| контакт | маркетинг
ТОП ВЕСТИ
СИТЕ ВЕСТИ
26.04.2018
Победа над Будуќност и пораз од Крим, како за крај, крунисување и финалната контрола на силата пред она главното – походот кон Европа
26.04.2018
Македонскиот репрезентативец заработил повреда на градниот мускул во првенствен меч и го чека пауза од три месеци
25.04.2018
„Лично бев посебно мотивиран за дуелот во Кил бидејќи сакав да му се заблагодарам на Гислалон за шансата која ми ја даде кога играв во Кил“ – потенцираше кружниот напаѓач на Вардар за ЕХФ
24.04.2018
Бекот за време на мечот доби лакт од Виенцек, па со врзана глава го доигра натпреварот, додека пикерот на тренингот пред дуелот заработил дисторзија на скочниот зглоб
23.04.2018
Ма какво стампедо „зебри“, преполна арена, традиција... Македа стави крај на сè и ги замолкна сите! Вардар одново ќе го види Келн, го делат само 60 минути
23.04.2018
„Црвено-црните“ пред еден месец во Скопје ја заверија титулата, па последниот регионален женски турнир нема да има резултатско значење за нив
22.04.2018
„Го добивме првото полувреме, имаме уште за играње“ - вели за „Македонски спорт“ вардаровиот стратег по победата на Вардар во Кил
22.04.2018
Македа е херојот, кој стрелаше прецизно во празниот гол на Ландин и му донесе на Вардар победа од 28:29 во првиот четвртфинален меч од Лигата на шампионите
22.04.2018
Четвртфиналните дуели се вистински тест на издржливост за дефанзивните линии и за Арпад Штербик од едната и за Никлас Ландин на другата страна. Истовремено системот „3-2-1“ на Алфред Гисласон ќе се проба со најдобрата „5-1“ одбрана во Европа на Раул Гонзалез.
22.04.2018
„А, кога Вардар е подготвен тогаш може да победи секого“ - потенцира Шпанецот на вардаровата клупа
20.04.2018
Шпанските бекови дефинитивно заминуваат
20.04.2018
Гонзалез, Штербик, Дибиров, Борозан, Циндриќ, Абутовиќ се меѓу кандидатите за најдобриот тим во елитата сезонава
20.04.2018
„Имам договор со Вардар до 2021 година и со никого не сум преговарал, ниту некој ме контактирал за што и како понатаму во кариерата“ – изненадено искоментира за „Македонски спорт“, Вуко Борозан
19.04.2018
„СЕХА завршницата беше одлична за самодоверба, за победничка атмосфера и расположение... Но, мислам дека можеме и мораме да играме подобро со Кил“ – потенцира главниот дефанзивец на Вардар
18.04.2018
Рекордерот и дебитантот се соочуваат во дуелот од 18 часот
По завршувањето на договорот со Вардар во 2020 Борозан ќе замине за Келце, додека Кањељас по оваа сезона ќе му се приклучи на унгарскиот вицепрвак
17.04.2018
„Ростов е одлична екипа, но ние сме максимално мотивирани да дојдеме до трофејот. Искусни сме, ова е петти Ф4 и знаеме што точно треба за да дојдеме до врвот“ – потенцираше вардаровиот стратег
17.04.2018
ЖРК Вардар за првпат ќе се соочи со рускиот првак на Ф4 во Будимпешта или воопшто во Лигата на шампионите
17.04.2018
За „црвено-црните“ експресно брзо заврши славењето на регионалната титула – нова цел е Ф4 во Келн, а до таму се стигнува преку Кил
16.04.2018
Пред три сезони раководството на „црвено-црните“ одлучи заедно со медиумите да се следи полуфиналната ждрепка за противникот на Ф4 во Будимпешта, но тоа не важи и годинава
16.04.2018
СЕХА Ф4 во Скопје понуди сè - квалитет, организација, уживање и потсети на Келн
15.04.2018
Вардаровиот бек СЕХА Ф4 во Скопје го обележа како рекордер со настапи во регионалното натпреварување, но тоа нема значење за него. Тимската радост е она кон што цели
15.04.2018
Вардар е кралот на регионот. „Црвено-црните“ испишаа историја во СЕХА-лига ја освоија четвртата титула во ова натпреварување, нешто што не му успеало на ниту еден друг тим. Во финалето на Фајнал форот го победија Загреб со 26-24 на домашен терен.
15.04.2018
Четворица вардарови ракометари се дел од идеалниот тим на Ф4 турнирот во СЕХА во Скопје – Циндриќ, Штербик, Дибиров и Абутовиќ
15.04.2018
Вардар е единствениот тим во СЕХА-лигата кој има четири шампионски титули во седум сезони. Последната ја освои пред своите фанови во „Јане Сандански“ 26:24 (14:13) растистувајќи ги сметките со ППД Загреб за 2013 година
15.04.2018
На првиот настап на Ф4 во втората сезона во СЕХА, словенечкиот првак дојде до бронзениот медал, откако во мечот за третото место го совлада Мешков Брест, 31:28 (15:14)
15.04.2018
„Имаше многу скептици пред осум години, кои се прашуваа дали Лигата ќе ‘преживее’. Но, денеска го имаме вистинскиот доказ за големината на СЕХА“ – истакна претседателот Михајло Михајловски
14.04.2018
„Тешко е да се зборува за ракомет кога преовладуваат емоциите. По пет години тука ќе ми недостасува овој терен, оваа публика, Скопје и Македонија“ – низ солзи изјави Андреа Лекиќ
14.04.2018
ЖРК Вардар ја продолжува традицијата настапи на финалниот турнир во Лигата на шампионите, која ја потврди со повеќе од убедлив триумф над Митјиланд 32:25 (17:12) во реваншот во Скопје
14.04.2018
„Среќен сум што имаме една ваква, да речам, полесна група, во која многу работи зависат од нас. Ќе играме дуели за престиж и ‘расчистување на сметки’. Ќе играм со посебна емоција и мотив против Грција“, вели бекот на РНЛ
14.04.2018
„Црвено-црните“ дами во овој состав ќе го одиграат последниот меч од елитата во „Јане Сандански“ и со поддршка од своите фанови веруваат во победа и пласман на петтиот Ф4 турнир во низа
13.04.2018
„Плинарите“ со 29:28 (14:11) го совладаа Целје во второто полуфинале на Ф4 турнирот во Скопје
13.04.2018
„Имавме перфектна одбрана предводена од Штербик и тоа ја направи разликата“, смета Раул Гонзалез
13.04.2018
„Никогаш не сум чекал некого во финалето, но ќе биде сигурно тешко затоа што сите очекуваат ние да победиме“ – констатира вардаровиот голман
13.04.2018
Вардар е на чекор до четвртата СЕХА титула откако во полуфиналето со 33:24 (17:14) го елиминираше првиот предизвикувач Мешков Брест
13.04.2018
Белорускиот првак е единствениот кој му одзема бод на Вардар во регуларниот дел од сезоната, а триумфираше и во претходното полуфинално соочување, а тие моменти му даваат право на надеж
12.04.2018
ЕХФ веднаш го дефинираше и распоредот во квалификацискиот циклус
12.04.2018
„Немам информации за Турција и Грција, додека Исланд е селекција која има одлични искусни играчи како Палмарсон, но и добра млада генерација, што дополнително му дава квалитет на тимот“ - појасни селекторот на Македонија.
12.04.2018
Ждрепката ни донесе познат противник Исланд, Турција со која последен пат сме се соочиле во квалификациите за ЕП 2006, како и јужниот сосед
12.04.2018
Македонија премиерно ќе биде меѓу носителите, односно е во друштво со Франција, Хрватска, Германија, Данска, Словенија, Белорусија и Унгарија, кои ќе ги избегне во квалификацискиот процес
12.04.2018
Со 100 погодоци постигнати во 18 натпревари бекот на Металург ја обележа сезоната
12.04.2018
„Играме дома, пред нашите фанови и ако минатиот пат загубивме од Загреб, тоа нема да се повтори сега“ - потенцираше Стојанче Стоилов пред медиумите
12.04.2018
Капитенот на Вардар најави дека ќе биде во тимот за битките за четвртата СЕХА титула
11.04.2018
04.10.2018
Не личеа на себе „црвено-црните“ дами во првиот меч од четвртфиналето во Икаст. За среќа преовладеа искуството па се вратија со победа, но ќе се бара и ќе се очекува многу повеќе в сабота во „Јане Сандански“
10.04.2018
Трикратниот првак има три дена да ги консолидира силите по репрезентативната пауза за да ја потврди доминацијата во регионот
09.04.2018
„Плинарите“ му нудат тригодишен договор, бекот чека согласност од Автокоманда за потпис
09.04.2018
Пикерот е меѓу главните „ѕвезди“ на ЕХФ, а бекот и голманката имаа погодок односно одбрана за мерак
06.04.2018
По првото полувреме Вардарки имаа негатива од три гола, а се разбудија во вториот дел и стигнаа до победата
05.04.2018
Пикерот заработи повреда на препоната, па веќе не е со репрезентацијата, а неизвесен е и неговиот настап на финалниот регионален турнир следниот викенд во Скопје
05.04.2018
„Се надевам дека оваа ЕХФ недела ќе биде добра да се покаже нешто ново и ќе биде доволна за да покажеме (ние младите) колку можеме и колку вредиме“, вели голманот на Металург
04.04.2018
„Петта сезона во низа играме четвртфинале. Митјиланд ги победивме лани во истата фаза, знаеме што да очекуваме... Нè чека интересен меч, во кој мора да се покажеме во најдобро светло. Треба да бидеме вистински во овие два натпревари за да стигнеме на Ф4 во Будимпешта одново“, потенцира голманката на вардарки.
04.04.2018
Осум екипи во женска и 16 тима во машка конкуренција ќе бараат место на Ф4 во мај
04.04.2018
„Мотивацијата за последното заедничко патување пред разделбата летово е огромна и многумина ги гледаат Амандин Лејно и нејзините соиграчи како го креваат трофејот во Будимпешта“, стои во објаснувањето на ЕХФ.
04.04.2018
Петмина вардарци и Шпанецот го предводат тимот на сезоната
04.04.2018
Првиот четвртфинален меч Вардар го игра на гости, на 22 април, додека реваншот е една недела подоцна, 29 април во „Јане Сандански“.
03.04.2018
По барање на Нант десниот бек нема да биде во составот на националниот тим в сабота
03.04.2018
„Нема простор за паника. Вистина е дека не делувавме како свои на последниот ВРХЛ турнир... Искрено верувам дека екипата ќе биде вистинската во дуелите со Митјиланд“, децидна е Ирина Дибирова.
02.04.2018
Машката репрезентација на Македонија го одработи првиот тренинг од неделата на ЕХФ со која и официјално започнуваат подготовките за бараж натпреварите со Романија во јуни за пласман на Светското првенство 2019 во Данска и Германија.
02.04.2018
„ЕХФ неделата доаѓа во вистинско време. Да се рехабилитираме по она што се случи во изминатите две недели“, потенцира крилото
02.04.2018
„Треба да пробаме нови играчи, мора да им даваме шанса и на младите. Видовме што се случи на ЕП кога се повреди Кире. Велковски и останатите помлади репрезентативци мора да добијат поголем простор за игра“ - потенцира селекторот на новиот собир
02.04.2018
Во неделата на ЕХФ Македонија ќе одигра еден пријателски натпревар со Русија, кој ќе биде од затворен карактер и е дел од подготовките за баражот за СП во јуни со Романија
01.04.2018
Барселона и Борко Ристовски, како и Веспрем и Дејан Манасков сезонава нема да го видат Келн. Монпеље, односно Скјерн се погрижија за тоа. „Лавовите“ на Филип Талески уште минатото коло се отпишани од Келце
01.04.2018
Втора година во низа (лани против Флензбург) вардарци ќе мора преку бундеслигашки тим да бараат место на Ф4 во Келн
29.03.2018
Со погодокот на Лекиќ пред истекот на времето, Вардар дојде до реми 25:25 (13:14) и остана непоразен во регионалното натпреварување
29.03.2018
„Очекувам тежок натпревар со тежок ривал. Против Мешков имаме одиграно голем број на натпревари и сме губеле и сме победувале, реми... Најчесто играат одлично против нас, а и генерално се добар тим“ – вели вардаровиот голман
29.03.2018
Младинската и кадетската машка репрезентација до 4 април ќе настапат на меѓународен турнир во Балатонфуред
29.03.2018
Ветената награда од 30.000 евра за пласман во втората фаза на ЕП Хрватска 2018 стигна кај репрезентативците
29.03.2018
Поранешниот македонски репрезентативец и тренер со интернационално искуство ги превзема битолските „зелени“ по оставката на Борче Марковски.
27.03.2018
26.03.2018
Капитенот на нашата репрезентација се најде во „Куќата на славните" на ракометниот спорт за последната декада и во идеалниот тим на светот по 2010 година
26.03.2018
Со исклучок на десниот бек, останатите македонски репрезентативци Манасков, Ристовски и Талески се пред елиминација од најсилното европско клупско друштво
25.03.2018
Македонија ја запиша и втората победа во квалификациите за ЕП 2018 со нов триумф над Фарски острови, 28:24 (14:8)
25.03.2018
Македонија во изминативе година дена покажа дека е поквалитетен тим од Фарски Острови, а потврдата за тоа се двете победи во квалификациските дуели досега. Не само онаа од пред четири дена (22:15), туку и триумфот од декември 2016, (21:19)
24.0.2018
Во ист ден Рајн Некар Левен играше со Келце во 1/4 финалето во ЛШ и во дерби мечот во домашниот шампионат со Кил, и на двата меча дожиева убедливи порази
24.03.2018
Кружниот напаѓач го продолжи договорот со Вардар и тој останува дел од шампионскиот тим и следната сезона
22.03.2018
СЕХА Ф4 турнир, како и реванш дуелот од четвртфиналето од Лигата на шампионите меѓу ЖРК Вардар и Митјиланд – пет натпревари во три дена во Скопје
22.03.2018
„Црвено-црните“ против Мешков Брест ќе играат во првото полуфинале, од 17:45 часот на завршниот турнир во Скопје
22.03.2018
Присуството на Хота Гонзалез во Вараждин покрена многу прашања околу тоа кој ќе биде асистент на македонскиот стратег во иднина, но Шпанецот е дециден „Парондо останува со мене“
22.03.2018
Блок-билетите по цена од 200 и 300 денари од денеска се во продажба
21.03.2018
„Фарски Острови ни е познат противник од претходните квалификации. Ги победивме во претходното соочување, но мора одново да бидеме внимателни и да наметнеме наше темпо на игра доколку сакаме да дојдеме до првите бодови во групата“, дециден е селекторот Симовски
21.03.2018
Нашата репрезентација е првиот шешир во друштво на Франција, Хрватска, Германија, Данска, Словенија, Белорусија и Унгарија
20.03.2018
И РК и ЖРК Вардар следниот месец ги играат последните натпревари од Лигата на шампионите сезонава во „Јане Сандански“
20.03.2018
Полуфиналниот меч со Мешков Брест, Вардар како домаќин, но и трикратен бранител на титулата го игра во доцниот термин од 20:15 часот.
