Други спортови

СРБИНОТ БЕЗ ЗАГУБЕН СЕТ ДОСЕГА НА ЗАВРШНИОТ ТУРНИР

Ѓоковиќ пак го преслуша Чилиќ, еве ги полуфиналните двојки во Лондон!

Федерер го победи Андерсон, па двајцата отидоа во...

Утре се чека разврската во првата група каде Ѓоковиќ има две победи по првите...

Канаѓаните гласаа против организација на ЗОИ 2026!

56 отсто од гласачите ја отфрлија идејата за органзиација на ЗОИ 2026 во услови...

Кик-боксерот Илиоски добитник на наградата „13...

Илиоски кој оваа година освои бронзен медал на ЕП во Братислава, а имаше уште...

Ѓорческа почна одлично на силниот фјучрс во Сараево

Натпреварувачката недела за македонските тенисери почна со стопроцентен успех, а шлаг беше денешната голема победа на Лина Ѓорческа. Нашата тенисерка ја совлада Унгарката Агнес Бутка со 6-4, 6-3 и се пласира во второто...

Илегалци во сопствената кожа: Одбојкарите упатија последен повик за преживување!

Одбојкарската федерација на Македонија ќе биде приморана да ги повлече репрезентациите од меѓународни натпреварувања ако не се најде начин за стабилно и долготрајно финансирање

Надал влезе во историјата на Ролан Гарос

Шпанскиот рекет број еден, Рафаел Надал собори рекорд и влезе во историјата на тенискиот турнир во Франција, Ролан Гарос. Имено, со убедливата победа од 3-0 над српскиот тенисер Душан Лајовиќ (6-1, 6-2, 6-1) актуелниот...

Ѓоковиќ и Гулбис ќе се борат за финалето на Ролан Гарос

Милош Раноиќ го оправда епитетот на еден од најмоќните сервери на светот, но Новак Ѓоковиќ одигра натпревар без ниту една грешка и со победа од 7-5, 7-6 и 6-4 стигна до шестото полуфинале на Ролан Гарос. Првиот сет...

Вака изгледаа полуфиналистките на Ролан Гарос пред 12 години

Марија Шарапова и Ежени Бушар ќе се сретнат во полуфиналето на овогодинешниот Ролан Гарос, а еве како изгледаа Русинката и Канаѓанката кога се запознаа пред повеќе од десет години. Две тенисерки денес успеаја да слават...

Уште еден удар за одбојкарите: Јосифов се повреди и не патува за Австрија

Како проблемите на одбојкарската репрезентација да се малку надвор од терените, сега „удрија“ и таму. На вчерашниот тренинг се повредил Ѓоко Јосифов, средниот блокер кој беше значаен елемент во играта на Македонија. „...

Ѓорѓиев: Гордо ќе речам дека Македонија може до полуфинале

Машката одбојкарска репрезентација на Македонија вечерва заминува за грац, каде што в вчетврток, против домаќинот, Австрија, ќе дебитира во Европската лига.

Тајсон Геј ќе трча во Лозана

Поранешниот светски шампион на 100 метри, Тајсон Геј најави дека по истекувањето на едногодишната суспензија поради допинг ќе трча на митингот од Дијамантската лига во Лозана на 3. јули. Суспензијата која Геј ја...

Мареј и Монфилс ги комплетираа четвртфиналните двојки на Ролан Гарос

Британскиот тенисер Енди Мареј и францускиот тенисер Гаел Монфилс се последните патници во четвртфиналето на Ролан Гарос. И двајцата во осминафиналето славеа со 3-0, а нивни жртви беа двајца Шпанци - Фернандо Вердаско и...

Ќе дојде ли денот кога ќе следиме Олимписки игри во Африка?

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) Томас Бах изрази желба еден ден Олимписките игри да бидат организирани на африканско тло. „Африка роди голем број неверојатни спортисти, а сѐ уште нема организирано...

Pages