| контакт | маркетинг
ТОП ВЕСТИ
СИТЕ ВЕСТИ
25.04.2017
Денеска во нашата држава, како и ширум светот започнаа активностите за промоција на мирот, пријателството, еднаквоста и здравиот животен стил
22.04.2017
Дарио Ивановски е победник на полу-маратонот во Белград, поставувајќи одлично време од 1 час и 10 минути и една секунда
22.04.2017
Поранешниот шампион од Џиро Д’Италија, Микеле Скарпони го загуби животот во својот роден град Филотрано, откако беше удрен со комби
20.04.2017
Британскиот натпреварувач во скокови во височина, Џермејн Мејсон, кој освои сребрен медал на Олимпијадата во Пекинг, загина во несреќа на својот мотоцикл
20.04.2017
13.04.2017
12.04.2017
Валентино Роси од неодамна е во врска со 17 години помладата италијанска манекенка Роберта Тирито. Според итлијанските медиуми, овој пар веќе неколку седмици е заедно
11.04.2017
Големите пливачки надежи на Македонија, Антониј Симоновски и Миа Крстевска поставија нови рекорди на митингот „11 април“ кој се одржа во Белград
10.04.2017
Фудбалерите на Спартак Москва како никогаш досега имаат причини да се жалат на повредите
08.04.2017
06.04.2017
Поради лошото време, дуелот меѓу овие две селекции ќе се комплетира во утре во претпладневните часови, додека попладне ќе играме против Исланд
06.04.2017
„Сакам да ви кажам дека нема да играм за Торај ероус од наредната година. Ви благодарам многу за изминативе две години и сега да го освоиме Куровашики купот за перфектно збогување. Подготвен сум за новиот предизвик“ напиша нашиот капитен на Фејсбук
03.04.2017
Квотербекот на Њу Ингланд Патриотс ги доби своите дресови од последниот Супер бол како и тој од пред две години, кои ми беа украдени
03.04.2017
25.03.2017
24.03.2017
22.03.2017
20.03.2017
„Чест ми е што сме дел од овој јубилеј на МОК. Во минатото се трудевме да бидеме успешни, а во иднина ќе се обидеме уште повеќе да ги оправдаме овие очекувања“ изјави Тупурковски
19.03.2017
Македонскиот одбојкарски репрезентативец го предводеше Торај во освојувањето на шампионската титула во Јапонија, во двомечот со Госеи
18.03.2017
Норвешка стигна до победа на тимското натпреварување на домашната леталница во Викерсунд, но лидерот во Светскиот куп, Штефан Крафт шокираше со нов светски рекорд од 253.5 метри
17.03.2017
Американската скијачка ѕвезда Микаела Шифрин е новата шампионка од Светскиот куп во алпско скијање без да излезе на снег, откако нејзината словенечка ривалка Илка Штухец реши да не учествува на саботниот слалом
07.03.2017
06.03.2017
Најдобриот тим на последното домашно првенство кое се одржа во Скопје освои 21 медал од кои осум златни, седум сребрени и шест бронзени
23.02.2017
Будимпешта е последниот град кој се откажа од трката за Летните Олимписки игри во 2024 година, оставајќи ги во трка само Лос Анџелес и Париз
22.02.2017
21.02.2017
Со фуриозен финиш „металурзите“ дојдоа до победа над Горење, 28:25, во последниот меѓународен настап пред својата публика сезонава
21.02.2017
20.02.2017
16.02.2017
Неста Картер се жали на одлуката да му биде одземен златниот медал нему и на јамајчанскиот 4х100 метри тим од Олимпијадата во Пекинг во 2008 поради позитивен тест
16.02.2017
14.02.2017
Легендата на светската атлетика, Јусеин Болт по четврти пат ја освои наградата на Лауреус спортската академија, додека првпат со трофејот се закити американската гимнастичарка Сајмон Бајлс
14.02.2017
Македонскиот најдобар нордиски скијач, Дарко Дамјановски се квалификуваше за Олимписките игри во Пјеонгчанг во 2018, откако освои 90 ФИС-точки за четвртото место на Мавровскиот меморијал со време од 20:44.5
14.02.2017
11.02.2017
11.02.2017
06.02.2017
Македонија имаше свој „претставник“ на драматичниот Супер бол 51 во Хјустон, во кој Њу Ингланд Патриотс го направи најголемиот кам-бек во историјата да го победат тимот на Атланта Фалконс
31.01.2017
Лина Ѓорческа како осми носител го заврши настапот во првото коло на фјучр турнирот во Гренобл, Франција. Нашата најдобра тенисерка на натпреварувањето вредно 25 илјади американски долари на стартот неочекувано загуби од Катинка вон Дајхман од Лихтенштајн со 6:3, 6:3.
29.01.2017
Нашата федерација во претстојните денови треба да ја исплати првата рата од 10 илјади евра по што ќе биде и тргната суспензијата од страна на ОСБ. До крајот на 2017 година треба да биде исплатен и преостанатиот долг
25.01.2017
25.01.2016
Македонската кајак федерација ги прогласи Енис Небиоски и Љубомир Спасиќ за најдобар млад, односно најуспешен сениор за 2016 година
23.01.2017
Берни Еклстоун по 40 години на чело на Формула 1 е „симнат“ од таа позиција од страна на новите сопственици на елитниот мотоспорт, американската компанија „Либерти медија“
21.01.2017
Италијанецот Доминик Парис по вторпат е победник на најелитната трка од Светскиот куп во алпско скијање, класичниот спуст во Кицбил
21.01.2017
Во саботата, почина Димитрија Поповски-Шкипер, најпознатиот македонски пливачки тренер и долгогодишен селектор на пливачката репрезентација
14.01.2017
13.01.2016
Ивица Костелиќ официјално објави дека се откажува од скијањето, по трката во комбинација во еден од неговите омилени ски-центри, Венген
13.01.2017
12.01.2017
Нашите одбојкари се најдоа во групата „А“ заедно со селекциите на Албанија и Шведска. За настап на фајнл-фор турнирот треба да завршиме на едно од првите две места
12.01.2017
12.01.2017
11.01.2017
Машкиот одбојкарски национален тим и годинава ќе се натпреварува во европското репрезентативно натпреварување
09.01.2016
Македонецот во моментов ги игра квалификациите на фјучр турнирот во Форт Лодердејл, каде што во петокот грозоморно беа убиени пет луѓе за време на немилиот настан јас играв квалификациски меч“ истакна Јотовски
07.01.2017
Словенија и официјално се прости од својата најдобра скијачка во историјата, Тина Мазе, која ја имаше својата 401. и последна трка од Светскиот куп во Марибор, каде што пред 17 години ја имаше својата последна трка
07.01.2017
Валериј Верхушин, македонскиот борач кој освои бронзен медал на ЕП во 1996, а ја претставуваше нашата земја и на Олиписките игри во Атланта истата година почина на 53 години
06.01.2016
Полјакот Камил Штох по титулите од Олимписките игри и од Светскиот куп, ја обезбеди и елитната новогодишна турнеја „4 Скокалници“ со импресивен триумф во Бишофсхофен, Австрија
05.01.2016
Словачкиот мотоциклист на КТМ, Иван Јакеш бил удрен од гром во текот на третата етапа на Дакар релито во средата, но сепак, успеа да стигне до целта и тоа како 15-ти
04.01.2016
Даниел Андре Танде веќе може да почне да сонува за првиот трофеј од „4 Скокалници“, по победата на натпреварувањето во Инсбрук
03.01.2017
Македонскиот стратег официјално промовиран во прв човек на турскиот машки национален тим
01.01.2017
Норвежанецот Даниел Андре Танде победи на второто натпреварување од новогодишната серија „4 Скокалници“ во Гармиш-Партенкирхен за да влезе во борба за титулата во генерален пласман, која ќе се одлучува на двете скокалници во Австрија, Инсбрук и Бишофсхофен на 4, односно 6 јануари
01.01.2017
01.01.2017
30.12.2016
„За мене претставува чест да водам репрезентација каква што е Турција, бидејќи тоа е желба на голем број на тренери“ изјави Миленкоски
29.12.2016
Нашиот најдобар претставник во традиционалното карате по 20. пат беше избран за најдобар спортист од страна на МТКФ
28.12.2016
На денешното собрание во Скопје, задачата за да го спаси борењето ја доби Вренези, додека нов потпретседател на ФБСМ е Дејан Богданов
28.12.2016
27.12.2016
25.12.2016
23.12.2016
Вечерва АМС ги прогласи најдобрите за годината која изминува
19.12.2016
Нашата претставничка забележа време од 2:23.64 минути во дисциплината 200 метри грбно, што воедно претставува нов рекорд во младинска и сениорска конкуренција
14.12.2016
„Формата беше одлична и задоволна сум од моите постигнати времиња бидејќи направив пет нови рекорди“, изјави Богдановски
13.12.2016
Нашата селекција по пауза од девет години се претстави со своја штафета. „Четворката“ која во Винздор се појави на 4х50 метри слободно меѓу последните
12.11.2016
Британецот Ентони Џошуа го нокаутираше Американецот Ерик Молина во третата рунда во Манчестер за да го одбрани ИБФ појасот и да обезбеди дуел со Владимир Кличко
09.12.2016
Нашиот двоец денеска имаше нов успешен настап на Мундијалот на мали базени во Винздор, Канада каде што остварија нови национални рекорди
09.12.2016
Новиот извештај на Светската анти-допинг агенција (ВАДА) тврди дека над од илјада руски спортисти, вклучувајќи и олимписки шампиони, биле дел од државната допинг програма од 2011 до 2015 година
09.12.2016
За првпат долгогодишниот прв човек на олимпиското движење во Македонија доби против-кандидат. Кајакарот Атанас Николовски неуспеа да ја добие довербата од делегатите. Јордан Камчев и Благоја Георгиевски беа избрани за потпретседатели на МОК.
09.12.2016
07.2016
07.12.2016
05.12.2016
На најновиот ВТА ранкинг, нашата тенисерка во конкуренција на двојки се најде под број 129 што воедно претставува и нејзин најдобар во кариерата
02.12.2016
При крајот на својата неверојатна кариера, Јусеин Болт вели дека единствената работа за која жали е тоа што не ја сфатил атлетиката посериозно од порана возраст
29.11.2016
Минатиот викенд двајца обложувачи се покажаа во одлично светло и заработија огромни суми со своите тикети во обложувачниците „Моцарт“
28.11.2016
Лина Ѓорческа имаше напредок од само една позиција во сингл, на најновото рангирање на ВТА листата
25.11.2016
Во драматичен финиш, Милан Кубин го загуби златото на Европското првенство во Лутраки, Грција, откако Александер Бобров го совлада во последната секунда со 2:1
23.11.2016
Четворица наши кик боксери се најдоа меѓу најдобрите во своите категории и обезбедија најмалку бронзени медали. Меѓу нив се и Ѓорѓиев и Манојловски, кои утре ќе имаат можност тоа да го преточат во злато
21.11.2016
„Ми фали медал само од Европските првенства, а за ова сум максимално подготвен и мотивиран за да дојдам до него“, изјави Ѓорѓиев
14.11.2016
„Алкалоид е шампион на Европа и тоа во периодот кога прославуваме 80 години од формирањето на компанијата и 40 години постоење на шаховскиот клуб. Ваквиот успех е голем не само за шахот, туку и воопшто за спортот во Македонија“ се зборовите на Мукаетов
12.11.2016
12.11.2016
11.10.2016
10.11.2016
Овогодинешното издание се очекува да биде едно од најнеизвесните во последните години, бидејќи конкуренцијата е зголемена
05.11.2016
Репрезентацијата на Македонија до 17 години е во исчекување на расплетот на последната квалификациска група од овој дел, за да дознае дали продолжува понатаму или не
01.11.2016
31.10.2016
27.10.2016
Нашите каратисти на првите два натпреварувачки дена немаа позабележителни резултати. Најголеми очекувања имавме од Павлов, но, и тој заврши само во четвртфиналето
27.10.2016
26.10.2016
24.10.2016
22.10.2016
Шампионката од Швајцарката Лара Гут триумфираше на велеслаломот во Зелден на отварањето на јубилејната 50. сезона од Светскиот куп во алпско скијање
22.10.2016
Експертот за проучување и стратегија во спортот и физичкото воспитание, проф. д-р Ѓорѓи Спасов, говори за проблемите кај нас
20.10.2016
19.10.2016
18.10.2016
14.10.2016
Италијанскиот фудбалер Андреа Мацарани го напушти прволигашот Кротоне и потпиша договор со Катанија која се натпреварува во третата лига
25.09.2016
24.09.2016
Македонската одбојкарска репрезентација конечно се израдува на триумф во квалификациите за Европското првенство 2017 година
23.09.2016
На првиот натпревар од вториот турнир во Чешка, домаќинот не победи со убедливи 3:0 и со тоа ни го нанесе четвртиот пораз во групата Ф
22.09.2016
19.09.2016
Некогашните Дејвис Куп репрезентативци во финалето ги победија Томислав Јотовски и Бесир Дургути и со тоа ја освоија првата титула во падел, во нашата држава
17.09.2016
16.09.2016
И во вториот меч, „спартанците“ потфрлија и му дозволија на противникот да дојде до убадлива победа, со која шансите за пласман на ЕП, значително ни се намалија
15.09.2016
Домаќинот на првиот квалификациски турнир ни одржа лекција по одбојка и со убедливи 3:0 покажа дека треба многу да се напредува за да се стигне до главниот турнир од Европското првенство
11.09.2016
Оливера Наковска Бикова и Ванчо Каранфилов не успеаа да ги минат квалификаците во дисциплината воздушен пиштол од 25 метри во мешана конкуренција на Параолимпијадата во Рио
09.09.2016
Оливера Наковска Бикова не успеа да го одбрани златниот медал во дисциплината 10 метри воздушен пиштол на Параолимписките игри во Рио
09.09.2016
31.08.2016
22.08.2016
Бразилската студентка Џејди Дуарте, која наводно ја помина вечерта со Јусеин Болт по прославата на неговиот 30-ти роденден, вели дека „умира од срам“ по објавувањето на фотографиите
21.08.2016
Олимписките игри во Рио завршија. На програмата остана уште Рио да се збогува со спортистите и со гледачите преку церемонијата на Свеченото затварање, така што на ред дојде да се брои. Медалите, златата, успесите...
