Кошарка

Пионерските работи на Леброн кај Лејкерс –...

Портланд беше пресилен за новите ЛА Лејкерс (128:119)...

Евролига: Вилбекин го „уништи“ Будуќност, ЦСКА...

Едвај московска ЦСКА ја совлада одличната Дарушафака со резултат 8075, видливо...

Нормално ли е девојчињa на возраст од 8 до 12...

Редно е за овој евидентиран проблем да се позанимаваат и раководните луѓе на...

ЗА ПОЧЕТОК: Дончиќ „скаран" со шутот (ВИДЕО)

Феникс го доби првиот дуел во сезоната против Далас, убедливо (121:100).

Фенер му зема мерка и на Химки

Реал и 10-ти пат во серија победи на пресметките со Милано. Олимпијакос триумфално кај Басконија.

Некои ни предвидуваа -20, а ние имавме добиен меч

„За Скопје, душегрижниците не испратија дека ќе загубиме со 20 поени разлика. А ние дојдовме да одиграме најдобро што можеме И не бевме така лоши, иако немавме некои среќа во некои ситуации. Еден по еден останавме без тројца играчи во текот на играта, што секако е голем хендикеп и за вака 'тенка' екипа на Ловќен“- коментираше искусниот стручњак на клупата на Ловќен.

КОЧОВ: Бевме непрепознатливи, вреди само победата!

Предупредуваше Ѓорѓи Кочов пред почетокот на мечот со Ловќен дека ќе биде далеку од лесен. За негова „несреќа", тоа се покажа како точно.

Тешко се качува на Ловќен, ама така е послатко...

Втора недела по ред, МЗТ Скопје мораше да игра дополнителни пет минути. Но за разлика од Копер, каде загубија од Приморска, „металците" го исправија тоа, со победа над упорните гости од Цетиње (100:90).

ТФТ: Кошарката не е само спорт, таа е љубов, семејство и забава

По осум години мирување, на почетокот на оваа седмица ТФТ со триумф над Куманово (89:60) дебитираше на второлигашката кошаркарска сцена.Не е резултатот тој што е двигател на клупската приказна, туку „конекциите на другарување, поврзаност, заедница, креирање на култ, на бренд, филтер за забава... Спортот е секогаш добар мотив за тоа", вели основачот, првиот човек на клубот и тренер, Боро Смилковски.

Кочов: Дојдете да нѐ бодрите, ветувам, нема да бидете разочарани!

Македонскиот вицешампион МЗТ Скопје Аеродром пред една недела пропушти голема шанса да се врати славенички од најтешкото гостување во АБА2-лигата, што воедно е дополнителен мотив пред вечерашната пресметка на домашен терен со Ловќен, закажана за 19 часот во СЦ „Јане Сандански".

Каква е женската Прва лига, да не е „девојчинска"?

Девојче со само 12 години дебитира во Првата лига!

Селтикс лесно, шампионот тесно (ВИДЕО)

Двата големи фаворити за висок пласман, можеби и место во финалето, стигнаа до првите победи. Бостон беше убедлив против Филаделфија (105:87), додека Голден Стејт потешко од нивните очекувања го „добија" составот на Оклахома Сити Тандер (108:100) во кој го немаше Расел Вестбрук...

Евролига: Драма во Минхен, прв „брејк“ на ЦСКА Москва (ВИДЕО)

Шампионот на Германија го забележа првиот триумф во најквалитетната европска кошаркарска лига под водство на Дејан Радоњиќ. Баерн во вториот натпревар пред своите гледачи во Минхен го совлада Панатинаикос со резултат 80:79 (20:2, 20:21, 16:17, 24:21) во еден целосно израмнет натпревар.

Pages