| контакт | маркетинг
ТОП ВЕСТИ
СИТЕ ВЕСТИ
19.01.2018
Новак Ѓоковиќ на свој начин ја критикуваше АТП организацијата и состојбите во светскиот професионален тенис
18.01.2018
Марта Костјук е вистински хит во досегашниот дел од престижниот тениски турнир Австралија опен
14.01.2018
29.12.2017
Србинот повторно има проблеми со лакотот, а неизвесен му е и настапот на  турнирот во Доха
14.08.2017
Александер Зверев го изненади освојувачот на 19 гренд слем титули, Роџер Федерер со победа во два сета за да стигне до титулата од Мастерсот во Монтреал и да се промовира во вистинска ѕвезда пред УС опен
08.08.2017
Роџер Федерер секогаш имал имиџ на „совршен“ спортист за кого никој не може да најде некоја мана. Сепак, маната постои - тој не сака кучиња!
31.07.2017
Ждрепката за вториот фјучрс турнир во Скопје сакаше во првото коло да има два натпревари во кои ќе се сретнат македонски тенисери
28.07.2017
Невнимание на чешката тенисерка за време на меч во Кина
24.07.2017
Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ ќе го пропушти УС опен поради повреда, а покрај тоа веројатно нема да игра и во полуфиналето на Дејвис купот со Франција во септември
24.07.2017
Русин влезе како „лаки лузер“ и триумфираше во Умаг
16.07.2017
Швајцарецот Роџер Федерер е нов шампион на Вимблдон откако во финалето го победи хрватскиот тенисер Марин Чилиќ со 3:0 по сетови
16.07.2017
Гарбиње како Кончита
09.07.2017
Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа го освои Фјучрс турнирот во францускиот Денен, победувајќи ја во финалето Јапонката Мари Осака со 6:2/5:7/7:6(6)
21.06.2017
Темата за спортистите и даноците е многу актуелна во Шпанија во последните месеци со случајот на Кристијано Роналдо, кој должи 14.7 милиони евра. Поранешниот претседател на ФИФА, Сеп Блатер вели дека фудбалот е не-фер посочен како лош пример
11.06.2017
Рафаел Надал ја освои својата 10-та титула од Ролан Гарос, откако во еднострано финале со 6:3/6:2/6:1 го „уништи“ Швајцарецот Стен Вавринка
09.06.2017
Рафаел Надал е на една победа од „десима“, 10-тата титула од Ролан Гарос, откако во полуфиналето му оддаде вистинска лекција за тенис на земјена подлога на младиот Австриец, Доминик Тим, доминирајќи за 6:3/6:4/6:0
29.05.2017
Рафаел Надал го почна походот кон 10. титула на Францускиот опен со лесна победа во првото коло над Французинот Беноа Пер, додека неговиот можен противник во полуфиналето, Новак Ѓоковиќ во првиот меч со Андре Агаси како тренер беше подобар од Марсел Гранољерс
26.05.2017
Рафаел Надал ќе се обиде да стигне до својата 10. титула од Ролан Гарос со нов и подобрен часовник од легендарната компанија „Ришар Миј“ РМ27-03, вреден неверојатни 698.000 фунти
26.05.2017
Рафаел Надал ќе мора да го „собори“ Новак Ѓоковиќ во полуфиналето на Ролан Гарос доколку сака да стигне до својата 10. титула на гренд слемот на земја
26.05.2017
Најдобриот машки македонски тенисер, Томислав Јотовски продолжува со одличните партии на фјучр турнирот во Добој, Босна и Херцеговина
24.05.2017
Најдобрата македонска тенисерка во првото квалификациско коло на земјениот гренд слем турнир во Париз доживеа рана елиминација од Кверин
22.05.2017
Светскиот рекет број 2, Новак Ѓоковиќ, по поразот во Мастерсот во Рим, потврди дека негов нов тренер ќе биде Андре Агаси, а во понеделникот својот 30. роденден го прослави со ексклузивна соработка со „Лакост“
22.05.2017
Нашата тенисерка ја доби натпреварувачката од Холандија за опонент во првото коло од квалификациите. Лемоан е 160 рекет во светот, додека Ѓорческа за да дојде до посакуваната цел мора да мине три препреки
21.05.2017
Александер Зверев го победи Новак Ѓоковиќ со 6:4/6:3 за да ја освои титулата од Мастерсот во Рим и да покаже дека е најдобриот од „новата генерација“ во светот на тенисот
16.05.2017
Марија Шарапова нема да добие вајлд-карта за настап на Ролан Гарос, откако Француската тениска федерација реши дека двократната шампионка не заслужува слободен влез по допинг-суспензијата
15.05.2017
Освојувачот на рекордни 18 гренд слем титули, Роџер Федерер се повлече од Францускиот опен, решен да се фокусира на сезоната на трева и ловот на седма титула од Вимблдон
15.05.2017
На најновата листа, Ѓорческа се најде на 180 место во сингл, додека во конкуренција на двојки таа е под број 130
14.05.2017
Рафаел Надал е незапирлив оваа пролет. Шпанецот го освои петтиот трофеј на Мадрид опен откако со 7:6(8)/6:4 го победи Доминик Тим
13.05.2017
Рафаел Надал е првиот финалист на АТП турнирот во Мадрид, откако го совлада големиот ривал Новак Ѓоковиќ со 6:2, 6:4.
11.05.2017
Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа влезе во полуфиналето на фјучрс турнирот во Рим, откако со 6:1/6:0 ја „уништи“ Чилеанката Даниела Сегел
10.05.2017
Јуџини Бушар вели дека и многу други тенисерки на ВТА-турнејата го делат нејзиното мислење дека на Марија Шарапова не треба да и се дозволи кам-бек на тениските терени, но дека им е страв да го кажат тоа јавно
05.05.2017
Поранешниот светски број 1, Новак Ѓоковиќ го отпушти целиот тренерски тим на две недели пред Ролан Гарос, вклучувајќи го и долгогодишниот тренер, Маријан Вајда
03.05.2017
Надежите на поранешната шампионка од Вимблдон, Марија Шарапова за настап на овогодишниот турнир ќе зависат од состанокот на 20 јуни на организаторите, иако шпекулациите во Велика Британија велат дека Русинката, која својот прв голем трофеј го освои токму на гренд слемот на трева во 2004 година, ќе добие „зелено“ светло
02.05.2017
Сопругата на Новак Ѓоковиќ, Јелена, дефинитивно е бремена и двојката очекува да добие девојче
25.04.2017
Македонската тенисерка на силниот фјучр турнир оствари победа во првото коло над Чилеанката Сегуел во три сета. Додека, пак, Јотовски на стартот на натпреварувањето во Анталија го „прегази“ Хуан Хозе исто така од Чиле со 6:0, 6:0
24.04.2017
Серена Вилијамс во понеделникот се врати на првото место на ВТА-рејтинг листата по што веднаш се заблагодари на своето неродено бебе
23.04.2017
Рафаел Надал по 10-ти пат го освои трофејот од Мастерсот во Монте Карло, подобрувајќи го сопственииот рекорд по 6:1/6:3 победата над сонародник Алберт Рамос Вињолас
19.04.2017
Серена Вилијамс е бремена и го очекува своето прво дете, може да се заклучи од нејзиниот пост на „Снепчет“ на кој е во жолт костум за капење и на кој напиша само „20 недели“
18.04.2017
Жил Симон сервираше за победа, меѓутоа Новак Ѓоковиќ беше посмирен за да стигне до 6:3/3:6/7:5 победа на Мастерсот во Монте Карло
17.04.2017
Светскиот број 1, Енди Мареј и светскиот број 2, Новак Ѓоковиќ се враќаат на тениските терени оваа недела на Мастерсот во Монте Карло, стартот на европската сезона на земја која кулминира со Францускиот опен во мај
17.04.2017
Македонскиот рекет оваа седмица се наоѓа на 200. место во поединечна конкуренција, додека во дубл е 136. тенисерка во светот
14.04.2017
Петкратната гренд слем шампионка Марија Шарапова влезе во напад на Интернационалната тениска федерација (ИТФ), велејќи дека тие не направиле доволно да ја известат дека мелдониумот е на листата на забранети супстанции
11.04.2017
Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа загуби во првото коло на ВТА турнирот во Бил, Швајцарија
10.04.2017
Македонската тенисерка изгуби во последното квалификациско коло од Алиаксандра Саснович со 2:0 во сетови
08.04.2017
Нашиот тенисер со 0:2 изгуби од Настаси и поради тоа нашата Дејвис Куп селекција се наоѓа во почетна негатива против Луксембург. За останување на надежите за пласан во втората Евро-африканска зона потребна ќе биде победа на Јотовски над Тол
04.04.2017
Нашата репрезентација заврши во групата Б каде што за опоненти ќе ги има Молдавија со која тргнуваме утре, како и Исланд и Малта
04.04.2017
Четворката Јотовски, Грабул, Деари и Србљак денеска ќе ги дознае своите противници на Дејвис Куп турнирот од третата Евроафриканска зона кој се одржува во Созопол
02.04.2017
Роџер Федерер го освои третиот трофеј во 2017 година, откако го победи својот вечен ривал Рафа Надал со 6:3/6:4 во фантастичното финале на Мастерсот во Мајами
01.04.2017
Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа заедно со Американката Пера Бернарда стигна до титула во двојки на фјучрс турнирот во Каљари
01.04.2017
Фантастичната 2017 продолжува за Роџер Федерер, откако тој обезбеди финале на Мајами опен како 37. дуел со својот стар ривал Рафаел Надал
22.03.2017
Андре Агаси не се сомнева дека Новак Ѓоковиќ ќе ги надмине менталните проблеми кои ги има во моментов и ќе ја врати својата кариера на вистински пат
19.03.2017
Роџер Федерер за неколку часа ќе го игра своето второ финале во 2017 по победата на Австралискиот опен во јануари, и иако признава дека би сакал повторно да биде број 1, вели дека тоа е сон за тенисерот кој беше 17. на стартот на годината
21.02.2017
Роџер Федерер потпиша тригодишен договор за настап на Свис Индорс турнирот во Базел, што значи дека 35-годишниот ветеран не планира да се повлече барем уште три години
15.02.2017
Канадската тениска ѕвезда Јуџини Бушар продолжува да ја бара формата со која беше сметана за следната најдобра нова тенисерка, но тоа не и пречи да го гради својот имиџ
15.02.2017
Алпското скијање можеби е национален спорт на Швајцарија, но прва спортска ѕвезда од оваа алпска земја останува Роџер Федерер
02.02.2017
Српскиот тениски ас, Новак Ѓоковиќ потроши 11 милиони долари на два стана во Менхетен, вложувајќи дел од своите средства заработени од спортот
01.02.2017
Еднаш најдоминантниот голфер на светот, Тајгер Вудс вели дека ќе го искористи примерот на неговиот стар пријател Роџер Федерер како инспирација
29.01.2017
27.01.2017
24.01.2017
23.01.2017
Надежта на македонскиот тенис, 13-годишниот Калин Ивановски ја освои титулата на Зимското отворено првенство на Македонија до 14 години кое викендов се оддржуваше на терените на ТК Југ во Скопје
22.01.2017
Кога си најдобар тенисер на светот, вакви грешки апсолутно не се дозволени
22.01.2017
19.01.2017
17.01.2017
Новак Ѓоковиќ го мина првото коло на Австралискиот опен со победа над Фернандо Вердаско за помалку време отколку што на Иво Карловиќ и Хорасио Зебаљос им требаше да комплетираат еден сет!