21.08.2016
Мо Фара стана само вториот човек во историјата кој ги одбранил двете олимписки трки на долги патеки, откако триумфираше на 5.000 метри за неверојатна „двојна-двојна“ победа
20.08.2016
На јубилејниот 30. Охридски маратон во интересен финиш до својата прва победа стигна ветеранот Томи Стефановски и на совршен начин се збогуваше со Охрид
20.08.2016
Нашиот најдобар пливач ќе се обиде да го повтори успехот од минатата година и по вторпат најбрзо да ја мине патеката „Климе Савин“ во должина од 31 километар
20.08.2016
Јусеин Болт ја заврши работата во Рио. Дојде, виде, освои три злата и заминува во историјата на атлетиката како вистинска легенда. Како што вети
19.08.2016
Најголемиот спринтер во историјата, Јусеин Болт според очекувњата го освои златото на 200 метри со лесна победа, но остана незадоволен, прво поради неможноста да го подобри светскиот рекорд, но и поради заморот
18.08.2016
Контроверзата околу четирите американски пливачи кои наводно беа жртви на грабеж во Рио, доби поинаква димензија, откако бразилската полиција објави дека поседува видео-снимки кои покажуваат како тие кршат врата на тоалет на бензинска пумпа и се тепаат со човек од обезбедувањето
18.08.2016
Илејн Томпсон е „кралицата“ во Рио. Јамајчанката триумфираше на трката на 200 метри за да оствари спринтерска двојна победа на Олимпијадата
17.08.2016
Омар Меклеод инспириран од успесите на Јусеин Болт и Илејн Томпсон стигна до изненадувачко злато на 110 метри со пречки во Рио
16.08.2016
Последната македонска репрезентативка во Рио, атлетичарката Дрита Исљами беше 45. во квалификациите на 400 метри со пречки со резултат од 1:01.18
16.08.2016
Бразилецот Тиаго Браз да Силва постави олимписки рекорд од 6.03 метри за да го освои златниот медал во скокот со стап во Рио, воодушевувајќи ја домашната публика и фрустрирајќи го светскиот рекордер, Французинот Рену Лавилени
15.08.2016
Кој ќе освои златен медал во скокот со стап во Рио нема да биде може сметан за вистински шампион, вели суспендираната руска двократна шампионка Елена Исинбаева, која пристигна во Рио, но не како натпреварувач
15.08.2016
Јамајчанецот Јусеин Болт стана првиот атлетичар со три олимписки титули на 100 метри, откако повторно го победи Џастин Гетлин на олимписката патека во Рио
14.08.2016
Олимпиското злато на 100 метри останува на Јамајка, но овојпат во рацете на Илејн Томпсон, Мо Фара падна па ја одбрани титулата на 10.000 метри
14.08.2016
Мајкл Фелпс ја комплетираше својата олимписка кариера во саботата навечер, нормално, со уште еден златен медал, овојпат како дел од американската 4х100 метри мешано штафета
13.08.2016
Претпоследниот македонски натпреварувач на Олимпијадата во Рио, Ристе Пандев беше последен во својата втора трка на 100 метри, во група во која најбрз беше еден од фаворитите за злато, Американецот Џастин Гетлин
13.08.2016
Македонскиот атлетичар, Ристе Пандев се квалификуваше за втората рунда на 100 метри, откако во првата група победи со време од 10.72
13.08.2016
Светот повторно ќе го заддржи здивот и ќе гледа како најголемата ѕвезда на Олимписките игри, и најбрзиот човек во историјата на светот го прави тоа што најдобро го прави. Дами и господа, подгответе се за Јусеин Болт
13.08.2016
Поранешниот шампион од Тур де Франс, Бредли Вигинс стана најуспешниот британски олимпиец, откако стигна до осми олимписки медал со своите колеги од тимскиот спринт, кои поставија светски рекорд за победа над Австралија
13.08.2016
Џозеф Скулинг од Сингапур го освои првиот златен медал за неговата нација со шокантна победа над Мајкл Фелпс на 100 метри пеперутка во трка во која тројца завршија како втори
12.08.2016
Островската држава Фиџи, со 900.000 жители стигна до првото олимписко злато во историјата, откако со 43:7 ги победија Велика Британија во рагби-севенс финалето
12.08.2016
Мајкл Фелпс е единствен. Американскиот пливач комплетираше совршени четири трки на Олимпијадата во Рио за да стигне до своето 22. олимписко злато во кариерата
11.08.2016
Кохеи Учимура ја потврди титулата во гимнастичкиот повеќебој за да стане еден од најдобрите спортисти во историјата на Олимпијадите
11.08.2016
Австралија слави! 18-годишниот Кајл Чалмерс е новиот спринтерски ас во базенот, откако ја шокираше конкуренцијата во трката на 100 метри слободно во Рио
10.08.2016
Четвртиот македонски олимпиец во Рио, пливачот Марко Блажевски го подобри македонскиот рекорд, но сепак, заврши на претпоследното 26. место во квалификациите за 200 метри мешано
10.08.2016
Мајкл Фелпс освои две злата во магична вечер во Рио, за да има вкупно 21 во кариерата, додека Унгарката Катинка Хозу веќе има три злата од Рио, откако на претходните две Олимпијади потфрли
09.08.2016
09.08.2016
09.08.2016
Катинка Хозу чекаше долго време за своето прво олимписко злато, за веднаш да го освои и второто, додека Сун Јанг по сите контроверзи по поразот на 400 метри слободно, ја освои титулата на 200 метри
09.08.2016
Австралија го освои првиот златен медал во рагби-севенс, откако ги победи вечните ривали Нов Зеланд со 24:17 во женското финале
09.08.2016
08.08.2016
08.08.2016
08.08.2016
Мајкл Фелпс го освои своето 19-то олимписко злато во неверојатната кариера откако помогна Американците да стигнат до победа на 4х100 метри слободно на втората вечер на пливачките натпревари
08.08.2016
Косово успеа да стигне до првиот олимписки златен медал во својата историја, откако Мајлинда Кељменди ја искористи фаворитската улога и стана шампионка во џудо во категоријата до 52 килограми
07.08.2016
Унгарката Катинка Хозу стана олимписка шампионка со еден од трите светски рекорди во пливањето во Рио, додека медали се доделуваа и во стрелаштво, стреличарство, џудо, мечување и велосипедизам
06.08.2016
Американската тинејџерка од Вирџинија, Џини Трешер е носител на првиот златен медал на Олимпијадата во Рио, изненадувајќи ги двете кинески натпреварувачки
06.08.2016
31. Олимписки Игри официјално започнаа со прекрасно шоу на Маракана, пред три милијарди ТВ гледачи се прослави историјата на Бразил, културата и природните богатства, пред поранешниот маратонец Вандерлеј де Лима да го запали олимпискиот оган
05.08.2016
Фудбалските натпревари од Олимписките игри во Рио де Жанеиро можеби веќе започнаа, меѓутоа сите очи ќе бидат вперени во петок навечер (во 1 часот по македонско време) на славната Маракана, каде што официјално ќе започнат 31. Олимписки игри
04.08.2016
29.07.2016
24.07.2016
24.07.2016
23.07.2016
21.07.2016
20.07.2016
18.07.2016
12.07.2016
11.07.2016
10.07.2016
01.07.2016
Победата од 3:2 во сетови, против Австрија, за македонската репрезентација значи и пласман во толку посакуваното финале од Европската лига
10.07.2016
09.07.2016
07.07.2016
Членовите на „Орион" поставија три нови рекорди на домашното државно првенство кое се одржа во Скопје
06.07.2016
„На почетокот нормално беше да наидуваме на некои бариери и пречки, но факт е дека оваа лига сигурно чекори по вистинскиот пат“ изјави претседателот на ГРК Гостивар
06.07.2016
„Оваа лига носи големи позитивности за сите деца во целата наша држава и истата има големо значање и ни е поттик повеќе да се трудиме и да напредуваме" вели Гугуљанов
06.07.2016
05.07.2016
04.07.2016
Британецот Марк Кевендиш стигна до втората етапна победа на овогодишниот Тур де Франс, покажувајќи дека се уште е еден од најдобрите спринтери на светот
03.07.2016
02.07.2016
02.07.2016
02.07.2016
02.07.2016
Крис Фрум признава дека знае дека е на чекор до голем успех. Британецот веќе има две титули од најголемата велосипедска трка на светот, и пред саботниот старт е несомнено најдоминантниот велосипедист на својата генерација
02.07.2016
01.07.2016
„И овој пат го напревивме невозможното. Имавме добар почеток, односно квалитетни два сета, но за жал една спорна судиска одлука на крајот од вториот влијаеше значително на падот на нашата концентрација“ истакна нашиот селектор
01.07.2016
01.07.2016
30.06.2016
Руската ѕвезда Елена Исинбаева се пријави за настап на Олимпијадата во Рио и покрај суспензијата на нејзината национална федерација од страна на ИААФ
30.06.2016
26.06.2016
Актуелниот шампион на Комонвелтот на 100 метри, Јамајчанецот Кемар Бејли-Кол тврди дека му бил дијагностициран Зика вирусот
26.06.2016
Британецот Ентони Џошуа ја одбрани ИБФ титулата во тешка категорија, откако во лондонската „О2 Арена“ го нокаутираше предизвикувачот Доминик Брезил во седмата рунда
25.06.2016
Ентони Џошуа признава дека воопшто не би сакал да боксува со Доминик Брезил в сабота. Многу од боксерските фанови исто така не се многу возбудени од новиот меч за титула во тешката категорија, и би сакале да го видат британскиот ИБФ шампион во национална преметка со Тајсон Фјури или Дејвид Хеј
24.06.2016
Раперот Снуп Дог се најде во незгодна ситуација откако НХЛ тимот на Торонто Мејпл Лифс најави дека ќе го тужи поради сличности на нивното лого со „Лифс бај Снуп“, компанијата за канабис-продукти на музичарот
24.06.2016
Тајсон Фјури објави дека ри-мечот со Владимир Кличко се одложува поради повреда на скочниот зглоб на британскиот шампион
23.06.2016
Владимир Кличко ја „крена“ температурата пред ри-мечот со Тајсон Фјури во јули, нарекувајќи го британскиот шампион „имбецил“
23.06.2016
„Се работи за клуб кој минатата година заврши на петтото место во швајцарската лига, а оваа година целта им е да бидат меѓу најдобрите четири екипи, што секако за мене ќе претставува голем предизвик“, истакна Ристески
21.06.2016
Натпреварувачите од Русија и Кенија ќе мораат да имаат дополнителни проверки пред да настапат на Олимпијадата во Рио, одлучија од Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ)
18.06.2016
Машката одбојкарска репрезентација на Македонија трета година е на завршниот турнир од Европската лига
18.06.2016
Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ) стави крај на малите надежи на руските атлетичари за настап на Олимпијадата во Рио, откако ја поддржа одлуката на ИААФ да се продолжи суспензијата поради систематски допинг
17.06.2015
Одбојкарите продолжија со одличните игри во групата А и забележаа и петта победа во петтиот натпревар, овој пат против селекцијата на Данска
17.06.2016
Интернационалната асоцијација на атлетски федерации (ИААФ) ќе ја заддржи суспензијата на руските атлетичари за систематски допинг, по што тие немада можат да настапат на Олимпијадата во Рио, јавуваат британските медиуми
16.06.2016
Селекцијата на Албанија ги намачи одбојкарите, кои се изборија за 4. победа во групата од Европската лига така што сега до сабота останува само да се завери првото место на патот кон фајнл-фор турнирот
15.06.2016
Русиja ќе дознае во петок дали направи доволно за да ги вратат атлетичарите на Олимпијадата во Рио, откако ИААФ ќе одлучува дали ќе ја тргне суспензијата
10.06.2016
15.06.2016
„По успехот во Варна, атмосферата во националниот тим е на уште повисоко ниво, па затоа со полна сала ќе се обидеме да оствариме уште три победи“ потенцираат од нашиот табор
15.06.2016
На 51 ден од стартот на Олимписките игри во Рио, организаторите ги објавија медалите кои ќе се доделуваат на Игрите во август
15.06.2016
На терените на тенискиот клуб „Тенис Парк“ деновиве се игра еден од најквалитетните јуниорски турнири „Тенис Европа“
14.06.2016
Шпанскиот суд во Мадрид одлучи дека кесичките крв кои беа клучен доказ во најголемиот шпански допинг-скандал, треба да бидат предадени на властите за истрага
14.06.2016
13.06.2016
12.06.2016
