Кошарка

Забивање за кое долго време ќе се зборува: Стеф...

За ремек делото на Хамиду Дијало, кој е победник во натпреварот во забивање на...

Темелковски: Работиме да ја вратиме кошарката на...

„Наша цел е да играме на едно ЕП. Се надеваме дека ќе го минем еовој циклус...

Џо Харис го преслуша Стеф Кари во тројки (ВИДЕО)

Џо Харис од Бруклун е победник во натпреварот во шутирање во тројки на НБА Ол-...

Згрешеното кошаркарско игралиште во Штип стана – паркиралиште! (ФОТО)

Наместо игра со топка и детска врева, како што беше најавено, на познатото кошаркарско игралиште во Штип, кое преку ноќ стана вирален хит поради местоположбата и изгледот, нецели два месеци подоцна можат да се забележат...

Дино Раѓа повреден во сообраќајна несреќа во Сплит!

Легендарниот хрватски кошаркар, Дино Раѓа (47) е повреден во сообраќајна несреќа која утрово се случила во Сплит. Според полицискиот записник, Раѓа со својот мотоцикл околу 11 часот возел по улицата близу парк-шумата „...

Синовец: Навивачите на МЗТ и Работнички покажаа дека знаат да навиваат спортски!

Еден од подобрите играчи на МЗТ Скопје во финалната серија против Работнички, Стефан Синовец изјави дека навивачите на двата градски ривали во финалето покажале дека знаат да навиваат одлично и спортски. „Финалната...

„Бисер“ гори - навивачите и играчите заеднички го славеа шампионскиот хет-трик (ФОТО)

Трговскиот центар „Бисер“ во скопската населба Аеродром е местото каде што огромен број навивачи на МЗТ Скопје до раните утрински часови ќе ја прославуваат третата по ред шампионска титула, освоена со вечерашната победа...

Стојановски: За новиот договор ќе преговараме откако добро ќе се одморам

Зад Дамјан Стојановски е една исклучителна тешка сезона, во која имаше многу добри, но и не така малку лоши моменти, периоди во кои беше меѓу најдобрите, но и кога не добиваше вистинска шанса, особено од сегашниот...

Соколов: Судија, дај кажи му на Мартич да ме пушти да поминам! (ФОТО)

Интересна ситуација улови фоторепортерот на „Спортмедиа“ во текот на првото полувреме од вечерашниот четврти финален плејоф-меч помеѓу МЗТ Скопје и Работнички, односно дијалог помеѓу бекот на домашните, Дарко Соколов,...

Рајковиќ: И една победа против вака силен МЗТ Скопје е резултат за почит!

Тренерот на Работнички, Емил Рајковиќ, во манир на голем спортист му ја честита победата на големиот ривал МЗТ Скопје, кој славеше во вечерашниот четврти финален плејоф-меч „Му честитам на противникот за третата титула...

Гечевски: Финалето беше феноменално, вакво навивање нема на друго место во Македонија!

Најискусниот кошаркар во редовите на МЗТ Скопје, Тодор Гечевски изјави дека навистина му е драго што заедно со „металците“ освоил нова титула во домашниот шампионат. „Среќен сум што повторно сме шампиони. Одигравме една...

Дамјан Стојановски најкорисен играч во финалето против Работнички (ФОТО)

Македонскиот кошаркарски репрезентативец, Дамјан Стојановски, го доби признанието за најкорисен играч на финалната плејоф-серија во која неговиот МЗТ Скопје дојдоа до третата шампионска титула совладувајќи го Работнички...

Аеродром слави титула: МЗТ Скопје и трет пат по ред е шампион на Македонија!

„Металците“ со вечерашниот триумф (88-79) го запечатија шампионскиот хет-трик, со што за првпат излегоа како победници во финална плејоф-серија против вечниот ривал и се изедначија со Фени И. на втората позиција на вечната шампионска листа.

Pages