Фудбал

НЕ ГО САКААТ ПОВЕЌЕ МАКЕДОНСКИОТ ФУДБАЛЕР НА „ИЛАНД РОУД“!?

Новогодишниот план на Лидс ќе биде „проблем“ за Алиоски!

Пионерите на „контроли“ со Црна Гора

Селекција на Македонија за играчи под 15 години отпатува за Црна Гора, ќе...

Во Букурешт по појасна „слика" за...

Машката селекција на Македонија за играчи под 16 години деновиве е во Букурешт...

Несторовски погоди за водство на Палермо (ВИДЕО)

„Несторгол“ веќе го постигна и 4 гол во новата сезона во Серија Б лигата во...

Македонија со пет во дефанзива ќе се брани против „црвената фурија“ (ФОТО)

Фудбалската репрезентација на Македонија на теренот во Валенсија во првото квалификациско коло за настап на Евро 2016 против фаворитот во групата Шпанија ќе игра со пет бека. Помеѓу стативите ќе биде искусниот Томе...

Касиљас вечерва ќе игра по 156-ти пат, повеќе од сите наши репрезентативци заедно

Иако е сѐ уште во зрели години и пред себе има уште многу години настапи на големата сцена, иконата на Реал Мадрид и долгогодишна „единица“ Икер Касиљас, кој ќе го брани голот на Шпанија вечерва ќе го запише својот 156...

По Шалке, се јави и Мајнц: Македонци, ви посакуваме убав празник и три бода во Шпанија! (ФОТО)

По германскиот бундеслигаш Шалке 04 кој ни го честиташе Денот на Независноста, истото го направи и екипата на Мајнц каде настапува нашиот екс-репрезентативец, Николче Новески. „Почитувани фанови од Македонија! Ви...

Итураспе: Ја проучивме Македонија и подготвени сме

Фудбалерот од средниот ред на Атлетик Билбао Андер Итураспе е едно од изненадувањата на списокот на шпанскиот селектор Висенте дел Боске за вечерашниот натпревар против Македонија во евроквалификациите. Играчот кој има...

Шпанските навивачи го сакаат Де Геа на голот пред Касилјас

Според анкетата на интернет што ја спроведе шпанскиот „АС“, навивачите на „црвената фурија“ му даваат предност Давид де Геа помеѓу стативите во однос на искусниот Икер Касилјас на вечерашниот натпревар против Македонија...

За „Мундо Депортиво“ македонската селекција е „шпанско село“: Погледнете го тимот кој го составија (ФОТО)

Ако фудбалот во Шпанија е национален спорт, па и најмалото дете го знае секој детал за своите идоли, тогаш шпанците не знаат многу за Македонија и нивниот вечерашен противник. Нема дилеми дека каталонскиот најтиражен...

Шпанците ѝ се жалат на федерацијата: Валенсија во септември е лош избор!

Шпанските новинари и на официјалната прес-конференција и во медиумите ја нападнаа нивната федерација за изборот токму на топлата Валенсија да се игра мечот со Македонија во септември, а во најсеверниот дел од Шпанија, ...

Уште 1.000 билети за вечерашниот меч ќе се продаваат попладнево?!

Иако ретко се случува, овој пат и на денот на натпреварот може да се купи билет за натпреварот Шпанија - Македонија, кој ќе се одигра вечерва на „Градскиот стадион“ во Валенсија. Уште близу 1.000 билети од по 20 евра ќе...

Јаховиќ: Не дојдовме овде како туристи, ќе се обидеме да покажеме квалитет

Корпулентниот напаѓач кој многу веројатно ќе се најде вечерва во стартниот состав на Македонија, Адис Јаховиќ вели дека нашите репрезентативци на гостувањето во Валенсија ќе дадат сѐ од себе да извлечат поволен резултат...

Огнено крштевање на „децата" на Ѓуровски: Може ли Македонија да ја запре шпанската „тика-така"?

Со значително подмладен состав, без носителите на играта Николче Новески и Горан Пандев, македонската фудбалска репрезентација вечерва во Валенсија (20.45ч, МТВ1) ќе има огнено крштевање кога уште на првиот меч од...

Pages