Кошарка

Костоски за победа на Гостивар

Денеска во македонскиот кошаркарски шампионат се одиграа уште две средби...

Фени победнички ја започна 2019 година

Денеска во еден неизвесен натпревар одигран во спортската сала во Охрид, Фени...

Селтикс им се вратија на победите, личен рекорд...

Кошаркарите на Бостон ја кренаа формата по трите врзани порази и прво ги...

Премиерот на Косово му донесе среќа на Докузовски (ФОТО)

Премиерот на соседно Косово, Хашим Тачи, ја имаше улогата на среќна амајлија за кошаркарите на Приштина на вчерашниот меч против нашиот Кожув во рамки на БИБЛ-лигата откако тимот предводен од поранешниот македонски...

Повредата на Коби Брајант, најскапа во историјата на НБА

Екипата на ЛА Лејкерс, официјално, соопшти дека нивниот најдобар кошаркар, Коби Брајант, поради повреда на ахиловата тетива ќе отсуствува до крајот на сезоната. Отсуството на Коби, прави огромни проблеми во играта на „...

Босански репрезентативец ќе ја засили Лирија!

Поранешниот кошаркарски репрезентативец на БиХ, Алексеј Нешовиќ (28 год., 189 см.) е најновото засилување за скопскиот прволигаш Лирија, дознава „Спортмедиа“ од извори блиски до клубот. Станува збор за искусен кошаркар...

Фил Џексон и официјално во Њујорк Никс

Најтрофејниот НБА тренер на сите времиња, Фил Џексон, пристигна во Њујорк за да го спаси клубот од целосен колапс. 13-кратниот НБА шампион, Џексон потпиша договор со Никс и стана генерален менаџер на тимот од светската...

МЗТ се „тепа“ за шестото место, но и ако го обезбеди може да извиси од Еврокупот!

АБА-лигата неделава ќе дознае колку место ќе добие за второто по квалитет УЛЕБ-натпреварување, а реални се шансите бројката да биде помала од ланската можност за пријава на три екипи, што не оди во прилог на македонскиот шампион.

Бруклин енигма за Мајами, Сан Антонио дели лекции (видео)

Бруклин Нетс ја продолжи својата одлична серија на дуелите против Мајами, откако славеа и на третиот овосезонски меѓусебен дуел, а Сан Антонио ја продолжи победничката серија, откако синоќа славеа и против Портланд....

Докузовски го закова Кожув на дното од табелата во БИБЛ-лигата

Приштина славеше со 68-58 во меч од 16. коло и му го нанесе деветиот по ред пораз на тимот од Гевгелија во БИБЛ-лигата.

Кошаркарите на Кожув на гости кај Марин Докузовски

Поранешниот селектор сака да го сопре македонскиот тим на максимум 60 поени, што според него би ја гарантирало победата во мечот од БИБЛ-лигата.

„Црната мамба“ ја пропушта целата сезона?

Еден од најдобрите играчи на ЛА Лејкерс, Коби Брајант, најверојатно, ќе биде надвор од терените до крајот на сезоната. Барем така тврдат американските медиуми, кои денес, излегоа со информација дека најновите прегледи...

Левски му го нанесе седмиот по ред пораз на Куманово во БИБЛ-лигата

Кошаркарите на Куманово продолжуваат со катастрофално лошите игри во Еврохолд Балканската лига (БИБЛ) откако вечерва на домашен терен загубија од бугарски Левски (85-92), што е дури седми пораз по ред за македонскиот...

Pages