20.03.2018
Нема новитети во ростерот од 19 ракометари кој Шпанецот ги повика за репрезентативниот собир на почетокот на следниот месец
19.03.2018
Ваквата одлука ги „оштетува“ Германија, Шпанија и Франција, кои досега имаа по двајца или тројца претставници во елитата
19.03.2018
Левиот бек на Металург, постигна пет погодоци во последниот меч од сезоната против Целје и со тоа ја потврди доминацијата на листата на стрелците во СЕХА лигата
18.03.2018
„Металурзите“ во последниот регионален меч сезонава славеа над словенечкиот првак и учесник на Ф4, 28:26 (17:13)
17.03.2018
„Имаме малку време и ќе се обидам да го искористиме најдобро што можеме во пресрет на двомечот“ – вели селекторот Симе Симовски
16.03.2018
„Наша обврска е овој меч да го одиграме како што треба и да го посветиме на нашиот спонзор Минчо Јорданов, кој покрај сите проблеми наоѓа средства за Металург да опстои како клуб и во иднина да се врати на старите патеки“ - истакна тренерот на Металург
15.03.2018
Белорускиот првак ќе биде предизвикувач на „црвено-црните“ на патот кон четвртиот регионален трофеј
15.03.2018
Реванш натпреварот со Митјиланд во четвртфиналето од Лигата на шампионите ЖРК Вардар го игра на 14 април (сабота) во 17 часот во „Јане Сандански“
15.03.2018
Како и пред почетокот на сезоната, така и сега пред стартот на елиминациите, европскиот првак и понатаму е меѓу четирите екипи кои се гледаат на Ф4 во Келн.
14.03.2018
Десеттиот пораз во регионалното натпреварување тимот од Автокоманда го претрпе во претпоследниот дуел од регуларниот дел од сезоната, кај Татран Прешов 27:19 (12:8)
13.03.2018
Со победата на Нексе (29:25) „црвено-црните“ може да се пофалат дека се единствениот тим во регионот, со рекордни 17 победи и едно реми во регуларниот дел од сезоната, како и трикратен бранител на титулата
12.03.2018
„Против Нексе сакам да одиграме квалитетно. Фаворити сме и тоа мора да го потврдиме на теренот“, потенцира вардаровиот стратег
12.03.2018
„Ѕвезда“ на колото, најдобар гол и најдобра одбрана имаат „црвено-црните“ по последното коло од главната фаза
10.03.2018
Скопје го има европскиот ракометен првак, а тоа е Вардар, но факт е дека Битола е градот кој едноставно живее за ракометот. На денешното градско дерби меѓу Пелистер и Еурофарм Работник, салата „Младост“ беше исполнета до последно место.
10.03.2018
Вардар втора година во низа преку Митјиланд ќе бараат пласман на финалниот турнир во Будимпешта во Лигата на шампионите.
10.03.2018
Европскиот вице-првак со победа над Будуќност 25:30 (12:15) ја затвори главната фаза од Лигата на шампионите
10.03.2018
"Црвено-црните" се радуваа и во претпоследното коло од СЕХА лигата, 32:36 (13:17) на гостувањето кај српскиот првак
08.03.2018
Бекот потпиша двегодишен договор со унгарскиот тим
08.03.2018
07.03.2018
Шестата победа во СЕХА лигата сезонава „металурзите“ ја забележаа над белорускиот првак, 37:33 (17:17) кој со пола тим дојде во Скопје
06.03.2018
06.03.2018
Вардаровото крило кариерата ја продолжува во редовите на словенечкиот првак
05.03.2018
Стојанче Стоилов и Тимур Дибиров ќе одмораат. Владо Недановски и голманот Даниел Ѓорѓески отпатуваа со тимот
05.03.2018
Последните елитни натпревари во „Јане Сандански“ за сезонава се четвртфиналните дуели во Лигата на шампионите. ЖРК Вардар игра 13 - 15 април, додека две недели подоцна (25 - 29 април) европскиот првак ќе го одигра реваншот од оваа фаза
05.03.2018
Вардаровиот голман и левото крило се во „најдобрите седум“ во Регионалната лига за претходниот месец
05.03.2018
„Немам никаква желба. Не е важно кој противник ќе го пречекаме во четвртфиналето. За мене најважно е да се подготви добро екипата“, вели Раул Гонзалез
04.03.2018
Инфаркт меч со Висла Плоцк одигра Вардар, кој со 31:31 (16:16) го одигра последниот натпревар од групната фаза пред својата публика
02.03.2018
ЖРК Вардар со победа 30:22 (13:8) над Битигхејм дојде до двата бода кои и гарантираат дека од првото место во групата два ќе ги дочека елиминациите
02.03.2018
02.03.2018
01.03.2018
„Со сета почит кон ривалите на Ф4, дојдов во Скопје за да освојам титула во Лигата на шампионите и сигурна сум дека сите ќе дадеме се од себе за да ја постигнеме таа цел. Тоа би бил совршен крај на сезоната, не само за играчите, туку и за фановите“,вели пикерот во интервју за ЕХФ
01.03.2018
Слично како и минатата сезона, така и сега, многу работи за Вардар ќе бидат јасни во финишот на групната фаза. „Црвено-црните“ мораат да одработат сами, а поддршка може да дојде и од Филип Талески и РНЛ, кои в сабота во Мајнхајм го пречекуваат Нант
28.02.2018
Бекот ќе биде големо засилување за битолскиот тим, особено по повредата на Горан Крстевски
28.02.2018
28.02.2018
28.02.2018
„Прв пораз сезонава, ништо не е трагично... Екипата никогаш не била порешителна. Сите сакаат да се простат со титула, тоа е нешто најдобро што можеме да го оставиме зад нас по овие години. Мотивот е огромен! Никој не падна, ја прифативме реалноста, колку и да е тешка и сите се насочивме кон таа цел – титулата“, вели бекот
27.02.2018
Тимот од Автокоманда претрпе нов пораз во СЕХА лигата, 37:25 (21:13) од Горење Велење, во дуел во кој беше во игра само во првите 15 минути
26.02.2018
По тешкото гостување во Франција, нов предизвик, но во регионалното друштво. Дуел, кој е само прашањето за престиж против еден од најголемите СЕХА ривали
26.02.2018
Операција на левото колено и пауза од осум месеци го чека македонскиот репрезентативец, кој никако да се ослободи од повредите
26.02.2018
Вардарци загубија во Нант, но тоа не значи ништо. Четвртфиналето е на дофат и треба да се завери во „Јане Сандански“, в недела
26.02.2018
Бекот го има најдобриот гол на колото, додека голманката е со четврта најдобра одбрана
23.02.2018
„Црвено-црните“ ќе бидат дел од силен претсезонски турнир во Германија
23.02.2018
Десното крило сепак го пропушта и овој дуел во Лигата на шампионите
22.02.2018
Двете репрезентации ќе тренираат во Скопје и ќе одиграат пријателски меч, кој најверојатно нема да биде отворен за публиката
22.02.2018
Капитенот на македонскиот национален тим и натаму закрепнува од повредата на задната ложа на ЕП во Хрватска
20.02.2018
Крилото ќе и се придружи на екипата, но не се знае дали ќе се најде меѓу патниците за Нант
20.02.2018
Новиот голман на „црвено-црните“ доаѓа во Скопје
20.02.2018
Македонија ќе тестира со „зборнаја“ во април во Скопје, во рамките од ЕХФ неделата
19.02.2018
Само една победа во двата преостанати натпревари му е потребна на европскиот првак за втора година во низа да се најде директно во четвртфиналето од Лигата на шампионите
19.02.2018
Празното место во стручниот штаб на „црвено-црните“ по заминувањето на Горан Симиќ на крајот на минатата сезона, сега е пополнето
18.02.2018
„Нагазната мина“ во групата А се надеваше на сензација, но си замина со разочарување, односно поразена од „црвено-црните“ за кои вратите кон четвртфиналето втора сезона во низа се широко отворени.
17.02.2018
17.02.2018
Хрватот евентуално би ги посетил „металурзите“ за да си ги подмири сметките, но кога е тој во прашање многу работи се неизвесни, со оглед на тоа дека Червар има посебен однос со сопственикот на клубот, кој се тврди дека уште е на сила
14.02.2018
Стратегот останува на клупата на „каубоите“ до отповикување
01.02.2018
31.01.2018
31.01.2018
30.01.2018
Битолчани го имаа првиот тест меч зимава и загубија од екипата на Гостивар со 0:1.
29.01.2018
28.01.2018
Прво злато за шпанската репрезентација на Европските првенства. Во финалето победена Шведска со 29:23 благодарение на чудесните одбрани на Штербик и брзите контра напади во второто полувреме
28.01.2018
„Триколорите“ ги освоија бронзените медали на Европското првенство во Хрватска откако ја победија Данска во борбата за третото место
27.01.2018
Убедливо делуваа вардаровите дами во дуелот со еден од главните конкуренти за лидерското место во групата два, Мец совладувајќи го со 29:23 (15:9)
27.01.2018
Првиот натпревар Македонија ќе го игра на гостински терен (8-10 јуни), додека реваншот го игра дома, во СЦ „Борис Трајковски“, 12-14 јуни
26.01.2018
Шпанија е првиот финалист на Европското првенство во Хрватска, откако во полуфиналето приреди вистинско изненадување и со 27:23 (9:15) го елиминираше актуелниот светски првак Франција
25.01.2018
25.01.2018
Итен повик од селекторот на „фуријата“ до голманот на европскиот првак да помогне во 1/2 финалето со Франција
25.01.2018
„Верувам во својата екипа и за успех против Мец знам дека клучот лежи во нашата одбрана“ истакнува Јованка Радичевиќ, капитенот на ЖРК Вардар за саботниот дуел со Мец
25.01.2018
И се беше убаво, бајковите, додека не се преселивме во ‘градот на ангелите’. Е, таму реалноста не „тресна“ од земја. Добивме такво будење од сон, прво против Шпанија, а потоа од рајот отидовме до пеколот со Чешка. Ни врати кармата за сè! Мораше некогаш да се случи, но зошто баш сега!?
24.01.2018
Стојанче Стоилов машки се бореше на сите шест меча, но е разочаран од вкупниот епилог и 11-тата позиција на европскиот шампионат
24.01.2018
24.01.2018
Бекот на Македонија вели дека сите овие мечеви се големо искуство за младите репрезентативци и дека грешките се поука за понатаму
24.01.2018
Младиот десен бек ветува многу со својот потенцијал, но вели дека со напорна работа и вложување труд можеби некогаш ќе го достигне својот репрезентативен колега
24.01.2018
Македонија меѓу десетте најдобри во Европа
24.01.2018
24.01.2018
Нашиот тим преку Серџио поведе по половина час, но азербејџанците направија комплетен пресврт
23.01.2018
Бекот, својата лоша игра во финишот ја мечот ја гледа како една од причините за поразот
24.01.2018
24.01.2018
Крилото Гоце Ојлески добива шанса на местото на Кирил Лазаров
23.01.2018
„Толку блиску, а толку далеку“ – изјави Филип Талески по натпреварот и како само бекот успеја да ги погоди вистинските зборови.
23.01.2018
„Имаме квалитет, публика, но како да немаме карактер, кога е најпотребно никако да го искачиме тоа последно скалило“ вели Филип Миркуловски
23.01.2018
„Одигравме многу добар меч но, само до финишот. Нашата шанса беше овој меч“ истакна по мечот нашиот селектор
23.01.2018
Од +5 на крајот се боревме за реми, Манасков по видео-репетицијата доби шанса и да бие од седум метри, но пред крилото се испречи Галиа, кој беше херојот за Чесите
23.01.2018
Емран Рамадани и официјално е нов фудбалер на прволигашот од Албанија
23.01.2018
Словенците ја совладаа Шпанија, 31:26 (13:12) и помогнаа патот кон полуфиналето и понатаму да биде отворен за Македонија. Сега сè е во нашите раце!
23.01.2018
23.01.2018
23.01.2018
23.01.2018
Нема измени во тимот на Македонија пред вечерниот дуел со Чесите. Селекторот ќе чека до последно за услугите на капитенот
22.01.2018
„Не чека еден тежок пат, во два дена, две силни репрезентации. Сега не чекаат Чешка и Данска и ако сакаме да го исполниме сонот и да се најдеме в полуфиналето за кое уште имаме шанси мора да дадеме максимим“, заклучува бекот.