13.01.2017
12.01.2017
Долгата пауза поради повреда и следствениот пад на рејтинг-листата создаде тешка ждрепка за 17-кратниот гренд слем шампион Роџер Федерер на Австралискиот опен, каде што ќе биде само 17. носител
07.01.2017
Новак Ѓоковиќ со тешки маки успеа да ја одбрани титулата од Катар опен, победувајќи го својот најголем ривал, светскиот број 1, Енди Мареј со 6:3/5:7/6:4
06.01.2017
02.01.2016
Роџер Федерер имаше супер-лесен старт на 2017 со победа во два меча на Хопман купот во Перт, додека Новак Ѓоковиќ потешко од очекувањата влезе во второто коло во Доха
28.12.2016
Поранешната светска тенисерка број 1, и шампионка од Ролан Гарос, Србинката Ана Ивановиќ објави дека се повлекува од тенисот на само 29 години
27.12.2016
Ана Ивановиќ ги „подгреа“ шпекулациите дека се откажува од тенисот бидејќи најави дека во среда ќе објави нешто „важно“
21.12.2016
Роџер Федерер доби уште една титула покрај своите фантастични остварувања на тениските терени - беше прогласен за маж со најмногу стил од страна на „Џи Кју магазинот“
11.12.2016
27.11.2016
Федерико Делбонис го совлада хрватскиот ветеран Иво Карловиќ со 6:3/6:4/6:2 во Загреб за на Аргентина да и ја донесе првата титула од Дејвис купот во петтото финале за јужноамериканската нација
19.11.2016
Новак Ѓоковиќ ќе се обиде да го врати првото место на АТП-листата со победа над Енди Мареј во финалето на завршниот турнир на годината во Лондон, откако двајцата имаа различни победи во полуфиналето
18.11.2016
Џејми Мареј му се приклучи на својот помлад брат Енди Мареј на врвот на АТП-листата, откако беше потврдено дека Шкотланѓанецот и Бразилецот Бруно Соареш ќе ја завршат 2016 како прворангирана двојка
15.11.2016
Тенискиот центар ќе содржи осум тениски терени според сите светски стандарди со услови за одржување меѓународни натпревари
11.11.2016
07.11.2016
Британецот сега има 11.185 поени на најновиот ранкинг со што го презеде приматот од Ѓоковиќ кој 223 недели суверено владееше на врвот
05.11.2016
Британецот Енди Мареј ќе биде новиот светски тенисер број 1 првпат во кариерата, откако Милош Раонич се повлече од нивното полуфинале во Париз
22.10.2016
Анџелике Кербер ќе се соочи со дебитантите на ВТА-финалето Медисон Киз и Доминика Цибулкова и со Чехинката Петра Квитова во својата група на завршниот женски турнир во Сингапур
21.10.2016
17.10.2016
Енди Мареј во неделата го совлада Роберто Баутиста Агут во два сета за да го освои Мастерс турнирот во Шангај и уште поважно се доближи до Новак Ѓоковиќ на врвот на АТП-листата
15.10.2016
04.10.2016
Двегодишната суспензија на Марија Шарапова е намалена на 15 месеци, одлучи Судот за арбитража во спортот (ЦАС)
03.10.2016
Одлуката во жалбата на Марија Шарапова за нејзината двегодишна суспензија пред Судот за арбитража во спортот (ЦАС) ќе биде објавен во вторник во 15 часот
29.09.2016
Јужноафриканскиот тенисер Џошуа Чети доби доживотна суспензија од спортот откако беше прогласен за виновен за местење мечеви
28.09.2016
Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ се повлече од Кинескиот опен во Пекинг следната недела поради обновувањето на повредата на лактот, со што ќе загуби голем број на АТП поени
25.09.2016
18.09.2016
Леонардо Маер за Аргентина и Марин Чилиќ за Хрватска беа клучните луѓе за пласман во Дејвис куп финалето, кое ќе се игра во Хрватска од 25 до 27 ноември
12.09.2016
11.09.2016
Германката Анџелике Кербер го започна „владеењето“ на првото место на ВТА листата со тешка победа над упорната Чехинка Каролина Плишкова од 6:3/4:6/6:4 за титулата од УС опен, нејзина втора гренд слем титула во 2016 и во кариерата
29.08.2016
Доминацијата на Новак Ѓоковиќ е под знак прашалник на Американскиот гренд-слем, сметаат британските букмејкери, но уште не се подготвени да направат некој друг фаворит
28.08.2016
Првата носителка, Агњешка Радвањска ја освои својата 19. ВТА титула со победата над Елина Свитолина во финалето на Конектикат опен, последниот подготвителен турнир пред УС опен
27.08.2016
Роџер Федерер вели дека остварувањата на Енди Мареј оваа сезона се навистина импресивни и се надева дека истата форма Шкотланѓанецот од понеделник ќе ја пресели и на УС опен
26.08.2016
Рафаел Надал се подготвува за настап на УС опен без гренд слем титула во повеќе од две години и поранешниот британски број 1, Грег Руседски, смета дека славните денови на 30-годишниот тенисер се минато и дека нема да може да додаде нов гренд слем на 14-те освоени
25.08.2016
Доколку Моника Селеш не беше избодена во грбот од пореметен навивач на 30 април 1993 година, немаше да зборуваме за обидот на Серена Вилијамс да го подобри рекордот на Штефи Граф, смета Крис Еверт
25.08.2016
Тениските икони Роџер Федерер и Рафаел Надал објавија дека ќе играат во двојки заедно на дебито на Лејвер купот следната година
24.08.2016
Во својот прв настап на квалификациски гренд слем турнир, нашата претставничка Лина Ѓорческа загуби од Американката Кетрин Белис со 6:0/6:2
23.08.2016
Нашата најдобра тенисерка, Лина Ѓорческа немаше многу среќа во ждрепката за квалификациите на УС опен, каде што ќе игра со американската тениска надеж Кетрин Белис
23.08.2016
Светската тенисерка број 1, Серена Вилијамс, и светската тенисерка број 2, Анџелике Кербер, ги обезбедија првите две места за ВТА финалето во Сингапур, елитниот завршен турнир за најдобрите осум тенисерки
15.08.2016
Енди Мареј се намачи со Аргентинецот Хуан Мартин дел Потро, но успеа да ја одбрани олимписката титула во тенис комплетирајќи ја неверојатната сезона во која стана татко, го освои Вимблдон по вторпат, и го носеше британското знаме на Свеченото отварање
14.08.2016
Моника Пуиг ја совлада шампионката од Австралискиот опен, Анџелике Кербер за да го освои првиот златен медал во историјата на Порторико
13.08.2016
Шпанската тениска легенда Рафа Надал веќе освои едно олимписко злато, во двојки покрај колегата Марк Лопез, а уште е во игра и за титулата во сингл
08.08.2016
Хуан Мартин дел Потро го елиминираше светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ во првото коло на олимпискиот тениски турнир, откако со 7:6(4)/7:6(2) ја повтори олимписката победа од 2012
10.07.2016
07.07.2016
Серена Вилијамс ќе има шанса да се одмазди за поразот од Анџелике Кербер во финалето на Австралискиот опен, откако ќе се сретнат во финалето на Вимблдон
06.07.2016
Роџер Федерер се врати од два сета негатива за пласман во полуфиналето на Вимблдон, победувајќи го Марин Чилиќ со 6:7/4:6/6:3/7:6/6:3, во меѓувреме спасувајќи три меч-поени и рушејќи го рекордот на Мартина Навратилова со 307. победа на гренд слем турнирите
05.07.2016
Шесткратната шампионка од Вимблдон, Серена Вилијамс повторно е во полуфиналето на Ол Ингланд клубот, каде што ќе се сретне со Елена Веснина
02.07.2016
01.07.2016
Новак Ѓоковиќ беше на чекор од изненадувачки пораз во третото коло на Вимблдон кога дождот примора откажување на играта секаде освен на Централниот терен
01.07.2016
Хуан Мартин дел Потро вели дека постои причина за неговите операции на зглобот на раката - за да игра подобро. Во петокот тој го покажа тоа со елиминација на четвртиот носител Стен Вавринка во второто коло на Вимблдон
30.06.2016
Енди Мареј остана на добар пат на Вимблдон, откако со 6:3/6:2/6:1 го „скрши“ Тајванецот Лу Јен-Хсун во второто коло, додека шампионката од Ролан Гарос, Гарбиње Мугуруза загуби со 6:3/6:2 од Словачката Јана Чепелова
29.06.2016
Седумкратниот шампион од Вимблдон, Роџер Федерер стави крај на неверојатната серија на светскиот број 772., британскиот квалификант Маркус Вилис, победувајќи го под покривот на „Централниот терен“ со 6:0/6:3/6:4
29.06.2016
Откако дождот го „ограничи“ Вимблдон само на „Централниот терен“, Новак Ѓоковиќ под покривот стигна до третото коло со својата 30. победа едноподруго на гренд слем турнирите, овојпат со 6:4/6:3/7:6 над Французинот Адријан Манарино
29.06.2016
Поранешниот шампион од Вимблдон, Горан Иванишевиќ имаше необичен совет за светскиот рекет број 772, Маркус Вилис, кој денеска треба да игра во второто коло на Централниот терен на Вимблдон против Роџер Федерер
28.06.2016
Амра Садиковиќ, денес на Вимблдон ќе ги покаже своите тениски вештини против петкратната победничка на турнирот и најголема фаворитска за нов трофеј, Серена Вилијамс
28.06.2016
Марија Шарапова вели дека додека ја отслужува двегодишната суспензија за допинг ќе оди на „Харвард бизнис скул“
27.06.2016
Маркус Вилис доби остварување на своите најлуди соништа. Британскиот светски број 772. направи пауза од својата редовна работа како тренер на Варвик боут клубот за да влезе во квалификациите пред две недели и сега шест победи подоцна е пред дуел со легендата Роџер Федерер
27.06.2016
Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ го почна „походот“ кон трета едноподруго титула на Вимблдон со 6:0/7:6(3)/6:4 победа над Британецот Џејмс Ворд
27.06.2016
Новак Ѓоковиќ оствари толку многу работи оваа година и во својата кариера, што можеби треба да се запрашаме од каде ја црпи мотивацијата пред уште еден голем тест, гренд слемот на трева, шампионатот на Вимблдон
25.06.2016
Заврши и турнирот во машка конкуренција по што тенисерите се селат на терените на Вимблдон
25.06.2016
Тенисерката од Словачка во финалето со 2:0 беше подобра од Каролина Плишкова од Чешка
24.06.2016
Пејачката и тенисерот се вљубени и медиумите од Островот најавуваа веселба и крунисување на нивната врска
24.06.2016
Поранешната финалистка од Вимблдон, Канаѓанката Јуџини Бушар вели дека падот на рејтинг-листите нема никаква врска со некое нарушување на исхраната, и целиот проблем доаѓа поради погрешно разбрано интервју
23.06.2016
Американската компанија за спортска опрема Најк, ги повлече тениските фустани кои требаа да се користат на Вимблдон по жалбите дека со нив се „открива премногу“
23.06.2016
Викторија Азаренка нема да настапи на Вимблдон поради повреда на коленото, објавија организаторите на третиот гренд слем од сезоната
20.06.2016
Адвокатот на Марија Шарапова, Џон Хагерти побара извинување од претседателот на Светската анти-допинг агенција (ВАДА), Крег Риди, за „невкусната забелешка“
20.06.2016
Роџер Федерер признава дека никогаш не бил доволно добар да го победи стариот ривал Рафаел Надал на Францускиот опен
19.06.2016
Британецот Енди Мареј успеа да го надмине силниот сервис на Милош Раонич за да стане првиот човек со пет титули од елитниот подготвителен турнир за Вимблдон, Квинс Клаб во Лондон
19.06.2016
Во германска борба во финалето на Гери Вебер опен во Хале, ветеранот Флоријан Маер беше подобар од новата тениска надеж Александер Зверев, победувајќи го со 6:2/5:7/6:3 за одлична титула
19.06.2016
Американката Медисон Киз е шампионка од АЕГОН Класик турнирот во Бирмингем, откако со 6:3/6:4 ја победи чешката ветеранка Барбора Стрицова
18.06.2016
Енди Мареј се пласираше во финалето на елитниот Квинс Клаб турнир во Лондон, откако актуелниот шампион се избори за 6:3/4:6/6:3 победа над Хрватот Марин Чилиќ
18.06.2016
Обидот на Роџер Федерер да стигне до деветта титула од неговиот омилен подготвителен турнир за Вимблдон, Гери Вебер опен во Хале заврши со пораз од 19-годишниот Германец Александер Зверев во три сета
17.06.2016
Првиот носител и осумкратен шампион Роџер Федерер е на една победа од единаесетти пласман во финалето на Гери Вебер опен во Хале, откако го победи петтиот носител Давид Гофан со 6:1/7:6(10) по 81 минути игра
16.06.2016
Енди Мареј го победи Аљаж Бедене со 6:3/6:4 во својот прв британски дуел на АТП турнејата по 10 години, за да обезбеди четврт-финале на Квинс Клаб турнирот каде што ќе се сретне со уште еден Британец, Кајл Едмунд
16.06.2016
Легендарниот чешко-американски тенисер, Иван Лендл, не е човек кој дава големи ветувања, така што кога тој ќе каже дека планира заедно со Енди Мареј да му ги униши плановите на Новак Ѓоковиќ за календарски гренд слем, Србинот треба да внимава
15.06.2016
Роџер Федерер со победа го започна обидот да стигне до 10. титула од Хале опен, додека турнирот го загуби вториот носител, јапонскиот тенисер Кеи Нишикори поради повреда
14.06.2016
Руската тениска ѕвезда Марија Шарапова се жали за својата двегодишна суспензија од Интернационалната тениска асоцијација (ИТФ) кај Судот за арбитража во спортот (ЦАС), објавија британските медиуми
13.06.2016
Доминик Тим покажа дека знае да игра добро на сите подлоги, освојувајќи ја титулата од Штутгарт опен на трева во одложеното финале
12.06.2016
Енди Мареј повторно ќе работи со Иван Лендл, осумкратниот гренд слем шампион кој го предводеше до титулите од УС опен и Вимблдон
09.06.2016
Рафаел Надал објави дека нема да настапи на Вимблдон шампионатот во Лондон поради повредата на зглобот на раката
09.06.2016
Роџер Федерер загуби сет од американскиот тинејџер Тејлор Фриц пред да стигне до 6:4/5:7/6:4 победа во второто коло на Мерцедес купот во Штутгарт
08.06.2016
Интернационалната тениска федерација (ИТФ) и одреди двегодишна суспензија на руската тениска ѕвезда Марија Шарапова по позитивниот тест на мелдониум
07.06.2016
Серена Вилијамс можеби го загуби финалето на Францускиот опен, но оваа недела се врати на врвот во друга категорија - заработените пари
06.06.2016
Роџер Федерер заедно со својот долгогодишен пријател, Томи Хас се искачи на новата „Облак број 7“ зграда во Штутгарт ад го промовира новиот Штутгарт опен
06.06.2016
Австралиската тениска легенда Род Лејвер му посака на Новак Ѓоковиќ многу среќа во израмнувањето на неговиот успех, освојување на сите четири гренд слем турнири во една календарска година, еден ден откако Србинот стана актуелен шампион на сите гренд слем турнири
05.06.2016
Новак Ѓоковиќ стана само осмиот тенисер во историјата кој ги освоил сите четири гренд слем турнири, откако во финалето на Францускиот опен со 3:6/6:1/6:2/6:4 го победи својот стар ривал и познаник, Енди Мареј
