АТП: НОВА БИТКА ИМАА СРПСКИОТ И ХРВАТСКИОТ ТЕНИСЕР (2-1)

Чилиќ поведе и толку: Ѓоковиќ со пресврт до полуфинале во Париз! (ВИДЕО)

Новак Ѓоковиќ за два часа и 12 минути игра успеа да го совлада Марин Чилиќ и обезбеди полуфинале на АТП турнирот во Париз.

објавено: 2 ноември 2018 - 22:11

Србинот триумфираше против Хрватот со 2:1 во сетови 4:6, 6:2 и 6:2 и сега вториот носител го чека подобриот од последната четвртфинална пресметка помеѓу третиот носител Роџер Федерер и Кеи Нишикори (10.)

Одлучувачкиот трет сет беше навистина занимлив, Чилиќ имаше брејк предност, но потоа Ѓоковиќ веднаш возврати и дојде до израмнување.

Клучот беше спасената бреј топка во седмиот гем кога српскиот тенисер имаше еден фантастичен удар, се одеше според неговиот план, направи брејк и на крајот ја искористи својата меч топка за полуфинале.

Веќе е позната првата полуфинална средба во Франција каде што силите в сабота ќе ги одмерат Доминик Тим и Каран Хачанов.

Најново во Други спортови