| контакт | маркетинг
ТОП ВЕСТИ
СИТЕ ВЕСТИ
20.11.2016
Енди Мареј за час и 35 минути игра го победи Ѓоковиќ со 6:3/6:4 во финалето на завршниот турнир од сезоната за да осигура дека ќе заврши како број 1 на крајот на годината
19.11.2016
Макс Ферстапен вели дека се обидувал да не ги слуша споредбите со Формула 1 легендите Аиртон Сена и Михаел Шумахер по навистина импресивниот настап на Бразилското ГП
13.11.2016
Светскиот шампион на Мерцедес, Луис Хамилтон остана во игра за трофејот откако го победи колегата Нико Розберг во Бразил, во трка која двапати беше прекинувана и во која блесна тинејџерот Макс Ферстапен
13.11.2016
На крајот на Мото ГП сезоната 2016, Хорхе Лоренцо ја донесе првата победа на Јамаха во Мото ГП од јуни во неговата последна трка со тимот пред трансферот во Дукати, откако успеа да го остави светскиот шампион Марк Маркез зад себе во Валенсија
05.11.2016
Вилијамс потврдија дека 18-годишниот Ленс Строл ќе го комплетира нивниот возачки состав за 2017 година, како партнер на Валтери Ботас, со што Канаѓанецот ќе стане вториот најмлад возач во историјата на спортот
30.10.2016
Луис Хамилтон стигна до 51. победа во својата кариера, откако доминираше од стартот до финишот на Мексиканското ГП, триумфирајќи пред својот колега Нико Розберг
23.10.2016
Луис Хамилтон го оствари 50. јубилеен триумф во Ф1 кога беше најпотребно, триумфирајќи на Американското ГП во Остин пред колегата Нико Розберг за да ја намали разликата на 26 поени на три трки пред крајот на сезоната
22.10.2016
Македонскиот репрезентативец Езџан Алиоски го постигна осмиот гол во швајцарското првенство за Лугано, носејќи му на својот тим 2:2 реми против шампионот Базел
19.10.2016
Поранешниот шеф на Мерцедес, Рос Браун вели дека „распадот“ на односите со сегашните шефови на тимот, Тото Волф и Ники Лауда се главната причина за неговото заминување во 2013 година
16.10.2016
Себастиен Ожие ја освои петтата ВРЦ победа оваа година на Каталонското рели во Шпанија за во исто време да ја запечати четвртата рели титула во низа
16.10.2016
Шпанскиот ас на Хонда, Марк Маркез стана најмладиот петкратен мотоциклистички шампион, откако победи на Јапонското ГП во Мотеги, а неговите ривали за титулата од Јамаха, Валентино Роси и Хорхе Лоренцо не ја завршија трката
09.10.2016
Нико Розберг ја забележа деветтата победа во 2016, откако доминираше од стартот до финишот во Сузука, победувајќи ги Макс Ферстапен и Луис Хамилтон, за Мерцедес да ја освои титулата кај конструктори, а Розберг да го „прошири“ водството пред Хамилтон на 33 поени
08.10.2016
Лидерот во генерален пласман, Нико Розберг повторно беше подобар од својот колега од Мерцедес, Луис Хамилтон, победувајќи го во последните секунди на квалификациите за Јапонското ГП
02.10.2016
02.10.2016
Даниел Рикијардо ја „грабна“ победата на Малезиското ГП пред колегата Макс Ферстапен за 1-2 победа на Ред Бул, откако Мерцедесот на Луис Хамилтон „експлодираше“ додека тој беше убедлив лидер нарушувајќи си ги шансите за титулата
20.09.2016
18.09.2016
Нико Розберг стигна до трета победа едноподруго, триумфирајќи на уличната трка во Сингапур, за да се врати на првото место во генерален пласман пред колегата Луис Хамилтон, кој беше трет
11.09.2016
Шпанскиот ас на Хонда, Дани Педроза триумфираше на Сан Марино ГП трката во Мизано, поминувајќи го Валентино Роси на патеката на која израсна
04.09.2016
Шпанецот Маверик Вињалес ја донесе првата победа за Сузуки по речиси цела деценија, откако по драматичниот судир во првиот круг во Силверстоун, остана смирен и донесе голема победа за својот тим
04.09.2016
