СО ПОБЕДИТЕ НА РОЏЕР ФЕДЕРЕР И АЛЕКСАНДАР ЗВЕРЕВ

Тимот на Европа ја одбрани титулата во „Лејвер“ купот (ВИДЕО)

Тимот на Европа го освои „Лејвер" купот по победата од 13:8 против остатокот од светот. Триумфот дојде после победите на Роџер Федерер и Александар Зверев.

објавено: 24 септември 2018 - 10:00

После два дена натпреварување, во кои за победа се добиваше по два бода, европските тенисери водеа со 7:5, а потоа на ред дојдоа завршните борби кои на победниците им донесуваа по три поени.

Во еден возбудлив меч, Федерер славеше против Џон Изнер со 6:7 (5), 7:6 (8), 10:7, а подоцна Зверев со 6:7, 7:5, 10:7 беше подобар од Кевин Андерсон.

Тимот на Европа (Федерер, Зверев, Ѓоковиќ Димитров, Гофан, Едмунд, стручен штаб Борг и Енквист) така го освои и второто издание на „Лејвер" купот кој што се одржа оваа година во Чикаго, САД.

Најново во Други спортови