Кошарка

Леброн ги предводеше Лејкерс до пресврт против...

Тимот од Лос Анџелес надополни -19

Србија се посрамоти во Естонија

И Србија вечерва имаше лоша вечер, на гостувањеѕо кај Естонија беше совладана...

„Среќни сме, но по овој меч мора добро да...

Можеме да се радуваме на пласманот во квалификациите за Евробаскетот 2021...

Тејтум погоди луда тројка и го победи Јанг во вештини (ВИДЕО)

Џејсон Тејтум е победник во натпреварувањето во вештини на Ол-Старот во Шарлот. 

Дијало го прелета Шекил и како супермен стигна до признанието (ВИДЕО)

Кошаркарот на Оклахома, Хамиду Дијало го има најдоброто забивање на Ол-старот. Тој изведе „лакт забивање“, леташе преку Шекил О'Нил како супермен...Погледнете во продолжение како изгледаше тоа, но и мајсториите на останатите учесници, Денис Смит Јуниорс, Мајлс Бриџ и Џон Колинс.

„Кралевите“ пресилни за Димитријевиќ и Хувентуд

Хувентуд не успеа да приреди ново изненадување во „Копа дел Реј“, во битката за пласман во финалето беше совладан од Реал Мадрид со 93-81. 

Џеди Осман: Роден сум во Македонија, играм за Турција, и двете земји ја заслужуваат мојата љубов

Џеди Осман на синоќешниот дуел меѓу тимот на САД и тимот на Светот настапи со специјално дизајнирани патики, во боите на македонското и турското знаме. 

БЛЕСНАА БОИТЕ НА МАКЕДОНСКОТО ЗНАМЕ: Најубавата лева патика на Ол-старот (ФОТО)

Кошаркарот со македонско потекло Џеди Осман, кој го носи дресот на Кливленд, на дуелот „ѕвезди во подем" настапи со специјално дизајнирани патики. На десната патика го имаше знамето на Турција, додека на левата македонското знаме.Џеди не ја заборави својата родна земја, тој е родум Охрид, па благодарение на него на Ол-старот блесна „црвено-жолтата“ боја. Неговиот тим „Светот“ загуби од САД, Осман запиша два поени.  

Балкански браќа: Богдановиќ и Дончиќ уживаа во дружбата (ВИДЕО)

Богдан Богдановиќ, Лука Дониќ и Џеди Осман ја сочинуваа балканската тројка на мечот „ѕвездите во подем", тројцата настапија во тимот на Светот. Српскиот кошаркар постигна 15 поени (сите од линијата за три поени), Словенецот имаше 13 поени, додека Македонецот кој е родум од Охрид имаше два поени. Пред стартот на дуелот Богдановиќ и Дончиќ уживаа во дружбата, заедно со шутираа тројки, а камерите веднаш ги уловија. 

Американците убедливи против Светот: Новицки без решение за Ирвинг (ВИДЕО)

Дуелот на „ѕвездите во подем" му припадна на тимот на САД, кој беше подобар од тимот на Светот со 161-144.

Димитријевиќ во центарот на вниманието (ВИДЕО)

На пласманот на Хувентуд во полуфиналето на „Копа дел Реј“ најмногу му се радува Ненад Димитријевиќ. Ова е прв настап на големата македонска надеж во Купот на Шпанија. Нено кој во победата над Басконија постигна шест поени беше посебно расположен по мечот. 

МАКЕДОНСКОТО ЗНАМЕ НА ОЛ-СТАР: Џеди Осман во срце ја носи родната земја (ФОТО)

Кошаркарот на Кливленд родум од Охрид, на престојниот „Ол-стар“ ќе носи специјално дизајнирани патики на кои го има и знамето на нашата земја

Димитријевиќ на чекор до финалето на Копа дел Реј, уште еден евролигаш на колена

Хувентус приреди сензација во четвртфиналето на Копа дел Реј, ја совлада Басконија со 98:89. 

Pages