Нико Розберг првпат во кариерата победи на Италијанското ГП, откако неговиот колега Луис Хамилтон згреши на стартот, и ја намали предноста на само два поени на седум трки до крајот на сезоната
01.09.2016
Возачот на Вилијамс, Фелипе Маса објави дека ќе се повлече од Формула 1 на крајот на сезоната, ставајќи крај на 15-годишна кариера во која возеше во тимовите на Заубер, Ферари и Вилијамс
28.08.2016
Нико Розберг ја намали предноста на колегата Луис Хамилтон на само 9 поени по победата на Белгиското ГП, одбележано со страшниот судир на Кевин Магнусен
26.08.2016
Луис Хамилтон потврди дека ќе оди најмалку 10 места подолу на стартот во Спа, бидејќи Мерцедес ќе го сменат неговиот мотор
25.08.2016
Спортскиот директор на Мекларен, Ерик Булие верува дека Ред Бул ќе биде најопасниот тим следната сезона поради нивниот врвен дизајнерски тим
24.08.2016
Нико Розберг вели дека го стартува Белгиското ГП овој викенд од нула во обид да ја одземе титулата од колегата од Мерцедес, Луис Хамилтон
24.08.2016
Пред 25 години, Формула 1 фановите имаа шанса да ја видат првата епизода во најуспешната кариера во историјата на спортот, кога релативно непознат млад Германец со име Михаел Шумахер дебитираше за тимот на Џордан на Белгиското ГП во 1991 година
23.06.2016
Валентино Роси не верува дека може да го победи Марк Маркез за титулата во 2016 година. Маркез води во генерален пласман од трката во Барселона во јули и повторно го зголеми водството во Брно во неделата иако беше трет, веднаш зад Роси
31.07.2016
Луис Хамилтон триумфираше на Германското ГП во Хокенхајм за своја 48. победа во кариерата, и шеста оваа сезона за да се зацврсти на првото место во генерален пласман пред летната пауза во Ф1
30.07.2016
Нико Розберг од пол-позицијата ќе го стартува Германското ГП во Хокенхајм во обид да го врати водството во генерален пласман
24.07.2016
10.07.2016
09.07.2016
07.07.2016
Луис Хамилтон и Нико Розберг ќе можат слободно да се тркаат на Британското ГП во Силверстоун овој викенд, откако Мерцедес решија да не воведуваат тимски наредби по судирот во последниот круг на трката во Австрија
03.07.2016
Луис Хамилтон е победник на Австриското ГП, откако во последниот круг имаше контакт со клупскиот колега Нико Розберг, по која Германецот падна на четвртото место и сигурно ги влоши односите меѓу двајцата колеги од Мерцедес
03.07.2016
Андреас Микелсен стигна до драматична втора победа од Рели ВРЦ шампионатот, поминувајќи го От Танак на претпоследната етапа на Полското рели
01.07.2016
Нико Розберг покажа неверојатна брзина на првиот ден тестирање на Австриското ГП, откако на утринската сува сесија беше повеќе од секунда побрз од времето за пол-позицијата од 2015 и побрз од 13 години стариот рекорд на патеката на Михаел Шумахер
30.06.2016
Еден гледач ќе ја добие честа за мафта со знамето за финиш првпат во Ф1 историјата на крајот на Австриското ГП на Ред Бул Ринг во недела
30.06.2016
Даниел Рикијардо формално потврди дека ќе остане со Ред Бул до крајот на 2018 година, откако неговиот шеф Кристијан Хорнер откри дека Австралиецот има долгогодишен договор овој месец
29.06.2016
Јужноафриканскиот тенисер Кевин Андерсон откри дека добил закани по поразот од Денис Истомин во првото коло на Вимблдон
28.06.2016
Берни Еклстоун планира да го смени системот на бонуси во Формула 1 до 2020 година. Според британскиот „Тајмс“, Еклстоун би се откажал од 150 милиони фунти бонуси кои ги добиваат големите тимови за еднаква распределба на парите од комерцијалната права меѓу 11-те тимови
27.06.2016
Игор Стефановски-Иџе не може да го скрие разочарувањето од тркачкиот викенд во португалскиот Вила Реал, кој можеби под закана му го стави настапот на следната трка во Мањи-Кур