04.06.2016
Шпанската тенисерка ја изненади големата фаворитка и ја „збриша“ со 2:0 во големото финале на отвореното првенство на Франција
03.06.2016
Енди Мареј ќе се судри со својот стар познаник Новак Ѓоковиќ во финалето на Ролан Гарос, откако Шкотланѓанецот го совлада актуелниот шампион Стен Вавринка
03.06.2016
Новак Ѓоковиќ го декласираше австрискиот предизвикувач Доминик Тим со 6:2/6:1/6:3 за да се пласира по четврти пат во финалето на Ролан Гарос и да го заддржи сонот за комплетирање на гренд слем колекцијата
03.06.2016
Серена Вилијамс повторно ќе има шанса да го израмни рекордот на Штефи Граф од 22 гренд слем титули во финалето на Францускиот опен, каде што ќе се сретне со Шпанката Харбиње Мугуруза
02.06.2016
Серена Вилијамс се намачи со Казахстанката Јулија Путинцева, пред да победи во три сета и да се пласира во полуфиналето на Францускиот опен, каде што ја чека холандското изненадување Кики Бертенс
02.06.2016
Светскиот рекет број 1 и прв фаворит за титулата, Новак Ѓоковиќ призна дека имал среќа откако беше блиску до дисквалификација од Ролан Гарос поради невнимателно фрлање на рекетот, со кого за малку утна линиски судија
02.06.2016
Новак Ѓоковиќ се пласираше во полуфиналето на Францускиот опен, останувајќи на две победи од комплетирањето на гренд слем колекцијата со 6:3/7:5/6:3 победа над чешкиот седми носител, Томаш Бердих
01.06.2016
Енди Мареј ја пронајде својата форма и се пласираше во полуфиналето на Францускиот опен, каде што ќе се судри со актуелниот шампион Стен Вавринка
01.06.2016
Надежите на Рафаел Надал за трета титула од Вимблдон се неизвесни откако тој се повлече од подготвителниот турнир во Квинс Клаб, Лондон поради повредата на зглобот на раката
01.06.2016
Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со победата над Роберто Баутиста Агут во четвртото коло на Францускиот опен, осигура дека ќе биде првиот тенисер со над 100 милиони $ освоени само во наградни фондови
01.06.2016
Првите носители Серена Вилијамс и Новак Ѓоковиќ, конечно, влегоа во четврт-финалето на Францускиот опен, откако временските услови дозволија тенис на Ролан Гарос
31.05.2016
Организаторите на Францускиот опен објавија дека ги откажуваат сите мечеви кои требаа да се комплетираат на терените на Ролан Гарос во вторникот
31.05.2016
Бугарката Цветана Пиронкова го искористи моментот на слабост на втората носителка, Агњешка Радвањска, победувајќи ја со 6:2/3:6/6:3 за пласман во четврт-финалето на Ролан Гарос по новата пауза поради дожд
30.05.2016
Натпреварите што беа закажани се одложени за утре, па целата програма се поместува и календарот станува сè позбиен
27.05.2016
Деветкратниот шампион Рафаел Надал се повлече од Ролан Гарос поради повреда на зглобот на раката
26.05.2016
Рафаел Надал стигна до својата 200-та победа на гренд слем турнирите, откако го „суреди“ аргентинскиот аутсајдер Факундо Бањис со 6:3/6:0/6:3 во второто коло на Францускиот опен
25.05.2016
Енди Мареј не дозволи да го има најраниот пораз на гренд слем турнир по осум години, откако се намачи да влезе во третото коло на Францускиот опен со победа во пет сета над анонимниот Французин Матијас Бург
25.05.2016
Симона Халеп се намачи да влезе во третото коло на Ролан Гарос, додека вакви проблеми немаше јапонскиот фаворит Кеи Нишикори Шестата носителка
24.05.2016
Деветкратниот шампион Рафаел Надал експресно со 6:1/6:1/6:1 го совлада Сем Грот за пласман во второто коло, додека Енди Мареј по два дена го доврши мечот против Радек Штепанек комплетирајќи 3:6/3:6/6:0/6:3/7:5 победа
23.05.2016
Енди Мареј ќе мора својот кам-бек да го продолжи во вторник, откако неговиот меч од првото коло на Ролан Гарос против чешкиот ветеран Радек Штепанек беше прекинат при 3:6/3:6/6:0/4:2
23.05.2016
Актуелниот шампион од Францускиот опен, Стен Вавринка го преживеа тешкото прво коло, победувајќи го Чехот Лукаш Росол со 4:6/6:1/3:6/6:3/6:4 по повеќе од три часа на Ролан Гарос
22.05.2016
Дождот им предизвика главоболки на организаторите на Францускиот опен, откако во 18.30 часот беше откажана неделната програма со само 10 комплетирани меча од предвидените 32
22.05.2016
Двократната шампионка од Вимблдон, Петра Квитова едвај се „протна“ во второто коло на Ролан Гарос, откако со 6:2/4:6/7:5 ја победи Црногорката Данка Ковиниќ
22.05.2016
Уште еднаш, Новак Ѓоковиќ патува на Францускиот опен знаејќи дека со титула на славните терени на Ролан Гарос ќе го оствари гренд слемот во кариерата, нешто што досега им успеало само на седум други тенисери
21.05.2016
Шампионот од Ролан Гарос, Стен Вавринка ја освои домашната титула од Женева за совршена подготовка за одбрана на гренд слем титулата
21.05.2016
Австриецот Доминик Тием успешно ја одбрани титулата од Ница опен, надминувајќи го тешкиот тест против Германецот Александер Зверев со 6:4/3:6/6:0
21.05.2016
Холанѓанката Кики Бертенс го освои турнирот во Нирнберг, додека Французинката Каролине Гарсија си замина дома со трофејот од Стразбур во последните подготвителни турнири за Ролан Гарос
21.05.2016
Амели Морезмо открива дека разделбата Енди Мареј „почнала одамна“ и била неизбежна кога сфатила дека не може да ги заврши работите со тенискиот број 2 делумно поради неговото однесување на тениските терени
20.05.2016
Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ ќе игра со Тајванецот Јен-Хсун Лу во првото коло на Францускиот опен, а се наоѓа во иста половина од ждрепката со деветкратниот шампион Рафаел Надал
19.05.2016
Роџер Федерер нема да игра на Францускиот опен, вториот гренд слем од сезоната кој почнува во недела, откако не успеа да се опорави од повредите
19.05.2016
Шефот на Руската тениска федерација, Шамил Тарпишчев посочи дека е можно Марија Шарапова да не се врати на тенисот без разлика на исходот од нејзиниот позитивен тест на мелдониум
18.05.2016
17.05.2016
Според швајцарскиот весник „Базлер цајтунг“, Роџер Федерер не е опорави доволно од проблемите со грбот и затоа нема да игра на Францускиот опен. Освојувачот на рекордни 17 гренд слем трофеи уште не го потврди ова
15.05.2016
Енди Мареј го совлада светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со 6:3/6:3 за титулата од Италијанскиот опен во Рим и за совршена подготовка за Ролан Гарос, кој почнува за една недела
15.05.2016
Серена Вилијамс освои прва титула по девет месеци, откако со 7:6(5)/6:3 ја победи Медисон Киз во американското финале на Италијанскиот опен во Рим
14.05.2016
13.05.2016
Новак Ѓоковиќ седми пат едноподруго го победи Рафаел Надал, овојпат со 7:5/7:6(4) во полуфиналето на Мастерсот во Рим
12.05.2016
Проблемите на Роџер Федерер пред Францускиот опен продолжија и во Рим, откако Швајцарецот беше поразен од Австриецот Доминик Тием со 7:6(2)/6:4 во третото коло на Италијанскиот опен
11.05.2016
Роџер Федерер се врати во акција со 6:3/7:5 победа над германскиот талент Александер Зверев во второто коло на Мастерсот во Рим
09.05.2016
Венус Вилијамс победи во својот сингл меч, по што заедно со помладата сестра Серена загубија во првото коло на Мастерсот во Рим
09.05.2016
Светскиот рекет број 3, Енди Мареј престанува со работата со тренерот Амели Морезмо по две години заедно
09.05.2016
Бернард Томич се повлече од мечот од првото коло на Италијанскиот опен против Французинот Беноа Пер по само осум минути игра поради болест
08.05.2016
Новак Ѓоковиќ го совлада Енди Мареј со 6:2/3:6/6:3 во финалето на Мадрид опен за да ја освои рекордната 29. Мастерс титула
07.05.2016
Романката Симона Халеп е победник на ВТА турнирот во Мадрид. Таа во финалето со 2:0 во сетови ја совлада словачката тенисерка Цибулкова
07.05.2016
Актуелниот шампион Енди Мареј ќе игра за трета титула на Мадрид опен, откако во полуфиналето со 7:5/6:4 го победи Рафаел Надал, не дозволувајќи му на Шпанецот да игра за рекордна 50 титула на земја
06.05.2016
Рафаел Надал ќе игра со актуелниот шампион Енди Мареј во полуфиналето на Мастерсот во Мадрид откако ја продолжи совршената серија на земја на 13 меча со 6:0/4:6/6:3 победа над Бразилецот Жоао Соуса
05.05.2016
Новак Ѓоковиќ и Енди Мареј лесно влегоа во четврт-финалето на Мастерсот во Мадрид со победи во два сета
05.05.2016
Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ вели дека престојот во олимпиското село во Рио де Жанеиро ќе му пречи во борбата за златото, а со него се согласува и Енди Мареј
05.05.2016
Бернард Томич додаде масло на огнот откако беше обвинет за непочитување на спортот играјќи го меч-поенот против Фабио Фоњини во Мадрид со обратно свртен рекет. Тој одговори кратко: „Дали вие би се грижеле за губење на меч-поен да имате 23 години и да вредите 10 милиони $“
04.05.2016
Новак Ѓоковиќ лесно со 6:2/6:4 го победи хрватскиот тинејџер Борна Чориќ во второто коло на Мастерсот во Мадрид, додека Ник Кирјиос го елиминираше шампионот од Ролан Гарос, Стен Вавринка
04.05.2016
Австралискиот тенисер Бернард Томич реши да го сврти рекетот наопаку при меч-поенот на Фабио Фоњини на Мастерсот во Мадрид предизвикувајќи контроверзи за неговата посветеност на тенисот
03.05.2016
Француската тениска федерација (ФТТ) објави дека полицијата вршела претрес во нивните канцеларии по обвинувањата за корупција против претседателот Жан Гашасан
03.05.2016
Рафа Надал го почна „походот“ кон петта титула од Мадрид опен и 29. Мастерс титула со лесна победа во второто коло
02.05.2016
Роџер Федерер се повлече од Мадрид опен без да одигра меч поради повреда на грбот, продолжувајќи ја проблематичмата сезона
01.05.2016
Филип Колшрајбер стигна до првата АТП титула оваа година, победувајќи го Австриецот Доминик Тием со 7:6(7)/4:6/7:6(4) во финалето на БМВ опен во Минхен
29.04.2016
Поранешната српска тениска ѕвезда, Слободан Живоиновиќ тврди дека бил во врска со британската принцеза Дајана додека таа била мажена за принцот Чарлс
29.04.2016
Серена Вилијамс се повлече од Мастерсот во Мадрид, кој започнува во сабота, поради грип
28.04.2016
Концентрацијата на мелдониум во примерокот крв на руската тениска ѕвезда Марија Шарапова е над дозволеното ниво, потврди рускиот министер за спорт, Виталиј Мутко
27.04.2016
Рафаел Надал дефинтивно ќе биде човекот со шпанското знаме на Олимпијадата во Рио де Жанеиро, беше објавено официјално на церемонијата во Мадрид за одбележување на 100 дена од стартот на Игрите на 5 август
25.04.2016
Рафаел Надал во понеделникот поднесе тужба против поранешната француска министерка за спорт, Роселин Башело, откако таа го обвини за допингување. Надал вели дека мора да си го заштити интегритетот и имиџот како спортист
25.04.2016
Шпанецот Фернандо Вердаско ја освои својата прва титула по две години на БРД Настасе-Тириак трофејот во Букурешт
24.04.2016
Рафаел Надал го израмни рекордот на аргентинската легенда Гијермо Вилас од 49 титули на земја со својот деветти трофеј од Барселона опен откако со 6:4/7:5 го совлада актуелниот шампион, Јапонецот Кеи Нишикори
24.04.2016
Чагла Бујукакчај стана првата Турчинка со ВТА титула, откако на домашниот Истанбул куп во тешко финале со 3:6/6:2/6:3 ја победи Црногорката Данка Ковиниќ
24.04.2016
Втората носителка, Анџелике Кербер ја одбрани титулата од Порше ГП турнирот во Штутгарт, откако во германското финале ја совлада квалификантката Лаура Зигемунд
22.04.2016
Рафаел Надал му се одмазди на Италијанецот Фабио Фоњини за пласман во полуфиналето на Барселона опен
22.04.2016
Актуелната шампионка Анџелике Кербер ќе се „судри“ со Чехинката Петра Квитова во полуфиналето на Порше Гран При турнирот во Штутгарт
21.04.2016
Откако поради дожд беше одложен стартот на третото коло на Барселона опен, Рафа Надал не беше подготвен да губи дополнително време, „нокаутирајќи“ го шпанскиот сонародник Алберт Монтањес со 6:2/6:2
20.04.2016
Актуелниот шампион Кеи Нишикори ја продолжи победничката серија на Барселона опен на 11 меча, а исто толку убедлив беше и осумкратниот шампион од турнирот, Рафаел Надал
20.04.2016
Поп-дивата Никол Шерцингер ги демантираше вестите на британскиот таблоид „Сан“ дека по шест месеци ја прекинала врската со бугарската тениска ѕвезда Григор Димитров
18.04.2016
Борис Бекер влезе во остар напад на британскиот тенисер Енди Мареј, кој изјави дека имал сомнежи дека дел од неговата конкуренција користи недозволени средства
17.04.2016
Рафаел Надал ја освои својата најголема титула по Ролан Гарос во 2014 година, победувајќи го инспирираниот Французин Гаел Монфис со 7:5/5:7/6:0 во одличното финале во Монте Карло
16.04.2016
Шпанецот Рафаел Надал се пласираше во финалето на турнирот во Монте Карло каде што ќе го чека подобриот од дуелот Монфис - Цонга. Осумкратниот освојувач во полуфиналето беше подобар од Енди Мареј
15.04.2016
Доколку Серена Вилијамс и Стен Вавринка ги одбранат своите титули од Францускиот опен во јуни ќе си заминат дома со 200.000 евра повеќе од минатата година, откако Ролан Гарос објави зголемување во наградниот фонд
15.04.2016
Роџер Федерер загуби во четврт-финалето на Мастерсот во Мотне Карло, откако беше совладан во три сета од Французинот Жо-Вилфрид Цонга
14.04.2016
Рафаел Надал влезе во четврт-финалето на Мастерсот во Монте Карло успевајќи да го надмине инспирираниот Доминик Тием. Меѓу најдобрите осум се и Роџер Федерер и Енди Мареј
12.04.2016
Русија вели дека Марија Шарапова се уште е во плановите за олимпискиот тениски турнир во Рио во август и покрај нејзината условна суспензија поради позитивен тест
12.04.2016
Енди Мареј едвај го „преживеа“ првиот меч на земја оваа сезона, додека Роџер Федерер имаше успешен камбек на терените по речиси три месеци пауза на Мастерсот во Монте Карло
11.04.2016
Роџер Федерер очекува неговото лево колено да не му создава проблеми кога ќе се врати на терените на Мастерсот во Монте Карло, додавајќи дека е „ментално и физички“ одморен по повеќе од два месеци во аут