22.01.2018
„Играчите се чувствуваат подобро кога Лазаров е на теренот, но треба да се обидеме да играме без него. Имаме шанса и ќе се бориме, без разлика дали со или без Кире“, потенцира селекторот на Македонија
22.01.2018
„Сите сплотени заедно, посветени максимално како и досега за се што се случува. Мислам дека ако дадеме максимум апсолутно сме конкурентни и можеме да го добиеме натпреварот со Чешка без разлика дали ќе бидеме во комплетен состав“, оптимист е првиот човек на РФМ
22.01.2018
„Сè уште правиме анализи. Не можам ништо да кажам, бидете трпеливи“ – ни рече капитенот на националниот тим
22.01.2018
„Македонски спорт“ го пречека македонскиот репрезентативец Кирил Лазаров по прегледите во Загреб. Тој во моментов заедно со лекарскиот тим е на состанок со првиот човек на РФМ, Живко Мукаетов, а потоа ќе биде позната одлуката, односно сериозноста на неговата повреда и дали ќе може да сметаме на капитенот во натпреварите кои следат.
22.01.2018
Секоја чест на оние кои како и јас ги бодрат и продолжуваат да веруваат во нашите момци, затоа што една загубена битка не значи загубена војна, но лично бев сведок на многу ниски удари, коментари и забелешки... е тоа боли повеќе од сликата на теренот и од горчината на поразот.
22.01.2018
Навивачите не сакаат да веруваат дека останавме без капитенот. Реалноста е тешко да се прифати
21.01.2018
Голманскиот тандем на нашата репрезентација имаше вкупно 21 одбрана, Ристовски во првото полувреме 7, додека Митревски во второто 14
21.01.2018
„Ракометот е таков спорт кога грешиш, грешките ти се казнуваат... Еве загубивме денеска, но имаме уште две шанси, мора да се сконцентрираме и со мирни глави да се вратиме“ – дециден е пикерот
21.01.2018
Без иконата на нашиот ракомет се виде колку можеме. Дали по повредата на Кире Лазаров се распрснаа сите наши сништа за полуфинале, за медал? Веројатно да....
21.01.2018
Селекторот со црна прогноза за повредата на капитенот
21.01.2018
Голманот беше доста самокритичен по убедливиот пораз од „фуријата“
21.01.2018
„Катастрофално издание, немавме никакви шанси. Не знам дали ќе може Лазаров да игра на следните два меча, но, ќе видиме каква е повредата“ вели селекторот на Македонија
21.01.2018
Македонија го претрпе првиот пораз на ЕП, 20:31 (6:15) на отворањето на главната фаза од „фуријата“. Сепак, ништо не е загубено, имаме уште два натпревари за играње, во вторник со Чешка и ден подоцна со Данска
21.01.2018
Ракометарите вечерва имаат огромна поддршка од трибините во арената во Вараждин. Меѓу 2.500 и 3.000 навивачи ќе навиваат за избраниците на Раул Гонзалез и за победа над фаворизираната Шпанија во првиот меч од втората фаза на ЕП
21.01.2018
Данска ја забележа и втората победа (26:25) во главната фаза и е лидер во групата два во Вараждин
21.01.2018
Македонскиот селектор Раул Гонзалез скриен во микс зоната го следеше натпреварот меѓу Германија и Данска и ги меркаше нашите следни противници Данците. Македонија и Данска се среќаваат в среда, во последното коло од главната фаза.
21.01.2018
Селекторот Раул Гонзалез треба да биде нашиот клучен играч на овој натпревар, со оглед на тоа дека играме против неговата родна земја, како и ракометниот систем, кој тој толку добро го познава и применува.
21.01.2018
21.01.2018
Селекторот Гонзалез ќе добие нов асистент во националниот тим
20.01.2018
„Триколорите“ се првиот сигурен патник во полуфиналето по победата над Шведска, додека домаќинот ја совлада Норвешка на патот кон битката за медал
20.01.2018
Лазаров се враќа на местото на Никола Маркоски, за кого селекторот Раул Гонзалез одлучи да одмори против „фуријата“
20.01.2018
Последниот тренинг пред утрешниот прв натпревар против Шпанија (20:30 часот) во главната фаза во Вараждин, македонската репрезентација го одработи попладнево во мирна и работна атмосфера. Крајно фокусирани и подготвени да ја одвеат и „фуријата“ нашите репрезентативци.
20.01.2018
„Нема сентименталности и емоции. Ако имаме шанси да ги победиме 15 гола разлика ќе го направиме тоа. Верувам дека и Алекс и Кање би ја искористиле истата можност“, вели македонскиот селектор
20.01.2018
На ден пред натпреварот меѓу Македонија и Шпанија во главната фаза во Вараждин, градот делува мирно и пусто. Можеби од една страна тоа се должи на фактот дека денеска тука не се играат натпревари. Но, од друга Вараждин чека на Фалангата и на македонските навивачи да ги наполнат фан-зоната (која е подготвена), улиците и арената „Вараждин“ да ја обојат „црвено-жолто“.
20.01.2018
„Од една страна е земјата во која сме израснале и во која сме прераснале во она што сме денеска, а од друга страна е Македонија која ни даде толку многу. Овој натпревар ќе носи двојна емоција“, потенцира асистентот на Гонзалез на клупата на Вардар
20.01.2018
„Пред стартот на ЕП, никој не најавуваше пласман во борбата за медал, но работеа многу, затоа верувам дека може да се исполни и дека ќе ги видиме повторно во Арена Загреб“ – коментираше за „Македонски спорт“ екс-селекторот на нашиот национален тим
20.01.2018
Популарниот Шиц допатува во Хрватска да даде поддршка на ракометарите иако се движи со медицински помагала
19.01.2018
Интересни два дуели во првиот натпреварувачки ден од главната фаза во Вараждин.
19.01.2018
Македонија го одработи вториот тренинг во Вараждин, опуштено, но и фокусирано
19.01.2018
„Добро е тоа што ги имаме Раул и Парондо, мислам дека тоа ќе биде една голема предност за нас бидејќи имаме шпански двоец на клупата“ – истакна капитенот Кирил Лазаров, кој пак седум години од својата кариера помина во Шпанија
19.01.2018
Интересни два дуели во првиот натпреварувачки ден од главната фаза во Вараждин.
19.01.2018
Добропознатите шпански ракометари за македонските ракометни љубители, Алекс Душебаев и вардарецот Жоан Кањељас имаат високо мислење за Македонија пред меѓусебниот дуел на ЕП
19.01.2018
„Ме радува тоа што резултатот не трпи на сметка на подмладувањето. Најтежок процес е подмладување на екипата, а да не трпи резултатот. Ова кај нас е перфекција, подмладување и плус резултат. Сè си има свое!
19.01.2018
Македонските навивачи од Загреб се селат во Вараждин, а нивното ново собиралиште е веќе подготвено. Фан зоната е „цакум-пакум“ и се очекува да биде полна во престер на натпреварот со Шпанија, в недела. Македонската инвазија на Загреб, репрезентативците посакаа да продолжи кон Вараждин, а најавите се дека и „фуријата“ нашите момци ќе имаат голема поддршка од „осмиот играч“.
19.01.2018
„Ви подарувам сребрена монета како благодарност за сè што направивте досега. И нема да се лутиме доколку исто така ни донесете сребрен медал“ - истакна Проторејеј Кирко Велински, при врачување на подарокот.
19.01.2018
Изненадувачки во изборот на ЕХФ во „идеалните 7“ по првата фаза нема ниту еден Македонец, ниту еден преставник од нашата селекција која е меѓу најдобрите на првенството
19.01.2018
19.01.2018
Ни го полните срцето и душата, вербата дека може да не предводите кон историја и чудо. А ние слепо ви веруваме и ве следиме! Вараждин не доаѓаме, тука сме!!!
18.01.2018
"Моите комплименти" - прокоментира Лино Червар за играта на нашата репрезентација на ЕП
18.01.2018
Феноменалната шрауба на Стојанче Стоилов е најубав гол во првата фаза на Европското првенство во Хрватска во изборот на ЕХФ, сметајќи ги Ц и Д групата. Имаме уште еден гол во Топ-5 и уште еден со македонски шмек во шпанска изведба
18.01.2018
„Сигурен сум дека ќе оставарат две победи и дека за првпат на едно ЕП ќе се пласираат во полуфиналето, што би било историски успех и дај боже да освојат медал“, порача селекторот на Словенија, Веселин Вујовиќ.
18.01.2018
Клупскиот соиграч на македонскиот репрезентативец навива: „Македонија не ме изненадува. Секоја чест! Навивам да играте полуфинале!“ – вели Србинот Мијајло Марсениќ
18.01.2018
18.01.2018
18.01.2018
По проспиената ноќ, Столе Стоилов на утринскиот брифинг ги искажа своите прогнози за следната фаза
18.01.2018
Македонските репрезентативци по трите тешки битки во групата Ц во Загреб и огромниот успех - пласман во главната фаза од ЕП , како лидери и во групата во Вараждин, добија право на оддишка. А, тие тоа го искористија на најдобар можен начин, дојдоа да прослават со своите навивачи, и поддржувачи, со осмиот играч во „Арена“ - „Фалангата“
17.01.2018
Во следната фаза се среќаваме со Данска, Шпанија и Чешка, а веќе е познат и распоредот во финалната фаза по групи
17.01.2018
Македонија може со сите и против секого! „Црвено-жолтите“ момци се најпријатното изненадување на ЕП во Хрватска. Уживање е да се гледаат, а тоа ни го признаваат и другите... Момците најавија дека имаат уште многу што да кажат, а ние ќе бидеме тука да ги гледаме и да ги слушаме и да ги поддршуваме!
17.01.2018
Кога Раул верува, тогаш сите можат. Сите добиваат шанса и сите ја користат максимално. Против Германија, крилото Мартин Поповски најде свое место во тимот
17.01.2017
„Сите треба да веруваме во оваа репрезентација, која има многу млади играчи. Раул направи добар спој на младост и искуство. Верува во младите, им дава шанса и мислам дека тоа дава резултат и дека ќе даде и во Вараждин“ – заклучи МВП играчот на натпреварот со Германија
17.01.2018
Нашиот репрезентативец верува дека Македонија може да направи нешто големо на овој шампионат
17.01.2018
„Се боревме силно, имаме три бода во следната фаза, пресреќен сум“ истакна нашиот селектор
17.01.2018
„Рековме дека ќе бидеме позитивни, поддршка за Столе, може на секого тоа да му се случи
17.01.2018
Реми 25:25 (11:12) против Германија!!! Македонија со три бода патува во Вараждин
17.01.2018
17.01.2018
17.01.2018
17.01.2018
Селекторот на Словенија, но и литванската судиска двојка која ја делеше правдата на дуелот Словенија – Германија ќе бидат суспендирани од континенталниот собир
17.01.2018
„Не може на некој од надвор да му се објасни колку Македонците го сакаат ракометот. Перфектно е да се работи во една таква атмосфера и покрај такви навивачи“ – изјави Раул Гонзалез за „Спортске новости“
16.01.2018
Ракометарот кој ги реши и Словенија и Црна Гора, Филип Лазаров поради болка во задната ложа е заменет со Велко Маркоски
16.01.2018
Ракометарите на Србија изборија пласман во другиот круг на ЕП поради победата над Исланд (29-26) и благодарение на триумфот на Шведска над Хрватска (34-31)
16.01.2018
Ако некој се прашуваше како може македонските ракометари за нешто повеќе од 24-часа да се одново фит и подготвени за сите предизвици, одговорот е едноставен – магичниот Диме
16.01.2018
Стратешка поддрша од 12 тренери за ракометарите
16.01.2018
Репрезентативниот голман се мачеше со настинка и проблем со синусите во претходните два натпревари, но тоа не го пречи храбро да стои меѓу стативите
16.01.2018
„Имаме квалитет, го знаеме тоа, свесни сме и нема потреба да се штедиме, одиме да пробаме да направиме историја“, заклучува бекот
16.01.2018
„Не сме фаворити, но и немаме што да загубиме. За разлика од нас на Германците и тоа како ќе им значи овој меч за да пренесат бодови“ - истакна бекот
15.01.2018
Македонија имаше 11 стрелци вечерва, од оние кои беа во игра единствено Јоновски и голманите не ја тресеа мрежата на Црна Гора. Играчите од клупата постигнаа дури фантастични 15 гола
15.01.2018
„Не сакам да умрам“ – ми одговори Раул Гонзалез на прашањето дали е добро, откако по натпреварот со Црна Гора го начекав како шета во скриениот простор зад делот за прес-конференции
15.01.2018
Триумфот над Црна Гора ни го отвори патот кон наредната фаза на Европското првенство. Добивме уште една тешка битка, а истата мораше да се зачини со едно победничко „селфи“ во соблекувалната. Момците се расположени, со голема самодоверба ја чекаат Германија во среда
15.01.2018
Македонија е лидер во групата Ц и има сигурен пласман во главната фаза од ЕП. Црна Гора ја совладавме со 29:28 (15:16) по фантастичното второ полувреме, во кое младите Талески и Кузмановски им делеа лекција на Црногорците
15.01.2018
Рајхман успешно реализираше седмерец за 25:25, откако судиите со користење на видео технологијата утврдија дека Благотиншек направил фаул, кој според новите правила беше санкциониран со црвен картон и пенал за противникот
15.01.2018
*Селекторот на Словенија по трилер завршницата од дуелот со Германија кој заврши 25:25, повторно имаше коментар за судењето
15.01.2018
Расположените македонски навивачи во Загреб и во нивната главна локација, клубот „Роко“ се светлата точка на сивилото кое владее во хрватската престолнина деновиве. Можеби времето не знае што сака (со оглед на тоа дека за три дена не видовме сонце), но „црвено-жолтите“ фанови не „греат“ за сите пари, а за продолжиме да ја чувствуваме топлината, позитивната енергија и еуфоријата се посакува нова победа - вечерва над Црна Гора.
15.01.2018
Селекторот не го криеше своето задоволство по триумфот над Црна Гора
15.01.2018
Отворање од соништата имаше Македонија на Европското првенство во Загреб, но за да не бидат залудни сите „жртви“ против Словенија, нашата репрезентација, вечерва 20:30 часот ќе мора да го репризира исходот во дуелот со Црна Гора
15.01.2018
15.01.2018
15.01.2018
Таква нераскинлива врска играчи – селектор – навивачи – Федерација, во вистинска смисла на зборот „цело е кога има се“. А имаат се нашите ракометари затоа и се најдобри, затоа и ракометот е спорт број еден во Македонија.