27.06.2016
Луис Хамилтон вели дека проблематичниот однос со колегата од Мерцедес, Нико Розберг станал изненадувачки добар во последно време и тоа се случило на локалниот базен кој го делат во Монте Карло
26.06.2016
Австралиецот Џек Милер стигна до својата прва Мото ГП победа на сензационалното Холандско ТТ на дожд, победувајќи го во рестартираната трка Марк Маркез
26.06.2016
Игор Стефановски-Иџе не ги стартуваше неделните трки од ЕТЦЦ шампионатот во португалскиот Вила Реал по излетувањето во саботните квалификации на тешката патека
25.06.2016
Добриот старт на тркачкиот викенд во португалскиот Вила Реал не траеше за македонскиот тркач Игор Стефановски-Иџе, откако возачот на Лема рејсинг излета во квалификациите и е неизвесен за неделната трка
25.06.2016
Италијанецот на Дукати беше најснаодлив на лошите временси услови на денешните квалификации во Асен
24.06.2016
Нашиот најдобар возач, Игор Стефановски-Иџе покажа дека е подготвен за подобар викенд на четвртата трка од ЕТЦЦ шампионатот во португалскиот Вила Реал со одличен настап на тренинзите
24.06.2016
Ферари можат да пронајдат побрз возач да го замени Кими Раиконен за 2017 година, но таквиот потег може да не биде најдоброто нешто за тимот, смета Алан Прост
20.06.2016
Возачот на Форс Индија, Серхио Перез е возач на денот на Европското ГП, остварувајќи го вториот подиум оваа сезона
19.06.2016
Нико Розберг по пауза од три трки повторно е на највисокото место на подиумот, по триумфот на Европското ГП во Баку, пред Себастијан Фетел во Ферари и Серхио Перез во Форс Индија
19.06.2016
Порше стигна до втора едноподруго и вкупно 18. победа на славната трка 24 Часа Ле Ман, откако водечката Тојота, која беше на чекор до победа спектакуларно застана на помалку од 4 минути пред крајот на класичната трка
18.06.2016
Нико Розберг стигна до пол-позицијата на Европското ГП во Баку, Азербејџан, додека неговиот колега од Мерцедес, Луис Хамилтон лошата сесија ја заврши со судир и со 10. место на стартот
18.06.2016
Поранешниот Ф1 возач Марк Вебер се приклучува на низа професионални возачи, холивудски ѕвезди, олимписки велосипедист и човек со ампутирани раце и нозе на 84. издание на трката 24 Часа Ле Ман овој викенд
17.06.2015
Одбојкарите продолжија со одличните игри во групата А и забележаа и петта победа во петтиот натпревар, овој пат против селекцијата на Данска
17.06.2016
Луис Хамилтон е на првото место по првиот ден слободни тренинзи за Европското ГП во Азербејџан пред колегата од Мерцедес, Нико Розберг, иако тој во финишот имаше проблеми и застана на патеката
17.06.2016
Даниел Рикијардо вели дека би размислил за заминување од Ред Бул, само доколку се работи за тимот на Ферари и само доколку би можел да ја освои титулата
16.06.2016
Ф1 шефот Берни Еклстоун не е загрижен за човековите права во Азербејџан, пред првата трка таму, Европското ГП, прашувајќи ги новинарите: „Дали некој знае што се тоа човекови права?“
16.06.2016
Луис Хамилтон откри дека е исфрустриран со модерните улични патеки пред Европското ГП. Формула 1 овој викенд првпат патува во азербејџанската престолнина Баку, и новата патека, која минува низ старите и новите делови на градот, не доби одобрување кај сите возачи
14.06.2016
На Формула 1 ќе и бидат потребни тројца луѓе за да го заменат Берни Еклстоун, кога тој конечно ќе замине, вели поранешниот претседател на Ферари, Лука ди Монтеѕемоло
13.06.2016
Ф1 фановите го прогласија холандскиот тинејџер Макс Ферстапен за „возач на денот“ на Канадското ГП
12.06.2016