10.04.2016
Американката Слоун Стивенс ја победи Елена Веснина со 7:6(4)/6:2 во финалето на Волво кар опен во Чарлстон за своја трета титула оваа година
10.04.2016
По две години без титула на АТП турнејата, Аргентинецот Федерико Делбонис триумфираше на Гран При Хасан Втори во Маракеч со 6:2/6:4 победа над хрватскиот тинејџер, Борна Чориќ
10.04.2016
Осмата носителка Доминика Цибулкова ја совлада петтата носителка Камила Џорџи со 6:4/6:0 за петта титула на ВТА турнејата освојувајќи го трофејот од Катовице опен во Полска
07.04.2016
Поранешниот шампион од УС опен, Хуан Мартин дел Потро признава дека бил блиску до повлекување од тенисот по серијата повреди на зглобовите на раката, но се уште се надева дека најдобриот тенис е пред него
05.04.2016
Најдобрата српска тенисерка Ана Ивановиќ реши веќе да не ја претставува Србија во Фед купот, потврдија од националната федерација
05.04.2016
Словачката тенисерка Доминика Цибулкова воопшто нема милост кон суспендираната поранешна светска тенисерка број 1, Марија Шарапова, додавајќи дека петкратната гренд слем шампионка е „личност која не можете да ја сакате“
03.04.2016
Во уште еден беспрекорен меч, Новак Ѓоковиќ со 6:3/6:3 го совлада Јапонецот Кеи Нишикори во финалето во Мајами, покажувајќи дека е класа над конкуренцијата и во исто време влегувајќи во историјата на Мастерс турнирите
02.04.2016
Викторија Азаренка го комплетираше двојниот триумф на Мастерс турнирите во Индијан Велс и Мајами со победа над Светлана Кузнецова од 6:3/6:2 за само 77 минути во Ки Бискејн
02.04.2016
Јапонскиот тенисер Кеи Нишикори се пласираше во финалето на тенискиот турнир во Мајами. Во финалето Јапонецот ќе го вкрсти рекетот со Србинот Новак Ѓоковиќ
01.04.2016
Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ стигна до финалето на Мастерсот во Мајами, победувајќи го Белгиецот Давид Гофан со 7:6(5)/6:4 во полуфинале играно на жештината на Флорида
01.04.2016
Дамир Џумхур, најдобриот босанскохерцеговски тенисер и добар пријател на светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ, открива дека Србинот планира да одигра мечеви во сите главни градови на поранешната СФРЈ
31.03.2016
Србинот сигурно граби кон ново финале во Мајами
24.03.2016
Матс Виландер, шесткратниот гренд слем шампион, кој сега е попознат како ТВ коментатор на „Евроспорт“, е новиот тренер на Медизон Киз
24.03.2016
Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ ќе оди на нова титула во 2016 на Мастерсот во Мајами, но тоа не значи дека нема доволно време да помогне, посебно кога се работи за љубовта
22.03.2016
Шефот на „петтиот гренд слем“, тенискиот турнир во Индијан Велс, Рејмонд Мур си поднесе оставка по контроверзните коментари за женскиот тенис
21.03.2016
Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ смета дека тенисерите треба да добиваат повеќе пари од жените во тенисот, влегувајќи во расправијата која ја започна шефот на турнирот во Индијан Велс, Рејмонд Мур
20.03.2016
Новак Ѓоковиќ го уништи Милош Раонич во два кратки сета со 6:2/6:0 за по петти пат да го освои трофејот од „петтиот гренд слем“, Мастерс 1000 турнирот во Индијан Велс
20.03.2016
Викторија Азаренка продолжи со одличниот старт на 2016, совладувајќи ја светската тенисерка број 1, Серена Вилијамс со 6:4/6:4 за да го освои трофејот од Индијан Велс и првпат од 2014 да се врати во топ 10 на женскиот тенис
20.03.2016
Новак Ѓоковиќ го совлада сигурниот Рафаел Надал во два сета за пласман во финалето на Индијан Велс, каде што ќе ја брка трета едноподруго титула и рекордна петта титула во меч против Канаѓанецот Милош Раонич
19.03.2016
Светскиот рекет број 5, Рафаел Надал го „преживеа“ почетокот на мечот за 6:4/6:3 победа над Кеи Нишикори за пласман во полуфиналето на Мастерсот во Индијан Велс, каде што го чека светскиот број 1, Новак Ѓоковиќ
18.03.2016
Роџер Федерер во неверојатно искрено интервју го испофали природниот талент на Рафа Надал
17.03.2016
На радост на своите многубројни фанови, 17-кратниот гренд слем шампион Роџер Федерер најави дека се враќа на АТП турнејата веќе следната недела на Мајами опен, вториот АТП Мастерс 1000 турнир оваа сезона
16.03.2016
Македонскиот тенисер Томислав Јотовски во првото коло на ИТФ турнирот во Тунис, го совлада рускиот тенисер Роман Сафиулин со 1-6, 6-3, 7-6 (7-1), и со тоа ја оствари една од најважните победи во кариерата
15.03.2016
Борис Бекер е познат како навивач на Баерн Минхен, меѓутоа изгледа оваа година негов фаворит во Премиерлигата е Вест Хем
15.03.2016
На поранешната светска тенисерка број 1, Марија Шарапова и е суспендирана улогата на амбасадор на добрата волја на Обединетите Нации откако призна дека беше позитивна на мелдониум на Австралискиот опен оваа година
14.03.2016
Рафаел Надал планира да ја тужи поранешната француска министерка за спорт, Роселин Башело за обвинувањата дека се допингувал
12.03.2016
11.03.2016
10.03.2016
Рафаел Надал бурно реагираше на обвинувањата дека во неговата кариера користел недозволени средства, а во исто време побара Марија Шарапова да добие казна за позитивниот тест на мелдониумот
09.03.2016
Адвокатскиот тим на Марија Шарапова најави дека планира да побара суспензија помала од една година за нејзиниот позитивен тест на мелдониум
07.03.2016
Руската тениска ѕвезда и спортистка со најголема заработувачка на светот, Марија Шарапова призна дека паднала на допинг-тест на Австралискиот опен во јануари
06.03.2016
Енди Мареј го победи Јапонецот Кеи Нишикори во маратон од пет сета за актуелните шампиони Велика Британија да се пласираат во четврт-финалето на Дејвис купот
06.03.2016
Втората носителка, Украинката Елина Свитолина се врати од сет негатива за да ја победи Канаѓанката Јуџини Бушар со 6:7(5)/6:4/7:5 за титулата од дождливиот Малезиски опен
06.03.2016
Хедер Вотсон е на една победа од третата ВТА титула, откако ја победи Французинката Каролине Гарсија со 6:1/6:2 за пласман во полуфиналето на Монтереј опен во Мексико
05.03.2016
Најдобриот британски тенисер Енди Мареј побара „неговиот“ Арсенал да покаже ментална сила оваа сезона и да ја освои титулата од Премиер-лигата
04.03.2016
Ирска стигна до 2:1 победа над Македонија во дуелот од третата европска зона во Дејвис купот, со што пропадна шансата за плеј-оф за влез во втората евро-африканска зона
03.03.2016
Македонската Дејвис куп репрезентација стигна до втората победа едноподруго на натпреварувањето од третата европска зона на натпреварувањето, овојпат над Албанија
02.03.2016
Македонската Дејвис куп репрезентација со победа го стартуваше настапот во пресметката од третата европска зона, откако со 2:0 ги победија Ерменците
29.02.2016
Роџер Федерер беше еден од спортските ѕвезди кои добија покана на доделувањето на Оскарите во Холивуд во неделата навечер
28.02.2016
Уругваецот Пабло Суевас го освои турнирот на земја во Сао Пауло, одбранувајќи ја титулата со 7:6(4)/6:3 победа над Шпанецот Пабло Карења Буста
26.02.2016
Карла Суарез Наваро имаше 62 минути фантастичен тенис за да ја совлада третата носителка Агњешка Радвањска и да се пласира во финалето на Катар опен, каде што ќе игра со Летонката Јелена Остапенко
26.02.2016
Стен Вавринка се пласираше во финалето на Дубаи шампионатот откако неговиот противник, Австралиецот Ник Кирјиос се повлече во текот на мечот пораид повреда на грбот
26.02.2016
Поранешнииот тенисер и селектор на Дејвис куп тимот, Ги Форже е новиот директор на Францускиот опен, вториот календарски гренд слем на терените на Ролан Гарос
25.02.2016
24.02.2016
Добри вести за фановите на швајцарскиот „Маестро“. Роџер Федерер се врати на тренинзи по операцијат на менискусот на коленото пред три недели
24.02.2016
Новак Ѓоковиќ стигна до својата 700. победа на АТП турнејата, со што стана само третиот активен играч со толку победи по Рафаел Надал (775) и Роџер Федерер (1.067)
23.02.2016
Шампионката од Австралискиот опен, Германката Анџелике Кербер загуби во првиот меч по гренд слем турнирот, откако во второто коло во Доха, беше елиминирана со 7:5/6:1 од Кинеската Саисаи Женг
22.02.2016
Новак Ѓоковиќ се врати во акција првпат по победата на Австралискиот опен со рутинска победа над Томи Робредо во првото коло во Дубаи
22.02.2016
Американецот Сем Квереј ја освои својата прва титула од 2012 година во Делреј Бич, додека Пабло Суевас победата над Рафаел Надал ја круниса со титула од Рио опен
21.02.2016
Ник Кирјиос стигна до својата прва АТП титула во кариерата, откако со 6:2/7:6(3) го победи четвртиот носител, Хрватот Марин Чилиќ во финалето на Марсеј опен
21.02.2016
Хуан Мартин дел Потро вели дека се чувствува „како да освоил два турнири“ иако загуби во полуфиналето на Делреј Бич
20.02.2016
Ник Кирјиос го изненади вториот носител Томаш Бердих за пласман во финалето на Марсеј опен, каде што ќе игра со поранешниот шампион од УС опен, Марин Чилиќ
20.02.2016
Сара Ерани ја совлада Барбора Стрицова со 6:0/6:2 за да го освои богатиот Дубаи тениски шампионат три години откако првпат играше во финалето
18.02.2016
ЕССА, европската организација за безбедно обложување, тврди дека во 2015 година пријавиле 73 сомнителни тениски мечеви до Единицата за интегритет на тенисот (ТИУ), тројно повеќе од инцидентите во било кој друг спорт
17.02.2016
Агентот на Енди Мареј откри дека неговата прва ќерка со Ким Сирс ќе го носи името Софија Оливија
17.02.2016
Капитенот на францускиот Дејвис куп тим, Јаник Ноа го избра Гаел Монфис за дуелот од првото коло против Канада и покрај одлуката на репрезентацијата мечевите да се играат надвор од Франција
17.02.2016
Февруари е сезона на карневали во Европа, и на веселбата во Базел, Швајцарија дел од учесниците решија да се пошегуваат со ривалството на тенисерите Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер
16.02.2016
Светската тенисерка број 1, Серена Вилијамс ќе пропушти втор турнир во низа, откако се повлече од Катар опен поради грип
15.02.2016
Кеи Нишикори ја освои четвртата титула едноподруго од Мемфис опен, победувајќи го американскиот тинејџер Тејлор Фриц со 6:4/6:4
14.02.2016
Младиот Австриец Доминик Тием е победник на Буенос Аирес опен откако во тешкото финале беше подобар од Шпанецот Николас Алмагро со 7:6(2)/3:6/7:6(4)
14.02.2016
Словакот Мартин Клижан имаше уште еден успешен кам-бек во неделата, победувајќи го францускиот фаворит Гаел Монфис со 6:7(1)/6:3/6:1 за титулата од Ротердам опен
14.02.2016
Роберта Винчи ја совлада швајцарската тинејџерка Белинда Бенчич со 6:4/6:3 за да го освои првиот Санкт Петерсбург Лејдис трофеј во неделата
14.02.2016
Венус Вилијамс стигна до 49. титула во кариерата со победа на првиот Тајвански опен, откако со 6:4/6:2 ја совлада Јапонката Мисаки Дои
11.02.2016
Повеќекратната гренд слем шампионка Жастин Анен се враќа на тенисот како специјален консултант на украинската тенисерка Елина Свитолина
10.02.2016
Руската тениска ѕвезда Марија Шарапова повторно ја повреди подлактицата и се повлече од Катар опен
07.02.2016
Роберто Баутиста Агут го совлада Виктор Троицки за титулата од првиот Софија опен турнир во неделата за четврти трофеј во кариерата
07.02.2016
Ришар Гаске го доби третото француско финале на Опен Суд де Франс во Монпеље, победувајќи го со 7:5/6:4 Пол-Анри Матју
07.02.2016
Минатогодишните финалисти Русија загубија во првото коло на Фед купот од Холандија, откако Кики Бертенс со 6:1/6:4 победата над Светлана Кузнецова обезбеди недостижно 3:0 водство
05.02.2016
Марија Шарапова останува на добар пат да настапи на Олимпијадата во Рио, откако беше именувана во рускиот тим за Фед куп дуелот со Холандија оваа недела, иако е можно да не игра
03.02.2016
Роџер Федерер имал успешна операција на коленото во средата и ќе биде надвор од тениските терени еден месец
02.02.2016
Новак Ѓоковиќ и покрај тоа што има 11 гренд слем титули по освојувањето на Австралискиот опен во неделата, признава дека се уште му недостасува титулата на Рафаел Надал како „крал на земја“
31.01.2016
Новак Ѓоковиќ ја продолжува супериорната форма откако стигна до шестата титула на Австралискиот опен, за совршен старт на сезоната. Во финалето повторно, по четврти пат, падна Енди Мареј, овојпат со 6:1/7:5/7:6
30.01.2016
29.01.2016
Четирикратниот финалист Енди Мареј ќе има уште една шанса да ја освои титулата од Австралискиот опен, откаоп успеа да го помине Канаѓанецот Милош Раонич во маратонски пет сета во петокот
27.01.2016
Британските фанови имаа на што да се радуваат откако Енди Мареј влезе во полуфиналето на Австралискиот опен, откако неговата сонародничка Јохана Конта исто така влета меѓу најдобрите осум
26.01.2016
Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер ќе се сретнат во полуфиналето на Австралискиот опен откако двајцата имаа одлични победи во три сета
25.01.2016
Јохана Конта стана првата Британка со пласман во четврт-финале на гренд слем турнир по 32 години, а на нејзе и се приклучи и очекувано нејзиниот сонародник Енди Мареј
24.01.2016
Актуелниот шампион Новак Ѓоковиќ имаше среќа што го помина Жил Симон за пласман во четврт-финалето на Австралискиот опен
23.01.2016
Тренерот на Ана Ивановиќ, и татко на сопругата на светскиот број 2, Енди Мареј, Најџел Сирс колабираше на трибините на „Род Лејвер арената“ во текот на мечот на Србинката со Американката Медисон Киз
23.01.2016
Шампионот од Ролан Гарос, Стен Вавринка призна дека е болен откако го победи Чехот Лукаш Росол во три сета во третото коло на Австралискиот опен
22.01.2016
Роџер Федерер стигна до својата победа број 300 на гренд слем турнирите, додека во четвртото коло на Австралискиот опен исто така се и шампионите Новак Ѓоковиќ и Серена Вилијамс
21.01.2016
Кариерата на Лејтон Хјуит заврши на Австралискиот опен во емотивен пораз од шпанскиот ветеран Давид Ферер во второто коло
20.01.2016