12.06.2016
12.06.2016
Британецот Крис Фрум по третпат триумфираше на Критериум ду Дофине трката, додека неговиот сонародник Стивен Камингс победи на седмата и последна етапа
11.06.2016
11.06.2016
10.06.2016
Телото на славниот боксер вечерва во 21:00 часот по средноевропско време ќе биде закопан во својата родна Луизијана
08.06.2016
По рекордната сезона од Светскиот куп во алпско скијање, Линдзи Вон има план за следната година - да се трка на машкиот Светски куп
08.06.2016
07.06.2016
Британскиот фотограф, Зенон Тешеира, со дозвола на семејството на Мухамед Али ги објави последните официјални фотографии на „најголемиот“, кој почина во петокот
07.06.2016
Улогата на Судот за арбитража во спортот (ЦАС) останува на своето место, откако германскиот суд го отфрли барањето на петкратната олимписка шампионка во брзо лизгање, Клаудија Пехштајн за оштета за наводен позитивен допинг случај
06.06.2016
Руската шампионка во скок во височина, Ана Чичерова имала негативен тест на Б-примерокот од Олимпијадата во Лондон во 2012, што значи дека нема да биде суспендирана и е добра вест за рускиот атлетски тим кој се надева дека ќе добие дозвола за настап во Рио
04.06.2016
На 74 години престана да чука срцето на поранешниот светски шампион во бокс, еден од најголемите спортиси на минатиот век
03.06.2016
Јамајчанскиот олимписки шампион на 4х100 метри, Неста Картер имал позитивен тест на стимулантот метилхексанамин по ре-тестирањето на 454 примероци од Олимпијадата во Пекинг во 2008, објавува Ројтерс
31.05.2016
Првпат по 12 години, Владимир Кличко влегува во меч по пораз, и е задоволен што е предизвикувач на шампионот Тајсон Фјури
30.05.2016
Еден од најталентираните македонски пливачи, Антониј Симоновски постави нов државен рекорд на 100 метри слободно, на митингот „Македоники“ 2016 кој викендов се одржа во Солун
29.05.2016
Домашниот фаворит Винченцо Нибали стигна до втора титула од Џиро Д’Италија, негов четврти триумф на големите трки, откако беше скратена последната етапа во Торино поради силниот дожд
29.05.2016
28.05.2016
27.05.2016
Олимписките шефови објавија дека 23 натпреварувачи на Олимпијадата во Лондон во 2012 паднале на ре-тестирањето на нивните примероци
26.05.2016
Матео Трентин стигна до фантастична победа на 18. етапа на Џиро Д’Италија, додека лидерот, Холанѓанецот Стевен Крујсвијк без проблеми ја заддржа розевата маичка
26.05.2016
25.05.2016
Германецот Роџер Клуге го искористи своето искуство во велодром трки, за да стигне до најголемата победа во кариерата, триумфирајќи на 17. етапа на Џиро Д’Италија со одличен против-напад
25.05.2016
Поранешниот светски шампион во тешка категорија, Мајк Тајсон вели дека идејата за професионални боксери на Олимписките игри е „смешна“ бидејќи некои од нив ќе губат од аматерите
24.05.2016
Алехандро Валверде (Мовистар) стигна до својата прва етапна победа на Џиро Д’Италија подобрувајќи си го генералниот пласман по тешката 16. етапа до Андало
24.05.2016
Олимписката шампионка во скок во височина, Ана Чичерова, е меѓу 14-те руски атлетичари со позитивни тестови, откако ИОЦ објави дека има 31 позитивен тест по ре-тестирањето на примероците од ЛОИ Пекинг 2008
24.05.2016
Олимпиката шампионка Елена Исинбаева се закани дека ќе ја тужи Интернационалната асоцијација на атлетски федерации (ИААФ) доколку не и биде дозволено да се натпреварување на ОИ во Рио де Жанеиро
22.05.2016
Со 2:0 победа над Финска, Канада стигна до својот 26. златен медал од Светските првенства во хокеј на мраз, оправдувајќи ја улогата на прв фаворит
22.05.2016
Русинот Александер Фолифоров (Газпром-Русвело) стигна до изненадувачка победа на 15. етапа на Џиро Д’Италија, планинската трка на хронометар, додека лидерот Стевен Крујсвијк ја зголеми предноста во генерален пласман
20.05.2016
Светскиот рекордер Јусеин Болт стигна до победа на 100 метри на Голден спајк митингот во Острава, Чешката Република со време од 9.96 во својата втора трка во 2016
20.05.2016
Шпанецот Микел Ниеве (Скај) победи на првиот планински тест на Џиро Д’Италија, освојувајќи ја победата на 13. етапа од Палманова до Чивидале дел Фриули, додека Костариканецот Андреј Амадор е новиот носител на лидерската маичка
19.05.2016
Германецот Андре Грајпел стигна до третата етапна победа на Џиро Д’Италија 2016 на рамната 12. етапа, по што објави дека се повлекува од трката пред стартот на вистинските планински трки в петок
17.05.2016
Италијанецот Џулио Чиконе (Бардијани-ЦСФ) е победник на 10. етапа на Џиро Д’Италија, додека нов носител на розевата маичка е Боб Јунгелс
15.05.2016
Генералниот пласман на Џиро Д’Италија доживеа големи промени, откако Словенецот Примож Роглич изненадувачки победи на 9.етапа, трката на хронометар во областа Кијанти. Џанлука Брамбиља остана со розевата маичка
15.05.2016
13.05.2016
Андре Грајпел стигна до втора етапна победа на Џиро Д’Италија оваа година, триумфирајќи на седмата етапа од Сулмона до Фолињо, додека Холанѓанецот Том Думулин остана лидер во генерален пласман
12.05.2016
Кениската анти-допинг агенција не го почитува анти-допинг кодот на Светската анти-допинг агенција (ВАДА) објави агенцијата со што стана неизвесно учеството на кениските атлетичари на Олимпијадата во Рио де Жанеиро
12.05.2016
Белгиецот Тим Веленс имаше одличен ден на Џиро Д’Италија за своја деби победа на големите трки по шестата етапа на трката, по која во розево останува Холанѓанецот Том Думулин
12.05.2016
12.05.2016
11.05.2016
Германскиот ветеран Андре Грајпел победи на петтата етапа на Џиро Д’Италија во средата, покажувајќи се како најумешен во спринтот по 233 километри од Праја а Маре до Бенвенто
11.05.2016
09.05.2016
08.05.2016
Марсел Кител повторно имаше пеколен спринтерски финиш за да стигне до втора последователна етапна победа на Џиро Д’Италија и да ја преземе лидерската розева маичка
08.05.2016
Кенијците повторно доминираа на скопскиот маратон, откако Кипротич Кируи триумфираше на машката трка со 2:12:36 предводејќи четири свои сонародници, додека кај дамите најбрза беше Гледис Бивот (2:40:10)
08.05.2016
Канело Алварез ја чекаше својата шанса шест рунди од мечот во Лас Вегас, за во шестата рунда го нокаутира британскиот предизвикувач Амир Кан
08.05.2016
Десниот бек на Арсенал и „најбрз фудбалер на светот“, Ектор Белерин го предизвика светскиот рекордер на 100 и 200 метри, Јусеин Болт на трка по Олимпијадата
07.05.2016
Марсел Кител уште еднаш покажа дека е фантастичен спринтер со доминантна победа на втората етапа на Џиро Д’Италија во Холандија, додека Холанѓанецот Том Думулин остана лидер во генерален пласман
06.05.2016
Американката Тори Боуви, атлетичарка која до пред две години беше специјалистка за скок во далечина, го доби отварањето на сезоната од Дијамантската лига во Доха, победувајќи на 100 метри со време од 10.80
06.05.2016
Холанѓанецот Том Думулин прв ќе ја носи розевата маичка како лидер на Џиро Д’Италија по победата на домашната етапа во Апелдорн во петокот
06.05.2016
Рони О’Саливен пред неколку месеци изјави дека би било „срамота“ луѓе како него да добијат награди, но сепак, во петокот беше во Бакингемската палата, каде што од Принцот од Велс, Чарлс беше прогласен за член на „Редот на Британската империја“ (ОБЕ)
06.05.2016
Премногу забави и премногу килограми. Винченцо Нибали вели дека тоа е главната причина за проблемите минатата година, но момчето од Сицилија е подготвено да стигне до втора победа на Џиро Д’Италија, чие 99. издание на трката започнува денеска во Холандија
05.05.2016
03.05.2016
Олимпискиот оган пристигна во Бразил, каде што ќе почне со патот кој ќе кулминира со Свеченото отварање на Олимпијадата во Рио де Жанеиро во август
30.04.2016
30.04.2016
28.04.2016
Босанскохерцеговскиот ММА боач, Томислав Спаховиќ се предаде на полицијата во Сараево, откако е осомничен дека со истрел во глава ликвидирал 32-годишен човек
27.04.2016
Владимир Кличко вели дека му е мило што ги загубил титулите во тешка категорија од Британецот Тајсон Фјури минатиот декември
26.04.2016
Поранешната белгиска јуниорска шампионка во цикло-крос, Фемке ван ден Дрисхе доби суспензија од шест години поради користење на ткн. „механички допинг“
26.04.2016
Најпознатата хрватска спортистка на сите времиња, Јаница Костелиќ ја прифати понудата на министерот за наука, образование и спорт Предраг Шустар да биде задолжена за ресорот спорт
24.04.2016
Холандскиот велосипедист на Скај, Вут Пелс ја донесе првата Монумент победа за британскиот тим откако поради силен снег мораше да има пренасочување на Лиеж-Бастоњ-Лиеж
24.04.2016
Елиуд Кипчоге го истрча второто најдобро време во историјата за да ја одбрани титулата од маратонот во Лондон, додека неговата кениска сонародничка Џемима Сумгонг и покрај падот стигна до победа кај дамите
21.04.2016
Запален со зраците на сонцето продолжувајќи ја античката традиција, олимпискиот факел го започна својот долг пат до Рио де Жанеиро од античка Олимпија во Грција
19.04.2016
Една од најталентираните македонски пливачки, Миа Крстевска постави нов младински рекорд на Македонија во дисциплината 200 метри грбно
21.04.2016
Еден од најдобрите наши полумаратонци ќе биде предводин на новата школа за трчање „Најк плус ран клуб“
20.04.2016
Шпанецот Алехандро Валверде стана првиот четирикратен шампион на Ла Флеше Валоне по одличниот напад на одлучувачкиот Мур де Хуј рид
20.04.2016
Русија објави реформа на националната анти-допинг организација во обид да се избегне олимписка суспензија за Рио де Жанеиро
20.04.2016
19.04.2016
Денеска во Скопје, младиот и талентиран борач Амир Реџепи на 19. годишна возраст ја загуби борбата со леукемијата
18.04.2016
Новак Ѓоковиќ повторно ги совлада Јусеин Болт и Лионел Меси по третпат да ја освои титулата „спортист на годината“ во избор на Лауреус академијата, додека кај дамите победата ја однесе Серена Вилијамс
18.04.2016
10 наши типувачи го погодија точниот резултат на дерби натпреварот меѓу Вардар и Шкендија
18.04.2016
Австралиската пливачка легенда Грент Хакет мораше да се извини за пресметката со еден патник на лет до Мелбурн по што беше испитуван од полицијата
18.04.2016
17.04.2016
Енрико Гаспарото (Ванти-Груп Гобер) потсети на своите најдобри денови за да победи на Амстел златната трка, прва од класичните трки на Ардените
16.04.2016
Екипите на Шутова и Работнички го освоија куп титулите во машка, односно женска конкуренција, на завршниот турнир кој денеска се одржа во Пробиштип
16.04.2016
„Македонски спорт“ и спортската обложувалница „Моцарт“ ви даваат шанса да добиете еден од 11 ваучери за обложување, доколку го погодите првиот стрелец и конечниот резултат на дерби мечот меѓу Вардар и Шкендија
14.04.2016
Американската скијачка супер-ѕвезда Линдзи Вон го пропушти крајот на сезоната поради фрактура на коленото, со што ја пропушти шансата за нова титула
14.04.2016
Претседателот на Русија, Владимир Путин неочекувано се вклучи во дебатата за мелдониумот, велејќи дека забранетата супстанција не е допинг-средство за подобрување на перформансите
12.04.2016
10.04.2016
Австралискиот ветеран Метју Хејман не му дозволи на Белгиецот Том Бонен да стигне до рекордна петта победа на Париз-Рубе, победувајќи на „кралицата на класиците“, откако главните фаворити се „заглавија“ зад голем пад
10.04.2016
Мани Паквајо се врати од најголемиот пораз во кариерата со убедлива победа над Тимоти Бредли во велтер-категорија, по што најави дека се повлекува од рингот
10.04.2016
