АВСТРАЛИЈА ОПЕН ДОБИВА НОВА ШАМПИОНКА

Шарапова ја елиминираше Вознијацки

Со пораз 2:1 (6-4, 4-6, 6-3) во третото коло бранителката на титулата го заврши настапот.

објавено: 18 јануари 2019 - 10:58

Каролина Вознијацки нема да ја брани титулата на Австралија Опен со оглед на тоа дека таа настапот во Мелбург го заврши во третото коло.

Актуелната шампионка со 2:1 (6-4, 4-6, 6-3) загуби од Марија Шарапова.

Пресуден за трумфот беше првиот сет, во кој Шарапова негативата од 1-4, за неутрализираше со пет неверојатни гема во серија и дојде до предност од 6-4.

Вознијацки се врати во игра, но само во вториот сет, за 1:1, за потоа Русинката да ја потврди победата.

Следен противник на Шарапова на Австралија Опен е Ешли Барти.

Најново во Други спортови