Кошарка

ЧАИРЧАНИ СЕПАК ДОЈДОА НА „ДНЕВЕН РЕД"

Ќе падне ли МКФ на тестот наречен „Шкупи"?

Леброн не лаже: Далеку сме од Голден Стејт

Три месеци по официјализацијата на трансферот во Лос Анџелес Лејкерс, Леброн...

Македонија - Косово нема да се игра во Скопје

Општина Гевгелија, и салата „26 април" во градот на југот на Македонија се...

Трио-фантастико: Блажевски, Гечевски и Антиќ во „...

Некогашните репрезентативци, Перо Блажевски, Тодор Гечевски и Перо Антиќ во...

Перо Антиќ за „Спортмедиа“: Останувам во НБА и во следната сезона!

Првиот македонски кошаркар во НБА-лигата, Перо Антиќ ќе игра најквалитетна кошарка уште една сезона. По мечот помеѓу екипите на МЗТ Скопје и Струмица, искусниот интернационалец за „СПОРТМЕДИА“ потврди дека останува уште...

Оклахома и Индијана ги возвратија ударите (ВИДЕО)

Ако по првите натпревари изгледаше дека фаворитскиот ореол на Индијана и на Оклахома е загроезен, синоќа работите дојдоа на место. И двете екипи остварија гостински победи и поведоа со 2-1 во своите конференциски...

Продолжи доминацијата на МЗТ Скопје: „Штрковите“ лесно ја прелетаа и Струмица!

Актуелниот кошаркарски шампион на Македонија, МЗТ Скопје ја забележа деветата победа по ред во Суперлига откако на домашно тло, пред околу 700 гледачи, со 102-71 славеше во пресметката со Струмица. За разлика од...

Фемили имаше „засилување“: Перо Антиќ го бодреше „својот“ МЗТ Скопје! (ФОТО)

Го сакам клубот од „Јане Сандански“, а во моментов е сигурно дека последниот натпревар во мојата играчка кариера ќе го одиграм како член на МЗТ, изјави пред две години членот на Атланта хокс.

Работнички револтирани: Не гледаме зошто Соколов доби тројно поголема казна од Луковиќ!

Станува збор за репрезентативец, кој никогаш досега не направил ни приближно сличен пропуст, поради што бараме Дарко да добие идентична суспензија како и центарот на Куманово, вели директорот на црвено-белите, Ѓоко Аврамчев.

Џамал Крофорд по вторпат најдобар шести играч во НБА

Кошаркарот на Лос Анџелес Клиперс, Џамал Крофорд е новиот освојувач на наградата која му се доделува на најдобриот шести игра во НБА сезоната. Крофорд така по втопат во својата кариера ја освојува оваа нагарада и така...

Кошаркарите на Портланд „пречекани“ од змија во соблекувалната

Портланд го загуби и вториот натпревар од Сан Антонио во рамките на полуфиналниот натпревар од Западната конференција, а пред вториот натпревар се случи крајно необична ситуација. Кога кошаркарите на Портланд воегоа во...

Мајами и Сан Антонио на пола пат до финале во конференциите (ВИДЕО)

Екипата на Мајами дојде до втората победа во полуфиналниот плејоф меч во Источната конференција откако со 92-84 славеше над Бруклин. Иако гостите одлично го отворија мечот и за време на првиот и вториот период имаа...

Атланта Хокс ќе го задржи Перо Антиќ и следната сезона!

Првиот македонски играч кој настапил во НБА лигата, Перо Антиќ ќе остане во екипата на Атланта Хокс и следната сезона. Така барем тврдат американските медиуми, кои објавија дека челниците на „јастребите“ се задоволни од...

Работнички драстично казнет: Соколов паузира три меча, клубот ќе плати 80.000 денари!

Суспензија од една средба заработија центарот и тренерот на Куманово, Урош и Љубисав Луковиќ, кои воедно ќе треба да платат вкупно 40.000 денари поради исклучувањата на вчерашниот меч во „Градски парк“.

Pages