Британецот Ентони Џошуа го нокаутираше актуелниот шампион, Американецот Чарлс Мартин по 1 минута и 32 секунди од второто коло за да стане ИБФ шампион во тешка категорија
08.04.2016
Ри-мечот на шампионот Тајсон Фјури против Владимир Кличко ќе се оддржи на 9 јули во Манчестер, тврди тренерот и чичко на Британецот, Питер Фјури
05.04.2016
Саид Османов од Дагестан го очекува затворска казна за сквернавење будистичкиот храм во Елиста, југоисточна Русија под обвинение за хулиганизам предизвика од верска омраза
04.04.2016
Карлос Брејтвејт имаше четири последователни „шестки“ во финалето за Вест Индис да ги победат Англија и да го освојат Твенти 20 Светскиот куп. На Јусеин Болт ова му се допаѓаше
03.04.2016
Денеска ќе се комплетира 24. коло во Првата македонска лига со четири дуели, од кои секако, најинтересниот е пресметката меѓу Шкупи и Вардар во Чаир
03.04.2016
Британскиот доктор Марк Бонар тврди дека препишувал недозволени допинг-средства на повеќе од 150 спортисти, вклучувајќи неколку играчи од Премиерлигата, тврди британскиот весник „Сандеј тајмс“
03.04.2016
Кениецот Сиприан Котут истрча личен рекорд од 2:07:11 за да победи на 40. издание на маратонот во Париз во неделата, додавајќи на титулата во полумаратон која ја освои во француската престолнина минатиот месец
01.04.2016
Европската одбојкорска конфедерација се одлучи да го прошири европскиот собир за три години за уште осум селекции
01.04.2016
Селекторот Жарко Ристоски ја прифати понудата на Одбојкарската федерација на Македонија и останува тренер и во иднина
28.03.2016
27.03.2016
27.03.2016
27.03.2016
25.03.2016
24.03.2016
23.03.2016
Русија користи систематски допинг во пливањето повеќе години, тврди британскиот весник „Тајмс“ во моменти кога допингот може да предизвика изземање на сите руски атлетичари од Олимпијадата во Рио
22.03.2016
Спринтерската суперѕвезда, Јусеин Болт уште еднаш повтори дека Олимписките игри во Рио де Жанеиро ќе бидат неговите последни
22.03.2016
Интервју со Дејан Јовановски, директорот на Македонската спортска академија
22.03.2016
ВБА шампионот во тешка категорија, Лукас Браун имал позитивен тест на кленбутерол во мечот со кој ја освои титулата
21.03.2016
Четири атлетичари од Русија имале позитивен тест на мелдониум, средство на кое досега има 16 позитивни тестови меѓу руските спортисти, вклучувајќи ја и тенисерката Марија Шарапова
20.03.2016
Тренерот Горан Јанус плачеше, Роберт Крањец облечен као орел ја пееше словенечката химна заедно со Анже Ланишек, а Петер Превц победи на Планица за совршен крај на речиси совршената сезона
20.03.2016
Австријката Ева-Марија Брем ја освои титулата од Светскиот куп во велеслалом со најмала можна разлика за прв трофеј во кариерата и за крај на скијачката сезона
19.03.2016
Последниот велеслалом од сезоната од Светскиот куп донесе француски подиум, откако по фантастичното второ возење Томас Фанара ги победи колегите Алексис Пинтуро и Матју Фавр
19.03.2016
Американката Микаела Шифрин триумфираше на последниот слалом од сезоната во Светскиот куп, доминирајќи во швајцарскиот Сент Мориц
19.03.2016
Норвешка уште еднаш покажа дека има најдобар тим во скијачки скокови, откако на Планица ги победија домаќините Словенија со 60 поени предност
18.03.2016
Искусниот Роберт Крањец го совлада својот помлад сонародник Петер Превц на второто натпреварување од СК во скијачки летови на домашен снег во Планица
18.03.2016
18.03.2016
Швајцарија победи на тимското натпреварување на финалето од Светскиот куп во Сент Мориц, победувајќи ја Германија за фантастични 0.04 секунди
17.03.2016
Руската пливачка Јулија Ефимова се наоѓа пред доживотна суспензија по позитивниот тест на мелдониум, потврди Руската пливачка федерација (АРСФ)
17.03.2016
Планица беше совршеното место за шампионот од Светскиот куп и од новогодишната турнеја „4 Скокалници“, Петер Превц да стигне до рекордната 14 победа оваа сезона
17.03.2016
Норвежанецот Александер Омод Килде и Швајцарката Лар Гут ги освоија супер-џи титулите по последните трки од сезоната на финалето во Сент Мориц
16.03.2016
Планица е синоним за скијачки летови и предизвикување на далечината. Ако се познава по тренингот, овој викенд ќе биде пеколно - Словенецот Тилен Бартол падна по скок од 252 метри
16.03.2016
Швајцарецот Беат Фојц победи на последниот спуст од сезоната, додека Петер Фил стана првиот Италијанец со кристалниот глобус во дисциплината на финалето на Светскиот куп во Сент Мориц
14.03.2016
Сомнежите околку исфрлањето на легендарниот Марко Пантани од Џиро Д’Италија во 1999 година повторно се појавија во Италија со обвинувања дека мафијата е вклучена во неговите проблеми
13.03.2016
Британецот Герант Томас се „скрши“ на последното искачување на Париз-Ница, но успеа да издржи и да го победи Алберто Контадор на надолнината за негова најголема победа во етапна трка
13.03.2016
Швајцарката Лара Гут го обезбеди трофејот во генерален пласман од Светскиот куп откако беше трета во трката во комбинација на домашен снег во Ленцерхајде, каде што триумфираше сонародничката Венди Холденер
13.03.2016
Кјетил Јансруд победи на супер-џи трката во норвешкиот Квитфјел, додека неговиот сонародник Александер Омод Килде го презеде водството во генерален пласман
12.03.2016
11.03.2016
Русија ќе дознае во мај дали може да прати атлетичари на Олимпијадата во Рио во 2016 година, додека уште пет нации се во потреба за „критична нега“, објави претседателот на ИААФ, Себастијан Коу
10.03.2016
09.03.2016
07.03.2016
Новата приказна на германската ТВ-мрежа „АРД“ тврди дека во Русија има малку промени на полето на борбата против допингот, по што следуваше одговор од ИААФ
07.03.2016
Австријката Ева-Марија Брем победи на претпоследниот велеслалом од Светскиот куп во Јасна, Словачка во понеделникот, додека Лара Гут заврши на четвртото место за да стане нов лидер во генерален пласман
07.03.2016
07.03.2016
06.03.2016
Квотербекот на Денвер Бронкос и еден од вистинските легенди на американскиот фудбал ќе се пензионира во понеделник, потврдија од неговиот тим
06.03.2016
Микаела Шифрин победи на слаломот во Јасна, Словачка со неверојатна предност од 2.36 секунди, додека Швеѓанката Фрида Хансдотер со 10. место ја освои титулата од СК во дисциплината
06.03.2016
Лукас Браун стана првиот австралиски светски шампион во тешка категорија, откако изненадувачки го победи ВБА „редовниот“ шампион, Руслан Чагаев со технички нокаут во Грозни, Русија
06.03.2016
Норвежанецот Хенрик Кристоферсен го освои Светскиот куп во слалом на една трка пред крајот на сезоната, откако заврши како втор зад Марсел Хиршер на слаломот во Крањска Гора
05.03.2016
Австрискиот скијач Марсел Хиршер со победа во Крањска Гора ја прекина серијата од четири велеслаломски победи на Алексис Пинтуро и го освои малиот кристален глобус во дисциплината
04.03.2016
Французинот Алексис Пинтуро триумфираше на велеслаломот од Светскиот куп во Крањска Гора за продолжување на неверојатната низа - четири победи во дисциплината едноподруго
03.03.2016
Рабат, Мароко, ќе биде првиот африкански град кој ќе биде домаќин на митинг од Дијамантската лига на ИААФ, од чиј календар испадна Њујорк
02.03.2016
Тениската суперѕвезда Новак Ѓоковиќ, најбрзиот човек на светот Јусеин Болт и фудбалскиот гениј Лионел Меси се меѓу шесте номинирани за Лауреус наградата за најдобар спортист во 2015
02.03.2016
Лидерката во Светскиот куп во алпско скијање, Линдзи Вон ќе го пропушти остатокот од сезоната поради скршеница на ногата
01.03.2016
Француските обвинители кои ја истражуваат корупцијата во светот на атлетиката ја прошириле истрагата, која сега го вклучува и процесот на кандидатура и гласање за Олимписките Игри во Рио 2016 и Токио 2020, објавува британскиот весник „Гардијан“
01.03.2016
Светската шампионка во сала на 1.500 метри, Абеба Арегави е суспендирана поради позитивен тест на недозволени средства
01.03.2016
Лара Гут ја обвини ривалката за титулат од Светскиот куп Линдзи Вон дека „прави театар“, откако Американката во неделата скијаше со напукнато лево колено
01.03.2016
29.02.2016
Поранешниот шампион од новогодишната турнеја „4 Скокалници“ Томас Дитхарт немаше најдобра сезона, но крајот можеше да биде трагичен
28.02.2016
Словенецот Петер Превц ја освои титулата од Светскиот куп во скијачки скокови на импресивен начин на шест натпреварувања до крајот на сезоната
28.02.2016
Канаѓанката Мари-Мишел Гањон триумфираше на трката во супер-комбинација од Светскиот куп во Солдеу, Андора, додека Линдзи Вон беше 13. откако се натпреваруваше со скршено колено
28.02.2016
Алексис Пинтуро стигна до победа на велеслаломскат трка во австрискиот Хинтерштодер, за свој трет триумф едноподруго во дисциплината
26.02.2016
Нико Нестор, првиот Македонец кој го преплива Ла Манш почина во Скопје во својата 81. година
26.02.2016
Французинот Алексис Пинтуро ја заддржа предноста од првото возење за убедлива победа на велеслаломот во австрискиот Хинтерштодер
25.02.2016
24.02.2016
Познатата виолинистка Ванеса Меј ќе добие отштета од Интернационалната скијачка федерација (ФИС), откако тие ја обвинија за манипулација со резултати на трки за да се квалификува за Олимпијадата во Сочи во 2014
24.02.2016
24.02.2016
23.02.2016
Марсел Хиршер победи во паралелниот слалом во центарот на Стокхолм за да го зголеми водството во генерален пласман од Светскиот куп, додека Швајцарката Венди Холденер беше најдобра во женската трка за прв триумф во кариерата
23.02.2016
Австискиот натпреварувач во скијачки скокови, Лукас Милер е пуштен од болница за да го продолжи опоравувањето во клиника за рехабилитација, шест недели откако при пад на Светското првенство во скијачки летови да остане делумно парализиран
23.02.2016
Младиот и талернтиран пливач Антониј Симоновски настапот на турнирот „Бета Спроит“ го одбележа со златен медал и нов национален рекорд
22.02.2016
Јусеин Болт во интервју за „Евроспорт“ ги отфрли пресметките дека дефанзивецот на Арсенал, Ектор Белерин може да истрча побргу од него на 40 метри
21.02.2016
Австриецот Михаел Хајбек стигна до својата втора победа од Светскиот куп во низа, откако триумфираше на малата скокалница во Лахти
21.02.2016
Тина Вајратер од Лихтенштајн ги победи двете фаворитки за кристалниот глобус, Лара Гут и Линдзи Вон на супер-џи трката во италијанскиот ски-центар Ла Туиле
20.02.2016
Тимското натпреварување во скијачки скокови во Лахти, Финска, беше откажано поради силниот ветер во саботата
20.02.2016
Италијанецот Доминик Парис најдобро се снајде на тешката патека во францускиот Шамони за победа од Светскиот куп во спуст пред американскиот ветеран Стивен Најман
20.02.2016
Надја Фанкини ги изненади Линдзи Вон и Лара Гут за да стигне до домашна победа во спустот во Ла Туиле во саботата
20.02.2016
Американската скијачка суперѕвезда Линдзи Вон се извини на снабдувачот „Хед“ откако постави видео на социјалните мрежи во кој и кршеше своите скии со чекан
19.02.2016
Австриецот Михаел Хајбек триумфираше на натпреварувањето во Лахти за да ја прекине неверојатната серија на Петер Превц и словенечките скокачи
19.02.2016
Французинот Алексис Пинтур стигна до победа на трката во алпска комбинација во францускиот Шамони за да обезбеди трета титула од Светскиот куп во дисциплината
19.02.2016
Швајцаркатa Лара Гут доминираше на спустот во италијанскиот ски-центар Ла Туиле за да го врати водството во генерален пласман од Светскиот куп
19.02.2016