14.01.2018
Средниот бек останува во составот. „Хронична повреда, лошо доскокнав, но до утре ќе биде се во ред“ - потврди Миркуловски
14.01.2018
Ракометарите го одработија последниот тренинг пред утрешниот натпревар со црна Гора. Чувствуваат замор од тешкиот дуел со Словенија, но полека се враќаат во ритам. Најавуваат дека ќе бидат подготвени за новата битка, се острат „копјата“.
14.01.2018
„Нè чека исто така тежок натпревар како со Словенија. Може Црногорците да бидат уште поагресивни, се подготвуваме за нив“, вели кружниот напаѓач
14.01.2018
14.01.2018
Победата над Словенија силно одекна низ медиумите во регионов. Нашите навивачи се хит на шампионатот. На видеото погледнете како е во жариштето на „Фалангата“
14.01.2018
Словенија важеше за фаворит, но Македонија беше таа која од теренот замина со два бода во првиот меч од ЕП во Хрватска. Темпераментниот Веселин Вујовиќ не знаеше како против мирниот Раул Гонзалез. Не поминаа старите финти на Вујо, провокациите, тепањето... Шпанецот добро применува една наша поговорка „тивка вода брег рони“.
14.01.2018
Грубата игра на Словенија не создаде проблеми за македонските репрезентативци, сите се фит
14.01.2018
Играчите, комплетниот медицински персонал во делегацијата, како и стручниот штаб останаа будни до раните утрински часови
13.01.2018
Ех Вујо, Вујо... Ако ти си мајстор нашиот Раул Гонзалес е велемајстор. Проба на сила, со ситни игри, провокации... но не ти пали тоа. Сега и судиите ти се криви но добро знаеш што ти се случи. Ти се случи МАКЕДОНИЈА
13.01.2018
По фантастичната победа над Словенија на Европското првенство завладеа вистинска еуфорија во Македонија. Ракометарите одиграа храбро и ја изненадија силната Словенија, а притоа ни ги стоплија срцата во овие зимски денови.
13.01.2018
Македонија имаше лошо отворање, но се „пронајде“ во финишот на првото полувреме
13.01.2018
Бранителот на титулата имаше фуриозен старт со победа над Црна Гора, 32:19 (17:9)
13.01.2018
Македонските фанови ја „билдаат“ атмосферата на улиците на Загреб, пред „Арената“, додека клубот „Роко“ е епицентарот на сите случувања за Фалангата
13.01.2018
„Спортот е најдобра реклама на државата“ - Ракометните федерации на Македонија, Словенија и Црна Гора ја претставија заедничката кандидатура за ЕП 2022 во женска конкуренција
13.01.2018
Македонија и Словенија имаат нешто заедничко, Ренато Вугринец, единствениот ракометар кој го има носено дресот и на двата национални тима
13.01.2018
Десниот бек со 61 гол ја предводи листата на најдобрите стрелци на Европските првенства
13.01.2018
Традиционално, селекторот на машката фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски не пропушти да им посака среќа на ракометарите
13.01.2018
„Јас сум селектор, предводник на оваа репрезентација и сметам дека е логично и дека треба да ја знам химната“, коментира селекторот на Македонија
12.01.2018
Циндриќ, Карачиќ и Чупиќ ја предводеа Хрватска до триумф во балканското дерби во преполната „Спаладиум“ на отворањето на ЕП во Сплит
12.01.2018
Селекторот се одлучи голманот Даскаловски, бекот Маркоски и крилото Ојлески го пропуштаат првиот меч на Европското првенство
12.01.2018
Нема ракометна еуфорија во хрватската престолнина
12.01.2018
На ракометарите за секоја од поминатите фази на Европското првенство ќе следуваат различни премии
12.01.2018
Репрезентативците го одржаа последниот тренинг пред утрешниот дуел со Словенија, со кој го отвораат ЕП во Хрватска
11.01.2018
Делегацијата на Македонија одлично се аклиматизира во хрватската престолнина, каде в сабота против Словенија го стартува настапот на ЕП
11.01.2018
Селекторот на Словенија не ни дава шанси за висок пласман
10.01.2018
Првиот човек на РФМ, заедно со генералниот секретар Филип Милошевски ги поздравија репрезентативците пред заминувањето на ЕП во Хрватска
10.01.2017
„Традициите постојат за да се рушат, се надевам дека со доаѓањето на Гонзалез и системот, кој тој го применува македонската репрезентација има поголеми шанси против секој ривал“, вели стратегот на Пелистер
10.01.2017
Голманот Мартин Томовски и средниот бек Горан Крстевски, кои не беа во тимот за пријателските натпревари, не влегоа ниту во последниот избор за ЕП
09.01.2017
Веселин Вујовиќ и дефинитивно нема да може да смета на услугите на десниот бек на Барселона на ЕП
09.01.2017
„Најдобрите доаѓаат заедно!“, констатира првиот човек на РФМ Живко Мукаетов на промоцијата на новото партнерство со Македонски Телеком
09.01.2017
Вардаровиот ракометар попладнево треба да се појави на стартот на „црвено-црните“ во новата година и во Скопје ќе подлежи на терапија и рехабилитација
06.01.2018
„Мислам дека доволно читавме и слушавме дека Кузмановски, Талески...се млади играчи кои уште добиваат шанса и учат. Не може така. Не сме повеќе млади играчи. Мора и ние да превземеме одговорност и рамо до рамо со оние со подолг стаж да придонесуваме во националниот тим“ – дециден е Филип Кузмановски
05.01.2018
Македонија славеше против Србија 29:32 (13:14) во Белград во последната контрола пред ЕП во Хрватска
04.01.2018
Ракометарите на првиот пријателски натпревар во Белград против Саудиска Арабија славеа со 37:21 (19:11)
04.01.2018
Македонија попладнево во Белград ќе одигра затворен натпревар со Саудиска Арабија, една од двете предвидени контроли пред ЕП
04.01.2018
„Словенија без Доленец, Габер и Хенигман е како Македонија без Лазаров, Стоилов и Миркуловски“ – истакна Вујо за словенечките медиуми
03.01.2018
Средниот бек ќе патува со екипата, но нема да игра на пријателските натпревари со С. Арабија и Србија во Белград
03.01.2018
Голманот и средниот бек се во потесниот избор од девет ракометари на ЕХФ за најдобар ракометар за 2017 година
03.01.2018
Средниот бек го свиткал скочниот зглоб на синоќешниот тренинг, а денеска се чекаат дополнителните прегледи да ја потврдат сериозноста
03.01.2018
Пикерот на Пик Сегед заработил скршеница на стапалото на тренинг
02.01.2018
Французинката и официјално го напушта ЖРК Вардар во јуни
02.01.2018
„Тоа што некој не патува на пријателските натпревари не значи дека нема да биде во тимот за ЕП“, дециден е селекторот Гонзалез
31.12.2017
„Одбрана на титулата, кој не сака!? Сите го посакуваме тоа, да освоиме, да направиме нешто што на никому не му успеало досега... Најважно е што сме на добар пат“ – вели е вардаровиот чувар на мрежата
28.12.2017
Миркуловски и Талески му се приклучија на тимот, па Гонзалез ги има сите ракометари на располагање
28.12.2017
Новото раководство на битолските „зелени“ најавуваат дека клубот одново ќе стане значаен фактор во македонскиот ракомет, но и на меѓународната сцена.
27.12.2017
Бекот најави дека е време да се посвети на семејството и завршување на струдиите
27.12.2017
По доаѓањето на селекторот, ракометарите фаќаат темпо за ЕП во јануари во Хрватска. Одлична работна атмосфера, мотивација на ниво. Сите се максимално ангажирани. Нема лабаво, Загреб не чека!
27.12.2017
Нов претседател, нова управа, луѓе од спортот и за спортот. Битолските „зелени“ со доаѓањето на својата легенда Стевче Алушовски на почетокот на годинава го најавија враќањето на стариот сјај, кој полека, но сигурно ќе се реализира по сите промени во последниве денови
26.12.2017
*„Нема потреба да се трошиме на пријателски натпревари“, е објаснувањето на селекторот Раул Гонзалез што Македонија ќе одигра само два пријателски натпревари пред ЕП
26.12.2017
Селекторот на Македонија од претпладнево е во престолнината, а попладне ќе му се приклучи на тимот во СЦ „Борис Трајковски“
25.12.2017
„Одиме да играме, да покажеме најдобро што можеме, а убеден сум дека ќе покажеме многу“, оптимист е првиот човек на РФМ, Живко Мукаетов
25.12.2017
„Не се оптоваруваме со тоа дали и кој играч ќе недостасува кај противникот. Не може и не смее да се гледа на тоа. Секоја селекција има квалитетни играчи, па отсуството на еден не е голем хендикеп“, истакна крилото
25.12.2017
„Мора да бидеме максимално фокусирани и однапред со ниту една репрезентација да не се предадеме“, смета капитенот
25.12.2017
„Треба да се концентрираме на Словенија, затоа што почетокот е најважен. Имаме шанси, потоа следува Црна Гора и на крај ќе видиме што ќе биде со Германија. Секако дека од спортски аспект го посакуваме и првото место, кој не би го посакувал“, вели репрезентативното крило
25.12.2017
Капитенот Лазаров и момците ќе го чекаат селекторот Раул Гонзалез, како и Филип Лазаров и Прибак, односно Миркуловски и Талески, за да може в четврток екипата со полна сила да продолжи да ја темпира формата за Загреб
25.12.2017
„Црвено-црните“ дами веќе неколку дена одмораат сумирајќи ја одличната клупска година. Празниците се шанса за консолидирање на силата пред новите предизвици во продолжението од сезоната
22.12.2017
Ракометарот е меѓу седумте осомничени за шверц на 200 килограми кокаин
21.12.2017
Вуко Борозан најверојатно ќе го пропушти Европското првенство во Хрватска, но и продолжението на Лигата на шампионите. Најдобриот стрелец на Вардар синоќа доживеал собраќајна несреќа, пренесуваат црногорските медиуми
19.12.2017
Средниот бек не мрда од Вардар, ќе си го одработи договорот
18.12.2017
Со првиот тренинг во „Јане Сандански“ и со само четири ракометари, стартуваат подготовките на нашата репрезентацијата за ЕП во Хрватска
18.12.2017
Кузмановски во Магдебург, сега или во јуни!?
 
Трансферот на Филип Кузмановски во екипата на Магдебург ќе се реализира, но прашање на време е кога!? Германците го сакаат веднаш, но играчот има обрски кон клубот
17.12.2017
Одличен настап на двете вардардки во францускиот национален тим
15.12.2017
Избраниците на Брестовац викендов ќе се пробаат со Романија, Израел и Украина
15.12.2017
Вардаровиот стратег е најдобриот тренер за 2017 година во изборот на ракометниот портал „хендбол-планет“
15.12.2017
Вардаровиот голман беше најдобар ракометар според ЕХФ и во изборот во октомври. Разликата е што тогаш кај дамите друштво му правеше Ана Грос, а во новиот избор тоа е Ивета Лузумова
14.12.2017
Седуммина репрезентативци отпаднаа при првото кратење во пресрет на стартот на подготовките в понеделник
14.12.2017
Мотивациското видео за Раул Гонзалез и неговите момци пред Загреб
14.12.2017
Голманот вели дека се вработил во Министерството за млади и спорт на Србија и става крај на ракометната кариера
13.12.2017
"Црвено-црните" и во СЕХА-лигата се одјавија со победа годинава, откако со 24:30 (12:16) славеа во последниот натпревар против Горење Велење
13.12.2017
Ник Хенигман за кој се сметаше дека ќе биде „џокерот“ на Вујо во Загреб го пропушта Европското првенство
13.12.2017
Црни и страшни сценарија нема да има. Вардарци и во иднина ќе може да бидат рамо до рамо со најсилните на елитното натпреварување
13.12.2017
Вардаровиот голман, кој беше прогласен и за МВП на Ф4 во Келн во јуни, според ракометните новинари, но и фановите е број еден за годината во заминување
13.12.2017
Роберто Парондо ќе прозива на првиот собир на 18 декември, на кој ќе биде половина тим
12.12.2017
Последниот натпревар за годинава пред домашната публика "металурзите" го одиграа во одлично светло, кое им донесе и четврта регионална победа над Динамо, 33:25 (22:13)
12.12.2017
Погодокот на бекот со кој „црвено-црните“ ја совладаа Барселона во полуфиналето во Келн е најдобриот погодок за оваа година според ЕХФ. На листата уште се и Дибиров и Чупиќ, Манасков...