„Лебди како пеперутка, боцни како пчела“. Со легендарните зборови на Мухамед Али, Луис Хамилтон ја прослави победата на Канадското ГП во Монтреал, добиено со стратешка победа над Себастијан Фетел во Ферари
12.06.2016
Белгиецот Тјери Нојвил по 22 месеци стигна до својата втора Рели ВРЦ победа, откако со своето Хјундаи победи на Италијанското рели
05.06.2016
Во трка полна со возбуди, претекнувања и драма, Валентино Роси триумфираше на Каталонското ГП пред локалниот ривал Марк Маркез, додека Андреа Јаноне го „собра“ актуелниот шампион Хорхе Лоренцо
03.06.2016
Мото2 возачот Луис Салом почина по судир на Мото2 тренингот на патеката Каталуња покрај Барселона
02.06.2016
Двократниот Мото ГП шампион, Марк Маркез го продолжи договорот со Репсол Хонда на уште две години, потврдија од јапонскиот тим
02.06.2016
Шефот на тимот на Ред Бул, Кристијан Хорнер смета дека тензијата која постоеше меѓу Ред Бул и Рено минатата сезона помогна во драстичното подобрување на перформансите на моторот на Французите оваа година
30.05.2016
Луис Хамилтон го гушна својот колега и ривал од Мерцедес, Нико Розберг и му се заблагодари за тоа што е „џентлмен“ по победата на Монако ГП, негов прв триумф од октомври
29.05.2016
Луис Хамилтон стигна до својата прва победа оваа сезона и втора победа во Монако по таа во 2008, откако Мерцедес имаа подобра тактика победувајќи го освојувачот на пол-позицијата, Даниел Рикијардо во Ред Бул
29.05.2016
Тимовите на Ред Бул и на Торо Росо ќе возат со мотори на Рено во сезоните 2017 и 2018, беше објавено пред Монако ГП трката
27.05.2016
Најдобриот македонски автомобилист Игор Стефановски ќе стартува од четвртото место на трката од ЕТЦЦ шампионатот на славната патека „Нирбургринг“ во Германија
26.05.2016
Даниел Рикијардо во Ред Бул ги победи двајцата возачи на Мерцедес, Луис Хамилтон и Нико Розберг за најдобро време на вториот тренинг пред Монте Карло ГП трката
26.05.2016
Семејството на покојниот Формула 1 возач, Французинот Жил Бјанки ќе ја бара правдата на суд откако нивниот син почина минатата година
25.05.2016
Многумина го оценуваат Фернандо Алонсо како најдобриот Формула 1 возач на неговата генерација, но очигледно тој може да се пофали и со своие фудбалски вештини
23.05.2016
Себастијан Фетел ќе го предводи добротворниот фудбалски меч во чест на Михаел Шумахер против тим предводен од германската НБА легенда, Дирк Новицки
23.05.2016
Италијанскиот весник „Кориере дело спорт“ шпекулира дека поради „мистериозен инцидент“ на Луис Хамилтон при неговата посета на Кан минатата недела светскиот шампион ќе ја пропушти трката во Монако
22.05.2016
Валентино Роси имаше кошмарна трка откако неговиот мотор откажа, но фановите во Муџело имаа шанса да видат интересна борба во последниот круг во кој Хорхе Лоренцо го победи Марк Маркез за фантастичен триумф
22.05.2016
Британецот Крис Мик се врати во Рели ВРЦ шампионатот со стил, победувајќи за Ситроен на Португалското рели
12.05.2016
Седумкратниот Мото ГП шампион, Валентино Роси ќе го стартува домашното Италијанско ГП од пол-позицијата по одличен доцен круг во Муџело
19.05.2016
Маверик Вињалес ќе се пресели од тимот на Сузуки во Јамаха, каде што од 2017 ќе биде нов клупски колега на Валентино Роси, додека неговото место ќе го пополни Андреа Јаноне од Дукати
17.05.2016
Шефот на тимот на Мерцедес, Тото Волф призна дека Фернандо Алонсо е опција за неговиот тим доколку Нико Розберг не го продолжи договорот
16.05.2016
Дани Педроза ќе остане во фабричкиот Мото ГП тим на Хонда барем до 2018 година, откако потпиша продолжување на договорот ставајќи крај на шпекулациите дека ќе направи трансфер во Јамаха
15.05.2016