Претседателот на Интернационалната асоцијација на атлетски федерации (ИААФ), Себастијан Коу вели дека е подготвен да не и дозволи на Кенија настап на Олимпијадата во Рио доколку нивната атлетска федерација не го почитува анти-допинг кодот на ВАДА
17.02.2016
На Мајк Тајсон обично не му се потребни костуми да изгледа опасно. Меѓутоа, за настапот на ТВ-шоуто на Џими Кимел, „Челичниот“ се маскираше во легендарниот американски актер Мистер Ти
17.02.2016
Поранешната олимписката шампионка во спуст, Пикабо Стрит ќе мора да се појави на судење во мај во случајот со домашно насилство откако нејзиниот адвокат отфрли спогодба пред судовите во Јута
16.02.2016
Филипинската боксерска легенда, Мани Паквајо мораше да се извини по големите критики кои ги доби за изјавата дека „хомосексуалците се полоши од животните“
15.02.2016
„Свимсуит“ изданието на „Спортс Илустрејтед“ е едно од најпродаваните на познатиот спортски магазин. Постои добра причина за тоа. Тука ќе видите дел од изданието за 2016 година
15.02.2016
Поранешниот претседател на Руската анти-допинг агенција (РУСАДА) е пронајден мртов два месеци откако замина од својата позиција
15.02.2016
Микаела Шифрин се врати. Американката го покажа тоа најдобар можен начин откако постави две совршени возења на слаломот во швајцарскиот Кран Момтана за победа во првата трка по два месеци во „аут“
15.02.2016
14.02.2016
Неверојатната серија на Петер Превц продолжува. Словенечкиот победник од новогодишната турнеја „4 скокалници“ оствари двоен триумф на леталницата во Викерсунд откако во неделата ниту нестабилниот доскок не му ја одзема победата
14.02.2016
Презакажаниот спуст од Светскиот куп во швајцарскиот ски-центар Кран Монтана е откажан поради безбедносни причини, односно поради премекиот снег на патеката
14.02.2016
Германецот Феликс Нојројтер имаше фантастично второ возење за да стигне до својата прва победа оваа сезона во слаломот во Јазува Наеба, Јапонија
13.02.2016
12.02.2016
Словенија повторно славеше во натпреварите во ски-скокови. Меѓутоа, овојпат не се работеше за доминантниот скокач оваа сезона и лидер во генерален пласман, Петер Превц. Роберт Крањец стигна до првата победа оваа сезона и шеста во кариерата со два одлични скока на леталницата во Викерсунд, Норвешка
12.02.2016
12.02.2016
10.02.2016
Петер Превц е чекор поблиску до титулата од Светскиот куп во ски-скокови, откако победи во норвешкиот Трондхајм по деветти пат оваа сезона
09.02.2016
11.02.2016
09.02.2016
09.02.2016
08.02.2016
Денвер Бронкос, предводени од својата супериорна одбрана стигнаа до изненадувачка 24:10 победа над Каролина Пантерс за титула од НФЛ Супер бол 50
07.02.2016
По уште една супер-напорна сезона, двата најдобри тима од АФЦ и НФЦ конференциите ќе се сретнат во недела во Супер Бол 50 на новиот „Ливајс стадион“ во Сан Франциско, вреден 1 милијарда $. Денвер Бронкос против Каролина Пантерс
07.02.2016
Лара Гут стигна до својата прва супер-џи победа оваа сезона во германскиот Гармиш-Партенкирхен за да ја намали предноста во генерален пласман на Линдзи Вон
07.02.2016
Швајцарецот Карло Јанка победи на супер-џи трката во Џеонгсеон, Јужна Кореја, потсетувајќи на неговите најдобри денови
06.02.2016
Линдзи Вон триумфираше на тешката спусташка патека во Гармиш-Партенкирхен за да ја продолжи победничката серија и да го зголеми водството во генерален пласман
06.02.2016
Норвешкиот скијач се запиша во историјата како прв победник на патеката Џеонгсан во Јужна Кореја, на која ќе се одржуваат ЗОИ во 2018 година
05.02.2016
Интернационалната асоцијација на атлетски федерации (ИААФ) објави дека ќе го испита случајот откако се појави писмо на 10 кинески атлетичари кои тврдат дека олимпискиот тренер имал систематска програма за допинг до средината на 1990-тите
04.02.2016
Еден шеик од Дубаи сакал да им наплати на 120 гости по 1 милион долари за Тајсон Фјури да влезе во ри-меч против Владимир Кличко, открива Британецот
01.02.2016
Интернационалната велосипедска унија (УЦИ) вети дека ќе одговори остро на скандалот со „механичкиот допинг“, откако недозволен мотор беше откриен на велосипедот на белгиската тинејџерка Фемке ван ден Дрисхе на Светскиот шампионат во сикло-крос
31.01.2016
Топлото време ги примора организаторите да ги откажат машкиот слалом во германскиот Гармиш-Партенкирхен и женскиот слалом во словенечкиот Марибор
30.01.2016
29.01.2016
26.01.2016
Хенрик Кристоферсен е недостижен оваа година во слаломот. Норвежанецот тоа го потврди и на ноќниот слалом во Шладминг, триумфирајќи пред својот најголем ривал, австриското „златно момче“, Марсел Хиршер
24.01.2016
Петер Превц го зголеми водството во генерален пласман во Светскиот куп во ски скокови, иако неговата победничка низа беше прекината од Австриецот Штефан Крафт во полскиот Закопане
24.01.2016
Норвежанецот Хенрик Кристоферсен имаше фантастично второ возење за да го совлада домашниот фаворит Марсел Хиршер за да триумфира на слаломот во Кицбил
24.01.2016
Американката Линдзи Вон продолжи со својот победнички „поход“ триумфирајќи на неделната супер-џи трка во Кортина Д’Ампецо за да го преземе водството во генерален пласман
24.01.2016
Лидерот во генерален пласман во Светскиот куп во алпско скијање, Аксел Лунд Свиндал е во „аут“ до крајот на сезоната откако го повреди коленото при драматичниот пад на спустот во Кицбил во саботата
23.01.2016
Србија очекуван европски шампион
23.01.2016
Андерс Фанемел, Андреас Стјернен, Даниел-Андре Танде и Кенет Гангнес донесоа нова победа за Норвешка во тимските натпреварувања во ски скокови
23.01.2016
Италијанецот Петер Фил е победник на славниот спуст во Кицбил, откако лидерот во Светскиот куп Аксел Лунд Свиндал имаше опасно излетување пред скијањето да биде сопрено поради безбедносни причини
23.01.2016
Американската брзинска „кралица“ Линдзи Вон триумфираше на спустот во Кортина Д’Ампецо за да постави рекорд за бројот на победи во брзинските трки
22.01.2016
Алексис Пинтуро предводеше француски подиум за да обезбеди трета последователна победа во трката во супер-комбинација во Кицбил, откако претходно Аксел Лунд Свиндал триумфираше во супер-џи трката
22.01.2016
21.01.2016
19.01.2016
Корупцискиот скандал кој ја „тресе“ атлетиката е полош од тој во кој се наоѓа Светската фудбалска федерација (ФИФА) поради тоа што се казнети „чисти“ спортисти, тврди четирикратниот олимписки шампион, Мајкл Џонсон
17.01.2016
Хенрик Кристоферсен продолжи со својата слаломска доминација во Светскиот куп за да го комплетира норвешкиот троен триумф во Венген
17.01.2016
Поранешната олимписка шампионка, Германката Викторија Ребензбург најдобро се снајде на тешките услови за да победи на велеслаломот во Флахау, нејзинат прва победа од СК по повеќе од три години
16.01.2016
15.01.2016
Норвежанецот Кенет Гангнес е лидер по два од четири лета на Светското првенство во скијачки летови во Бад Митерндорф откако скокна 236 и 216 метри за триумф пред Словенецот Петер Превц и Австриецот Штефан Крафт
15.01.2016
Кјетил Јансруд го совлада својот норвешки колега Аксел Лунд Свиндал за победа во трката во супер-комбинација во Венген, како загревање за саботниот спуст
14.01.2016
Лидерите на Интернационалната асоцијација на атлетски федерации (ИААФ) морале да знаат колку е раширен допингот во Русија и не направиле ништо да го сопрат, а во исто време биле целосно корумпирани, се вели во вториот дел од извештајот на Светската анти-допинг агенција (ВАДА)
14.01.2016
Американската поранешна олимписка шампионка, Пикабо Стрит е обвинета со напад и домашно насилство, откако локалните власти во Јута објавија дека таа го турнала својот татко низ скали во декември
14.01.2015
13.01.2016
Подготовките за Светското првенство во скијачки летови во Бад Митерндорф почнаа со тежок пад на Австриецот Лукас Милер, кој доби сериозна повреда на ’рбетот и мораше да оди на итна операција
13.01.2016
Интернационалната асоцијација на атлетски федерации (ИААФ) е под нов притисок откако се дозна дека официјалните лица биле свесни за допинг-проблемот во Русија од 2009 година, но работеле со нивната федерација да се минимизира публицитетот
12.01.2016
Словачката Вероника Велез-Зузулова стигна до својата трета победа од Светскиот куп во кариерата и прва оваа сезона, откако беше најбрза по двете слаломски возења во австрискиот ски-центар Флахау
11.01.2016
Британската атлетска федерација (УКА) побара сите светски рекорди да бидат избришани и допинг-престапниците да бидат казнети барем осум години во радикален предлог за нова ера на спортот
11.01.2016
Новиот светски шампион во тешка категорија, Тајсон Фјури доби пофални зборови од човекот по кој го доби своето име - поранешниот шампион Мајк Тајсон
11.01.2016
10.01.2016
Стартот на Европското првенство во ватерполо во Белград не можеше да има подобар старт за домаќините, откако во големото соседско дерби во натпревар од Б групата тие ја декласираа Хрватска со 13:6
10.01.2016
Петер Превц стигна до четвратата последователна индивидуална победа на Светскиот куп во ски скокови, откако доминираше на натпреварувањето во германскиот Вилинген помалку од една недела откако ја освои првпат во кариерата новогодишната турнеја „4 Скокалници“
10.01.2016
Хенрик Кристоферсен доби уште еден дуел со Марсел Хиршер, победувајќи на слаломот во швајцарскиот Аделбоден за да го зголеми водството во дисциплината
10.01.2016
Линдзи Вон стигна до втората победа од Светскиот куп овој викенд, триумфирајќи на супер-џи трката во Алтенмаркт-Цаухензе со голема предност пред ривалката за титулата, Лара Гут
09.01.2016
Андреас Ванк, Андреас Велингер, Рихард Фрајтаг и Зеверин Фројнд собраа 538.6 поени за да победат на тимското натпреварување во ски-скокови во Вилинген пред Норвешка и Австрија
09.01.2016
Американката победи во Алтенмаркт-Цаухензе за своја 36. победа во спуст со што се израмни со вечниот рекорд на Австријката Анемари Мозер-Прел
07.01.2016
Рекордерот по бројот на победи од Светскиот куп, Австриецот Григор Шлиренцауер реши да ја „паузира“ својата кариера пред Светското првенство, признавајќи дека има криза во формата, но и жалејќи се на „инвазија“ од медиумите
07.01.2015
Интернационалната скијачка федерација (ФИС) објави дека ги откажува трките од Светскиот куп во Офтершванг, Германија поради топлото време
07.01.2016
07.01.2016
Поранешниот шеф на руската атлетска федерација, Валентин Балахњичев, екс-тренерот на атлетскиот тим Алексеј Мелников, и Папа Масата Диак, синот на поранешниот претседател на ИААФ, Ламине Диак добија доживотни суспензии поради корупција
06.01.2016
Петер Превц ја „запечати“ титулата од новогодишната турнеја „4 Скокалници“, откако на последното натпреварување во Бишофсхофен стигна до победа, трета на четирите скокалнци во Германија и Австрија
06.01.2016
Марсел Хиршер стигна до својата 36. победа од Светскиот куп во кариерата, откако ја надополни разликата од првото возење за триумф на слаломот во италијанскиот ски-центар Санта Катерина
06.01.2016
06.01.2016
05.01.2016
Нина Лесет стана првата норвешка победничка на слалом од Светскиот куп во последните 16 години, поставувајќи најбрзо време на двете возења во Санта Катерина, Италија
04.01.2016
03.01.2015
Петер Превц победи на третото натпреварување од новогодишната турнеја „4 Скокалници“ во Инсбрук за да дојде на чекор до првата титула на елитното натпреварување пред финалето во Бишофсхофен во вторник
03.12.2015
02.01.2016
01.01.2015
Словенечкиот фаворит Петер Превц е победник на втората станица од новогодишната турнеја „4 Скокалници“, откако доминираше во Гармиш-Партенкирхен со скокови од 133.5 и 136 метри
