Кошарка

„КРАЛЕВИТЕ“ ВО ЕВРОЛИГАТА ЈА ДЕКЛАСИРАА БАРСЕЛОНА (92-65)

НОВО „ЧУДО“ НА КАМПАЦО: Невозможното се случи и на „Ел Класико“! (ВИДЕО)

КОЧОВ: „Честитки за играчите, имаа верба во...

Иако на пат за Сараево тргнаа без тројца репрезентативци, Дарко Соколов, Марко...

Нова победа за МЗТ Скопје во втората АБА лига (...

Денеска во рамките од 11. коло во втората АБА кошаркарска лига, МЗТ Скопје на...

БУЏЕТОТ НА АРМАНИ ЗА СЕЗОНАТА Е 25 МИЛИОНИ ЕВРА:...

Евролигашот од Милано има сериозни бројки во организациски смисол...

Неверојатна победа на Оклахома, Вашингтон на чекор до „мајсторка“ (ВИДЕО)

Кошаркарите на Вашингтон се вратија во живот по минусот од три натпревари во полуфиналната плејоф серија на Истокот и со направениот брејк во Бенкерс Лајф Филдхаус, стигнаа до можност рамноправно да се борат за место во...

Кошаркарите на Работнички и Кожув порачаа: Македонија има квалитет! (ФОТО)

Домашните играчи од двата тима се загреваа со посебни маици на кои освен насловното мото пишуваше „За наше добро“ и „Мејд ин Мацедониа“, во знак на протест поради одлуката за зголемување на бројот на странски играчи од четири на шест.

Работнички го комплетира квартетот што ќе се бори за титулата!

„Центарци“ им се приклучија во доигрувањето на МЗТ Скопје, Лирија и на вечерашниот противник, со кого најверојатно веќе в сабота повторно ќе се сретнат на домашен терен, под услов шампионот утре да ги совлада чаирчани.

Перо Антиќ и дефинитивно ќе биде само навивач во квалификациите за ЕП 2015!

Крилниот центар воедно ги поддржа домашните кошаркари во националното првенство и потенцира дека е категорично против воведувањето на новото правило за шест странци, кое може да ја уништи индината на македонската кошарка.

Работнички дефинитивно без Соколов во мечот на сезоната против Кожув!

Екипата на Работнички сериозно ослабена ќе настапи на денешниот меч против Кожув (17.30 часот), кој ќе се одигра во „Градски парк“ во рамки на последното коло од Суперлигата, откако Арбитражната комисија при...

Тројките на Магдевски пресудни за шампионската титула на Реал Мадрид! (ВИДЕО)

Македонскиот кошаркарски репрезентативец, Андреј Магдевски, во саботата дојде до првата титула во дресот на големиот Реал Мадрид и тоа со триумф во финалето од јуниорскиот шампионат против Уникаха, а токму неговата игра...

Црвена звезда мора да му исплати 173.750 евра на Самарџиски

Македонскиот репрезентативец во сезоната 2012/13 пристигна во Црвена звезда од Литвос ритас, но не се прослави. Корпулентниот центар имаше мизерна минутажа во тимот на црвено-белите, но и парите кои требаше да ги...

Џејмс го прегази Бруклин, Сан Антонио ја пропушти првата меч-топка (ВИДЕО)

Екипата на Мајами се наоѓа на чекор од пласман во Источното финале затоа што ноќеска со 96-102 славеше на гостувањето кај Бруклин и во полуфиналната плејоф серија поведе со 3-1 пред петтиот меч на домашен терен. Главен...

Осврт на дебитантската сезона на Антиќ во НБА во пет чекори

Кога 31-годишниот македонски центар Перо Антиќ  потпиша за Атланта хокс минатото лето веројатно не очекуваше дека тој ќе биде клучниот играч во стратегијата со која за малку ќе беше елиминиран од плејофот првиот носител...

Работнички може да биде втор, ама и да извиси од плејофот!

„Центарци“ мораат да го совладаат Кожув, Лирија со евентуална сензација против МЗТ би се нашла веднаш зад шампионот, а Куманово е во најлоша ситуација бидејќи само со триумф на гевгеличани во „Градски парк“ може да се најде во доигрувањето.

Pages