11.12.2017
Македонското дерби во СЕХА-лигата имаше хуманитарен карактер, а акцијата сега се сели и во „Борис Трајковски“, каде „металурзите“ одново ќе играат за Борче Јовановски
11.12.2017
11.12.2017
Металург посакува победничка одјава во СЕХА пред домашната публика во дуелот со српскиот вицепрвак утре попладне
10.12.2017
Вардаровото крило со 10 погодоци ја елиминираше Србија на Лекиќ и Цвијиќ, 31:29 (14:9) во осминафиналето на СП во Германија
10.12.2017
Договорот е на две години и остава слобода тренерот да има и клупски обврски
09.12.2017
Македонското дерби во СЕХА-лигата му припадна на "црвено-црниот" табор, кој со пресврт во второто полувреме успеја да го "скрши" отпорот на тимот од Автокоманда, 31:24 (12:14)
09.12.2017
Македонското дерби во СЕХА-лигата му припадна на "црвено-црниот" табор, кој со пресврт во второто полувреме успеја да го "скрши" отпорот на тимот од Автокоманда, 31:24 (12:14)
07.12.2017
Големото дерби на францускиот ракомет меѓу Нант и ПСЖ заврши без победник 27-27. Македонскиот интернационалец Кирил Лазаров беше меѓу најефикасните во домашната екипа
07.12.2017
Српскиот голман е веќе договорен на една година, додека преговорите со Дмитри Киселев и со Дмитри Санталов се во финална фаза
04.12.2017
Списокот од 17 ракометари на чии услуги селекторот ќе смета за турнирот во Романија е веќе познат
04.12.2017
Вардаровиот стратег трет месец по ред е најдобриот во СЕХА
04.12.2017
Кружниот напаѓач е четвртиот во низа, кој го напушта шампионскиот табор и кој потпиша тригодишен договор со Фуксе Берлин
02.12.2017
Европскиот првак во блескав стил ја затвори годината, со убедлива победа над Кристијанштад 31:15 (14:8), но и како единствен непоразен тим во Лигата на шампионите
02.12.2017
Пласманот во наредната фаза е обезбеден, па мотивот на „црвено-црните“ против Кристијанштад е да се заврши групната фаза без пораз
30.11.2017
„Сè е како што посакуваме и се надевам дека нема да го расипеме крајот и дека ќе ја израдуваме нашата публика“, вели капитенот на „црвено-црните“, Стојанче Стоилов
29.11.2017
Арпад Штербик потпиша двегодишен договор со унгарскиот првак со што се потврдени нашите најави од пред неколку недели
23.11.2017
„Натпреварите со три квалитетни репрезентации се шанса да се видат ракометарките во вистинско светло и да се добие слика за што и како понатаму“, вели селекторот Симе Симовски
23.11.2017
Се мислеше дека бекот има дисторзија, но последните информации велат дека станува збор за посериозен проблем
23.11.2017
Тренерот на Металург во февруари, по ЕП, ќе биде претставен како стратег на хрватскиот првак ППД Загреб
18.11.2017
Европскиот првак неприкосновен над германскиот тим, го победи со 30 дадени гола, како подарок за 30 години на „Комитите“
17.11.2017
Колку што е потребно одиграа вардаровите ракометарки за беспрекорно да ја завршат групната фаза и со максимален број на бодови да го дочекаат јануари и продолжението
17.11.2017
„Сакаме да заокружиме со сите 12 бода и да пренесеме што е можно повеќе во следната фаза. Турингер има свои, ние имаме наши мотиви за овој меч, кој не се сомневам дека ќе го одработиме како што треба за со мирна глава да го чекаме продолжението“, вели пивотот Андреа Чанаџија
16.11.2017
„Важно е да се победи дома и да се задржи лидерската позиција во групата А. А, и треба да се реваншираме за ланскиот пораз“, вели популарниот Самба
15.11.2017
„Мора максимално да го одработиме и овој натпревар, свесни сме дека доаѓа тим на кој му се потребни двата бода за да остане во Лигата на шампионите. Не смееме да ги потцениме, мора да одиграме како што знаеме и можеме...Сериозно во одбраната, која е клуч за победата“, вели капитенот Јованка Радичевиќ
14.11.2017
09.11.2017
Голманот на Целје го напушта матичниот клуб на крајот на сезонава, а следната дестинација можно е да биде европскиот првак Вардар
08.11.2017
„Конкретна понуда од клубот нема, но доколку тие се расположени да продолжиме со овој систем на работа, тогаш јас сум подготвен да останам во Скопје и да ја преземам функцијата прв тренер“, вели Давид Дејвис за „Македонски спорт“
04.11.2017
Иако потешко од очекуваното сепак „црвено-црните“ дами остануваат непоразени во групата Ц, откако со 30:27 (10:11) го совладаа Ларвик
03.11.2017
Асистентот на Раул Гонзалез, Давид Дејвис ќе го наследи тренерското место на својот сонародник во редовите на европскиот првак
02.11.2017
Вардаровиот стратег веќе го потпишал договорот, а во текот на денешниот ден треба да биде промовиран како нов предводник на „светците“
02.11.2017
Гонзалез е главен кандидат со оглед на тоа дека шпанските тренери во последниве години се уште како на цена, а во прилог му оди и фактот што три години во низа, клубови водени од Шпанци ја освоија Лигата на шампионите
01.11.2017
Голманот уште десет дена мора да одмора и со сигурност ќе ги пропушти дуелите со Кристијанштад и со ППД Загреб од Лигата на шампионите. Бековската и пикерската линија се комплетни
01.11.2017
Мали се шансите дека главниот стратег на тимот од Автокоманда до февруари ќе го видиме во Скопје
30.10.2017
„Имав огромна желба тука каде што ги направив првите ракометни чекори, тука и да ги завршам. Ви благодарам“, истакна Бранислав Ангеловски
30.10.2017
„Според формата која ја покажа досега Вардар делува сериозен кандидат за да стави крај на ‘проклетството на шампионот’ и да биде првиот освојувач во Лигата на шампионите на кој што му успеало да се врати во Келн“, се вели на сајтот на ЕХФ
30.10.2017
Не запираат вардарки. И во Лигата на шампионите и во ВРХЛ се беспрекорни. Две нови победи над Будуќност и Крим како потврда дека одбраната на регионалната титула е се поизвесна
30.10.2017
Со едно реми и два порази избраниците на Данило Брестовац го завршија турнирот во Полска
28.10.2017
Арпад Штербик се чини дека нема да оди во пензија како играч на Вардар
26.10.2017
Русија ја совлада Словачка со убедливи 32:22 (20:11) на стартот на квалификациите за СП 2019
26.10.2017
„Повредите на Лазаров и на Талески, отсуството на Јоновски секако дека ми пречат. Сакам да тренирам со сите, но не е возможно тоа. Сепак, се трудам да одработам со она што го имам на располагање, и задоволен сум“, објаснува селекторот на Македонија
26.10.2017
Проверката на силата пред ЕП во Хрватска Македонија ќе го направи кај северниот сосед
26.10.2017
Само што се врати од една, му се случи друга повреда на чуварот на мрежата „Не е ништо страшно, би требало да сум добро за седум до десет дена“, објасни популарниот Џамбо за „Македонски спорт“
24.10.2017
„Верувам дека можам добро да се вклопам, но останува да видиме како ќе се одвиваат работите. Сепак една работа е клуб, друга е репрезентација“, вели организаторот на играта
24.10.2017
„Немам очекувања, едноставно се надевам дека ќе имам добра недела. Подготвен сум да ја искористам шансата“, вели голманот
23.10.2017
Главниот дефанзивец поради повреда нема да биде дел од акцијата
23.10.2017
„Преферирам добри подготовки за на ЕП сите да знаат како треба да функционира одбраната, како да напаѓаме и да одиме како екипа. Тогаш нема да имаме време за тренинзи, а потребно е сите да знаат што и како сакам во одреден момент во играта“, вели селекторот на националниот тим
20.10.2017
Капитенот има оток на коленото, додека Македа се пожалил на болка во мускулот на ногата, по мечот со Загреб. Заедно со повредениот Мораес, тоа се тројцата ракометари кои нема да бидат дел од дербито на колото
19.10.2017
Актуелниот претседател на Тренерската организација при РФМ ќе биде привремено решение на клупата на скопскиот суперлигаш
19.10.2017
И во Лигата на шампионите и во СЕХА, бранителот на титулата го има главниот збор. Целта и желбите се јасни, а изгледот на теренот носи оптимизам дека повторување на историјата е реалност
17.10.2017
Ракометарите кои се во потесниот избор ќе настапат на меѓународниот турнир во Плок, Полска, од 26 до 29 октомври
16.10.2017
Бекот од 2015 го носи дресот на Вецлар, а во овие клупски бои останува до 2019
16.10.2017
Одново вардаровиот голман е во идеалниот тим во Лигата на шампионите
16.10.2017
*„Имам скинати мускулни влакна на абдоменален дел. Потребна е пауза, но колкав временски период точно не може да знам“, објасни десниот бек за „Македонски спорт“
15.10.2017
ЖРК Вардар ја забележа втората победа во Лигата на шампионите. Совладан беше германски Турингер на гости со 21-29 (11-19)
14.10.2017
*Арпад Велики и дружината немаат милост на патот кон врвот во групата А, а премиерно во соочувањата од групната фаза славеа и над каталонскиот гигант, 27:24 (16:12) влегувајќи во серија по триумфот во полуфиналето на Ф4 во Келн
13.10.2017
„Ако сакаме победа, мора одбраната да ни биде на ниво и како и досега, да го оправда епитетот најдобра во Европа. Во нападот мора да бидеме паметни“, дециден е вардаровиот стратег
13.10.2017
„Филип има повреда на скочниот зглоб и вироза. Дојде на тренинг, но не е во најдобра состојба и не само што ќе го пропушти гостувањето кај Чеховски Медведи туку сигурно ќе одмора две-три недели“, информираше тренерот Александар Јовиќ
09.10.2017
Левиот бек на Вардар и десното крило на Металург се најдоа во идеалниот тим викендов
09.10.2017
*Вардаровите ракометарки се најдоа меѓу најдобрите во изборот на ЕХФ по првото коло во Лигата на шампионите
08.10.2017
Тимот од Автокоманда одигра перфектно прво полувреме и беше на чекор до прва гостинска победа во ЛШ сезонава, но не издржа докрај и се радуваше само на реми против Мотор Запорожје, 28:28 (12:18)
07.10.2017
*Прокоцкаа победа "црвено-црните" откако Дибиров утна зицер, па со бод се вратија од тешкото гостување по ремито 26:26
06.10.2017
Европскиот вицепрвак имаше фуриозни десетина минути во крајот на првиот дел кои им ја донесоа првата победа во Лигата на шампионите, но и им покажаа на Унгарките дека немаат што да бараат во Скопје
06.10.2017
„За да се добие натпревар, потребен е напад, ама за да се освои титула, потребна е одбрана. Кога е одбраната на ниво, и голманите бранат, а имате и шанса да постигнете лесни голови во напад. Тоа е фокусот и клучот“, истакнува вардаровото крило, Јованка Радичевиќ
06.10.2017
Вардаровиот голман по три пропуштени натпревари во Лигата на шампионите е во комбинација за дуелот со Пик Сегед. Карачиќ и најмладите останаа дома
06.10.2017
Селекторот на македонската репрезентација, Раул Гонзалез, го објави списокот на ракометари за првиот собир на репрезентацијата за ЕХФ неделата
05.10.2017
„Научивме да се справуваме со тој притисок, во таква ситуација сме, сами си ја наметнавме и не бегаме од улогата на фаворити. Во групната фаза играме со Ларвик, ФТЦ и со Турингер, познати противници, против кои знаеме како се игра и како се победува“, вели капитенот на вардарки, Јованка Радичевиќ
05.10.2017
Асистентот на Червар нема „мастер коуч“ лиценца, но ЕХФ веќе прави отстапка по тоа прашање кога станува збор за предводникот на ППД Загреб, Касим Каменица, па не би требала да прави проблем ниту за предводникот на Металург
03.10.2017
По триумфот над Спортинг, стигна шлаканица од ППД Загреб
03.10.2017
„Поканата за учество на турнирот ‘Карпати’ е одлична за да држиме ритам. Го пропуштаме СП, но ете, ќе имаме можност да одиграме силни пријателски натпревари“, смета селекторот Симе Симовски
03.10.2017
Првиот тренер на „металурзите“ нема да ги предводи на гостувањата кај Мотор З. и Чековски медведи во ЛШ, како и дуелите со ППД Загреб (вечерва) и со Горење Велење од СЕХА
03.10.2017
„Ситуацијата е специфична. Чекаме прогноза за Саздовска, додека враќањето на Кузњецова не сакаме да го форсираме. Ќе мора да комбинираме“, вели Дибирова
10.01.2017
Продолжува победничката серија на Вардар во Лигата на шампионите откако со 28:21 (13:10) го совладаа и ППД Загреб
30.09.2017
Прва победа за „металурзите“ во Лигата на шампионите
30.09.2017
Прва победа за  „металурзите“ во  Лигата на шампионите откако во  вториот меч на домашен терен славеа со 28:27 (17:13) над португалскиот ривал
29.09.2017
Александар Јовиќ и Ванчо Димовски ќе го преземат водењето на екипата, додека Червар ќе ги координира работите и ќе биде тука по потреба
28.09.2017
Женската репрезентација очекувано загуби од Шведска, 38:26 (18:13) на отворањето на квалификациите за ЕП 2018
24.09.2017
Металург го забележа вториот пораз на стартот на Лигата на шампионите, откако турскиот Бешикташ во Скопје си замина 31:27 победа
23.09.2017
*Европскиот првак славеше со 27:23 над новиот тим на Кире Лазаров и дојде до втор триумф во Лигата на шампионите
23.09.2017
21.09.2017
„Без разлика чиj дрес носам, секогаш се чувствувам добредојден. Сакам ‘Борис Трајковски’ да биде полна, затоа што тоа е инспирација и за нас, играчите“, потенцира бекот
21.09.2017
Имаа големи потешкотии во организацијата на нападот „металурзите“ со голем број на технички грешки, пропуштија да реализираат дури четири седмерци, а ниту одбраната не функционираше најсјајно, па поразот беше неминовен
19.09.2017
Четврта победа во низа за Вардар во СЕХА, кој убедливо го совлада словачкиот првак Татран Прешов 32:28 (18:11)
17.09.2017
За европскиот првак, новиот пат кон тронот започнува од полски Плоцк
16.09.2017
Металург со пораз ги започна натпреварувањата во ракометната Лига на шампиони, откако загубија со 32:22 (19:11) од тимот на Монпеље
16.09.2017
Преку најтешката пречка, фаворитот во групата Д, Монпеље, македонскиот вицепрвак Металург ја започнува новата сезона во Лигата на шампионите со гостувањето попладнето, во 17:30 часот
16.09.2017
РК Вардар ја отвара одбраната на титулата од Лигата на шампионите против Висла Плоцк, а на летот до Полска, лекарите на тимот пружија прва помош на еден болен патник, по што добија аплауз и благодарност од екипажот и патниците
15.09.2017
„Ако продолжи оваа приказна која ја започнавме овде, со една добра екипа и амбициите што ги има, би сакал да останам тука, во спротивно, добро ќе размислам што ќе правам во иднина“, дециден е голманот во изјавата за „Македонски спорт“
14.09.2017
14.09.2017
12.09.2017
Повредата делува наивна, но ќе биде потребно со конци да се санира истата, а со оглед на локацијата, таа ќе биде и тоа како видлива, што ја комплицира ситуацијата
12.09.2017
Македонскиот и европски шампион, Вардар освои уште една титула, откако во Суперкупот на Македонија со 30:25 го совлада тимот на Еурофарм Работник
10.09.2017
Третиот гол на Шкендија е од офсајд. Сите го видовме тоа – вели играчот на Победа
10.09.2017
Германките се последниот противник на „црвено-црните“ во групната фаза од Лигата на шампионите заедно со ФТЦ и Ларвик
09.09.2017
Тренерот на Вардар, Раул Гонзлаез и неговите избраници на сметка на незгодниот Мешков Брест покжаа дека оваа сезона во СЕХА-лигата ретко кој ќе може да ги сопре.