Стјуардите на Шпанското ГП решија да не одредуваат вина за судирот во првиот круг на трката меѓу возачите на Мерцедес, Нико Розберг и Луис Хамилтон објаснувајќи дека се работи за „тркачки инцидент“
15.05.2016
Макс Ферстапен целосно ја оправда довербата на Ред Бул, стигнувајќи до победа на Шпанското ГП како најмлад возач во историјата со триумф на една Ф1 трка
15.05.2016
Нико Розберг и Луис Хамилтон се во аут на Шпанското ГП, откако се судрија на првиот круг на трката во Барселона, оставајќи ги во шок сите навивачи на Мерцедес, вклучувајќи го и претседателот на Дајмлер, Дитер Цече
14.05.2016
13.05.2016
Нико Розберг постави најдобро време на вториот тренинг пред Шпанското ГП во Барселона, симнувајќи ги Ферари од првото место
12.05.2016
Данил Квјат открива дека дознал за неговата шокантна смена од Ред Бул во Торо Росо додека гледал „Игра на тронови“, серија позната по драматичните пресврти и исфрлањето (убивањето) на ликовите кога најмалку очекувате
11.05.2016
Себастијан Фетел инсистира дека трката за титулата во 2016 се уште е „отворена“ и покрај четирите победи во низа на Нико Розберг и доминацијата на тимот на Мерцедес
08.05.2016
Хорхе Лоренцо стигна до втората Мото ГП победа оваа сезона, доминирајќи на Француското ГП во Ле Ман, додека лидерот во генерален пласман, Марк Маркез беше еден од осумте возачи кои паднаа
07.05.2016
Хорхе Лоренцо стигна до својата прва пол-позиција на патеката Ле Ман, и Француското ГП во недела ќе го стартува од првото место, додека неговиот колега од Јамаха, Валентино Роси ќе биде во третиот ред
07.05.2016
Мото ГП легендата Валентино Роси вели дека Маверик Вињалес или Дани Педроза се најверојатните кандидати за второто место во Јамаха по заминувањето на Хорхе Лоренцо во Дукати
07.05.2016
Берни Еклстоун му порача на актуелниот шампион Луис Хамилтон да престане да се жали и да си ја сфати сериозно работата во остатокот од сезоната
05.05.2016
Ред Бул го заменија рускиот возач Данил Квјат со холандскиот тинејџер Макс Ферстапен до крајот на сезоната, откако Квјат имаше две проблематични трки во кои предизвика инциденти
04.05.2016
Тимот на Мерцедес објави „отворено писмо“ до своите фанови за да одговори на тврдењата по социјалните мрежи дека Нико Розберг е во повластена положба во однос на Луис Хамилтон
03.05.2016
Францускиот гигант Рено се обидува да комплетира „кориснички“ договор со тимотна Ред Бул и за 2017 и покрај сите проблеми и несогласувања во меѓусебните односи
02.05.2016
Возачот на Рено, Кевин Магнусен ја доби наградата за „возач на денот“ на Руското ГП, откако ги освои првите поени за тимот на Енстоун оваа сезона. Наградата ја доделуваат фановите преку он-лајн гласање
02.05.2016
Иднината на Данил Квјат во тимот на Ред Бул е неизвесна откако неговиот тим потврди дека ќе го повика на разговори по повеќето судири на Руското ГП во неделата
01.05.2016
Нико Розберг со својот Мерцедес триумфираше на Руското ГП во Сочи за своја седма победа во низа и четврта победа во исто толку трки оваа сезона за да има максимални 100 поени на стартот на Ф1 сезоната
01.05.2016
Иако неговиот тим Мерцедес постојано коментираше дека Ферари се поблиску до нив оваа година, лидерот во генерален пласман, Нико Розберг пред Руското ГП призна дека „Сребрената стрела“ има голема предност
29.04.2016
Нашиот возач 13 кругови ги мина за време од 25:40.724 минути со што се искачи на највисокото место на пиедесталот на оваа унгарска патека
29.04.2016
Луис Хамилтон го заврши првиот ден на Руското ГП на врвот, откако победи на вториот тренинг во Сочи, откако неговиот колега од Мерцедес, Нико Розберг беше најбрз на утринската сесија
29.04.2016
Ред Бул го претстави својот концепт за заштита на кокпитот на првиот тренинг за Руското ГП, поставувајќи го на болидот на Даниел Рикијардо
