Други спортови

НА МЕЃУНАРОДНИОТ ЏИУ ЏИЦА ТУРНИР ВО БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Македонските млади борци со пет медали од „Сараево Опен 2018“ (ФОТО)

Димитар Ѓорѓиев го освои златото на ЕП во Братислава

Нашиот најдобар кик-боксер Димитар Ѓоргиев успеа да се искачи на европскиот трон откако во финалниот меч во категоријата Лоу-Кик до 86 килограми, утринава го совлада Русинот Рамазан Баксанов.

Жестоки битки на финалниот ВТА турнир во Сингапур

Наближува и последниот женски турнир за годината каде што ќе се натпреваруваат најдобрите осум тенисерки изминатата сезона кои се собираат на едно место и се борат за елитниот трофеј.

РОЏЕР: Не е страшно ако не дојдам до 21 Грен слем

Роџер Федерер верува дека во кариерата ќе освои уште некој Грен слем трофеј, За сега има 20. а последниот го освои на почетокот на оваа година во Мелбурн...

Рускиот „ѕвер“ го има секаде: Нурмагомедов на фудбалскиот меч ЦСКА-Анжи! (ФОТО+ВИДЕО)

Хабиб Нурмагомедов и понатаму е во центарот на вниманието после победата над Конор Мекгрегор и борбата која предизвика многу нешта, рускиот „ѕвер" е скоро на сите страни, не само во УФЦ, туку и во останатите спортови.

Чекор блиску до олимпискиот сон: Македонците со два медали од „Грција Опен 2018“! (ФОТО)

Денеска беа освоени вкупна два медали во сениорска конкуренција и имаме наши натпреварувачи кои што можат наскоро да го остварат својот најголем спортски сон, учество на Олимпијада.

Повеќе нема да гледаме маратонски мечеви на Вимблдон

Вимблдон од следната година ќе воведе тај-брејк во петтиот сет, на овој начин ќе стави крај на маратонските мечеви.

Италија со драма преку Kина до финале!

Одбојкарките на Италија се пласираа во финалето на СП во Јапонија отако во еден мошне драматичен меч од полуфиналето, во пет сета, со (3:2) ја победија Кина.

Србинките ќе се борат за светското злато

Одбојкарките на Србија ја совладаа Холандија со (3:1) во сетови, и за прв пат во својата историјата ќе играат во финалето на Светскиот шампионат

Ѓоргиев ќе се бори за злато на ЕП во Братислава

Победа од 3-0 над Србинот Цвјетичанин за место во големото финале и борба со Русинот Баксанов за злато.

Јотовски – прв носител

Шеста година по ред, традиционално започна МТП ОПЕН 2018 турнир во машка конкуренција, поединечно и во игра на двојки.