08.09.2017
Вардар стигна до третата победа во низа на стартот на натпреварите од СЕХА-лигата, откако лесно беше победен Брест Мешков со 31:23 за последен тест пред стартот на одбраната на титулата од Лигата на шампионите
08.09.2017
Кристопанс против „своите“
07.09.2017
Претседателот Мукаетов предложи и формирање на тело за градење на комплетна стратегија за развој на женскиот ракомет
07.09.2017
„Ќе му бидам асистент на Кокшаров во националниот тим на Русија. Заедно ќе дебитираме во ЕХФ неделата во октомври“, изјави за „Македонски спорт“, Давид Дејвис
06.09.2017
Шпанецот точно знае што сака во подготвителната фаза за Европското првенство во Хрватска во јануари следната година
06.09.2017
„Секоја чест. Не направивте горди и јас сум презадоволен од успехот“, истакна претседателот на РФМ Живко Мукаетов, заедно со предлогот за парична награда за успехот на Мундијалот
06.09.2017
Тој ја превзема функцијата од Илија Темелковски, кој последната У21 генерација летово ја испрати во А националниот тим, со историски успех, пласман на шестото место на Мундијалот во Алжир
05.09.2017
Актуелниот шампион од СЕХА-лигата и актуелен европски шампион, Вардар го декласираше словенечкиот тим Горење со 32:19 (12:11) во второто коло од регионалната лига
05.09.2017
Бундеслигашот ќе плати обештетување од 15.000 евра на тимот од Автокоманда за овој трансфер
05.09.2017
Заедничката кандидатура на Македонија со Словенија и Црна Гора е единствената за организација на ЕП 2022 во женска конкуренција, па логично е да ја добијат истата
03.09.2017
Португалскиот Спортинг го совлада Алпа ХЦ Хард со 35:34 за да го обезбеди последното место во Лигата на шампионите, и да влезе во групата Д со македонскиот Металург
02.09.2017
РК Охрид одигра 24:24 со холандскиот Волендам во првиот европски меч на тимот во првото квалификациско коло на ЕХФ купот
02.09.2017
Вардар имаше победнички старт на настапите во СЕХА-лигата, откако во македонското дерби беше убедлив против Металург, славејќи во „Борис Трајковски“ со 23:32 (11:16)
02.09.2017
Почеток за мерак, онака ракометно кажано. Металург и Лино Червар во СЦ „Борис Трајковски“ попладнево, 17:45 часот, го пречекуваат Вардар на Раул Гонзалез
31.08.2017
„Ќе се обидеме, со секоја должна почит кон противникот, да се спротивставиме. Нема потреба да се трошат зборови за квалитетот на Вардар. Ние сме скромни, но амбициозни да покажеме дека вредиме“, вели стратегот на Металург во пресрет на дербито
31.08.2017
30.08.2017
„Ова е само почеток на сезоната и верувам дека постепено ќе растеме и ќе бидеме на нивото на кое ја завршивме претходната сезона“, оптимист е Шпанецот
30.08.2017
Поради повреда на коленото на последниот пријателски меч со Пелистер, Охрид нема да може да смета на организаторот на играта во двомечот со холандскиот тим
29.08.2017
Бекот има поткинат мускул на задна ложа, додека кружниот напаѓач по дуелот со Барселона се пожалил на болки во коленото
28.08.2017
Европскиот првак делуваше доминантно во второто полувреме и го совлада домашниот Ал Сад со убедливи 37:19 (14:10) во дуелот за третото место
26.08.2017
26.08.2017
Раул „Не бевме најдобриот Вардар, против Барса мора да заборавиме на Келн“
26.08.2017
Лазовиќ со скршеница, еден месец во „аут“
25.08.2017
Европскиот првак во четвртфиналето го елиминираше ирански Гашаран со 30:22 (15:10) и си закажа полуфинале со Барселона
23.08.2017
Европскиот првак веќе се смести во Катар и го одработи првиот тренинг во пресрет на ИХФ Супер Глоуб
23.08.2017
ЖРК Вардар славеше со 37:32 против Краснодар на отворањето на турнирот „Трофеј Вардар 2017“
23.08.2017
13.08.2017
Вардар во третиот натпревар на германскиот турнир „4 клуба“ ја забележа првата победа, откако со 37:26 го декласираше Гумерсбах
12.08.2017
Европскиот шампион, РК Вардар стигна до вториот пораз во турнирот во Германија, откако Рајн Некар Левен со 34:25 беше подобар од македонскиот тим
12.08.2017
Од денеска, па до 15 август, Струга ќе биде домаќин на 45. традиционален ракометен турнир. На отвореното ракометно игралиште „Женска плажа“, во две групи ќе играат три странски и три македонски екипи
01.08.2017
Дуелот на женските ракометни репрезентации на Македонија и Грција до 17 години траеше само 32 секунди, откако Гркинките го напуштија теренот
01.08.2017
Младинската репрезентација слетувањето во Скопје, веднаш замина кај претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов. Првиот човек на нашата држава им го честиташе успехот на нашите ракометари, кои на Светското првенство го освоија шестото место.
31.07.2017
„Не наметнувам никакви очекувања, нема потреба од притисок. Единствено што барам е сето она што го работевме во изминатиов период, да се пренесе на теренот“, вели селекторот Дамчевска
30.07.2017
Младинската репрезентација го освои шестото место на СП У21 во Алжир, со што го постигна најголемиот успех на мундијалите на еден наш национален тим
30.07.2017
„Сакав да играме со Тунис за да им се одмаздиме за поразот во групната фаза, но ќе играме со Унгарија. Сепак нас, не ни прави разлика, без разлика кој е противникот, одиме на победа“, дециден е бекот
29.07.2017
*„Среќни сме што за првпат во историјата на колективниот спорт една земја како наша Македонија ќе има толку висок пласман на еден мундијал“, истакна капитенот
29.07.2017
*Вистинската сила и победничкиот карактер избраниците на Илија Темелковски го покажаа одново на мундијалот и тоа во еден од најважните натпревари, оној за највисокиот пласман
28.07.2017
Младинките го претрпеа и вториот пораз на ЕП У19 во Целје, 42:15 (20:9)
27.07.2017
27.07.2017
Бранителот на титулата со 33:17 (14:9) славеше во четвртфиналниот меч што значеше дека Македонија нема да има шанса да се бори за медал на мундијалот
27.07.2017
„Вардар има квалитет на секоја позиција, а Ф4 во Келн е најдобар доказ за тоа. За првпат дојдоа, видоа и освоија, така што мислам дека мојот коментар е непотребен. Делата доволно зборуваат“
27.07.2017
26.07.2017
26.07.2014
25.07.2017
„Првичната цел е исполнета, но нема да застанеме тука. Покажавме дека имаме карактер и дека можеме да се вратиме и тогаш кога ќе имаме криза во играта, што значи дека сме силно мотивирани и другарски обединети за она што следи против домаќинот Алжир“, најавува левиот бек
24.07.2017
24.07.2017
Засилувањето на „црвено-црните“, кој доаѓа на местото на Алекс Душебаев веќе е во Скопје и го чека почетокот на првиот собир в четврток
23.07.2017
Младинците го претрпеа и вториот пораз на СП У21 во Алжир. „Фуријата“ беше пресилна, 36:25
23.07.2017
Логистичката поддршка на Илија Темелковски и неговиот тим, Шпанецот Роберто Гарсија Парондо и неговите анализи треба да ги дадат вистинските насоки за тоа како да се совлада фаворитот во групата
22.07.2017
21.07.2017
Директниот противник на Македонија, Тунис за едно од местата кои носат и полесен противник во осминафиналето не совлада со 32:27 (17:13) во третото коло од групната фаза
20.07.2017
Со убедливи 28 гола разлика (48:20) Македонија дојде до втората победа во групата Ц на мундијалот во Алжир, која автоматски значи и пласман во следната фаза, најмалку како четврта екипа во групата
20.07.2017
Аутсајдерот во групата Ц игра интересна одбрана, но нема квалитет со кој може да ѝ парира на Македонија. По победничкиот старт, расположението е на ниво, целта е јасна - триумф, но нема ни потценување на противникот. Непријатни изненадувања се недозволиви
19.07.2017
Чуварот на мрежата се „отвори“ во второто полувреме против Русија и придонесе за убедливата победа на отворањето на мундијалот во Алжир
19.07.2017
Македонските клубови ги добија ривалите во ЕХФ и во Челинџ купот во машка и женска конкуренција
18.07.2017
Младинците со 29:22 (10:11) ја совладаа „зборнаја“ на отворањето на мундијалот во Алжир. Осминафиналето е на дофат
18.07.2017
„Русија ни е добро позната, знаеме за каква екипа станува збор. Имаме еден болен пораз од првото ЕП и една победа на ланското соочување на ЕП. Се надевам дека и сега ќе излеземе како победници“, оптимист е крилото Давор Палевски
19.07.2017
Чуварот на мрежата се „отвори“ во второто полувреме против Русија и придонесе за убедливата победа на отворањето на мундијалот во Алжир
17.07.2017
16.07.2017
Европскиот првак Вардар на гости кај полскиот вицешампион Висла Плоцк ја отвора новата сезона во која го брани тронот. Првиот натпревар во СЦ „Јане Сандански“ го игра против Кирил Лазаров и неговиот нов клуб Нант
16.07.2017
Младинските репрезентативци го одработија последниот тренинг пред СП во Алжир
12.07.2017
Заедничка кандидатура на двете Федерации за организација на Европско првенство во машка конкуренција
12.07.2017
Вардаровиот ракометар е избран за ЕХФ играќ на месецот
10.07.2017
Ракометарите на европскиот првак заедно ќе одмораат на хрватското приморје и тоа на сметка на првиот човек на клубот, Сергеј Самсоненко, кој сакаше да ги почести за екстра успешната сезона
08.07.2017
06.07.2017
„За разлика од претходните првенства, сега сме поискусни и попаметни. Пред претходните настапи бевме оптимисти и со помпезни најави за медал, но сега подобро знаеме. На СП мислиме само за време на тренинзите, надвор од теренот не зборуваме за тоа“, едногласни се младинските репрезентативци
01.07.2017
Македонскиот капитен Кирил Лазаров уште не почнал со работа со новиот тим, францускиот Нант, но смета дека тие не се фаворити во тешката група со Вардар, Барселона и Загреб
30.06.2017
Новиот клуб на Кирил Лазаров, Нант, како и добро познатиот противник Рајн Некар Левен на Филип Талески, заедно со Барселона, ППД Загреб, Висла Плоцк, Пик Сегед и Кристијанштад ќе бидат предизвикувачите на европскиот првак во групната фаза
30.06.2017
Ларвик, ФТЦ и квалификантот 2 (најверојатно Турингер) се противниците на македонскиот првак во групната фаза од новата сезона во Лигата на шампионите
29.06.2017
Организаторите на Европското првенство во ракомет во Хрватска, ги објави термините за натпреварите на првенството во јануари
29.06.2017
28.06.2017
Капитенот Филип Талески ќе биде на првата прозивка во Маврово, како и Томовски и Нелоски, кои доаѓаат повредени
28.06.2017
Европскиот првак „скокна“ од трет во втор шешир, но не е носител на група, бидејќи во предвид се земаат и резултатите од другите сезони. Металург и ЖРК Вардар ждрепката ќе ја чекаат во прв шешир
24.06.2017
23.06.2017
Македонија ќе игра во Загреб со репрезентациите на Германија, Црна Гора и Словенија
21.06.2017
По три сезони поминати во Крим, македонската репрезентативка ја засилува бековската позиција на вардарки
19.06.2017
Капитенот на националниот тим со 59 гола е прв стрелец по завршувањето на квалификацискиот циклус за ЕП 2018 во Хрватска
18.06.2017
Стојанче Стоилов беше пресреќен од високата победа над Чешка и пласманот на ЕП во Хрватска, потенцирајќи го се поголемиот уддел на младите репрезентативци во играта
18.06.2017
Македонија го освои првото место во својата група и патува на ЕП во Хрватска, откако во Скопје ја „уништи“ Чешка со 33:20 (16:10) во меч во кој од националниот дрес се збогуваа Ацо Јоноски и Влатко Митков
18.06.2017
Математиките велат дека Македонија може да загуби и високо од Чешката Република, меѓутоа тимот на Раул Гонзалез е најдобро со победа да го визира билетот за ЕП во Хрватска
15.06.2017
Македонија пропушти голема шанса на коло до крајот на квалификациите да го завери настапот на ЕП во Хрватска, откако одигра нерешено 27:27 (14:18) против Украина во Суми
14.06.2017
Чешка го совлада Исланд со 27:24 (14:9) за да дојде на чекор до пласман на Евроспкото првенство и во исто време и го олесни патот на македонската репрезентација
13.06.2017
Младата репрезентација на Македонија ќе биде без капитенот Филип Талески на Светското првенство во Алжир во јули, откако неговиот нов германски тим Рајн Некар Левен тогаш ги има клупските подготовки
13.06.2017
Женската репрезентација претрпе тежок пораз 46:27 (26:11) на гостувањето во Шведска во реваншот од бараж фазата за СП 2017
13.06.2017
Селекторот Раул Гонзалез се одлучи да поведе 17 ракометари на гостувањето во Суми
12.06.2017
Како што и беше најавено, Металург официјално побара влез во Лигата на шампиони во ракомет, каде што сигурен влез имаат шампионите Вардар
12.06.2017
„На Кире Лазаров одамна му имам понудено да размисли да биде дел од тимот и ми одговори дека се уште има договор со Барселона. И да не е Македонец, јас повторно би го сакал во тимот“, вели сопственикот на Вардар во интервјуто за „Дневник“
11.06.2017
11.06.2017
Неколку илјади сограѓани излегоа да го поздрават европскиот ракометен првак со „Лука мајсторе“
10.06.2017
10.06.2017
08.06.2017
07.06.2017
„Медалот од Келн вечерва им го подарувам на ’комитите’, а медалот од Купот на Македонија во фудбал е подарок за ’чкембарите’. Тоа се најдобрите навивачки групи“, најави Камчев
07.06.2017
Новите европски шампиони, РК Вардар ја завршија ракометната сезона со рутинска 36:28 победа над Борец во Велес, во меч по славеничката турнеја во Скопје
07.06.2017
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев организираше прием за ракометарите на Вардар по освојувањето на европската шампионска титула
07.06.2017
06.06.2017
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов ги одликуваше членовите на РК Вардар со „Медал за заслуги за Македонија“, додека РК Вардар го доби признанието „Повелба на Република Македонија“
06.06.2017
„Кога ги видов емоциите кај играчите пред натпреварот, едноставно знаев дека ќе победиме“ изјави сопственикот на Вардaр
06.06.2017
06.06.2017
Експедицијата на новиот европски првак Вардар следа на скопскиот аеродром
06.06.2017
Македонија денеска го пречекува новиот европски шампион Вардар. „Црвено-црната“ експедиција во секој момент се очекува да пристигне на аеродромот „Александар Велики“ , а како што се очекуваше, атмосферата е на едно навистина прекрасно ниво.