01.01.2016
На сите наши читатели им ја честитаме новата 2016 година, со желби за здравје, среќа и успех
29.12.2015
Германскиот фаворит Зеверин Фројнд е победник на првата „станица“ од новогодишната турнеја „4 Скокалници“, добивајќи го домашното натпреварување во Оберстдорф откако беше само петти по првата серија
29.12.2015
Водството во првото возење беше доволно за Фрида Хансдотер да стигне до слаломска победа од Светскиот куп во австрискиот Лиенц за да го зголеми водството во генерален пласман во дисциплината на 100 поени
29.12.2015
Французинот Адриен Тео е победник на супер-тешката спусташка патека во Санта Катерина, која беше одбележана од четвртопласираниот Италијанец Криштоф Инерхофер кој половина од патеката ја помина со врата закачена за него
28.12.2015
28.12.2015
28.12.2015
Смртта на Стеин Ериксен, олимпискиот и светски шампион кој е сметан за пионер на алпското скијање, донесе низа посвети кон Норвежанецот
28.12.2015
Лара Гут триумфираше на последниот велеслалом од Светскиот куп во 2015 година, откако 24-годишната Швајцарка ја победи Тина Вајратер од Лихтенштајн во Лиенц за да го зголеми водството во генерален пласман
23.12.2015
Маратонскиот пливач Евгениј Поп Ацев и кикбоксерката Стефани Тодорова се најуспешните спортисти при изборот за спортист на 2015 година од страна на Агенцијата за млади и спорт и Сојузот на Спортски Федерации на Македонија | повеќе
26.12.2015
(ВИДЕО) 30.000 навивачи на У.Берлин го прославија Божиќ на стадион
25.12.2015
25.12.2015
Ристе Пандев и Фросина Ристеска се прогласени за најдобри македонски атлетичари во 2015 година
25.12.2015
На годишното собрание, главниот збор падна за Олимписките игри идната година. Воедно се разгледуваше и извештајот на анти-допинг комисијата од каде што се направени 10 тестови врз спортисти од кои има и позитивни
24.12.2015
Натурализираната македонска репрезентативка во таеквондо, на 16 јануари ќе се појави на турнирот во Истанбул, каде што и е потребен пласман во топ три за да обезбеди Олимписка норма
08.12.2015
Младата и талентирана пливачка Миа Крстевска постави нов кадетски рекорд на Македонија во дисциплината 200 метри грбно на 25-метарски базени кој се одржа во Скопје
23.12.2015
23.12.2015
Андреа Лекиќ, Татјана Хмирова, Амандин Лејно, Сираба Дембеле, Андреа Пенезиќ, Ања Алтхаус, се само дел од звучните ракометни имиња на женскиот тим на Вардар кои се најдоа на страниците на календарот на Пелистерка за 2016 година
22.12.2015
Хенрик Кристоферсен е победник на ноќниот слалом во Мадона ди Кампиљо, успевајќи да остане во предност по првото возење во италијанскиот ски-центар пред австрискиот фаворит Марсел Хиршер
22.12.2015
Младата и талентирана пливачка Миа Крстевска поставувајќи три нови национални рекорди на Македонија освои исто толку златни медали на меѓународниот митинг „Свети Никола“ во Ниш
22.12.2015
21.12.2015
Кјетил Јансруд го совлада својот поискусен норвешки колега Аксел Лунд Свиндал за да победи на дебито на паралелниот велеслалом на Светскиот куп во италијанскиот ски-центар Алта Бадија во понеделникот
20.12.2015
Австријката Ева-Марија Брем е победник на велеслаломот во францускиот ски-центар Куршевел, каде што успеа да го заддржи водството по првото возење
20.12.2015
Марсел Хиршер стана првито скијач кој трипати едноподруго победил на тешкиот велеслалом во Алта Бадија, Италија, со што го врати водството во генерален пласман од Норвежанецот Аксел Лунд Свиндал
18.12.2015
Лара Гут покажа дека е подготвена за борба за големиот кристален глобус од Светскиот куп, откако собра доволно храброст за да ја победи Американката Линдзи Вон во Вал Д’Изер
18.12.2015
Аксел Лунд Свиндал предводеше норвешка доминација на подиумот на супер-џи трката од Светскиот куп во италијанскиот ски-центар Вал Гардена
16.12.2015
16.12.2015
15.12.2015
Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа експресно ги заврши активностите на фјучр турнирот во Анкара, Турција
15.12.2015
12.12.2015
09.12.2015
Светскиот шампион во тешка категорија, Тајсон Фјури го загуби ИБФ појасот, еден од трите трофеи кои ги освои со победа над Украинецот Владимир Кличко пред три недели
09.12.2015
09.12.2015
08.12.2015
07.12.2015
06.12.2015
Линдзи Вон лесно победи на супер-џи трката во неделата за да комплетира три победи во три трки од Светскиот куп во канадскиот ски-центар Лејк Луис по третпат во кариерата
04.12.2015
Норвешкиот ас Аксел Лунд Свиндал стигна до трета последователна победа од Светскиот куп, оставајќи го зад себе колегата Кјетил Јансруд на тешкиот спуст во Бивер Крик, Колорадо
04.12.2015
Марко 200-метарската делница во мешан стил ја мина за 1:59.27 минута и се најде на 26. место од 42 пливачи. Последниот негов настап во Нетања е денеска и тоа на 100 мешано
23.12.2015
Македонскиот пливач Марко Блажевски го освои 16. место во дисциплината 400 метри мешано, на Европското првенство на кратки базени во Нетања, Израел
03.12.2015
Симона Заборска е прогласена за најдобар натпреварувач во јуниорската конкуренција во „Карате еден Премиер-лигата“
03.12.2015
Највисокиот јужноафрикански апелационен суд ја преименува казната на Оскар Писториус на убиство на неговата девојка, што значи дека тој ќе мора да помине барем 15 години во затвор
02.12.2015
Пливајќи со време од 54.77 секунди на 100 пеперутка, нашиот претставник го „урна“ претходното најдобро остварување кое беше во сопственост на Александар Миладиновски а кое изнесуваше 54.84
30.11.2015
Каратистот на Макпетрол со настапот на сите турнири во „Карате еден премиер-лигата“ во категоријата до 84 килограми собра најголем број поени и сосема заслужено го освои признанието
01.12.2015
30.11.2015
30.11.2015
30.11.2015
29.11.2015
Аксел Лунд Свиндал покажа дека е подготвен да се бори за нова титула од Светскиот куп, откако доминираше на првиот брзински викенд од сезоната од Светскиот куп во канадскиот ски-центар Лејк Луис
27.11.2015
Швајцарката Лара Гут е победничка на втората трка од новата сезона од Светскиот куп, откако скокна од третото место по првото велеслаломско возење во Аспен, САД
27.11.2015
Американскиот десетобоец Ештон Итон и етиопската тркачка на долги патеки, Гензебе Дибаба се најдобрите атлетичари за 2015 во избор на Интернационалната асоцијација на атлетски федерации (ИААФ)
25.11.2015
Дик Паунд, поранешниот претседател на Светската анти-допинг агенција (ВАДА) и еден од креаторите на допинг-извештајот за руската атлетика, вели дека вториот дел од документите ќе биде експлозивен
24.11.2015
Поранешниот шампион во тешка категорија, Дејвид Хеј ќе боксува со Марк де Мори на 16 јануари во неговиот прв меч по четиригодишна пауза
20.11.2015
Бугарските кревачи на товар нема да можат да учествуваат на Олимписките Игри во Рио де Жанеиро, откако Светската кревачка федерација (ИВФ) реши да ја суспендира нацијата поради огромниот број на позитивни случаи
19.11.2015
Францускиот Ситроен ќе се повлече од Рели ВРЦ шампионатот следната сезона за да можат да го развиваат својот нов рели автомобил за 2017
17.11.2015
16.11.2015
Двократната олимписка шампионка во скок со стап, Елена Исинбаева е подготвена да размисли за номинација на позицијата претседател на Се-руската атлетска федерација (АРАФ) по Олимпијадата во Рио во 2016 година
13.11.2015
Советот на Интернационалната асоцијација на атлетски федерации (ИААФ) со 22-1 гласаше и реши да ја суспендира Русија од сите атлетски натпреварувања, така прифаќајќи ја препораката од Светската анти-допинг агенција (ВАДА), која во понеделникот издаде извештај за состојбата во руската атлетика, забележувајќи систематски допинг и корупција во руските анти-допинг власта
20.10.2015
Македонската машка одбојкарска репрезнтација, забележа минимален напредок од едно место и сега се наоѓаат на 57. место на најновата ФИВБ ранкинг листа | повеќе
13.11.2015
Во обложувалницата „Моцарт“ во населбата Кисела Вода е фатен фантастичен тикет со уплата од 180 денари
13.11.2015
11.11.2015
Легендата на американското и светско пливање, Мајкл Фелпс даде искрени и зачудувачки одговори во интервјуто за „Спортс илустрејтед“, признавајќи дека не сакал да биде жив по апсењето минатиот септември
09.11.2015
09.11.2015
Светската анти-допинг агенција (ВАДА) препорача Интернационалната асоцијација на атлетски федерации (ИААФ) да ја суспендира Русија од сите натпреварувања по серијата позитивни случаи
09.11.2015
Иако викендов ги освои двете титули на фјучр турнирот во Анталија, Лина Ѓорческа сепак немаше позабележителен резултат на најновата ВТА листа
05.11.2015
Најдобриот македонски рекет Лина Ѓорческа остварувајќи две победи, продолжува со својата фантастична форма на фјучр турнирот во Анталија, Турција
05.11.2015
Двете слаломски трки од Светскиот куп во алпско скијање во финскиот Леви се откажани поради недостаток на снег
03.11.2015
Македонската тенисерка Лина Ѓорческа оствари победи во двете конкуренции на фјучр турнирот во Анталија
04.11.2015
Поранешниот претседател на Интернационалната асоцијација на атлетски федерации (ИААФ), Сенегалецот Ламине Диак е под формална истрага во Франција поради сомнежи за корупција и перење пари, потврди француското обвинителство
03.11.2015
02.11.2015
01.11.2015
31.10.2015
29.10.2015
Неверојатен тикет доаѓа од Кичево, каде што креаторот на тикетот погодил неверојатни 32 пара, а притоа заработил 189.332 денари, или над 3.000 евра
29.10.2015
Двајцата наши претставници во „џеб“ ги имаат бронзите. Сега имаат можност да се искачат уште повисоко на пиједесталите
26.10.2015
Најдобриот наш рекет, Лина Ѓорческа веќе втора седмица по ред забележува напредок во двојки, на најновата ВТА листа
25.10.2015
Американскиот специјалист за велеслалом, Тед Лигети е победник на првата трка од машкиот Светски куп во алпско скијање оваа сезона, откако на Ретенбах глечерот во Зелден стигна до победа во велеслаломот
24.10.2015
Италијанката Федерика Брињоне е победничка на првата трка од Светскиот куп во алпско скијање, откако беше најдобра по двете велеслаломски возења во австрискиот Зелден
25.10.2015
23.10.2015
Со двата порази „фармацевтите“ го расипаа одличниот ефект на ЕКК, па затоа денеска шанса за последно поправање ќе имаат против СХСМ Легаси Сквер
23.10.2015
Магазинот „Форбс“ ја објави листата на најбогатите спортисти, каде што на врвот останува голферот Тајгер Вудс кој заработува 30 милиони долари годишно
23.10.2015
Американската скијачка суперѕвезда Линдзи Вон, која се врати на тренинзите на снег во четвртокот по сериозната повреда од август, се повлече од првата трка од новата сезона од Светскиот куп, саботниот велеслалом во Зелден
22.10.2015
Најуспешниот македонски шаховски колектив, Алкалоид, ја оствари четвртата победа од исто толку рунди на Европскиот клупски куп
20.10.2015
Најдобриот македонски шаховски колектив, Алкалоид останува со стопроцентен ефект и по третиот натпреварувачки ден, на Европскиот Клупски Куп
12.10.2015
Времето од 1:53.20 час беше доволно за Евгениј да го освои 12 место во конкуренција на 60 пливачи. Останува уште маратонот во Хонг Конг, за да се стави крај на најуспешната сезона во неговата кариера
20.10.2015
Тур де Франс повторно ќе биде трка доминирана од специјалисти за планинските етапи, откако организаторите ја објавија рутата за следната година, која ќе има помирен старт и побалансиран финиш
20.10.2015
