Лисабонскиот тим назначи нов стратег

Стефан Ристовски доби нов тренер во Спортинг

49-годишниот Холанѓанец во Португалија доаѓа од екипата на Ал-Џезира (Абу Даби) кад епоследен пат ја вршеше улогат ана прв тренер. Претходно тој беше тренер и на екипата на Ајакс.

објавено: 9 ноември 2018 - 19:28

Марсел Кајзер е новиот тренер на Спортинг Лисабон. Договорот на холандскиот стручњак со лисабонскиот тим е практично до 30 јуни 2021 година, соопштија од клубот.

49-годишниот Холанѓанец во Португалија доаѓа од екипата на Ал-Џезира (Абу Даби) кад епоследен пат ја вршеше улогат ана прв тренер. Претходно тој беше тренер и на екипата на Ајакс.

Раководството на Спортинг го отпушти тренерот Жозе Пезеира пред една недела по елиминацијата од Купот на Португалија и поразот од Есторил со 2.1. 

Најново во Меѓународен Фудбал