СЛОВЕНЕЦОТ СЕ ПРОСТИ СО ТИТУЛА, И СВОИТЕ ДРУГАРИ И ФАНОВИТЕ

А СЕГА НБА: Емотивно збогум на Лука со Реал и Мадрид (ВИДЕО)

Реал Мадрид е по 34 пат во својата историја шампион на Шпанија во кошарка, комплетирана е двојата круна откако пред извесно време во Белград, беше освоена и Евролигата, а Лука Дончиќ ја заокружи фантастичната сезона пред да премине на следната станица – НБА лигата...

објавено: 20 јуни 2018 - 20:47

Лука Дончиќ имаше емотивно простување од екупата со која оваа година ги освои најголемите трофеи, Евролигата и шпанската Ендеса лига. Навистина, на 19.годишниот Словенец му побегна онаа последна награда, за најкорисне ииграч во ппанскито плеј-оф (ја зема Руди Фернандез).

Сепка Дончиќ е најкориснито игра на Евролигата, на АЦБ лигата, најдобар млад играч во двете натпреварувања, а ја доби и наградата за најкорисниот играч на финалето од Евролигата одиграно во Белград.
Оваа побед анад Басконија во четвртиот неч од финалната серија му овозможи да тргне за Бруклин од каде утревечер ќе почне ново поглавје во неговата кариера – НБА.
Затоа некако и преемотивно делуваше неговото поздравување со сите оние со кои делеше и добро и лошо во изминатите неколку години... 

Најново во Кошарка