Фудбал

УШТЕ ЕДНА МЛАДИНСКА СЕЛЕКЦИЈА ЌЕ ИГРА ПРИЈАТЕЛСКИ НАТПРЕВАРИ

Пионерите на „контроли“ со Црна Гора

Во Букурешт по појасна „слика" за...

Машката селекција на Македонија за играчи под 16 години деновиве е во Букурешт...

Несторовски погоди за водство на Палермо (ВИДЕО)

„Несторгол“ веќе го постигна и 4 гол во новата сезона во Серија Б лигата во...

Вардар прашува: Кој донесе одлука дали голот е...

ФК Вардар вечерва со дилема: Кој всушност ја донесе одлуката дека голот на...

Пeлистер и Скопје на поправен под „Тумбе Кафе“

Екипите од Втората лига - Запад го продолжуваат натпреварувачкиот ритам без пауза, а во Битола силите ќе ги одмерат екс-прволигашите кои не ги исполнија очекувањата во првиот натпреварувачки круг. Како лидер во возвратните мечеви влегува Струга Трим Лум и ќе има можност да му се реваншира на новакот Гоблен јуниор за изненадувачкото реми на стартот.

Барди: Убав предизвик со Лео Меси, а мислам дека имам подобар удар од Роналдо!

Енис Барди после настапите во УЕФА Лигата на нации, веќе им се врати на клупските обврски и е повикан во составот на Леванте за саботниот натпревар во Примера против Реал Мадрид на „Сантјаго Бернабеу" (13:00 часот).

„Дерби дела Мадонина“: Беа убави времиња, Мурињо, „магијата“ на Пандев..! (ФОТО+ВИДЕО)

В недела од 20:30 часот во рамките од деветтото коло во Серија А на ред дојде новото градско дерби кое секогаш привлекувало внимание, така и овојпат. Новиот меч е закажан на теренот на Интер, „Џузепе Меаца", во пресметката со лутиот ривал Милан.

АЛИМИ: Секогаш е тешко со Вардар!

„Ривалот се наоѓа во подобра ситуација и е во добра форма, но ако ние успееме да ја одиграме нашата игра тогаш би требало да извлечеме поволен резултат" потенцира Арменд Алими.

„МАРКА“: Нема проблеми за Барди, „фит“ за мечот со Реал Мадрид! (ФОТО)

Во сабота од 13:00 часот на „Сантјаго Бернабеу" составот на Леванте игра против Реал Мадрид во рамките од деветтото коло во најквалитетното шпанско првенство. Тренерот Пако Лопез откри кои имиња ќе ги има на располагање за претстојниот дуел со „кралевите", а меѓу нив е и македонскиот репрезентативец Енис Барди.

Македонија ќе биде прва во групата и ќе игра бараж за ЕП!

„Не можам да ветам пласман на ЕП, но сметам, со оглед на квалитетот кој што го поседуваа оваа селекција, дека Македонија на крајот ќе биде прва во нашата група и дека ќе се пласира во баражот за пласман на Европското првенство" вели Мрме.

Поповски верува: Ако еден Пандев вели дека тимот е фамилија, тогаш сме на вистинскиот пат

Во интервју за сајтот на фудбалската федерација на Македонија, генералниот секретар Филип Поповски открива дека е испратена официјална реакција до УЕФА за шведскиот судија Мартин Стромбергсон. Истовремено испрати порака дека верува во овој состав и пласман на ЕП. 

Мрме: И натаму сметам на Илиев и Алексовски!

„Нема премногу да менувам на голманската позиција во иднина, сепак сметам и натаму на Дени Илиев и Игор Алексовски, кои со Шишковски ќе се ротираат за местото трет голман во репрезентацијата" посочува Игор Ангеловски.

Мега дербито Вардар - Шкендија во „рацете" на Маркоски

Искусниот судија од Охрид е делегиран за главен судија на супер дербито од 10. коло меѓу Вардар и Шкендија

Незаборавниот проектил со Хетафе, ја „покори“ Барса, нека биде така и на Бернабеу!

И Енис Барди беше дел од македонската А репрезентација во новите натпревари од УЕФА Лигата на нации во изминатиот период.

Pages