Французинот Жо-Вилфрид Цонга на социјалните мрежи доби пофалби дека е вистински џентлмен, откако помогна на едно девојче што носи топчиња во мечот од второто коло
20.01.2016
Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ мораше да ги демантира шпекулациите на италијанските медиуми дека намерно загубил меч во 2007 година кој е поврзан со поширокиот скандал на местење мечеви во тенисот
20.01.2016
Актуелните шампиони Новак Ѓоковиќ и Серена Вилијамс лесно влегоа во третото коло на Австралискиот опен, додека поранешната двократна шампионка Петра Квитова беше сопрена
19.01.2016
Рафаел Надал остана без одговор по уште еден гренд слем неуспех, откако Фернандо Вердаско му го нанесе само вториот пораз во прво коло на голем турнир на Австралискиот опен
18.01.2016
Светскиот број 1, Новак Ѓоковиќ откри дека му биле понудени 200.000$ да намести меч, додавајќи „масло на огнот“ во скандалот со местење мечеви во тенисот
18.01.2016
Роџер Федерер имаше фантастична победа во првото коло на Австралискиот опен, каде што го „уншти“ Грузиецот Николоз Басилашвили со 6:2/6:1/6:2
18.01.2016
Актуелните шампиони од Австралискиот опен, Новак Ѓоковиќ и Серена Вилијамс го поминаа првото коло на силната жештина во Мелбурн
14.01.2016
Сите се подготвени за почетокот на ЕП во Полска, и македонскиот селектор Ивица Обрван го направи конечниот избор на играчите за дуелот против светскиот и европски шампион Франција
13.01.2016
Повеќекратната гренд слем шампионка Марија Шарпова тврди дека е целосно подготвена за Австралискиот опен следната недела откако подготовките и беа прекратени поради повреда на раката
12.01.2016
Светската тенисерка број 2, Симона Халеп го надмина проблемот со ахиловата петица за да ја совлада Французинката Каролине Гарсија на Сиднеј интернешнл во нејзиниот прв меч пред Австралискиот опен
10.01.2016
Исполнувајќи ја улогата на фаворит, шампионот од Ролан Гарос, Стен Вавринка по четврти пат го освои Ченаи опен во Индија, победувајќи го хрватскиот тинејџер, Борна Чориќ со 6:3/7:5 по час и 26 минути игра
10.01.2016
Милош Раонич го совлада Роџер Федерер со 6:4/6:4 за да ја освои титулата од Бризбејн интернешнл и да му се одмазди на Швајцарецот за поразот во минатогодишното финале
09.01.2016
Полјачката Агњешка Радвањска стигна до 18. трофеј на ВТА турнејата, победувајќи ја Американката Елисон Риски во финалето на Шенжен опен во Кина
09.01.2016
Новак Ѓоковиќ ја освои титулата од Катар опен во Доха, откако во финалето со лесни 6:1/6:2 го декласираше Рафаел Надал по само 1 час и 13 минути игра
09.01.2016
Ник Кирјиос ја продолжи одличната форма пред Австралискиот опен, предводејќи ја Австралија до Хопман куп титулата во Перт заедно со Дарја Гаврилова
09.01.2016
Викторија Азаренка ја прекина „сушата“ на ВТА турнејата, освојувајќи ја титулата од Бризбејн интернешнл турнирот со 6:3/6:1 победа над Германката Анџелике Кербер
08.01.2016
Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал ќе се сретнат во финалето на Катар опен во Доха по релативно лесните полуфинални победи
08.01.2016
Новак Ѓоковиќ повторно покажа дел од својот талент за актерство и добра смисла за хумор, овојпат за добротворни цели
08.01.2016
„Златниот“ тим на Австралија влезе во финалето на Хопман купот во Перт, откако со 2:1 ги победија Франција во одлучувачкиот меч од Б групата
08.01.2016
Роџер Федерер се пласираше во полуфиналето на Бризбејн интернешнл по тешката битка со Григор Димитров
07.01.2016
Рафаел Надал ќе игра со Иља Марченко за место во финалето на Катар опен во Доха, откако вториот носител повторно мораше да „преживува“ во три сета
07.01.2016
Актуелниот шампион Роџер Федерер се пласираше во четврт-финалето на Бризбејн Интернешнл, откако во првиот меч од новата сезона со 6:2/6:1 го „збриша“ Германецот Тобијас Камке
06.01.2016
Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал имаа едноставни победи за пласман во четврт-финалето на Катар опен
05.01.2016
Серена Вилијамс и Марија Шарапова имаат проблеми со повреди пред Австралискиот опен, откако двете се повлекоа од загревачките турнири
04.01.2016
Новак Ѓоковиќ ја отвори својата тениска сезона 2016 со лесна 6:2/6:2 победа над германскиот квалификант Дастин Браун на Катар опен
04.01.2016
Иван Љубичиќ е дел од тренерскиот тим на Роџер Федерер во 2016 година, и Новак Ѓоковиќ признава дека ќе биде чудно да го види неговиот пријател како работи со најлутиот ривал
03.01.2015
Ако на еден тенисер на планетата не треба да му биде дозволено да игра со преголем рекет, тоа е Роџер Федерер
02.01.2016
01.01.2016
Рафаел Надал покажа дека е подотвен за борба во новата 2016 година, откако со 6:3/6:7(4)/6:3 го победи шпанскиот сонародник Давид Ферер на Мубадала шампионатот во Абу Даби, каде што во саботното финале ќе игра со Милош Раонич
29.12.2015
Французинот Ришар Гаске ќе го пропушти првиот гренд слем од новата сезона, Австралискиот опен, откако не успеа да се опорави од повредата на грбот
22.12.2015
Новак Ѓоковиќ и Серена Вилијамс, како што се очекуваше, се именувани за светски шампиони за 2015 од страна на Интернационалната тениска асоцијација (ИТФ)
20.12.2015
Стен Вавринка покажа дека е во одлична форма во мечевите во сингл и во двојки за на Сингапур Сламерс да им донесе финална победа во Интернационалната тениска премиерлига (ИПТЛ) пред домашната публика
09.12.2015
Роџер Федерер направи промена на својот тренерски тим за следната година, разделувајќи се со идолот од детството Штефан Едберг и носејќи го поранешниот хрватски тенисер Иван Љубичиќ во тимот
01.12.2015
Тројцата наши тенисери, кои оваа седмица беа активни на фјучрс турнирите во Турција и Кипар мораа веќе во првото коло да ги „спакуваат куферите“ | повеќе
29.11.2015
Светскиот рекет број 2, Енди Мареј и донесе Дејвис куп титула на Велика Британија по 79 години чекање, откако во првиот неделен меч во Гент со 6:3/7:5/6:3 го совлада Давид Гофан за недостижно 3:1 водство над Белгија
27.11.2015
Енди Мареј ја остави Велика Британија во игра за Дејвис куп титулата, откако го совлада Рубен Бемелманс во Гент за Белгија и Британија да се израмнети на 1:1 по првите сингл натпревари
27.11.2015
Давид Гофан успеа да се соземе на време за да и донесе на Белгија 1:0 водство во финалето од Дејвис купот, иако губеше со два сета од дебитантот во натпреварувањето, 20-годишниот Британец Кајл Едмунд
26.11.2015
Поранешната светска тенисерка број 1, Мартина Хингис тврди дека имала важна улога во кариерата на нејзиниот сонародник Роџер Федерер
26.11.2015
Белгискиот рекет број 1, Давид Гофан ќе игра со Кајл Едмунд во првиот меч од Дејвис куп финалето помеѓу Белгија и Велика Британија кое стартува утре во Гент
24.11.2015
Британскиот Дејвис куп тим е задоволен од безбедноста во Гент, каде што овој викенд се игра Дејвис куп финалето, вели британскиот број 1, Енди Мареј
23.11.2015
Ѓорческа, на ВТА листата во поединечниот дел, со напредокот од 11 места, сега е под број 327
22.11.2015
Новак Ѓоковиќ му се одмазди на Роџер Федерер за поразот по групи на АТП финалето, победувајќи го со 6:3/6:4 за по четврти пат едноподруго да ја освои титулата од завршниот турнир на сезоната
21.11.2015
Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ го декласираше Рафаел Надал со фантастична прецизност за да се пласира во финалето на АТП финалето во Лондон, каде што ќе брка четврта титула во низа
20.11.2015
Рафаел Надал стигна до третата победа во три меча на АТП финалето во Лондон, откако во интересна битка во три сета со 6:7(2)/6:3/6:4 беше подобар од својот шпански сонародник Давид Ферер
19.11.2015
Роџер Федерер го заддржа својот стоотстотен скор на АТП финалето оваа година, откако го елиминираше Јапонецот Кеи Нишикори по тешка борба во три сета
11.11.2015
Најдобрата македонска тенисерка, како прв носител со 6:1, 6:4 ја совлада германската претставничка Алина Весел и обезбеди пласман во второто коло во сингл на фјучр турнирот во Анталија
19.11.2015
Македонскиот тенисер Томислав Јотовски со елиминацијата во второто коло во дубл, ги заврши своите активности на фјучр турнирот во Анталија
18.11.2015
17.11.2015
Роџер Федерер успеа да го направи „невозможното“ оваа сезона, да го сопре победничкиот поход на Новак Ѓоковиќ, добивајќи го светскиот број 1 во два одлични сета во Лондон
17.11.2015
Кеи Нишикори се намачи, но успеа во три сета да го победи Чехот Томаш Бердих со 7:5/3:6/6:3 за своја прва победа на АТП финалето во Лондон
17.11.2015
Македонскиот рекет Томислав Јотовски ја оствари и првата победа во „дубл“, на фјучр турнирот во Анталија, Турција
16.11.2015
Енди Мареј покажа дека е подготвен за борба на индорс хардкорт подлога, почнувајќи го АТП финалето со 6:4/6:4 победа над Шпанецот Давид Ферер
15.11.2015
Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ потроши само еден час и шест минути за да стигне до 6:1/6:1 победа над Јапонецот Кеи Нишикори во првиот меч на АТП финалето во О2 Арената во Лондон
11.11.2015
Новак Ѓоковиќ, Роџер Федерер и американските близнаци Боб и Мајк Брајан се освојувачи на наградите на Асоцијацијата на тениски професионалци (АТП) за 2015
10.11.2015
Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа на успешен начин ја започна одбраната на титулата во конкуренција на двојки, на фјучр турнирот во Анталија
08.11.2015
Новак Ѓоковиќ ја освои титулата од Мастерсот во Париз по четврти пат во кариерата, победувајќи го Енди Мареј по десетти пат во единаесет мечеви, овојпат со 6:2/6:4 во финалето
08.11.2015
Поранешната светска тенисерка број 1, Венус Вилијамс ја победи Каролина Плишкова за да го освои ВТА Елит трофејот во Жухаи, и со третата титула во 2015 да се врати во топ 10 на женскиот тенис првпат по четири години
05.11.2015
Енди Мареј загуби само еден гем за да го совлада Давид Гофан во Париз само неколку недели пред нивниот дуел во Дејвис куп финалето меѓу Велика Британија и Белгија
04.11.2015
Серена Вилијамс е позната по доминацијата на тениските терени, но по се изгледа добро и оди и во борбата против криминалот
04.11.2015
Рафаел Надал влезе во третото коло на Мастерсот во Париз со рутинска 6:2/6:2 победа над чешкиот ривал Лукаш Росол, додека Енди Мареј имаше уште побрза 6:1/6:2 победа над хрватскиот талент Борна Чориќ
01.11.2015
Португалскиот тенисер Жоао Соуса конечно имаше малку среќа во финалињата оваа година, откако се врати за 3:6/6:3/6:4 победа над Шпанецот Роберто Баутиста Агут во финалето на Валенсија опен
01.11.2015
Роџер Федерер по три и полгодишна пауза го победи Рафаел Надал во саботата за да го освои својот домашен турнир, Свис Индорс во Базел по седми пат и да стигне до 88. АТП трофеј со 6:3/5:7/6:3
01.11.2015
Агњешка Радвањска стигна до својата прва титула од ВТА финалето, откако во последниот меч од женската тениска сезона со 6:2/4:6/6:3 ја победи двократната шампионка од Вимблдон, Петра Квитова пред полните трибини на стадионот во Сингапур
30.10.2015
Харбиње Мугуруза продолжи со совршеното деби на ВТА финалето, откако во тежок меч ја совлада двократната шампионка од Вимблдон со 6:4/4:6/7:5
29.10.2015
Иако според непишаните правила се работи за нешто што не се прави, Роџер Федерер ги повика момчињата што собираат топчиња на Австралискиот опен да дојдат и да побараат фотографија со него
29.10.2015
Марија Шарапова го забележа и третиот триумф во три меча на ВТА финалето во Сингапур, завршувајќи и ја кариерата на Флавија Пенета со 7:5/6:1, и дозволувајќи Радвањска да влезе во полуфиналето на завршниот турнир
27.10.2015
Марија Шарапова зборовите ги поткрепи со дела, откако доминираше во вториот меч од „Црвената група“ на ВТА финалето, совладувајќи ја првата носителка Симона Халеп со 6:4/6:4
27.10.2015
Двократниот гренд слем шампион, Лејтон Хјуит, кој ќе ја заврши кариерата по Австралискиот опен во јануари, беше потврден како нов капитен на австралискиот Дејвис куп тим
26.10.2015
Втората носителка, Харбиње Мугуруза имаше одлично деби на ВТА финалето во Сингапур победувајќи ја Луцие Шафарова, додека Петра Квитова во вториот меч од „Белата група“ загуби од Германката Анџелике Кербер
25.10.2015
Давид Ферер се врати од сет негатива да ја освои својата 26. титула во кариерата на Ерсте банк опен во Виена, круната од Стокхолм пак отиде кај Чехот Томаш Бердих, а титулата ја одбрани и Марин Чилиќ во Москва
25.10.2015
Романката Симона Халеп го отвори ВТА финалето во Сингапур со фантастична победа над Флавија Пенета, додека Марија Шарапова го доби маратонот против Агњешка Радвањска
23.10.2015
Седумкратната гренд слем шампионка, Белгијката Жастин Анен и рускиот поранешен светски рекет број 1, Марат Сафин ја предводат новата „класа“ во Куќата на славните на тенисот
23.10.2015
Првата носителка Симона Халеп се најде во групата со гренд слем шампионките Марија Шарапова и Флавија Пенета во силната „Црвена“ група на ВТА финалето во Сингапур
18.10.2015
19.10.2015
Германката Анџелике Кербер не игра на Кремљ купот и поради тоа може да не игра на ВТА финалето во Сингапур
18.10.2015
Новак Ѓоковиќ стигна до титулата број 9 во 2015 година, со лесна 6:2/6:4 победа над Жо-Вилфрид Цонга во финалето на Мастерсот во Шангај
16.10.2015
Поранешниот светски број 1, Рафаел Надал, покажа дека полека се враќа во вистинска форма, откако безмилосно со 6:2/6:1 го победи шампионот од Ролан Гарос, Стен Вавринка за пласман во полуфиналето во Шангај
15.10.2015
Канадската тенисерка Јуџини Бушар реши да ги тужи организаторите на гренд слемот УС опен, Американската тениска асоцијација (УСТА) поради падот надвор од терените кој предизвика долга пауза оваа година
15.10.2015
Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ експресно влезе во четвртфиналето на Мастерсот во Шангај, а му се приклучија и Енди Мареј и Рафаел Надал
14.10.2015
Новак Ѓоковиќ вели дека соборувањето на рекордот на Роџер Федерер од 17 гренд слем титули е негова главна мотивација да го продолжи престојот на врвот на машкиот тенис