Оскар Писториус, јужноафриканскиот параолимпиец и олимпиец беше пуштен од затвор во понеделникот навечер, помалку од една година од петгодишната казна затвор поради убиство на неговата девојка Рива Стенкамп на 14 февруари 2013 година
15.10.2015
Оскар Писториус ќе биде ослободен од затвор и ќе премине во домашен притвор веќе во вторник, одлучи бордот за условни казни на Јужна Африка
19.10.2015
Македонските рекети повторно разочараа кога се во прашање новите АТП и ВТА ранкинг листи, кои се објавени од Светската тениска федерација (ИТФ)
19.10.2015
Најуспешниот македонски традиционален каратист Дејан Недев го освои златниот медал на турнирот од „обединетото карате“ кое се одржа во Копар, Словенија
14.10.2015
Со своите 21 година Ју е рангиран на 30. место на светската рејтинг листа. Своето деби во новиот клуб ќе го има за неколку дена, на Европскиот клупски куп кој ќе се одржи во Скопје
14.10.2015
Македонскиот репрезентативец и член на боречкиот клуб Вардар Халил Зубаиров сенаоѓа во тешка здравствена состојба, откако бил застрелан со оружје во неговиот роден град Махачкала
13.10.2015
Јамајчанската спринтерска легенда, Јусеин Болт вели дека главната цел е да го сруши сопствениот рекорд на 200 метри под 19 секунди
08.10.2015
Јамајчанската спринтерска икона Јусеин Болт ја повтори својата одлука Олимпијадата во Рио де Жанеиро да биде негова последна, додавајќи дека планира да се откаже од спортот по СП во 2007 година во Лондон
08.10.2015
Рускиот претседател Владимир Путин го прослави својот 63. роденден играјќи хокеј со НХЛ легендите Вјачеслав Фетисов и Павел Буре против руските официјални лица и тајкуни, и постигна фантастични седум гола
07.10.2015
Добре Маринков е назначен за нов претседетел на најуспешниот македонски борачки клуб Балканец
05.10.2015
Оскар Писториус треба да остане во затвор и не треба да му биде дозволено да биде во домашен притвор, одлучи бордот за разгледување казни во Јужна Африка
02.10.2015
Федерацијата на боречки спортови на Македонија, сепак, нема да добие санкција од страна на Светската федерација
30.09.2015
28.09.2015
25.09.2015
25.09.2015
Шампионот во тешка категорија, Владимир Кличко се повлече од мечот со Британецот Тајсон Фјури на 24 октомври поради повреда на листот на ногата
23.09.2015
Тајсон Фјури се конфронтираше со Владимир Кличко на промоцијата на мечот за следниот месец носејќи костум на Бетмен, предупредувајќи дека ќе го нокаутира Украинецот
08.09.2015
Македонската кошаркарска легенда Лазар Лечиќ е добитник на наградата „8 Септември“ за животно дело во 2015 година
24.09.2015
Томислав Јотовски како четврти носител во сингл беше подобар од вториот Македонец Стефан Мицов со 6:3, 6:7, 6:2 во второто коло на фјучр турнирот во Сокобања
20.09.2015
20.09.2015
Натурализираната македонска таеквондо натпреварувачка Петра Матијашевиќ го освои својот прв бронзен медал откако се одлучи да настапува за нашата држава
16.09.2015
Најдобрите македонски рекети Томислав Јотовски и Лина Ѓорческа остварија убедливи победи во сингл на фјучрс турнирите во Ниш и Подгорица
15.09.2015
Членот на бугарскиот Локомотив Пловдив Зоран Балдовалиев е нов амбасадор во борбата против гладот во Македонија
14.09.2015
Најдобриот македонски рекет Лина Ѓорческа продолжува со својот напредок во женскиот тенис
11.09.2015
13.09.2015
Фабио Ару го комплетираше совршениот викенд за италијанскиот спорт, откако победи на Вуелта Еспања за негова прва победа на големите трки
29.08.2015
Македонскиот пливач Евгениј Поп Ацев со времето од 5:39:42 часа, е победник на 29. издание на Охридскиот пливачки маратон
08.09.2015
Томислав Јотовски како трет носител во сингл имаше успешен почеток на фјучр турнирот во Златибор, Србија
08.09.2015
Иако имаше импресивни борби до финалето, сепак Јакупи мораше да се задоволи со сребрето.Докторите одлучија дека неговата повреда на коленото се уште не е целосно заздравена
04.09.2015
Со победата над аргентинката Џулијета Лара Естабле со 7:6, 6:1 Лина Ѓорческа успеа да се пласира во полуфиналет на фјучр турнирот во Врањска Бања во Србија
03.09.2015
Најуспешниот, во моментов, македонски рекет Лина Ѓорческа продолжува со фантастичните изданија на фјучр турнирот во Врањска Бања, Србија. Таа, како прв носител, без проблем, и во двете конкуренции успеа да обезбеди понатамошен пласман
02.09.2015
Екипата на Макс Струмица го доживеа првиот пораз во СЕХА лига, од Татран Прешов со 24:31. Но, најинтересниот момент се случи на еден тајм-аут во второто полувреме кога тренерот на домаќините Марјан Андонов заборави дека над него има вклучен микрофон
02.09.2015
Најуспешната македонска тенисерка Лина Ѓорческа стартуваше со две победи на фјучр турнирот во Врњачка Бања, Србија
01.09.2015
Македонскиот рекет Стефан Мицов доживеа елиминација во првото коло во сингл, на фјучр турнирот во Бол, Хрватска
01.09.2015
30.08.2015
Традиционално со двете штафети 4х400 метри во Пекинг се спушти завесата на 15. Светско првенство во атлетика, кое ќе остане забележано по новиот хет-трик на Јусеин Болт, но и со тоа што Кенија за првпат е на првото место по бројот на освоени златни медали
31.08.2015
Новите АТП и ВТА листи повторно носат разочарување кај најдобрите македонски рекети. Сите наши тенисери, на последните ранкинг места, во единечна конкуренција „минусираа“ во однос на претходната седмица
30.08.2015
„Многу ми значи оваа победа, тоа е остварување на мојот сон“ потенцира Поп Ацев
28.08.2015
Селекторот Жарко Ристоски, денеска и официјално го затвора поглавјето „Европска лига 2015“ и заминува за Кипар, каде следната сезона ќе ја врши функцијата на спортски директор на Омонија од Никозија. Но, пред да замине шефот на стручниот штаб на машката сениорска репрезентација на Македонија се огласи со една исцрпна анализа и осврт на се низ што помина националниот тим во изминативе три месеци.
29.08.2015
29.08.2015
29.08.2015
27.08.2015
Вкупно 20 натпреварувачи ќе се појават в сабота, по 10 во двете категории. Нашата држава, повторно ќе биде претставувана од четири пливачи, а меѓу нив се Томи Стефановски и Евгениј Поп Ацев
28.08.2015
Дафне Шиперс ја комплетираше својата неверојатна трансформација од седмобојка во фантастична спринтерка со триумф на 200 метри со време кое беше рекорд на шампионатите од 21.63
27.08.2015
Јамајканецот Јусеин Болт е дефинитивно најголемата ѕвезда на овогодинешниот светски шампионат, кој се одржува во Пекинг
26.08.2015
Вејд ван Никерк стигна до шокантно злато на 400 метри, додека Кенијците продолжија со доминацијата на Светското првенство во Пекинг со злато во фрлање копје и 3.000 метри стиплчез
27.08.2015
Јамајканскиот спринтер Јусеин Болт ја продолжи својата непобедливост на 200 метри на Светското првенство кое се одржува во Пекинг
25.08.2015
Кенија засега е убедливо најуспешната нација на Светското првенство во атлетика во Пекинг, откако сега имаат дури пет златни медали во четири дена натпреварување
25.08.2015
„Убаво е чуството кога ќе направите ваков резултат на големо натпреварување, сето тоа ви дава мотив за повеќе“ истакнува Стојаноски
24.08.2015
Шели-Ен Фрејзер-Прајс стигна до третата светска титула на 100 метри, репризирајќи го успехот на нејзиниот јамајчански сонародник Јусеин Болт, со ново доминантно финале
22.08.2015
Андреј Стојаноски делницата од 1.500 метри во слободен стил ја мина за 16:57.13 минути со што го освои сребрениот медал на Светскиот шампионат за глуви кој се одржува во Сан Антонио
24.08.2015
На најновите АТП и ВТА листи, македонските рекети имаа половични остварувања
23.08.2015
23.08.2015
Јусеин Болт покажа дека се уште е најдобриот спринтер на светот, откако во „наелектризираното“ финале на 100 метри успеа да го победи Џастин Гетлин во борба која многумина сметаа дека е за „душата“ на атлетиката
23.08.2015
22.08.2015
22.08.2015
22.08.2015
22.08.2015
20.08.2015
19.08.2015
По последното ветување на атлетското семејство дека секогаш ќе се бори во нивниот агол, британската атлетска легенда Себастијан Коу беше избран за наследник на Ламине Диак на чело на ИААФ со тешка мисија пред себе - менување на имиџот на спортот
19.08.2015
18.08.2015
18.08.2015
18.08.2015
14.08.2015
Македонските одбојкарски немаа сили за повторно изненадување. Словенија во финалето не совлада со 3:0 и до титулата во Европската Лига, воедно и обезбеди настап во Светската Лига
18.08.2015
Македонската одбојкарска репрезентација забележа минимален напредок од едно место и со тоа сега сме под број 19, на најновата ранкинг листа на Европската одбојкарска федерација
17.08.2015
На новата листа, најголем „скок“ има Јотовски од шест позиции и сега е под број 553 во сингл
15.08.2015
„Дуелот со Естонија премногу не истроши и физички и емотивно. Нема алиби, посакувавме злато, но не го остваривме
08.08.2015
Машката одбојкарска репрезентација и по втор пат триумфираше над Полска, сега со 3:1 во сетови, во меч од шестотот коло во групата А од Европската лига
14.08.2015
Во пресрет на финалето на Европската лига 2015, кое вечерва машката одбојкарска репрезентација на Македонија го игра против Словенија во Валбжих, едно е сигурно освојувачот на европската титула обезбедува директен пласман во следното издание на ФИВБ Светската лига 2016
14.08.2015
Нашата тенисерка со 3:6, 1:6 беше убедливо поразена од првата носителка Ромина Опранди, на германскиот фјучр турнир во Хачинген
14.08.2015
Репрезентацијата на Словенија ќе ѝ биде противник на Македонија во финалето на Европската лига 2015, закажано за вечерва, 20 часот
14.08.2015
Ванчо Чифлиганец е избран за претседател на Федерацијата на боречки спортови на Македонија. Таква одлука се донесе на вонредното собрание, кое вчера се одржа во хотелот „Холидеј Ин“, во Скопје
13.08.2015
Македонската одбојкарска репрезентација ја совлада Естонија со 3:0 во полуфиналето на Ф4 турнирот во Полска
13.08.2015
Минаа веќе пет дена од „војната“ меѓу тренерот на Челзи Жозе Мурињо и клупската докторка Ева Карнеиро, но, сепак страстите никако да спласнат
13.08.2015
Нашата тенисерка совладуваајќи ја шестата носителка Фиона Феро со 7:6, 6:3 го направи најголемото изненадување во второто коло на фјучр турнирот во Хачинген, Германија
13.08.2015
Македонија го „репризираше“ ланскиот успех во Европската лига и одново се најде меѓу најдобрите четири репрезентации, овој пат на „фајнал-фор“ турнир, кој денеска и утре ќе се игра во полскиот град Валбжих
12.08.2015
Македонската одбојкарска репрезентација го заврши 28 часовното патешествије од Скопје до Валбрих, Полска, каде што ќе настапат на Ф4 турнирот од Европската Лига
12.08.2015
Нашиот натпреварувач на 200 метри мешано имаше време од 02:04.45 минути на Светскиот куп во Москва, со што за шест стотоинки не успеа да ја забележи „Б“ нормата за Олимписките игри во Рио
11.08.2015
Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа заедно со Дијана Бузеан успеаа да се пласирааат во четвртфиналето на 25.000 американски долари вредниот фјучр во Хечинген, Германија
11.08.2015
Македонската одбојкарска репрезентација со автобус ќе мине околу 1.400 километри до Полска, за да настапат на фајнл-фор турнирот
10.08.2015
Светската тениска федерација (ИТФ) ги објави новите АТП и ВТА листи, на кои македонските рекети „минусира“ во однос на минатата седмица
10.08.2015
Македонската одбојкарска репрезентација ја доби Естонија во полуфиналната рунда на Ф4 турнирот во рамките на Европската лига
08.08.2015
Тој, на 400 метри мешано забележа време од 4:25.57 минути со што е за 12 стотинки подобро од нормата која беше поставена во оваа дисциплина,на последниот натпреварувачки ден на СП во Казан
