ВИЈАЛИ СЕ НАДЕВА ДЕКА СТОРИЈАТА ЌЕ ГИ ИНСПИРИРА ЛУЃЕТО

Поранешната легенда на Јуве ја открива битката со ракот!

Поранешниот италијански фудбалер Џанлука Вијали откри дека во текот на целата последна година ја води најголемата животна борба. Своевремено ги бранеше боите на Јувентус и Челзи во разговор за италијанскиот весник „Кориере Дела Сера", ја објасни неговата реакција кога му соопштија докторите дека боледува од рак.

објавено: 26 ноември 2018 - 13:00

„Сега сум во ред, беше една година и чувствувам како ѕвер, иако сè уште немам сигурност за тоа како ќе заврши овој натпревар. Најтешко ми беше кога требаше ова да го кажам семејството: родителите, браќата, сестрите, жената и нашите ќерки Оливија и Софија. Дознавањето дека имаш рак ти донесува некакво чувство на срам, како да си виновен што си го добил“.

Вијали во последните месеци поминуваше на хемотерапии и зрачења и сега неговата здравствена состојба е доста подобра.

 

„Шутирав на мечевите додека носев џемпер под мојот дрес, за никој да не забележи ништо, со цел и понатаму да сум личноста за која секој знаеше. Се надевам дека мојата приказна може да ги инспирира луѓето, кои се наоѓаат на клучни крстосници од нивните животи и се надевам дека мојот е книга да се задржи на ноќната маса за да можат луѓето да читаат една или две приказни пред да заспијат или наутро веднаш штом се разбудат“.

Друга клучна фраза што се појави за време на мојот третман, имаше едно жолто хартивче на ѕидот каде што пишуваше: Ние сме производ на нашите мисли.

Поранешната ѕвезда на Сампдорија и Челзи смета дека победата не е важна, туку да се мисли како победник. Животот е составен од 10 отсто за она што ни се случува и 90 отсто за тоа како да се справиме со тоа.

„Се надевам дека мојата приказна може да им помогне на другите, да се справат со она што се случува на вистинскиот начин".

Вијали како професионален фудбалер имаше титули во Серија А, Купот на Италија со Јувентус, Сампдорија, со „Старата дама" блесна и во Лигата на шампионите, со Челзи доаѓаше до трофеи во ФА Купот, Лига купот, бројни индивидуални признанија...

Најново во Меѓународен Фудбал