Фудбал

ШКЕНДИЈА ГО ДОБИ ДЕРБИТО НА „БОРИС ТРАЈКОВСКИ“ ПРОТИВ ВАРДАР

Ништо од „репете“ и фер навивање: Сомнителниот гол на Емини и „проектилот“ на Ибраими! (ВИДЕО)

10 натпревар и седмо реми за Гоблен

Се комплетираше и десеттата рунда од второлигашкиот шампионат на Западот,...

Прв пораз на Вардар, Шкендија подобра во дербито...

Денеска на дербито на стадионот „Борис Трајковски" - Маџари во Скопје во...

САМИ ПРОЦЕНЕТЕ: Дали беше регуларен голот на...

Денеска во дербито од 10. коло во Првата македонска фудбалска лига после првото...

Напредок ќе биде нагазна „мина“ за секој противник

Во екипата на Напредок сите можеби се помирени со судбината дека следната сезона клубот ќе се натпреварува во Втората лига, но со прикажаните игри оваа пролет, особено на домашен терен, прикажа дека воопшто нема да биде...

„Битолско дерби“ во бугарската лига

До пред неколку сезони двајцата беа дел од супер талентираната генерација на битолски Пелистер. Подоцна заедно играа во младинската репрезентација под 21 година, пред неколку недели Бошко Ѓуровски за прв пат ги повика...

За Македонија Ѓ.П. секој следен натревар е како финале

Викендов започнува последниот трет круг од Првата фудбалска лига. Екипата на Македонија Ѓорче Петров се наоѓа длабоко во опасната зона, која води во понизок ранг, па во преостанатите 11 кола нема друг избор освен да оди...

Македонија како кванташки пазар за неквалитетни странци

Со оглед на тоа дека нема дополнителни критериуми за увозот на странци, како што има во други земји (да бидат репрезентативци, да доаѓаат од земји со повисок рејтинг на ФИФА-листата итн.) можете да претпоставите колку „нецаринета неквалитетна суровина“ ќе се распосли на нашиот кванташки зелен терен.

„Рисчињата“ им се реваншираа на Романците

Македонската млада репрезентација до 19 години ја совлада соодветната селекција на Романија со 4-2 на денешниот втор контролен натпревар одигран на терените во „Куќата на фудбалот“ во Скопје. Нашите надежи им се...

Дарко Глишиќ го „стресе“ Металург Рустави (ВИДЕО)

Македонскиот фудбалер кој настапува за грузиски Динамо Тбилиси, Дарко Глишиќ, се запиша во листата на стрелците на натпреварот во Купот на Грузија против екипата на Металург Рустави. По победата на гости (2-0), екипата...

Како тренира Дени Илиев во Арсенал (ВИДЕО)

Македонскиот младински репрезентативец Дени Илиев денеска објави мал видео материјал од неговиот тренинг во Арсенал. Тој заедно со неговите колеги тренира да брани високи топки во аголот од голот. Еве како се станува...

Вујовиќ жали за „ножичките“

Металург не успеа да стекне предност на првиот полуфинален натпревар во Купот на гости кај Тетекс. Напаѓачот Зоран Вујовиќ беше најблиску да реализира во мрежата на актуелниот освојувач на трофејот со еден атрактивен...

Пелистер бара десет фудбалери-извршители со завршено средно!? (ФОТО)

Се бара „кандидатот“ само да има завршено средно образование, без критериуми да играл фудбал, да бил професионален играч...

Шкендија нема да организира патување на своите навивачи во Скопје

Во текот на вчерашниот ден раководството на Шкендија донесе одлука на работен состанок одлучи да не организира патување на своите навивачи „Балисти“ во Скопје на дерби дуелот со Вардар во недела. Ова значи дека сите...

Pages