28.04.2016
Тимот на Ред Бул ќе го тестира својот концепт на „стреа“ за заштита на главата на првиот тренинг на Руското ГП во петок
27.04.2016
Ф1 шефот, Берни Еклстоун во средата призна дека повторно би сакал да стане „диктатор“ во спортот
26.04.2016
Формула 1 фановите ќе почекаат уште неколку дена да ги дознаат правилата за моторите од 2017 година, откако долгонајавуваното гласање за промените не се оствари во вторникот поради тоа што не присуствуваа доволно луѓе на клучниот состанок во Бигин Хил
24.04.2016
Новозеланѓанецот Хајден Педон со Хјундаи стигна до својата прва победа во рели ВРЦ шампионатот, откако ја доби „пауер-етапата“ на Аргентинското рели со предност од 11.2 секунди
24.04.2016
Валентино Роси стигна до доминантна победа на Шпанското ГП, пред своите најголеми шпански ривали - колегата од Јамаха, Хорхе Лоренцо и Марк Маркез во Хонда
21.04.2016
Самоуверениот Фернандо Алонсо тврди дека би победил било кој возач доколку имаат сличен болид и се уште не се откажува од сонот за трета светска титула
20.04.2016
Британецот не чувствува одговорност кон спортот
18.04.2016
Јапонскиот шампион Јамаха потврди дека Мото ГП шампионот Хорхе Лоренцо заминува на крајот на сезоната. Лоренцо следните две години ќе вози за Дукати
17.04.2016
Во викенд исполнет полн со технички проблеми, нашиот најдобар возач и покрај тоа што не успеа да ја финишира втората вчерашна трка, дојде до два нови бодови во генералниот пласман
17.04.2016
Нико Розберг стигна до третата победа во три трки на стартот на сезоната и шест во низа, откако доминираше на Кинеското ГП за победа пред Себастијан Фетел во Ферари и Данил Квјат во Ред Бул
16.04.2016
Нико Розберг стигна до првата пол-позиција оваа сезона на Кинеското ГП пред Даниел Рикијардо во Ред Бул и Кими Раиконен во Ферари, додека светскиот шампион Луис Хамилтон ќе стартува последен по проблемите со моторот
16.04.2016
По хаваријата која му се случи пред две седмици, Стефановски сега е подготвен за ЕТЦЦ предизвиците и се надева дека ќе дојде до првиот подиум во ова натпреварување
15.04.2016
Возачот на Мекларен, Фернандо Алонсо вели дека се уште има болки, но е сигурен дека ќе биде ОК за остатокот од викендот од Кинеското ГП
14.04.2016
Луис Хамилтон ќе го стартува Кинеското ГП пет места подолу, откако Мерцедес решија да го сменат менувачот на неговиот болид за трката во Шангај
14.04.2016
Фернандо Алонсо доби дозвола да учествува на првиот тренинг на Кинеското ГП, но ќе оди на дополнителни медицински тестови да ја утврдат неговото учество во остатокот на викендот во Шангај
11.04.2016
Четирикратниот светски шампион и од лани најголемата надеж на Ферари, Себастијан Фетел вели дека нема намера да биде никаков „херој“, решавајќи да остане скромен и обичен и покрај богатството и славата
10.04.2016
Марк Маркез со својата Хонда ја оствари четвртата едноподруго победа на Американското ГП во Остин, доминирајќи од пол-позицијата во соло трка
07.04.2016
Формула 1 шефовите се согласија на враќање на системот на квалификации кој се користеше во 2015 веќе од Кинеското ГП, „убивајќи“ го елиминацискиот систем кој се користеше само на две трки
07.04.2016
Формула 1 тимовите се обединија и побараа од шефовите да ги вратат квалификациите од 2015 година веќе од следната трка во Кина
06.04.2016
Мекларен ќе организираат дополнителни медицински тестови за Фернандо Алонсо пред Кинеското ГП, но тој верува дека нема да има проблем да го направи кам-бекот на трката во Шангај
04.04.2016