06.06.2017
Возилото кое што ќе ги пренесува ракометарите на Вардар во текот на оваа церемонија е подготвено. Ракометарите се очекува да слетаат на аеродром некаде околу 11:15, а главната фешта треба да биде на централниот плоштад некаде по 12 часот.
05.06.2017
„И да беше Лино толку добар колку што си самобендисан, Македонија досега ќе беше на ЕП. Но за жал, твоето ’знаење’ сега треба да го оправа некој, друг, Раул Гонзалес“...
05.06.2017
Не стивнуваат реакциите по европската титула на Вардар, а по „фалбите“ на хрватските и српските ракометари, на ред дојдоа и Шпанците, предводени од Алекс Душебаев
05.06.2017
Македонскиот ракометен селектор, Раул Гонзалез го објави поширокиот список од 28 играчи пред квалификациските натпревари со Украина и Чешката Република
05.06.2017
Претседателот на Ракометната федерација на Македонија, Живко Мукаетов упати честитка до екипата на Вардар по повод историскиот успех во Лигата на шампионите
04.06.2017
Ракометарите на Вардар со историскиот успех ја направија Македонија горда. Освоена е титулата во Лигата на шампионите, круна која е сон на голем број на клубови е во нашите раце. По тој повод голем број на Македонци излегоа на улиците да го прослават овој успех. Вардар го направи Скопје да биде градот на светлината. Браво момци!
04.06.2017
„Никогаш не сум бил толку среќен. Ова е чудо, ова е историја и преголем успех за сите нас во Вардар. Златото и го посветувам на цела Македонија. Радувајте се со нас. Сите ние сме една голема фамилија“
04.06.2017
Голот на Иван Чупиќ за титула. ВАРДАР Е НОВ ЕВРОПСКИ ШАМПИОН!
04.06.2017
Вардар Македонски е првак на Европа во ракомет. Македонија се тресе, ние сме најдобрие, ние сме шампиони. Секоја чест Вардарееееее
04.06.2017
Перфектни 30 минути игра Вардар во финалето на Ф4 турнирот во Келн против ПСЖ, каде фаворитот има само гол предност, 12:11
04.06.2017
Унгарскиот првак со 34:30 (18:17) го совлада каталонскиот гигант во мечот за третото место
04.06.2017
Нашите навивачи на три часа од почетокот на средбата се наоѓаат пред сала, а атмосферата е на високо ниво
04.06.2017
Шестмесечниот Македонец е најмалиот фан на вардарци во Келн
04.06.2017
Голманот имаше формула за како да се добие Барселона, а кога се во прашање ПСЖ му препушта сè на шпанскиот стратег
04.06.2017
Освојувачот на елитното натпреварување ќе заработи 500.000 евра, а ќе се најде и на врвот на Европа
03.06.2017
Најдобриот стрелец на Барселона во ЛШ не можеше сам да го запре налетот на Вардар. Малку беше еден Кире за целата чета на Гонзалез
03.06.2017
Вардарци беа блескави, играа со срце, со душа, знаеја точно што сакаат и зошто се во „Ланксес“ арената
03.06.2017
Ракометарите на Вардар големата победа над Барселона ја прославија нормално со селфи во соблекувалните. Пораката е јасна - дали ПСЖ мирно ќе спие по „падот„ на каталонскиот гигант
03.06.2017
Човекот на одлука во полуфиналната победа на Вардар над деветкратниот европски шампион Барселона беше хрватскиот репрезентативец, Лука Циндриќ
03.06.2017
Циндриќ беше херојот, кој го елиминираше Перез де Варгас во последниот напад и тоа за најголемата радост во „црвено-црната“ историја и воопшто во историјата на македонскиот клупски ракомет
03.06.2017
Вардар направи вистински подвиг откако со голот на Лука Циндриќ во последните секунди ги совлада првите фаворити Барселона и стигна до финлето на Лигата на шампионите каде што ќе игра со Пари Сен Жермен
03.06.2017
„Црвено-црните“ имаат водсто од 13:12 по првите 30 минути од второто полуфинале против Барселона во Келн
03.06.2017
Пред стартот на полуфиналната пресметка помеѓу Вардар и големата Барселона, македонските навивачи веќе се во „Ланксес арената“ очекувајќи го стартот
03.06.2017
ПСЖ се мачеше цели 60 минути, но успеја да го „скрши“ Веспрем и да си обезбеди место во главната битка за европската круна
03.06.2017
Статистиката, традицијата, историјата, сѐ е против Вардар кога е Барселона во прашање, но кога немаш што да загубиш, тогаш се случуваат чуда. А „Ланксес арената“ е совршено место за чуда
03.06.2017
„Македонски спорт“ и обложувалницата „Моцарт“ доделуваат пет ваучери од по 200 денара
03.06.2017
Вардар ќе има поддршка во Келн во полуфиналето од ЛШ против Барселона, откако дел од верните навивачи пристигна во Германија
03.06.2017
Унгарскиот првак Веспрем и ланскиот финалист ПСЖ се двојката што го отвора фајнал-форот во Келн
03.06.2017
Помошникот на Раул Гонзалез максимално ужива во првото Ф4 искуство и додека на теренот си ја врши својата работа како асистент, надвор од него е „главен и одговорен“ за собирање спомени
03.06.2017
Македонскиот првак нема да биде единствен наш претставник на финалниот турнир во Лигата на шампионите. Најдобрите наши арбитри Ѓорѓи Начевски и Славе Николов ќе ја делат правдата на првиот полуфинален натпревар во Ланксес арената меѓу Веспрем и ПСЖ
03.06.2017
Кире Лазаров и Арпад Штербик се добри пријатели надвор од теренот, но в сабота, барем во тие 60 минути, ќе бидат големи ривали
02.06.2017
Македонскиот шампион Вардар утре го игра можеби најзначајниот натпревар во својата историја, кога против големата Барселона ќе бара историја и пласман во борба за големата титула
02.06.2017
Македонија забележа убедлива 31:24 победа на контролниот меч со Литванија на турнирот во Анталија, Турција
02.06.2017
„Натпреварот за нас против Вардар е големо финале. Противникот е квалитетен, но, ние ќе пробаме на секој можен начин да го приведеме кон самиот крај без поголема неизвесност“ изјави чуварот на мрежата
02.06.2017
„Станува збор за тим полн со самодоверба а и како не би бил кога одиграа два маестрални натпревари против Флензбург. Заслужено се наоѓаат тука и утре нека победи најдобриот“ изјави Лазаров
02.06.2017
„Можам да ветам само голема борба. Се надевам дека ќе имаме повеќе среќа од девојките“ изјави капитенот на Вардар
02.06.2017
Нашиот првак со двајца претставници во најдобриот тим од оваа сезона во најелитното натпреварување
02.06.2017
Пред настапот на Фајналфор турнирот во Келн, Вардар го покажа и новиот дрес за големото натпреварување. Дресот ќе дебитира во утрешното полуфинале против Барселона
02.06.2017
Келн и Ланксес арената се подготвуваат за Ф4 од Лигата на шампиони во ракомет, на кое за првпат е присутен и нашиот Вардар
01.06.2017
Македонскиот првак во овие моменти се наоѓа на аеродромот „Александар Велики“, каде што го очекува лет кон Келн.
01.06.2017
Поранешниот репрезентативец ја одложи пензијата и од наредната натпреварувачка година ќе го гледаме во дресот на Анталијаспор
01.06.2017
Првакот го одработи последниот тренинг во својата арена, пред заминувањето во Келн
01.06.2017
Германката доби понуда која не се одбива и во следната сезона ќе го носи дресот со број „20“ во редовите на европскиот првак
31.05.2017
„Сакам да се вратам со пехар, со славење... Не одам да ги гледам играчите или врвен ракомет, цела кариера секој ден ги гледав, одам за да ја освојам титулата“, дециден е Русинот
30.05.2017
„Со многу добри резултати и стекнати многу пријателства за понатаму во животот, јас ќе се сеќавам на оваа сезона засекогаш. Ви благодарам на сите за сè“ изјави српскиот бек
29.05.2017
Левото крило на „црвено-црните“ со специјално дизајнирани патики со логото на Вардар ќе брка финале во Лигата на шампионите
29.05.2017
29.05.2017
27.05.2017
27.05.2017
27.05.2017
26.05.2017
Понудено е Шпанецот да биде дел и од стручниот штаб на младинската репрезентација со цел да се применува истиот систем на работа како и во сениорскиот тим
27.05.2017
26.05.2017
„Сон на секој ракометар е да игра во Бундеслигата, па и јас се надевам на тоа. Но во моментов сум играч на Металург и имам договор со него до 2020 година“, објаснува бекот
23.05.2017
Ракометарката на Вардар вчеравечр била ограбена, додека крадецот успеал да извлече пет илјади евра
22.05.2017
Шампионот немаше проблеми до одбраната на домашната титула, а во финалето едноставно беа немилосрдни кон сестринскиот клуб кој го победија со 54:24
21.05.2017
20.05.2017
Вардар се намачи со вечниот ривал Металург за да стигне до драматична 31:30 победа за пласман во финалето на Купот на Македонија, каде што во недела ќе игра со Еурофарм Работник
20.05.2017
Еурофарм Работник од Битола е првиот финалист во Купот на Македонија, откако со 26:18 беше подобар од Охрид и за трофејот ќе се бори со Вардар или со Металург
20.05.2017
Вардар со 45:19 го совлада Металург и ја освои титулата од Купот на Македонија, освојувајќи ја првата од двете домашни титули
19.05.2017
Двата големи скопски ривали имаа лесна полуфинална задача и се пласираа на завршниот меч од купот во Македонија, каде што секако фаворитската улога му припаѓа на ЖРК Вардар
19.05.2017
18.05.2017
Македонскиот првак денеска и официјално потврди дека ја продолжи соработката со руското крило на уште една година
16.05.2017
Чуварот на мрежата има договор со Бенфика до крајот на сезоната, а разговорите за негово враќање во битолскиот суперлигаш се во напредна фаза
15.05.2017
Еден од најдобрите играчи на нашиот шампион ќе остане и во наредните три сезони
14.05.2017
Тимот од Автокоманда по дебаклот од Вардар, се врати на триумфалните патеки откако на домашен терен го победија Пелистер со 31:25, кој е предводен од новиот тренер Стевче Алушовски
13.05.2017
12.05.2017
11.05.2017
„Вардар има услови и тим како Реал Мадрид, додека, пак, ние сме Шкендија. Ги почитувам и двата клуба, но, се надевам дека ќе ме сфатите што сакам да кажам“ изјави тренерот на Металург
11.05.2017
Вардар го победи Металург со високи 38:25 за да направи голем чекор кон одбрана на титулата од Суперлигата
11.06.2017
10.05.2017
Двата наши најдобри тимови утревечер (20:30 ч.) ќе бијат битка за титулата, а картите за тој меч изнесуваат 100 денари
09.05.2017
Нашата млада репрезентација по успешно минатите квалификации, пред утрешниот ждреб се најде во третиот шешир заедно со Алжир кој е домаќин, Катар и Фарските Острови
08.05.2017
Легендарниот наш ракометар ќе седне на кормилото на Битолчани кое остана испразнето по заминувањето на Каменица во ППД Загреб
08.05.2017
08.05.2017
07.05.2017
07.05.2017
07.05.2017
Јованка Радичевиќ и нејзините соиграчки не можат да се помират со поразот во финалето на ЛШ. Според десното крило на Вардар ги посочи судиите како главни виновници за крајниот епилог
07.05.2017
Во првото Ф4 финале македонскиот првак со 31:30 по продолженија загуби од Ѓер и по три бронзени, дојде до премиерното сребро во Лигата на шампионите
07.05.2017
06.05.2017
Македонскиот првак делуваше незапирливо на патот кон првото полуфинале на Ф4 во Будимпешта во Лигата на шампионите. Вардарки му наплатија за се на ЧСМ Букурест и најавија дека Европа ке добие нов шампион
06.05.2017
„Тежок противник имаме во финалето, но нема да се предадеме. Имаме шанса за трофејот и ќе направиме се за да дојдеме до него“, вели вардаровото крило
06.05.2017
Вардарки наплатија за се! Беа доминантни, фузиозни и жестоки во наплаќањето на старите долгови кои ги имаат со ЧСМ Букурешт и си закажаа финале во Ѓер во Лигата на шампионите
06.05.2017
ЖРК Вардар одигра фантастични 30 минути во полуфиналето на Фајнал-фор турнирот од ракометната Лига на шампиони за да водат со 21:13 и да се со една нога во финалето, каде што ги чека унгарскиот Ѓер
06.05.2017
Тимот на ЖРК Вардар ќе има поддршка во „Ласло Пап“ арената во Будимпешта, каде што пристигнаа стотина македонски навивачи
06.05.2017
По три неуспешни обиди „црвено-црните“ имаат нова шанса за финале. Пречката е добро позната, романски ЧСМ со кои имаат стари долгови за расчистување. А, и време е, барем за финале!
