Други спортови

ИМ СЕ ВРАЌА НА ЕВРОПСКИТЕ ТУРНИРИ НА ЗЕМЈА

Федерер по две години во Мадрид

Матијашевиќ со полна летна агенда пред ЕП

Подготовките за европската премиера ќе бидат поделени во два циклуси, со девет...

ПРЕАМБИЦИОЗНО: Мајк Тајсон сакал да се бори со...

Тајсон за „САН" раскажа дека понудил 10.000 долари на чувар во ЗОО за да се...

Спортска елеганција во Монако (ФОТОГАЛЕРИЈА)

На синоќешното свечено прогласување на најдобрите спортисти на светот, во...

Федерер го „суреди“ Ферер: Шеста титула во Синсинати

Шести, рекорден пат во историјата на мастерсот во Синсинати, шампионскиот пехар го крена Роџер Федерер. Во највозрасното финале во историјата на мастерс-серијата, Швајцарецот го победи Давид Ферер со 6-3, 1-6, 6-2. И...

Болт на Копакабана истрча неубедливи 10,06 секунди на стотка (ВИДЕО)

Најбрзиот човек на светот, Јамајканецот Усен Болт конечно се врати на омилената делница 100 метри. И тоа на Копакабана, каде трчаше против тројца ривали, но не импресионираше. Победи, но со неубедливо време 10.06,...

Ивановиќ немоќна: Серена Вилјамс го освои Синсинати за 62 трофеј во кариерата

Американската тенисерка Серена Вилијамс го освои 62-от трофеј во својата кариера, откако вечерва убедливо ја совлада Србинката ана Ивановиќ во два сета за да го освои ВТА-турнирот во Синсинати. Вилијамс триумфираше со 6...

Британците доминираа во штафетните трки

Велика Британија ги освои златните медали во двете штафетни трки, кај мажите и жените, на крајот на Европското првенство во атлетика, кое се одржуваше во Цирих (Швајцарија). Машката штафета 4x100 метри во состав...

Европското маратонско злато патува за Италија: Меучи прв низ целта

Слично како и кај жените, еден атлетичар се издвои и не ја испушти предноста до крај, за да се закити со злато во маратонот, на Европското првенство во Цирих. Даниеле Меучи, 28-годишниот италијанец од Пиза, е нов...

Ивановиќ: Морав да земам таблети за да продолжам

Ана Ивановиќ и Марија Шарапова одиграа вистинско финале пред финалето на турнирот во Синсинати. Еден драматичен маратон, кој го доби Србинката по, скоро, три часа под жешкото сонце во Охајо. По победата, Ивановиќ призна...

Ивановиќ дишеше последна во трилерот со Шарапова

Ана Ивановиќ се пласира во финалето на турнирот во Синсинати победувајќи во исцрпувачко, трилер-полуфинале против Марија Шарапова. Српската убавица ја победи Руската со 6-2, 7-5, 7-5 по многу пресврти, брејкови и...

Федерер против Ферер во финалето во Синсинати

Роџер Федерер го дели уште еден меч до рекордната шеста титула на турнирот во Синсинати, откако синоќа многу лесно и неочекувано брзо го елиминира Милош Раониќ. Швајцарецот славеше со 6-2, 6-3 за само 69 минути, по што...

Пливачот Јанкуловски со личен рекорд го освои 28. место на 400 слободно

Тој за речиси четири секунди го подобри личниот рекорд, а утре ќе настапи и во трката 200 метри слободно

Серена со пресврт во финалето во Синсинати

Само вторпат во својата кариера Серена Вилијамс се пласира во финалето на турнирот во Синсинати, благодарение на вечерашниот триумф над Каролине Вознијацки. Актуелната број еден на светот почна бавно и тешко, губејќи го...

Pages