По првите две трки од новата Ф1 сезона, станува јасно дека малиот швајцарски тим Заубер се обидува да опстане во тешки услови, а некои шпекулации велат дека воопшто нема да бидат на стартот на Кинеското ГП
04.04.2016
Ф1 шампионот Луис Хамилтон не е загрижен што неговиот колега од Мерцедес, Нико Розберг е во серија од пет победи во низа
03.04.2016
Двократниот светски шампион Марк Маркез покажа дека е подготвен за нов обид за титулата по триумфот со својата Хонда на патеката Рио Хондо во Аргентина
03.04.2016
Нико Розберг стигна до втора едноподруго победа во новиот Ф1 шампионат, и петта победа вкупно, откако триумфираше на Бахреин ГП трката одбележана со проблемите на колегата Луис Хамилтон и откажувањето на Себастијан Фетел
03.04.2016
Актуелниот Ф1 шампион предизвика внимание и пред стартот на трката во Бахреин, откако се појави во кандора, арапска традиционалната облека
03.04.2016
Ф1 шефовите не успеаја да стигнат до договор за новиот формат на квалификациите на состанокот пред Бахреин ГП трката
02.04.2016
Асот на Хонда, Марк Маркез ќе стартува од пол-позицијата на Аргентинското ГП во недела и покрај тоа што двапати излезе надвор од патеката
02.04.2016
Трикратниот Ф1 шампион Луис Хамилтон го сруши рекордот на кругот на патеката „Сакир“ во Бахреин за да ја освои пол-позицијата пред неговиот колега од Мерцедес, Нико Розберг
02.04.2016
Фернандо Алонсо очигледно не беше задоволен од коментарот на Џони Херберт дека треба да се пензионира враќајќи му на Британецот во живо на ТВ
01.04.2016
Нико Розберг имаше „лоша“ порака за Ферари и останатите ривали откако беше апсолутно супериорен на првите два тренинзи пред Бахреин ГП трката, покажувајќи дека доминацијата на Мерцедес се уште е тука
01.04.2016
Ф1 шефот Берни Еклстоун смета дека спортот ги „мами“ своите фанови поради слабото шоу
24.03.2016
Синот на поранешниот Ф1 шампион Џек Бребем, Гери Томас Бребем е осуден за силување на шестогодишно девојче
24.03.2016
Квалификациите во Формула 1 ќе останат исти и на Бахреин ГП трката, додека по таа трка ќе се даде оценка дали ќе се продолжи со елиминациите или ќе се врати системот од 2015
23.03.2016
Асоцијацијата на ГП возачи (ГПДА) преку официјално писмо побара Ф1 шефовите да го сменат управувањето на спортот, оценувајќи го како „лошо структуирано“ и „застарено“
21.03.2016
По страшниот судир во Мелбурн, Фернандо Алонсо е среќен што е жив и го покажа тоа преку социјалните мрежи
20.03.2016
Хорхе Лоренцо ја почна одбраната на Мото ГП титулата на најдобар можен начин, издржувајќи го нападот на Дукати на почетокот на трката за победа на Катар ГП трката под рефлектори
20.03.2016
Фернандо Алонсо имаше среќа што остана жив по страшниот судир со Естебан Гутиерез на Австралиското ГП, кое предизвика 20-минутна пауза на трката
20.03.2016
Нико Розберг победи на драматичното Австралиско ГП во Мелбурн за совршен старт на сезоната за Мерцедес, откако Ферари не успеаја да им се спротистават поради погрешкна стратегија со гумите, а Фернандо Алонсо преживеа страшен судир
19.03.2016
Светскиот шампион на Мерцедес, Луис Хамилтон ја „грабна“ пол-позицијата на Австралиското ГП на почетокот на Ф1 сезоната, меѓутоа саботните квалификации предизвикаа само конфузија и имаа смешен крај
17.03.2016
Астон Мартин ќе се вратат во Формула 1 уште оваа сезона како партнер на Ред Бул со главна цел соработка на уличните автомобили
16.03.2016
Рено конечно ги објави боите под кои францускиот тим ќе се враќа во првата повратничка сезона као конструктор во Формула 1
15.03.2016
Ред Бул Рејсинг излезе со нов „пофутуристички“ концепт за алтернативата за системот за заштита на главата „ореол“ пред првиот тест следниот месец
14.03.2016
