот репрезентативен голман Борко Ристовски нема да биде присутен на подготовките во Охрид, каде што селекторот Ивица Обрван ќе ги собере најдобрите македонски ракометари по повод ЕХФ неделата. „Поради обврските...

Веспрем е првиот четвртфиналист во ракометната ЛШ!

Унгарскиот ракометен првак Веспрем без поголеми тешкотии се пласираше во четврт-финалето од Лигата на шампионите (ЛШ), откако славеше над Висла со 31-26 и ја анулираше негативата од еден гол од Полска од првиот меч (33-...

Зомимак со нов двоцифрен пораз се збогуваше од ЕХФ-купот

Македонскиот претставник загуби на гостувањето против дански Скјерн со 20-31.

Pages