14.10.2015
Новак Ѓоковиќ ја продолжи победничката низа во Кина, откако со 6:2/6:1 го збриша Словакот Мартин Клижан во второто коло на Мастерсот во Шангај
13.10.2015
Роџер Федерер доживеа изненадувачки пораз во второто коло на Мастерсот во Шангај, откако Шпанецот Алберт Рамос-Вињолас го победи во три сета со 7:6/2:6/6:3
11.10.2015
Новак Ѓоковиќ остана непоразен на терените на олимпискиот комплекс во Пекинг, откако ја освои својата шеста титула од турнирот со лесна 6:2/6:2 победа над својот стар ривал Рафаел Надал
11.10.2015
Шпанката Харбиње Мугуруза ја победи Тимеа Бачински за својата најголема титула во кариерата, добивајќи го Премиер турнирот во Пекинг, Кина со 7:5/6:4
11.10.2015
Стен Вавринка стигна до својата четврта титула во својата најдобра сезона, откако со 6:2/6:4 лесно го победи неговиот добар пријател, Французинот Беноа Пер во финалето на Јапонскиот опен
09.10.2015
Рафаел Надал повторно мораше да се бори за да стигне до полуфиналето на Кинескиот опен, каде што ќе има шанса за реванш против тенисерот кој го исфрли од УС опен, Фабио Фоњини
08.10.2015
Светскиот број 1, Новак Ѓоковиќ, стигна до својата 26. победа едноподруго на Кинескиот опен, турнир на кој има пет титули, за да ја израмни втората најдобра победничка низа на Џими Конорс
07.10.2015
Томаш Бердих загуби во првото коло на Кинескиот опен со 6:4/6:4 од Уругваецот Пабло Суевас само два дена откако ја освои првата титула оваа година на одложеното поради дожд финале во Шенжен
06.10.2015
Рафаел Надал загуби четири брејка од еден од своите поранешни момчиња кои му носеа топчиња пред да се пласира во второто коло на Кинескиот опен
05.10.2015
Канадската тенисерка Јуџини Бушар се повлече од првиот меч на Кинескиот опен против Андреа Петкович поради вртоглавица во своето прво појавување по потресот на мозокот добиен на УС опен минатиот месец
05.10.2015
Томаш Бердих ја освои својата 11. титула во кариерата, и прва оваа година, откако со 6:3/7:6(7) го совлада Шпанецот Гијермо Гарсија-Лопез во одложеното поради дожд финале на Шенжен опен во Кина
04.10.2015
Давид Ферер го совлада својот шпански сонародник Фелисијано Лопез со 7:5/7:5 во финалето на Малезискиот опен за својот 25. триумф во кариерата и четврти оваа сезона
02.10.2015
На светскиот број 1, Новак Ѓоковиќ му беа потребни помалку од еден час да го совлада својот стар ривал Рафаел Надал на егзибицискиот меч во Бангкок, Тајланд
02.10.2015
01.10.2015
Светската тенисерка број 1, Серена Вилијамс нема да игра повеќе турнири оваа сезона, според веб-сајтот на Кинескиот опен
29.09.2015
Венус Вилијамс ја победи Јулија Гергес на турнирот во Вухан, Кина за да стане деветтата тенисерка која стигна до 700 победи во кариерата
28.09.2015
Првиот меч на светската тенисерка број 3, Марија Шарапова по речиси три месеци не го доживеа својот крај, откако таа го повреди зглобот на раката и се повлече во последниот сет
27.09.2015
Жо-Вилфрид Цонга повторно е насмеан, откако со 7:6(5)/1:6/6:2 го совлада сонародникот Жил Симон во француското финале на Мозел опен во Мец
27.09.2015
Полјачката Агњешка Радвањска го освои Торај Пан-пацифик опен во Токио вторпат во кариерата, додека романската прва носителка Ирина-Камелија Бегу е шампионка од Корејскиот опен во Сеул
23.09.2015
Белгија ќе ја пречека Велика Британија во Дејвис куп финалето во ноември во Гент на земја, објавија од белгиската федерација
22.09.2015
Неверојатен случај во Шпанија. Тениски фан се разбуди по 10 години во кома и праша: „Што прави Федерер?“
20.09.2015
Белгија ќе се бори за прв Дејвис куп трофеј против Британија на крајот на ноември, откако Давид Гофан и Стив Дарсис успеаја да ги добијат двата сингл меча во неделата против Аргентина
18.09.2015
Лејтон Хјуит и Енди Мареј си упатија индиректни удари кревајќи ја тензијата пред стартот на Дејвис куп полуфиналето помеѓу Велика Британија и Австралија
17.09.2015
16.09.2015
Финалистката од Ролан Гарос, Луцие Шафарова е хоспитализирана во својата родна Чешка Република со засега необјавена инфективна болест, и не е познат датумот на нејзиното враќање на тенисот
14.09.2015
По долгата пауза поради дожд, светскиот број 1 Новак Ѓоковиќ го совлада Роџер Федерер со 6:4/5:7/6:4/6:4 во финалето на УС опен за да го освои својот трет гренд слем оваа година и 10. во кариерата | повеќе
14.09.2015
13.09.2015
Флавија Пенета стигна до својата прва гренд слем титула, победувајќи ја Роберта Винчи во неверојатното италијанско финале на УС опен, по што додаде уште еден шок најавувајќи дека се повлекува од тенисот
12.09.2015
11.09.2015
Роберта Винчи и Флавија Пенета ќе играат во италијанско финале на УС опен, откако Винчи направи вистинска сензација шокирајќи ја Серена Вилијамс, додека Пенета ја „збриша“ втората носителка Симона Халеп
10.09.2015
Роџер Федерер доминираше против Ришар Гаске, совладувајќи го со 6:3/6:3/6:1 за да влезе во полуфиналето на УС опен, каде што го чека неговиот швајцарски сонародник, Стен Вавринка
09.09.2015
Серена Вилијамс ги остави емоциите на страна за да ја добие новата пресметка против постарата сестра Венус во три сета и да се пласира во полуфиналето на УС опен
08.09.2015
Енди Мареј се „спакува“ во четвртото коло на УС опен, неговиот најслаб гренд слем настап по пет години, додека 17-кратниот гренд слем шамион Роџер Федерер стигна до четвртфиналето
07.09.2015
Серена Вилијамс ќе игра со својата постара сестра Венус по 27. пат во нивната кариера во четвртфиналето во вторник, во меч кој со себе носи огромно значење
06.09.2015
Роџер Федерер и Енди Мареј лесно влегоа во четвртото коло, а во втората недела на УС опен им се приклучи и шампонот од Ролан Гарос, Стен Вавринка
05.09.2015
Рафаел Надал првпат во кариерата пропушти предност од два сета на гренд слем турнир, откако беше елиминиран во третото коло на УС опен од Италијанецот Фабио Фоњини
04.09.2015
Енди Мареј мораше да се потруди за да влезе во третото коло на УС опен, победувајќи го Французинот Адријан Манарино во второто коло на жештината во Њујорк
03.09.2015
Светската тенисерка број 1, Серена Вилијамс го надмина катастрофалниот старт за пласман во третото коло, каде што со доста мака се пласираше и Рафаел Надал
01.09.2015
Швајцарскиот тениски ас Роџер Федерер се пласираше во второто коло на УС опен со фантастична победа над Аргентинецот Леонардо Маер од 6:1/6:2/6:2 на тадионот „Артур Еш“
31.08.2015
Минатогодишниот финалист, Јапонецот Кеи Нишикори и српската тениска дива, Ана Ивановиќ се елиминирани уште во првото коло на последниот гренд слем од сезоната, УС опен во Њујорк
31.08.2015
Последен човек кој успеал да оствари календарски гренд слем беше австралиската легенда Род Лејвер во 1969 година, но светскиот број 1, Новак Ѓоковиќ верува дека тој ќе биде следниот
23.08.2015
Актуелниот шампион Роџер Федерер стигна до рекордната седма титула од Вестерн & Саутерн опен во Синсинати, победувајќи го својот голем ривал, светскиот број 1, Србинот Новак Ѓоковиќ со 7:6(1)/6:3
23.08.2015
13.08.2015
Австралискиот тенисер Ник Кирјиос повторно е на насловните страници поради контроверзи, откако коментираше за девојката на неговиот противник Стен Вавринка во мечот од второто коло во Монтреал
12.08.2015
Руската тенисерка Марија Шарапова е на врвот на листата на најдобоплатени спортистки, заработувајќи 30 милиони $ минатите 12 месеци
12.07.2015
10.08.2015
Анџелике Кербер стигна до четвртиот ВТА трофеј оваа година, откако со 6:3/5:7/6:4 ја победи Чехинката Каролина Плишкова за титулата од „Бенк оф вест“ класик турнирот во Стенфорд
10.08.2015
Кеи Нишикори направи два брејка во вториот и третиот сет, што беше доволно да го победи Џон Изнер со 4:6/6:4/6:4 и да ја освои титулата од Сити опен во Вашингтон
07.08.2015
Британскиот тенисер број 1, Енди Мареј и неговата сопруга Ким Сирс потврдија дека го очекуваат своето прво бебе
02.08.2015
15.07.2015
Нашата Дејвис куп репрезентација, очекувано, лесно со 2:0 славеше над Ерменија во рамките на првото коло од групата Ц во третата Европска зона
13.07.2015
Шампионите на Вимблдон во машка и женска конкуренција Новак Џоковиќ и Срена Вилијамс, стандардно по финиширањето на овој гренд слем имаа задача да се појават на вечерата
12.07.2015
11.07.2015
Американската тенисерка Серена Вилијамс е победник на овогодинешното издание на најпрестижниот гренд слем Вимблдон
09.07.2015
09.07.2015
08.07.2015
08.07.2015
07.07.2015
07.07.2015
Светскиот рекет број еден Новак Ѓоковиќ, славеше денеска во продолжението од мечот против Кевин Андерсон со 7:5 во петтиот сет во рамките на осминафиналето на Вимблдон
06.07.2015
04.07.2015
Јелена Јанковиќ ја елимнираше Петра Квитова, откако ја совлада со 2-1 (3-6, 7-5, 6-4).
03.07.2015
03.07.2015
02.07.2015
02.07.2015
Домашниот фаворит Енди Мареј стигна до третото коло на Вимблдон со лесна победа над Холанѓанецот Робин Хасе
02.07.2015
Сензација: Браун го спакува Надал
30.06.2015
Седумкратниот шампион Роџер Федерер, како и актуелната бранителка на титулата кај дамите, Петра Квитова, немаа никакви потешкотии на почетокот на овогодинешниот Вимблдон
29.06.2015
Актуелниот шампион, Новак Ѓоковиќ го стартуваше Вимблдон шампионатот со солидна 6:4/6:4/6:4 победа над Германецот Филип Колшрајбер
21.06.2015
Швајцарскиот тенисер победувајќи го во финалето со 7:6(1)/6:4 Италијанецот Андреас Сепи, покажа дека се наоѓа во добра форма пред стартот на Вимблдон
28.06.2015
24.06.2015
23.06.2015
21.06.2015
Британскиот тенисер го совлада Кевин Андерсон со 6:3/6:4 за да ја освои рекордна четврта титула од Квинс Клаб, елитниот подготвителен турнир за Вимблдон во Лондон
11.06.2015
15.06.2015
09.06.2015
Тренерот на Новак Ѓоковиќ, германската тениска легенда Борис Бекер вели дека Србинот и Роџер Федерер не се вистински пријатели, посочувајќи дека Швајцарецот не го сака Ѓоковиќ и „не е добар како што изгледа“
07.06.2015
Стен Вавринка ја освои својата втора гренд слем титула, откако во финалето на Ролан Гарос со 4:6/6:4/6:3/6:4 го совлада светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ
06.06.2015
Серена Вилијамс го доби драматичното финале на Францускиот опен против чешката 13. носителка, Луцие Шафарова за да стигне до својата 20. гренд слем титула
06.06.2015
Српскиот тенисер беше подобар во продолженето од денешнот меч со 6:3, 6:3, 5:7, 5:7, 6:1 во полуфиналниот меч
05.06.2015
Стен Вавринка ќе ја има саботата за одмор додека Новак Ѓоковиќ и Енди Мареј ќе го продолжат своето полуфинале на Ролан Гарос во сабота во 13 часот, откако мечот беше прекинат при 3:3 во четвртиот сет поради луња над Париз
03.06.2015
Новак Ѓоковиќ експресно во три сета со 7:5/6:3/6:1 го совлада Рафаел Надал во четврт-финалето на Францускиот опен, нанесувајќи му го на деветкратниот шампион од турнирот само вториот пораз во Париз
04.06.2015
Серена Вилијамс губеше со еден сет негатива и изгледаше многу болна пред да се врати за 4:6/6:3/6:0 победа над Швајцарката Тимеа Бачински за пласман во финалето на Францускиот опен, каде што ќе се судри со Чехинката Луцие Шафарова
03.06.2015
Серена Вилијамс „влета“ во полуфиналето од Францускиот опен, откако со 6:1/6:3 ја победи поранешната финалистка, Италијанката Сара Ерани
02.06.2015
01.06.2015
Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ ќе се судри со „Кралот на земја“, Рафаел Надал во четврт-финалето на Францускиот опен, откако двајцата имаа релативно лесна задача во дуелите од четвртото коло
01.06.2015
30.05.2015
28.05.2015
27.05.2015
26.05.2015
26.05.2015
22.05.2015
Тениската супер-двојка, Григор Димитров и Марија Шарапова беа цел на „папараците“ во Париз, каде што се подготвуваат за неделниот старт на Ролан Гарос
22.05.2015
Деветкратниот шампион Рафа Надал може да се сретне со светскиот број 1 Новак Ѓоковиќ веќе во четвртфиналето на Ролан Гарос откако петочната ждрепка не беше наклонета кон Шпанецот
17.05.2015
10.05.2015
Откако ја освои својата прва титула на земја пред само една недела, Енди Мареј ја продолжи низата со трофеј од Мадрид опен, откако во финалето со 6:3/6:2 го совлада домашниот фаворит Рафа Надал
06.05.2015
Првиот носител Роџер Федерер испадна од второто коло на Мадрид опен, откако загуби од Австралиецот Ник Кирјиос во возбудлив вечерен меч на „Маноно Сантана“ теренот
23.04.2015
Нов шокантен пораз за најдобриот тенисер на земја во историјата. Рафа Надал не успеа да го помине третото коло на домашниот турнир во Барселона, губејќи од Италијанецот Фабио Фоњини
22.04.2015
Рафа Надал го одмазди минатогодишниот пораз од Николас Алмагро, победувајќи го шпанскиот сонародник со 6:3/6:1 во второто коло на Барселона опен
19.04.2015
Српскиот тенисер во финалето го совлада Чешот Томаш Бердих со 7:5, 4:6, 6:3
18.04.2015
07.04.2015
Швајцарската тениска легенда Мартина Хингис ќе се врати на Фед куп натпреварувањето по 17-годишно отсуство откако беше повикана во тимот од капитенот Хајнц Гинтхард
06.04.2015
05.04.2015
Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ по третпат оваа година го совлада Енди Мареј, овојпат во финалето на Мајами опен со 7:6(5)/4:6/6:0 за третпат во својата кариера да освои двоен пролетен триумф на Индијан Велс и во Ки Бискејн
28.03.2015
Вториот носител Рафа Надал започна уште еден обид да освои прва титула од Мастерсот во Мајами со лесна 6:4/6:2 победа над шпанскиот сонародник Николас Алмагро
26.03.2015
Симона Халеп? Тоа е тенисерка на која никој нема да се сеќава. Ова е тврдењето на поранешната шампионка од Вимблдон, Чехинката Јана Новотна, која исто така имаше свој коментар за формата на Канаѓанката Јуџини Бушар
25.03.2015
Рафаел Надал потврди дека ќе игра на Квинс Клаб турнирот во Лондон оваа година, првпат по тригодишно отсуство на подготвителниот турнир за Виблдон
19.03.2015
