Кошарка

ДОБИ ТИТУЛАТА НАЈДОБАР ЕВРОПСКИ КОШАРКАР НА СИТЕ ВРЕМИЊА

НОВИЦКИ: Јас, најдобар европски кошаркар? Тука се Петровиќ, Кукоч, Дивац...

Давитков: Ќе фали Костоски, но верувам во...

Македонската репрезентација во четврток и гостува на Романија во рамките на...

Судиите ги признаа катастрофалните грешки во...

„Свесни сме за сериозните грешки во завршницата од натпреварот и подготвени сме...

Теодосиќ: До крајот на сезоната само за Србија

Српскиот плејмејкер Милош Теодосиќ за српските медиуми потврди дека не...

Широки не го преживеа скопскиот пекол

Актуелниот кошаркарски шампион на Македонија, МЗТ Скопје, дојде до дванаесеттиот триумф во регионалната АБА-лига, откако на домашен терен убедливо славеше над босанскиот претставник, Широки Приморка (82-71). Екипата од...

И МЗТ-Широки започна со едноминутно молчење во чест на Милошевски (ФОТО)

По фудбалските натпревари ширум земјава, и мечот помеѓу екипите на МЗТ Скопје и Широки Приморка од кошаркарската АБА-лига започна со едноминутно молчење во чест на прерано загинатиот директор на фудбалската...

По само два одиграни натпревари, Ламар Одом заработи шут-карта

Шпанскиот кошаркарски клуб Каха Лаборал денес соопшти дека го раскина договорот со поранешниот НБА-ас, Ламар Одом. Американецот за овој тим одигра само два натпревари, но мораше да се врати во САД на детални прегледи...

МЗТ со триумф над Широки ќе направи голем исчекор кон Европа

Во пресрет на 24. коло од регионалната лига, МЗТ има скор 11-12, аИгокеа има 12-11, што значи дека со евентуален пораз на Босанците, а победа на сино-белите ќе дојде до промена на местата на табелата

Данкан, Паркер и Џинобили ја менуваат НБА-историјата

Триото на Сан Антонио се проби на второто место на вечната листа според бројот на победи на тројца соиграчи од иста НБА-екипа.

Мајами и понатаму кризира: Пораз од Денвер на домашен терен (ВИДЕО)

Нагетси триумфираа со 111-107 на Флорида и му го нанесоа на шампионот петтиот пораз во последните шест натпревар

Лисац во „Градски парк“, се „крчка“ ли влез на Работнички во АБА-лигата? (ФОТО)

Доаѓањето на Словенецот се совпаѓа со се посилните гласини дека унгарски Шолнок нема да биде дел од АБА-лигата следната сезона, што остава простор за влез на уште еден тим од нашата држава, покрај веќе сигурниот МЗТ Скопје.

Работнички го победи Кожув, ама не ги одушеви навивачите!

„Центарци“ славеа со „само“ пет поени против ослабениот Кожув, кој настапи без двајца стартери и тренерот Србиновски, што и беше причината за негодувањето за тесната победа кај дел од фановите.

Работнички и Кожув во битка за првото место кое не носи ама баш – ништо!

Според Пропозициите за натпреварување, најдобрите пет прволигашки екипи ќе изборат пласман во Суперлигата, во која место има обезбедено и за македонскиот претставник во АБА-лигата, МЗТ Скопје, а каде што сите почнуваат од - нула.

Данливи блескаше и со десет конци на главата во победата на Чикаго (ВИДЕО)

Во ноќта помеѓу четврток и петок беа одиграни три натпревари во НБА лигата. Чикаго го совлада Хјустон со 111:87, Атланта беше подобра од Милвоки со 102:97, а Лејкерси доживеаа нов убедлив пораз, овој пат од Оклахома со...

Pages