УШТЕ ЕДНА ТРАГЕДИЈА ВО СВЕТОТ НА СПОРТОТ

ТАГА ВО ШВАЈЦАРИЈА: Почина познат скијач во несреќа со параглајдер (ВИДЕО)

Познатиот швајцарски скијач Џанлука Барандун (24) загина во несреќа предизвикана со параглајдер.

објавено: 6 ноември 2018 - 17:10

Познатиот швајцарски скијач Џанлука Барандун (24) загина во несреќа предизвикана со параглајдер.
Трагедијата се случила во неделата попладне.

„Ова е тежок удар за сите нас, особено за семејството на Џанлука"- рече челникот на Скијачкиот сојуз на Швајцарија, Маркус Волф.

Специјалност на Барандун беше спустот, а најдобриот резултат, за жал, во кратката кариера, беше деветото место во комбинација на крајот на минатата година во Бормио.

 

 

 

Најново во Други спортови