Американскиот тенисер Вејн Одесник речиси ја заврши кариерата откако доби суспензија од 15 години поради втор допинг-прекршок во пет години
23.03.2015
17.03.2015
13.03.2015
Поради расистички навреди на навивачите кон бразилскиот рекет Жоао Соуза, на Аргентина и се заканува исфрлање од овој тениски турнир
09.03.2015
Федерико Делбонис го победи Томаш Белучи со 6:3/3:6/6:2/7:5 во понеделникот за Аргентина да ја добие соседската пресметка со Бразил во првото коло на Дејвис купот
06.03.2015
Повратникот Виктор Троицки го совлада младиот хрватски талент Борна Чориќ во драматични пет сета за домаќините Србија да поведат со 2:0 по првиот ден од првото коло на Дејвис купот
01.03.2015
Роџер Федерер го победи Новак Ѓоковиќ со 6:3/7:5 во финалето на Дубаи шампионатот во сабота, во меч одбележан со фантастичниот сервис на швајцарскиот ветеран
01.03.2015
Рафаел Надал се израмни со големиот Гијермо Вилас со титулата број 46 на земја, откако во финалето на Аргентинскиот опен со 6:4/6:1 го совлада домашниот фаворит Хуан Монако
27.02.2015
Полуфиналистката од Вимблдон, Луцие Шафарова стигна до првото финале на Катар опен, каде што ќе се сретне со повратничката Викторија Азаренка
27.02.2015
Новак Ѓоковиќ ќе се судри со Роџер Федерер во финалето на Дубаи шампионатот, откако имаше тешка 6:0/5:7/6:4 победа над Томаш Бердих
26.02.2015
Викторија Азаренка ја совлада третата носителка, Каролине Вознијацки со 6:3/6:1 за пласман во полуфиналето на Катар опен
26.02.2015
Хрватскиот тинејџер Борна Чориќ го направи најголемиот резултат во својата кариера, откако со 6:1/6:3 го елиминираше светскиот број 3, Енди Мареј во четвртфиналето на Дубаи шампионатот
25.02.2015
Четвртата носителка Агњешка Радвањска ја „прегази“ Италијанката Флавија Пенета со 6:1/6:1 за да постави четвртфинале со Венус Вилијамс на Катар опен
25.02.2015
Енди Мареј одигра одличен меч за да една од најдобрите победи во последните неколку месеци, откако со 6:0/6:2 го „збриша“ португалскиот број 1, Жоао Соуса за пласман во четвртфиналето во Дубаи
24.02.2015
Новак Ѓоковиќ и Енди Мареј имаа сигурен старт на Дубаи шампионатот, победувајќи во два сета во првото коло
24.02.2015
Рафаел Надал признава дека првпат се сомнева во самиот себе. Шпанецот не е сигурен дали некогаш повторно ќе го игра својот најдобар тенис
23.02.2015
Светскиот рекет број 9, Шпанецот Давид Ферер го победи Италијанецот Фабио Фоњини со 6:2/6:3 во финалето на Рио опен во Бразил
23.02.2015
Хрватот Иво Карловиќ стана најстариот освојувач на АТП трофеј по Џими Конорс во 1989 година, откако ја освои титулата од Делреј Бич опен на Флорида
22.02.2015
Жил Симон ја освои втората титула од Опен 13 во Марсеј по таа во 2007 година, победувајќи го својот француски сонародник Гаел Монфис со 6:4/1:6/7:6(4)
22.02.2015
Рафаел Надал доживеа редок пораз на земја, откако во полуфиналето на Рио опен беше совладан со 1:6/6:2/7:5 од Италијанецот Фабио Фоњини, кој ќе се сретне со Давид Ферер во мечот за титулата
20.02.2015
Првата носителка Симона Халеп се пласираше во финалето на Дубаи шампионатот, откако успеа да се врати од еден сет негатива за импресивна 2:6/6:1/6:1 победа над Данката Каролине Вознијацки
13.02.2015
Томаш Бердих лесно го победи Гаел Монфис за пласман во полуфиналето во Ротердам, но нема да добие шанса за реванш против Енди Мареј, откако првиот носител загуби од Жил Симон
08.02.2015
Шпанецот Гијермо Гарсија-Лопез го совлада Италијанецот Андреас Сепи со 7:6(4)/6:3 за да ја освои титулата од ПБЗ Загреб Индорс
01.02.2015
Првиот носител, Новак Ѓоковиќ го совлада Енди Мареј со 7:6(5)/6:7(4)/6:3/6:0 за да ја освои титулата од Австралискиот опен во неделата, негов петти триумф на Мелбурн парк и осма гренд слем титула
01.02.2015
Мартина Хингис ја освои својата прва гренд слем титула по камбекот на тенисот, откако заедно со Индиецот Леандер Паес ги совладаа Французинката Кристина Младенович и Канаѓанецот Даниел Нестор со 6:4/6:3 во финалето во мешани двојки на Австралискиот опен
29.01.2015
Двете најдобри тенисерки на светот, Серена Вилијамс и Марија Шарапова ќе го продолжат своето долго ривалство во финалето на Австралискиот опен во сабота
28.01.2015
Едно американско, едно руско женско полуфинале на Австралискиот опен
27.01.2015
Светскиот рекет број 7, Томаш Бердих, конечно ја прекина лошата серија против Рафаел Надал, победувајќи го со 6:2/6:0/7:6(5) за пласман во четврт-финалето на Австралискиот опен, каде што ќе се судри со Енди Мареј
26.01.2015
Новак Ѓоковиќ продолжи со импресивните резултати на Австралискиот опен, со победа од 6:4/7:5/7:5 над Луксембуржанецот Жил Милер
25.01.2015
Двократниот гренд слем шампион, Енди Мареј го „скрши“ отпорот на Григор Димитров со 6:4/6:7(5)/6:3/7:5 за место во четвртфиналето на Австралискиот опен
24.01.2015
На светската тенисерка број 1 Серена Вилијамс и беше потребно време да се „разбуди“ пред да влезе во четвртото коло на Австралискиот опен, каде што веќе беше и нејзината постара сестра Венус
22.01.2015
Викторија Азаренка призна дека би сакала да го повтори успехот на Серена Вилијамс од пред осум години, кога Американката не беше носителка по сезона полна со повреди, но стигна до (тогаш) третата титула
22.01.2015
Енди Мареј се пожали дека постојат „двојни стандарди“, откако Рафаел Надал беше пофален за „борбата“ со грчевите на мечот од второто коло против Американецот Тим Смичек, откако Британецот беше критикуван поради истите проблеми на минатогодишниот УС опен
21.01.2015
Третиот носител, Рафа Надал ги надмина грчевите во средината на мечот пред да влезе во третото коло на Австралискиот опен со 6:2/3:6/6:7(2)/6:3/7:5 да го победи американскиот квалификант Тим Смичек
20.01.2015
По првиот ден во кој осум носителки загубија во првото коло, а домашните тенисери имаа неочекуван успех, Австралискиот опен имаше мирен втор ден во кој Новак Ѓоковиќ и Станислас Вавринка лесно влегоа во второто коло
18.01.2015
По година во која имаше осум различни гренд слем победници во сингл, нормално е да се зборува за новата генерација против старите шампиони пред Австралискиот опен
12.01.2015
Каролине Вознијацки останува оптимист за шансите да биде подготвена за Австралискиот опен, откако Данката се повлече од првиот меч на Сиднеј Интернешнл поради поовреда на зглобот на раката
13.01.2015
Гледање тенис на телевизија стана вообичаениот начин за поминување на времето за Хуан Мартин дел Потро, и во ниту еден момент не уживал во тоа
12.01.2015
Роџер Федерер имаше тешка победа над својот стар ривал, Лејтон Хјуит во „Фаст4“ тениската егзибиција во Сиднеј во понеделникот
02.01.2014
Новак Ѓоковиќ ќе ја брани својата титула од егзибицискиот Мубадала шампионат во Абу Даби против Енди Мареј во сабота, откако лесно со 6:1/6:2 го победи актуелниот шампион од Австралискиот опен, Стен Вавринка
28.12.2014
Давид Налбандиан добро знае како е да се игра против Роџер Федерер, бидејќи беа ривали од 2002 година
18.12.2014
Светските тенисери број 1, Новак Ѓоковиќ и Серена Вилијамс се именувани за светски шампиони за 2014 од страна на Интернационалната тениска федерација (ИТФ)
12.12.2014
Индијан Ејсис се првите шампиони од Интернационалната тениска премиер лига (ИПТЛ) откако ги совладаа Манила Маверикс
12.12.2014
Роџер Федерер најавува дека Вимблдон ќе биде неговата главна цел за следната година, во обид да додаде на рекордните седум титули од Ол Ингланд клубот
09.12.2014
Тажната состојба на американскиот машки тенис ќе продолжи и во иднина, без талент на хоризонтот, вели Пит Сампрас, човекот кој доминираше во спортот во 1990-тите заедно со сонародникот Андре Агаси
09.12.2014
Женската тениска асоцијација (ВТА) склучи медиумски договор вреден над 525 милиони $ во период од 10 години од 2017 до 2026 година, со дополнителен план да се продуцираат сите 2000 сингл натпревари секоја година
08.01.2015
Хрватот Иво Карловиќ го шокираше светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ во четвртфиналето на 1.22 милиони $ вредниот Катар опен
08.01.2015
На Борна Чориќ, тинејџерот кој беше познат како тенисерот кој го „прати“ Рафаел Надал во болница по поразот на Базел опен, не му недостига самодоверба
11.01.2015
Роџер Федерер го совлада Милош Раонич со 6:4/6:7(2)/6:4 во финалето на турнирот во Бризбејн за да стане само третиот човек со над 1.000 победи во кариерата
07.01.2015
Способноста на Рафаел Надал да направи брзо опоравување од долгата листа повреди и болести и да учествува на Австралискиот опен е во сомнеж по тешкиот пораз во вторникот во првото коло на Катар опен
07.01.2015
Поради повреда на раката, францускиот тениски ас Жо-Вилфрид Цонга се повлече од Австралискиот опен. Французинот го објави ова на својот личен веб-сајт
03.12.2014
Серена Вилијамс се врати на местото каде што ја освои титулата од ВТА финалето, но не успеа да спречи четврти пораз во низа за нејзините Сингапур Сламерс на Интернационалната премиер тениска лига (ИПТЛ)
02.12.2014
Светскиот број 3, Рафаел Надал се врати на тренинзи првпат по операцијата за отстранување на слепото црево
01.12.2014
Чичкото и тренерот на Рафаел Надал, Тони смета дека Роџер Федерер, а не неговиот внук со 14 гренд слем титули, заслужува да биде наречен најдобар тенисер во историјата. Федерер има рекордни 17 гренд слем титули, а пред две недели ја додаде и титулата од Дејвис купот
01.12.2014
Тимот на Индијан Ејсис се покажаа како најсилниот тим во Интернационалната премиер тениска лига (ИПТЛ) откако ги совладаа УАЕ Ројалс со 4:6/6:3/6:4/6:3/6:4 во последниот ден на натпреварувањата во Манила, на Филипините
29.11.2014
Светската тенисерка број 5, Ана Ивановиќ ги воодушеви филипинските фанови во лесна победа над Даниела Хантухова во пресметка од ИПТЛ лигата
28.11.2014
Нема одмор за Роџер Федерер. Освежен по Дејвис куп титулата со Швајцарија, Федерер се подготвува за играње на новата Интернационална премиер тениска лига (ИПТЛ)
27.11.2014
Енди Мареј не размислува да се раздели со тренерот Амели Морезмо, но место тоа реши да ја започне новата сезона без неговиот долгогодишен пријател и тренер Дани Валверду и фитнес-тренерот Џез Грин
26.11.2014
Трикратниот шампион од Ролан Гарос, Густаво Куертен најдобро знае како е да „возиш“ низ тениската кариера со повреди, и вели дека Рафаел Надал ќе се врати посилен по последните маки
24.11.2014
Роџер Федерер го декласираше Ришар Гаске со 6:4/6:2/6:2 во четвртата пресметка од Дејвис куп финалето против Франција на стадионот „Пјер Моро“ во Лил, за Швајцарија да добие недостижно 3:1 водство, а Федерер да го освои трофејот кој му недостасуваше во кариерата
24.11.2014
Рафаел Надал застана во одбрана на третманот со матични клетки со кој се обидува да ги реши проблемите со повредата на грбот, откако се посочи дека таков третман во Италија би бил третиран како допингување
22.11.2014
На Жо-Вилфрид Цонга не му се допаѓаше поддршката која ја доби од домашната публика на „Пјер Моро“ стадионот во Лил по поразот од Стен Вавринка
22.11.2014
Роџер Федерер загуби за Швајцарија и Франција да се израмнети на 1:1 по првите сингл натпревари од Дејвис куп финалето во Лил
20.11.2014
Сезоната 2014 не беше меѓу најдобрите за Рафаел Надал, но со сите проблеми со повредите и операцијата на слепото црево зад него очекува многу подобра следна година
19.11.2014
Роџер Федерер и Стен Вавринка ги надминале разликите по контроверзниот финиш на полуфиналето во Лондон во саботата
18.11.2014
Потенцијалниот викенд од соништата за швајцарскиот Дејвис куп тим на крајот може да се трансформира во кошмар, по загриженоста за подготвеноста на Роџер Федерер, но уште повеќе поради наводниот крах во односите со тимскиот колега Стен Вавринка
Американските близнаци Боб и Мајк Брајан по четвртипат ја освоија титулата од АТП финалето во Лондон, откако во тесен меч ги совладаа Хрватот Иван Додиг и Бразилецот Марсело Мело
17.11.2014
Новак Ѓоковиќ третпат во низа е шампион на АТП финалето во Лондон откако Роџер Федерер се повлече со повреда пред стартот на мечот
15.11.2014
Новак Ѓоковиќ повторно го обезбеди првото место на крајот на годината, но и место во полуфиналето на завршното АТП финале во Лондон, со нова убедлива победа над Томаш Бердих
14.11.2014
Роџер Федерер ги комплетираше натпреварите по групи на АТП финалето со речиси неверојатна 6:0/6:1 победа над домашниот фаворит Енди Мареј, во исто време елиминирајќи го од натпреварувањето
13.11.2014
На Новак Ѓоковиќ му е потребна само уште една победа за да го обезбеди првото место на АТП листата за 2014, откако го „збриша“ Швајцарецот Стен Вавринка со 6:3/6:0 покажувајќи дека татковството не ја намалила неговата жед за победа
12.11.2014
Роџер Федерер се доближи до полуфиналето на АТП финалето во Лондон, откако ја забележа втората победа во два сета, овојпат против Кеи Нишикори
11.11.2014
Светскиот број 2, ветеранот Роџер Федерер вели дека има три едноставни тајни за успехот во тенисот
11.11.2014
Новак Ѓоковиќ и Стен Вавринка покажаа дека се подготвени за полуфинале на АТП финалето во Лондон, по фантастично брзи и одлучувачки победи во првите натпревари од групата А
10.11.2014
Шампионката од Вимблдон, Петра Квитова ја совлада Анџелике Кербер со 7:6/4:6/6:4 за Чешката Република да стигне до недостижна 3:0 предност во Фед куп финалето против Германија
10.11.2014
Јапонецот Кеи Нишикори имаше блескаво деби на АТП финалето, откако со 6:4/6:4 го „уништи“ домашниот фаворит Енди Мареј во „О2 Арената“ во Лондон
10.11.2014
Тренерот и чичкото на Рафаел Надал, Тони Надал за германската новинска агенција „ДПА“ потврди дека светскиот број 3 оди на терапија со матични клетки во обид да ги намали проблемите со грбот кои го мачат цела сезона
06.11.2014
Последната проверка на силата пред реваншот со Подравка во Лигата на шампионите, македонскиот првак ЖРК Вардар го имаше вчера попладне во домашната Супер лига, каде со убедливи 43:19 славеше над Ѓорче