05.05.2017
05.05.2017
05.05.2017
05.05.2017
04.05.2017
04.05.2017
04.05.2017
04.05.2017
03.05.2017
Ракометната федерација на Македонија (РФМ) потврди дека се распродадени сите билети за квалификацискиот меч со Исланд, кој се игра утре
03.05.2017
Откако пред месец дена се крена голема „прашина“ околу нивното напуштање на репрезентацијата на Црна Гора, вардарецот Вуко Борозан и Владан Липовина се вратија дома
02.05.2017
02.05.2017
02.05.2017
02.05.2017
01.05.2017
Ристовски: „Прости им боже“
01.05.2017
Асистентот на Раул Гонзалез верува во квалитетите на националниот тим на Македонија
28.04.2017
27.04.2017
Капитенот на Вардар, Стојанче Стоилов вели дека првиот пласман во Ф4 на Лигата на шампиони е голем успех, кој покажува дека „црвено-црните“ сега се зрел тим
27.04.2017
Фленсбург беше спржен во скопскиот „вулкан“ а Вардар е меѓу најдобрите 4 екипи во Европа. Историјата е напишана „црвено-црната“ фамилија е во еуфорија по фантастричната ноќ и блескавата победа на ракометарите (35:27)
27.04.2017
Иако судиите се обидуваат да го заддржат Флензбург во игра, овој Вардар покажува дека е подготвен за големите мечеви, и има предност од 15:10 по првото полувреме
27.04.2017
На трибините во „Јане Сандански“ во придружба на својата поубава половина Јованка Радичевиќ, е и голманот на Шкендија
27.04.2017
„Не смееме да летаме во облаци бидејќи знаеме каков квалитет поседува екипата на Флензбург. Мораме да одиграме дисциплинирано и колективно“ изјави Дибиров
27.04.2017
26.04.2017
Македонскиот првак во финалето со 27:25 го совлада Будуќност, со финиш во кој Човиќ ја имаше главната улога
26.04.2017
Раководството на „црвено-црните“ денеска ќе испрати писмо до ЕХФ во кое ќе се бара промена на руските делители на правдата за полуфиналниот меч од Лигата на шампионите против ЧСМ Букурешт
28.04.2017
26.04.2017
Искусните ракометари не се најдоа на скратениот список на новиот селектор, додека, пак, Ристовски како што можеше да се претпостави, остана на истиот
26.04.2017
25.04.2017
Црногорскиот првак ќе биде противникот на „црвено-црните“ во финалето на Регионалната лига
25.04.2017
Македонскиот шампион Вардар со 29:16 ја совлада Подравка за да се пласира во финалето на регионалната ВХРЛ лига
25.04.2017
Норвежанката побара спогодбен раскин на договорот и изрази желба за враќање во татковината
25.04.2017
„Се надевам дека нема да разочараме, време е да се пласираме на Ф4, да се израдуваме и ние и јавноста. Ако биде се како што треба нема да имаме проблем“, изјави Стоилов
25.04.2017
Македонската репрезентација за првпат ќе биде предводен од странски тандем. Новиот селектор одлучи неговиот сонародник Роберто Гарсија Парондо да биде помошен тренер во националниот тим
25.04.2017
Новиот селектор Раул Гонзалез в недела го закажа стартот на подготовките за дуелите од квалификациите за ЕП 2018 во Хрватска
24.04.2017
„Сакаме финале, сакаме трофеј и поради тоа сериозно ќе пристапиме на мечот со Подравка" изјави Човиќ
24.04.2017
24.04.2017
Голманот на Вардар во саботата имаше 19 одбрани, а една од нив беше избрана и меѓу најубавите од првите четврт-финални натпревари, додека, пак тој учинок беше доволен за да го стават и во тимот на рундата
24.04.2017
Крилото на Вардар против германскиот тим го постигна најубавиот гол во првите четврт-финални средби
23.04.2017
Македонскиот првак заврши голема работа со победата на гостински терен против Флензбург и се наоѓаат пред прв историски пласман на фајнл-фор турнирот од Лигата на шампионите
22.04.2017
Победата од 26:24 на гости кај Флензбург го постави Вардар во совршена позиција да брка Ф4 на реваншот во Скопје, но тренерот Раул Гонзалез и Алекс Душебаев се согласни, дека е завршена само половина од работата
22.04.2017
Љубомир Врањеш, тренерот на Флензбург, кој во 2014 година го предводеше германскиот тим до титулата од Лигата на шампионите, призна дека неговиот тим немал одговор за голманот на Вардар, Арпад Штербик
22.04.2017
Нашиот првак со предност од плус два се враќа од тешкото гостување во Германија, и на некој начин му се одмазди на противничкиот тим за поразот пред неколку сезони
22.04.2017
Четвртиот обид да се стигне на „фајнал-форот“ во Келн од Лигата на шампионите Вардар го започнува на германско тло, попладнево (17:30 часот) на гостувањето кај Флензбург
21.04.2017
„Црвено-жолтите“ се најдоа во третата квалификациска група заедно со селекциите на Србија и Шведка, која воедно е и наш противник во баражот за СП. Третиот наш опонент ќе биде победникот од претквалификациската група А
20.04.2017
Младата женска ракометна репрезентација ги доби противниците на ЕП во Словенија, каде што ќе игра во групата Б заедно со Русија, Норвешка и Хрватска
20.04.2017
19.04.2017
18.04.2017
18.04.2017
Вардар, ЧСМ Букурешт, Будуќност и Ѓер се екипите кои ќе настапат на Ф4 во Лигата на шампионите. Исто како и минатата година. Ждрепката ќе се одржи денеска
17.04.2017
„Во полуфиналето за противник го посакувам ЧСМ Букурешт. Како што е познато, минатата сезона со нив успеавме да ја освоиме титулата во ЛШ, прва во мојата кариера. Сега се надевам дека тоа ќе успеам да го сторам со Вардар“ изјави бразилската голманка
17.04.2017
Ракометарката на македонскиот шампион со шесте погодоци во реваншот со Митјиланд беше една од најдобрите поединци во победата од 26:24 со која ЖРК Вардар по четврти пат се пласираше на фајнл-фор турнирот од Лигата на шампионите
16.04.2017
Веројатно најдобрата партија одиграна во дресот на Вардар, за хрватскиот пикер Андреа Човиќ беше средбата со Митјиланд по која Вардар се најде на фајнал фор турнирот во Будимпешта
16.04.2017
„Во првото полувреме многу грешевме, додека во вториот дел настапивме поагресивно и тоа ни донесе победа“ изјави помошникот тренер во ЖРК Вардар
15.04.2017
ЖРК Вардар по четврти пат ќе учествува на Фајнал фор турнирот од Лигата на шампионите, откако и во вториот меч против данскиот Митјиланд стигна до победа од два гола разлика од 26:24
15.04.2017
Истекоа седумте дена предвидени за одмор и подготовка меѓу двата натпревара од 1/4 финалето на Лигата на шампионите во женска конкуренција, која за последен пат се игра во овој формат
12.04.2017
13.04.2017
12.04.2017
Првакот по поразот од Металург, немаше проблеми на гостувањето во Битола кај Еурофарм Работник каде победи со 24:19
11.04.2017
„Ако сакаме да победуваме во финалињата и да освојуваме титули, мораме да покажеме спартанска игра“ вели Дибиров
10.04.2017
Десното крило на Вардар е далеку познат по своитевртени сопки, а таква една беше прогласена и за најубав гол во вчерашното финалет против Веспрем
10.04.2017
Голманот на Вардар имаше маестрална партија против Митјиланд, а една од своите одбрани е прогласена за најубава во првите четврт-финални средби
09.04.2017
Шпанскиот бек имаше одличен настап на двете средби и со право беше одбран за најкорисен играч. Додека, пак, во идеалниот тим се најдоа уште тројца негови другари од Вардар
09.04.2017
„Секако дека сум задоволен од овој успех. Одигравме одлично и во одбраната, но, и во нападот против тим како Веспрем“ се зборовите на тренерот на Вардар
09.04.2017
Нашиот најдобар колектив се реваншираше за минатогодишниот пораз и сега го победи Веспрем со 26:21
09.04.2017
„Црвено-црните“ на гостувањето во Данска победија со 28:26 и во реваншот во Скопје наредниот викенд треба само рутински да ја одработат задачата и да се пласираат на завршниот турнир во Будимпешта
08.04.2017
08.04.2017
07.04.2017
Овој Ф4 турнир во многу работи е сличен со претходникот. Вардар и Веспрем ќе се борат за титулата, додека унгарскиот тим повторно до таму дојде преку пенали над Мешков Брест. Да се надеваме дека исходот ќе биде поразличен од Вараждин
07.04.2017
„Во првиот дел бевме одлични и направивме важна разлика, која на крајот се покажа недостижна“ изјави Душебаев
07.04.2017
„Цела сезона играме СЕХА лига дојдовме тука за да ја освоиме титулата. Имавме одлично прво полувреме, додека во второто имавме мали проблеми со исклучувањата, но, се на крајот испадна одлично“ изјави играчот на Вардар
07.04.2017
Во првото полуфинале на Ф4 турнирот во Брест, шампионот се радуваше на победата од 36:28 и по петти пат во својата историја се пласираше во финалето на СЕХА Гаспром лигата
07.04.2017
Македонскиот ракометен првак вечерва од 17:30 часот ќе го игра првиот полуфинален натпревар против ППД Загреб, а погледнете како изгледа соблекувалната пред денешниот меч
07.04.2017
06.04.2017
Тимот од Автокоманда и без својата прва „виолина“, тренерот Лино Червар се радуваше на победата од 31:27 во дербито против Пелистер
06.04.2017
Иако вчера беше исплатена плата, проблемите во Металург не се комплетно решени. Денеска се игра дерби на кое Металург нема да може да смета на тренерот
06.04.2017
05.04.2017
Бекот веќе цел месец е во аут поради здравствени проблеми, нема да биде во составот ниту за четвртфиналните дуели со данскиот првак
04.04.2017
Сајтот на ЕХФ одреден за Лигата на шампионите ги одреди термините за четврт-финалните средби, така првиот меч меѓу Вардар и Флензбург ќе се игра на 22 април во Германија, додека реваншот во Скопје е закажан за четврток, 27 овој месец
04.04.2017
03.04.2017
Репрезентативката на Словенија само една сезона ќе остане во редовите на Вардар, а во јуни ќе се врати во Крим
03.04.2017
Македонскиот првак го задржува комплетниот тим и за следната сезона, во моментов единствена непозната е останувањето на голманот Ангелов
02.04.2017
По 2013/2014 „црвено-црните“ одново ќе се судрат со бундеслигашот со последниот филтер на патот кон „фајнал-форот“ во Лигата на шампионите
02.04.2017
Големиот триумф над Вардар (29-26), го инспирираше Лино Червар. Искусниот стратег победата им ја препиша на неговите херои, а ја искористи шансата да му честита на Раул Гонзалез и да испрати порака го Гино Стрезовски
02.04.2017
Во пеколна атмосфера во „Автокоманда“ Вардар беше поразен од Металург во почетната битка за одбраната на шампионската титула
31.03.2017
„Горд сум што ќе бидам селектор на Македонија и ќе се вложам максимално за репрезентацијата“, изјави Шпанецот на промоцијата
31.03.2017
Тренерот на Вардар во 13 часот и официјално ќе биде претставен пред медиумите како нов селектор на машкиот национален тим
31.03.2017
Бекот на Вардар се отвори кон Црногорската федерација
30.03.2017
Кил ја излажа јавноста дека Дувњак, Тофт Хансен и Вајнхолд го проопуштаат дуелот со РНЛ. Сите тројца се појавија на реваншот во САП Арена на кој „зебрите“ бркаа минус од еден гол
30.03.2017
Во 15:15 часот, односно 17:45 часот ќе се играат полуфиналињата како и натпреварите кои ќе одлучуваат за медалите во елитното женско натпреварување
29.03.2017
28.03.2017
„Црвено-црните“ ќе организираат два турнири летово, во машка и женска конкуренција а вкупниот награден фонд ќе изнесува 40 илјади евра
28.03.2017
28.03.2017
Тренерот на Вардар наскоро треба да биде промовиран како нов предводник на нашата сениорска ракометна репрезентација
27.03.2017
26.03.2017
Погодокот на Пенезиќ во последните секунди од натпреварот донесе победа, но и преземање на врвот на вардарки во регионалното друштво
26.03.2017
Фленсбург е тимот што најверојатно ќе му се спротивстави на Вардар во четвртфиналето од Лигата на шампионите, откако германскиот тим славеше со минимални 26:25 на гости кај Мешков Брест
26.03.2017
Нашата ракометна федерација наредната година ќе биде организатор на Европското првенство за играчи до 20 години во машка конкуренција
23.03.2017
23.03.2017
22.03.2017
20.03.2017
Шпанецот и челниците на Федерацијата треба да одржат состанок на кој стратегот на Вардар сака од прва рака да се информира за плановите и очекувањата пред да го каже конечниот збор
20.03.2017
Хрватскиот тренер имаше состанок со првиот човек на тимот од Автокоманда каде што беше одлучено негово останување во тимот