Други спортови

ПО ФУРИОЗНИОТ СТАРТ НА ОЛИМПИЈАДА

Шахистите и шахистките поразени во второто коло

Коу: Најважни ни се младите

Предизвикот е да се остане релевантен и присутен како спорт во животите на...

Шахистите и шахистките почнаа со убедливи победи

Мажите отворија со убедливи 4:0 против Брунеи, додека дамите со истиот резултат...

Во Батуми по што поголем рејтинг

Со двете свои селекции во машка и во женска конкуренција, од денеска Македонија...

Хокеарска фешта во „Медисон сквер гарден“ - Ренџерс ќе играат меч „на сѐ или ништо“! (ВИДЕО)

Хокеарите на Филаделфија флаерс се изборија за седми натпревар во серијата против Њујорк ренџерс откако славеа со убедливи 5-2 на шестиот меч на домашен терен во плејофот во Професионалната хокеарска лига (НХЛ)....

Блескава вечер на Малкин, ги однесе „Пингвините“ во полуфинелто! (ВИДЕО)

Руската хокеарска суперѕвезда, Евгени Малкин, постигна хет-трик за Питсбург пингвинс за триумф со 4-3 во шестиот меч од плејоф-серијата против Колумбус блу џекетс со кој фаворитите се пласираа во полуфиналето во...

Македонија со осумнаесет претставници на ЕП во карате

Од 1. до 4. мај 2014 година во Тампере, Финска ќе се одржи Европско првенство за сениори каде нашата држава ќе ја претставуваат осумнаесет каратисти. Екипата која што ќе ја преставува Карате федерацијата на Македонија...

Кличко бара да учествува на ОИ во Рио

Светскиот боксерски шампион во тешка категорија, Владимир Кличко бара да учествува на летните Олимписки игри кои во 2016. година ќе се одржат во Рио. Меѓународниот боксерски сојуз пред крајот на март наведе дека Кличко...

Македонците без ниедна норма за младинските Игри во Нанџинг

Ниеден македонски пливач од 11-члената екипа не оствари норма на младинската Балканијадата што изминатиот викенд се одржа во Лариса, Грција. Балканијата во исто време беше и изборен натпревар за Вторите младински...

Нишикори нов шампион во Барселона

Јапонскиот тенисер Кеи Нишикори го освои трофејот на АТП турнирот во Барселона откако во финалето славеше над колумбиецот Сантиаго Жиралдо. Нишикори (24) кој е 18. пласиран на АТП листата во финалето со 2-0 (6-2, 6-2)...

Шарапова со пресврт до титула во Штутгарт

Руската тенисерка Марија Шарапова ја освои титулата во Штутгарт откако во финалето со 2-1 (3-6, 6-4, 6-1) славеше над срската тенисерка Ана Ивановиќ. Иако Ивановиќ го доби првиот сет со 3-6, Шарапова заигра малку...

Бостон ги елиминираше Ред вингс, следно е вечното дерби против Монтреал! (ВИДЕО)

Бостон бруинс славеа со 4-2 против Детроит ред вингс во петтиот меч од четвртфиналната плејоф-серија од Источната конференција од Професионалната хокеарска лига (НХЛ) и со вкупен резултет од 4-1 во серијата се пласираа...

Владимир Кличко десет години без пораз во рингот (ВИДЕО)

Украинскиот боксер Владимир Кличко со нокаут во петата рунда го синоќа во Оберхаузен, Германија го совлада Алекс Леапаи и успеа да ги задржи сите титули, ВБА, ИБФ, ВБО и ИБО. За 38-годишниот борец ова беше 62-та победа...

Азаренка се откажа од настап во Мадрид и во Рим

Поранешната број еден во светот, Викторија Азаренка, се повлече од турнирите во Мадрид и во Рим поради повреда на левото стапало. Белорусинката нема играно уште од второто коло на Индијан Велс, на почетокот на март и...

Pages