07.08.2015
Нашата одбојкарска репрезентација славеше со 3:2 во сетови против Полска и со тоа ги задржа пласман на Ф4 турнирот во оваа држава, во рамките на мечот од шестото коло од Европската лига
07.08.2015
Штафетата 4х200 метри слободно на Велика Британија успеа да го освои златото на СП во Казан откако во драматичен финиш ги поминаа Американците предводени од Рајан Лохте
06.08.2015
Рајан Лохти влезе во историјата на Светските првенства во пливање како прв човек кој ја освоил титулата на 200 метри мешано четири пати едноподруго
06.08.2015
Нашата пливачка Анастасија Богдановски оствари олимписка норма и на 100 метри слободен стил притоа, поставувајќи нов државен рекорд, кој сега изнесува 56.12 секунди, на Светското првенство кое се одржува во Казан
05.08.2015
Нашиот пливач за четири десетинки не успеа да стигне до „Б“ Олимписката норма, која е главен предуслов за да може да настапува во Рио
05.08.2015
Јотовски, како втор носител, на стартот, во три сета со 2:6, 6:4, 7:6 го победи Тадас Бабелис
01.08.2015
Македонските одбојкари славеа убедливо со 3:0 против Австрија во ракмите на четвртото коло од групата А од Европската лига
05.08.2015
Овој период во јужноамериканската држава, покрај фудбалот кој е секогаш актуелен, деновиве интересна е и една друга тема
04.08.2015
Македонската пливачка Анастасија Богдановски го освои 35 место на 200 метри слободен стил
04.08.2015
Португалскиот „aс“ Кристијано Роналдо се маскираше во уличен уметник и им подели неколку „лекции“ на жителите на овој град
03.08.2015
Шведскиот дефајзивец Андреа Јохансон ја насмеа светската јавност со својата лоша глума
03.08.2015
Нашите најдобри рекети „паднаа“ на АТП и ВТА листите
03.08.2015
Жените го прават „вистинското“ на Светското првенство во Казан, откако три дами срушија светски рекорди на вториот ден натпреварување во Русија
02.08.2015
02.08.2015
01.08.2015
Натпреварувачот во скокови во вода Роберт Паез изведе „скок“ од кој на крајот не заработи ниту еден поен од судиите
26.07.2015
01.08.2015
Вториот носител на фјучр турнирот во Тунис ја оправда улогата на фаворит и успеа да се пласира во финалето
01.08.2015
*Целта е јасна, максимални две победи за да се одржат во живот шансите за Ф4. Сè друго ќе значи завршување на настапот во групната фаза
31.07.2015
Нашиот најдобар машки рекет, како втор носител во сингл успеа да се пласира во полуфиналето на фјучр турнирот во Тунис
31.07.2015
31.07.2015
30.07.2015
Нашиот најдобар машкли тенисер, како втор носител го совлада домашниот рекет Мајед килани со 6:1, 7:5
30.07.2015
Познато е дена велосипедизмот е еден од најтешките професионални спортови, па затоа возачите мораат да внесуваат големи количества на храна
25.07.2015
26.07.2015
Британецот Крис Фрум е шампионот од Тур де Франс по крајот на последната церемонијална 21. етапа во Париз, на која до четврта етапна победа оваа година стигна Германецот Андре Грајпел
25.07.2015
25.07.2015
21.07.2015
19.07.2015
Најелитното одбојкарско натпреварување, популарната Светска лига, викендов го доби новиот шампион. Франција за првпат во својата историја успеа да го освои ова престижно натпреварување
19.07.2015
Стефановски со времето од 5:57.394 минути постави нов, апсолутен рекорд во Чешка. Уште поболно за неговите противници е тоа што ги совлада на домашен терен
18.07.2015
18.07.2015
18.07.2015
17.07.2015
Македонските рекети завршија со активностите во групата Ц на Дејвис куп турнирот од третата Европска зона, во Сан Марино
15.07.2015
Средниот блокер го одработел последниот тренинг во полн интензитет и голема е веројатноста дека тој ќе се најде во составот, против Израел
15.07.2015
Стратегот на АПОЕЛ по ова реми без голови секако дека беше крајно незадоволен, а по натпреварот тој истакна...
13.07.2015
Нашата најдобра тенисерка Лина Ѓорческа, го зазеде 255 место, на најновата ВТА листа, во двојки, што е нејзин најдобар пласман во кариерата
12.07.2015
Натурализираната Македонка Петра Матијашевиќ на Универзијадата во Гванжу, Јужна Кореа во дисциплината таеквондо, успеа да стигне само до четвртфиналето
10.07.2015
Македонскиот пливач Мартин Стефановски не успеа да обезбеди норма за Олимписките игри следната година во Рио де Жанеиро
08.07.2015
Репрезентативците вчера напладне одржаа прес конференција, на која беше означен стартот на нивните активности во Европската лига. За вечерта да тргнат за Естонија
08.07.2015
06.07.2015
08.07.2015
Нашиот репрезентативец купи вистински „ѕвер“ од автомобил, станува збор за БМВ И8
07.07.2015
07.07.2015
Ова лето, Цевитана ќе организира вистиксни забави за сите оние кои уживаат во фудбалот, но на малку поинаков начин
07.07.2015
Македонската Дејвис куп репрезентација за осум дена ќе ги стартува активностите во третата Европска група која ќе се игра во Сан Марино
07.07.2015
По финиширањето на „борбата на векот“ против Мани Пакијао, Флојд Мејведер морал да плати 200.000 долари до Светската боксерска федерација
06.07.2015
Успехот на Европските игри им донесе две финансиски стипендии од по 1.500 евра, кои ќе бидат искористени за уште подобри подготовки за наредните натпреварувања. И двајцата каратисти се надеваат дека нивниот спорт ќе биде на програмата на ЛОИ во Токио 2020 година
05.07.2015
Македонскиот репрезентативец Филип Деспотовски е нов играч на романскиот тим Аркада Галаци. Искусниот техничар, по една година мината во руски Тјумен, тој се враќа повторно во романскиот шампионат
05.07.2015
13 годишната Ана Јаневска насо времето од 28.08 секунди постави нов рекорд кај кадетите на 50 метри слободно
04.07.2015
03.07.2015
02.07.2015
Иако двете федерации имале устен договор за контролни средби во Македонија, сепак, поради финансиската криза кај нашиот јужен сосед, сето тоа во последен миг се откажа
01.07.2015
Германскиот репрезентативец Шкодран Мустафи, кој е родум од Македонија, го искористи слободното време да го посети Гостивар
01.07.2015
Рекордерот на 100 метри, Јусеин Болт мораше да се повлече од митинзите од Дијамантската лига во Париз и Лозана и замина за Минхен каде што ќе оди кај „најдобрите“ лекари во обид да биде подготвен за Светското првенство во Пекинг од 22 до 30 август
29.06.2015
Нашата најдобра тенисерка, со минималниот напредок од едно место, сега е под број 277, што е доволно за нов најдобар пласман во конкуренција на двојки, во нејзината кариера
29.06.2015
Со резултат 9:6 Србија, славеше во големото финале против Хрватска, во мечот кој се одигра во Белград
29.06.2015
Последното издание на популарните трки низ САД, Индикар, за малку ќе имаше трагичен крај на саботното издание во Калифорнија
26.06.2015
Најдобриот македонски рекет Лина Ѓорческа продолжува со освојувањето титули во конкуренција на двојки
26.06.2015
25.06.2015
Македонскиот рекет Лина Ѓорческа како прв носител во сингл, успеа да обезбеди пласман во четвртфиналната фаза, на фјучр турнирот во Прокупље, Србија
23.06.2015
Македонскиот тенисер Томислав Јотовски како седми носител во сингл, имаше успешен почеток на фјучр турнирот во Шабац, Србија
23.06.2015
Натпреварувањето во скок со трамполина може да биде опасно, тоа можеше да го осети полскиот претставник на Европските игри во Баку
23.06.2015
Македонските пливачи имаа катастрофални резултати на 12 натпреварувачки ден во Баку
22.06.2015
Со 143 поени нашите атлетичари го зазедоа 12. место од 14 држави. Тоа е доволен показател каква е „иднината“ на Македонија во овој спорт
22.06.2015
Македонскиот рекет успеа да стигне до 279. позиција на ВТА листата во конкуренција на двојки, што е нејзин најдобар пласман во кариерата, во „дубл“
21.06.2015
Македонскиот рекет вчера стигна до шестата титула во „дубл“ годинава, а денеска ќе се обиде и во сингл да стигне до насловот
21.06.2015
Нашиот возач со времето од 05:06.738 минути беше најуспешен на трката во Лиманова, Полска
17.06.2015
Нашата пливачка, во во конкуренција со уште 29 натпреварувачи, ќе се обиде за прв пат во својата кариера да дојде до ова престижно студентско признание во САД
17.06.2015
Откако по регуларниот тек средбата заврши со 2:2 во поени, сепак, по судиска одлука, победата замина кај Девид Сафарјан, кој е актуелен европски шампион
13.02.2015
Македонскиот скијач Дардан Дехари вечерва од 18:15 ќе вози на велеслаломската трка во рамките на Светското првенство во Бивер Крик.
13.06.2015
Емил Павлов е првиот македонски натпреварувач кој успеа да стигне до одликување на Европските Игри во Баку
17.06.2015
15.06.2015
15.06.2015
Иако нашиот тим ја имаше судбината во свои раце, сепак, бранителот на тронот Куна успеа да се консолидира и со две победи по ред да остане владетел на хрватскиот хокеј
14.06.2015
Мартин со 5:0 во поени изгуби од германскиот каратист Џоната Хорне од Германија и му преостанува да се бори за бронзениот медал
13.06.2015
Нашиот каратист не успеа да се пласира во финалето во категоријата до 60. килограми откако изгуби од домашниот натпреварувач Фирдовзи Фарзалиев со 8:0 во поени
12.06.2015
Предводени до каратистот Емил Павлов, македонската делегација продефилира на отварањето на Европските игри во Баку
13.06.2015
Нашиот каратист Емил Павлов успешно ја мина групата Б во категоријата до 60 килограми и успеа да завери пласман во полуфиналната фаза во рамките на првиот натпреварувачки ден на Европските игри во Баку
12.06.2015
Лина Ѓорческа продолжува со својата одлична игра на фјучр турнирот во Галати, Романија
12.06.2015
Пред отварањето на игрите во Баку, автобус прегази неколку пливачки репрезентативки на Австрија
10.06.2015
Со лет доцна во ноќта натпреварувачите во карате, кајак и борење се првата група која замина на отворањето на Европските игри во Баку, Азербејџан
10.06.2015
Нашите без контролен натпревар ќе се соочат со силната Естонија, која последниве месеци зад себе има десеттици дуели. Фаворитот на хартија, а тоа е домаќинот ќе мора да се „испоти“ добро доколку го сакаат целиот плен од оваа средба
11.06.2015
07.06.2015
07.06.2015
Со остварени нови два државни рекорди и освоено прво место, нашиот пливач ги продолжува своите успешни настапи низ Северна Америка.
05.06.2015
Средниот блокер Ѓоко Јосифов е претпоследниот репрезентативец од оние кои оправдано ја пропуштија првата прозивка, кој вчера се приклучи на подготовките на националниот тим во Маврово
31.05.2015
Алберто Контадор го потврди својот статус на еден од најдобрите велосипедисти за големи трки, освојувајќи ја втората титула од Џиро Д’Италија и уште сега размислувајќи за двојната круна од Тур де Франс
23.05.2015
„Долго време се двоумев дали да останам на европско тло или да се впуштам во вистинска авантура. Во Торај ќе бидам единствен странец во тимот, привилегија што не се пропушта“ вели Ѓоргиев
24.05.2015
Нашиот најдобар рекет Лина Ѓорческа успа да триумфуира во дубл на фјучр турнир во Бол, Хрватска
13.05.2015
17.05.2015
13.05.2015
Сојузот на спортовите на град Скопје денеска одлучи дека одложеното 11 издание на Скопскиот маратон ќе се одржи на 20 септември.
12.05.2015
09.05.2015
Алберто Контадор пред себе си постави „невозможна“ мисија - да победи на Џиро д’Италија и Тур де Франс во иста календарска година
07.05.2015
Двократната олимписка шампионка, Словенката Тина Мазе објави дека ќе паузира една сезона за да може да размисли за следниот чекор во кариерата
07.05.2015
24.04.2015
Мајк Тајсон се појави на американското ТВ шоу „Лип синк бетл“ на кое ја изведуваше својата верзија на класичната хип-хоп нумера „Пуш ит“