05.11.2014
Роџер Федерер и Стен Вавринка според очекувањата ќе ја предводат Швајцарија во обидот да се стигне до прва Дејвис куп титула против домаќинот Франција
04.11.2014
Истиот ден кога АТП ги објави групите од АТП финалето, светскиот број 3, Рафаел Надал беше на операција за остранување на слепото црево
04.11.2014
Двократниот актуелен шампион Новак Ѓоковиќ ќе се сретне со Стен Вавринка во натпреварите по групи на АТП финалето во Лондон од 9 ноември
03.11.2014
Четвртата носителка, Германката Андреа Петкович се врати од еден сет негатива за 1:6/6:4/6:3 победа над Италијанката Флавија Пенета во финалето на завршниот Турнир на шампиони во Софија, каде што се собраа највисокорангираните тенисерки кои оваа година освоија титули од Интернешнл серијата
03.11.2014
Новак Ѓоковиќ стана првиот тенисер кој успеал да ја одбрани титулата од Мастерсот во Париз со лесната 6:2/6:3 победа над Канаѓанецот Милош Раонич, со што се постави во одлична позиција за одбрана на првото место на АТП листата пред Роџер Федерер со АТП финалето во Лондон
01.11.2014
Канадскиот тенисер Милош Раонич го играше својот најдобар тенис кога беше најпотребно задржувајќи си го сонот за АТП финалето со 7:6(5)/7:5 победа над Роџер Федерер
30.10.2014
Роџер Федерер со мака го почна обидот да го преземе првото место на АТП листата откако добро се испоти во три сета пред да го победи Жереми Шарди на Мастерсот во Париз
31.10.2014
Енди Мареј го обезбеди своето место на АТП финалето во Лондон откако го совлада Григор Димитров за пласман во четвртфиналето на Мастерсот во Париз
29.10.2014
Новак Ѓоковиќ покажа дека е подготвен да се бори за првото место на АТП листата откако со 6:3/6:4 го победи Германецот Филип Колшрајбер во првото коло на Мастерсот во Париз
28.10.2014
На почетокот на годината можеби изгледаше невозможно, меѓутоа Роџер Федерер има вистинска шанса да ја заврши 2014 како светски број 1 по шести пат во кариерата
27.10.2014
Серена Вилијамс ѝ врати на Романката Симона Халеп за незгодниот пораз во натпреварите во групи, откако со 6:3/6:0 ја „прегази“ во финалето на завршниот женски турнир, ВТА финалето во Сингапур
27.10.2014
Енди Мареј ја освои втората титула во низа откако во маратонското финале од речиси три и полчасовна битка со Томи Робредо го совлада Шпанецот со 3:6/7:6(7)/7:6(8) во финалето на Валенсија опен
27.10.2014
Роџер Федерер по шестипат ја освои титулата од својот роден град Базел победувајќи го Белгиецот Давид Гофан со 6:2/6:2 во еднострано финале
25.10.2014
Серена Вилијамс ќе игра со својата добра пријателка Каролине Вознијацки во полуфиналето на ВТА финалето, додека романската сензација Симона Халеп ќе се судри со Агњешка Радвањска
24.10.2014
Серена Вилијамс се врати од најтешкиот пораз во професионалната кариера со импресивна 6:1/6:1 победа над Канаѓанката Јуџини Бушар на ВТА финалето во Сингапур
22.10.2014
Каролине Вознијацки ги наруши шансите на Марија Шарапова да ја заврши сезоната како светска тенисерка број 1, победувајќи ја Русинката со 7:6(4)/6:7(5)/6:2 во маратонското отворање на „Белата група“ на ВТА финалето во Сингапур
21.10.2014
Светската тенисерка број 1, Серена Вилијамс, и финалистката од Ролан Гарос, Романката Симона Халеп почнаа со лесни победи на 6.5 милиони $ вредното ВТА финале во Сингапур
21.10.2014
Рафаел Надал и покрај тоа што беше загрижен за својата физичка подготвеност пред настапот на Свис Индорс во Базел, лесно го стартуваше турнирот со 6:2/6:2 победа над Италијанецот Симоне Болели
21.10.2014

Томислав Јотовски на најновата АТП листа го има својот најдобар пласман во сингл, во својата кариера. Тој со плусот од четири позиции во моментов се наоѓа на 558. место
20.10.2014
Серена Вилијамс ќе игра со две млади тениски ѕвезди во натпреварите по групи на ВТА финалето во Сингапур оваа недела
20.10.2014
Енди Мареј ја освои титулата од Виена опен откако со 5:7/6:2/7:5 го победи Давид Ферер за да се искачи на осмото место на АТП трката до Лондон
18.10.2014
Енди Мареј немаше проблеми и се пласираше во полуфиналето на Виена опен, каде што ќе се сретне со српскиот тенисер Виктор Троицки, една година откако го нарече „непрофесионален“ поради паѓање на допинг-тест на крвта по што доби едногодишна казна
17.10.2014
Русинот кој ја освои титулата од АТП-финалето во 2009 година и помогна на Русија да стигне до Дејвис-куп трофејот во 2006 година вели дека повредите принудиле крај на 15-годишната кариера
16.10.2014
Енди Мареј признава дека е подготвен за сите можности во трката за последните места на АТП финалето во Лондон, на само три недели пред крајот на регуларната тениска сезона
16.10.2014
Италијанските тенисери Даниеле Брачали и Потито Стараче се обвинети за корупција откако преку интернет тврделе дека „продале“ мечеви. Разговорите се дел од големиот број податоци кој истражните органи во Кремона ги сортираат како дел од широка истрага за „местење“ мечеви во фудбалот
15.10.2014
Поминаа три години од последниот АТП меч на Робин Содерлинг, и 30-годишниот Швеѓанец сè уште се бори со мононуклеозата и сонува за враќање на спортот кој толку го сакаше
14.10.2014
Роџер Федерер вели дека размислува за можното враќање на првото место на АТП листата на крајот на годината и покрај трофејот од Шангај
13.10.2014
Австралијката Саманта Стосур по третпат ја освои титулата од Јапонскиот опен победувајќи ја Казахстанката Зарина Дијас со 7:6(7)/6:3 во финалето
13.10.2014
Роџер Федерер освои една од ретките титули кои му недостасуваа во колекцијата откако по бавниот старт го победи Французинот Жил Симон на Мастерсот во Шангај
11.10.2014
Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер поставија ри-меч од финалето на Вимблдон со убедливи победи во четвртфиналето на Мастерсот во Шангај
10.10.2014
Најталентираниот македонски тенисер, Бојан Јанкуловски, на ранг-листата за јуниори до 16 години се најде на второто место во Европа со 1.210 поени
10.10.2014
Давид Ферер се врати од еден сет негатива за да го победи Енди Мареј за да обезбеди дуел со Новак Ѓоковиќ во четвртото коло на Мастерсот во Шангај
09.10.2014
Рафаел Надал веќе имаше репутација на тенисер кој игра и покрај болката, но запалението на слепото црево беше едноставно премногу
08.10.2014
Лина Ѓорческа за првпат во својата кариера успеа да се пласира во најдобрите 400 тенисерки во светот во сингл
08.10.2014
Рафа Надал ќе игра на Мастерсот во Шангај оваа недела и покрај тоа што му е дијагностицирано запаление на слепото црево поради кое може да заврши на операција
07.10.2014
Шампионот од УС опен, Марин Чилиќ „излета“ во првото коло на Мастерсот во Шангај откако загуби со 7:5/2:6/7:6(2) од хрватскиот сонародник, Иво Карловиќ
06.10.2014
Новак Ѓоковиќ го „смачка“ Томаш Бердих со 6:0/6:2 за да ја освои петтата титула од Кинескиот опен и да ја продолжи стопроцентната успешност на турнирот во Пекинг
06.10.2014
Кеи Нишикори ја одбрани титулата од Јапонскиот опен откако во Токио втора година по ред во финалето беше подобар од Канаѓанецот Милош Раонич
04.10.2014
Рафаел Надал беше изненаден во четвртфиналето на Кинескиот опен во Пекинг откако со 6:7(7)/6:4/6:3 загуби од Словакот Мартин Клижан
04.10.2014
Димитар Грабул како прв носител силите ќе ги одмери против вториот фаворит Стефан Мицов, во финалето во сингл на државното првенство на Македонија
04.10.2014
Јуџини Бушар, Агњешка Радвањска, Каролине Вознијацки и Ана Ивановиќ го комплетираа составот за ВТА финалето во Сингапур овој месец откако нивните најблиски конкурентки загубија на Кинескиот опен
03.10.2014
Енди Мареј немаше проблеми при 6:2/6:2 победата над Уругваецот Пабло Суевас за пласман во четвртфиналето на Кинескиот опен, каде што го чека новокрунисаниот УС опен шампион, Марин Чилиќ
02.10.2014
Првиот носител Новак Ѓоковиќ продолжи со победничката серија на Кинескиот опен, додека Каролине Вознијацки си ги намали шансите за пласман на ВТА финалето во Сингапур по поразот во второто коло
01.10.2014
Јапонецот Тацума Ито, кој на турнирот настапува со вајлд-карта, стигна до најголемата победа во кариерата откако го елиминираше светскиот број 4, Стен Вавринка на Јапонскиот опен
01.10.2014
Рафаел Надал покажа дека е во добра форма во првиот сингл АТП меч по паузата од повеќе од три месеци поради повреда на зглобот на раката. Тој ја продолжи доминацијата против францускиот ривал Ришар Гаске „уништувајќи“ го со 6:4/6:0
30.09.2014
Давид Ферер си ги влоши шансите за пласман на АТП финалето во Лондон откако загуби во првото коло на Јапонскиот опен во Токио
29.09.2014
Петра Квитова по едностраната победа над Јуџини Бушар на Вимблдон уште еднаш ја победи Канаѓанката за титула, овој пат од првиот Вухан опен во Кина
29.09.2014
Енди Мареј го совлада Шпанецот Томи Робредо во финалето на Шенжен опен во Кина за прв трофеј по освојувањето на Вимблдон во 2013 година
29.09.2014
27.09.2014
Петра Квитова и Јуџини Бушар ќе имаат ри-меч од финалето на Вимблдон откако се пласираа во финалето на Вухан опен во Кина
27.09.2014
26.09.2014
Камбекот на Рафаел Надал е на вистински пат ако се суди по победата над Жо-Вилфрид Цонга од 6:7/6:3/6:4 над Жо-Вилфрид Цонга на егзибицискиот меч во Астана, Казахстан
26.09.2014
Енди Мареј верува дека победата во второто коло на Шенжен опен во Кина е одлична шанса да се освојат поени за пласман на АТП финалето, додека Давид Ферер може да жали за пропуштената шанса
25.09.2014
Марија Шарапова загуби во третото коло на Вухан опен во Кина од швајцарскат квалификантка Тимеа Бачински со 7:6(3)/7:5
25.09.2014
Каролине Вознијацки загуби во финалето на УС опен од Серена Вилијамс, го собра трофејот за второ место и го заборави чекот со паричната награда!
25.09.2014
Томислав Јотовски, како осми носител во сингл, изгуби на стартот од фјучрс турнирот во Соко Бања
24.09.2014
Тони Надал, чичкото и тренер на шпанската тениска ѕвезда Рафа Надал, останува зад критикувањето на ангажирањето на Гала Леон Гарсија како нов капитен на шпанскиот Дејвис куп тим
24.09.2014
Првата носителка, Серена Вилијамс, мораше да добие помош да излезе од теренот и заврши накратко во болница по повлекувањето во првиот сет на Вухан опен во Кина
23.09.2014
Франција ќе го игра Дејвис куп финалето против Швајцарија на земјена подлога во обид да го спречат Роџер Федерер да стигне до прва титула во тимското натпреварување
23.09.2014
Шпанија ја именуваше Гала Леон Гарсија како прв женски капитен на машката Дејвис куп репрезентација
22.09.2014
Осмиот носител, Белгиецот Давид Гофан имаше 10 аса и ги спаси сите четири брејк топки за да стигне до својата втора титула во кариерата со 6:4/6:3 победа над Португалецот Жоао Соуса на Мозел опен во Мец
22.09.2014
Поранешната светска тенисерка број 1 Ана Ивановиќ ја совлада Каролине Вознијацки за да ја освои титулата од Пан Пацифик опен во Токио за да се доближи до место на завршното ВТА финале во Сингапур
20.09.2014
Изјавата на двократниот гренд слем шампион Енди Мареј дека ја поддржува шкотската независност на социјалните медиуми предизвика бура и тој беше цел на многу негативни и морбидни коментари
20.09.2014
Кинеската Ли На објави дека се пензионира од професионалниот тенис на 32 години, најмногу поради проблемите со повредите
19.09.2014
Ждрепката за првото коло од Светската група на Дејвис купот донесе супер-интересен дуел, во кој Хрватска предводена од шампионот од УС опен, Марин Чилиќ ќе и гостува на Србија предводена од шампионот од Вимблдон, Новак Ѓоковиќ
19.09.2014
Освојувачката на две гренд слем титули Ли На планира во петок да објави дека се повлекува од тенисот, објавуваат кинеските медиуми
19.09.2014

Томислав Јотовски како осми носител беше поуспешен од Бесир Дургути во сингл, во рамките на второто коло на турнирот „Србија Ф12“ кој се игра во Ниш
16.09.2014
Бастијан Швајншатајгер во саботата по победата над Штутгарт (2:0) во хотел во Минхен минал романтична вечер со Сара Браднер, девојката со која беше во врска пред да почне да се гледа со Ана Ивановиќ
16.09.2014
Бразилецот Томаж Белучи го совлада Шпанецот Роберто Баутиста Агут во четири сета за Бразил да стигне до 3:1 победа над Шпанија и да ги прати првпат надвор од Светската група од 1996 година
18.09.2014
Ана Ивановиќ совлада уште една поранешна светска тенисерка број 1, Викторија Азаренка за пласман во четвртфиналето на Пан Пацифик опен турнирот во Токио
17.09.2014
Поранешната светска тенисерка број 1, Мартина Хингис, и новата тениска ѕвезда Белинда Бенчич го имаа своето деби како швајцарска супер-двојка во вторникот на Пан Пацифик опен во Токио
15.09.2014
Последните шпекулации во американските таблоиди тврдат дека постои сè поголем јас меѓу двете најпознати тениски сестри, Венус и Серена Вилијамс. Двете сестри не беа заедно на медиумскиот ден на УС опен, а исто така недостасуваат заеднички фотографии (последната е од пред три месеци)
15.09.2014
15.09.2014
13.09.2014
Роџер Федерер и Стен Вавринка ја потврдија фаворитската улога и ѝ донесоа на Швајцарија 2:0 водство во Дејвис куп полуфиналето против Италија во Женева
13.09.2014
Лина Ѓорческа успеа да ја освои титулата во двојки, на фјучрс турнирот „Алијанц куп“, кој се одржува во Софија
12.09.2014
Каролине Вознијацки првпат јавно проговори за разделбата со голферската суперѕвезда Рори Мекилрој и нејзините маки по раскинот
12.09.2014
Најдобрата тенисерка од Србија, Ана Ивановиќ и капитенот на Светскиот првак во фудбал, Германија, Бастијан Швајнштајгер се прошетаа заедно во Њујорк, а беа уловени како се држат за рака
12.09.2014
Во обид да се стигне до првата Дејвис куп титула во кариерата, Роџер Федерер ќе ја предводи Швајцарија во првото полуфинале на земјата против Италија
Архива
НАЈНОВИ ВЕСТИ
21.01.2018
21.01.2018
21.01.2018
21.01.2018
21.01.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense
>