Сопственикот на Ред Бул, Дитрих Матешиц вели дека уште едно „ремек дело“ на Адријан Њуи нема да биде доволно да го заддржи неговиот тим во Ф1 на долги патеки
09.03.2016
Американското ГП во Остин, Тексас ќе се оддржи според планот на Патеката на Америките, објавија организаторите
09.03.2016
Шефот на Мерцедес Ф1 тимот, Тото Волф ги продаде преостанатите акции кои ги поседуваше од ривалскиот тим на Вилијамс
07.03.2016
Независниот Формула 1 тим Заубер повторно започнува Ф1 сезона под сенка на финансиски колапс
04.03.2016
Себастијан Фетел ги заддржа Ферари на првото место на крајот на зимското тестирање во Барселона
04.03.2016
Формула 1 шефовите донесоа конечна одлука да се воведе новиот елиминациски систем на квалификации од почетокот на 2016
03.03.2016
Кими Раиконен го доби најголемото внинамие на претпоследниот ден на зимското тестирање во Формула 1 во Барселона, кога покрај тоа што дебитираше со новиот систем за заштита на главата „ореол“ постави импресивно време со своето Ферари
03.03.2016
Асот на Ферари, Кими Раиконен беше прв Ф1 возач кој го тестираше „ореолот“, новиот систем на заштита на кокпитот во спортот
02.03.2016
Валтери Ботас беше најбрз на вториот ден од последниот зимски тест во Ф1 во Барселона во сесија во која тимовите се фокусираа на симулации на трки
01.03.2016
Шампионскиот тим на Мерцедес покажа дека е половина секунда побрз од Ферари на првиот ден тестирање од последниот зимски тест во Барселона, додека Мекларен охрабрувачки завршија као трети
01.03.2016
Фернандо Алонсо открива дека постоел предлог Ферари и Мерцедес да ги сменат возачите, односно Алонсо да замине во Мерцедес на местото на Луис Хамилтон во 2015, пред Шпанецот да реши да замине во Мекларен
29.02.2016
Тимот на Заубер ги објави фотографиите на новиот болид за сезоната 2016 пред дебито на патеката во вторник, по што шефицата на тимот, Мониша Калтенборн постави цел да се биде во „средината“ и во новата сезона
24.02.2016
Нико Хулкенберг во Форс Индија го постави најдоброто време на претпоследниот ден од тестирањето во Барселона, откако главните фаворити немаа најдобар ден
24.02.2016
Формула 1 ќе воведе нов квалификациски систем за новата сезона, каде што возачите ќе бидат елиминирани на неколку минути
23.02.2016
Себастијан Фетел втор ден едноподруго беше најбрз на првиот зимски тест во Барселона, откако на „ултра-меките“ гуми на Пирели беше за 0.715 секунди побрз од Даниел Рикијардо во Ред Бул
23.02.2016
Шефот на Хонда Јасухиса Араи веќе нема да биде одговорен да го надгледува кам-бекот на групацијата во Формула 1 со Мекларен
22.02.2016
Себастијан Фетел и Ферари беа најбрзи на првиот ден зимско тестирање во Барселона пред светскиот шампион Луис Хамилтон, кој пак извозе должина од дури две трки
22.02.2016
Себастијан Фетел ги постави Ферари на првото место по половина од првиот ден зимско тестирање, но многу повеќе внимание предизвика неговиот СФ16-Х болид кој возеше со посебна направа за мерење на протокот на воздух
22.02.2016
Шефот на Формула 1, Берни Еклстоун го опиша спортот како предвидлив и побара претседателот на ФИА, Жан Тод да ја предаде контролата на спортот
22.02.2016
Формула 1 се враќа во акција оваа недела со тестирањето на патеката Катaлуња покрај Барселона, во година во која Мерцедес повторно ќе биде на метата кај сите ривали
21.02.2016
Најновиот Формула 1 тим, Хас го откри својот прв болид во неделата, пред стартот на зимското тестирање во понеделник
21.02.2016
Светскиот шампион Луис Хамилтон ги отфрли критиките на возачот на Ферари, Себастијан Фетел за доминацијат на Мерцедес, која ги бркала фановите од Ф1, посочувајќи на четирите титули на Германецот од 2010 до 2013
21.02.2016
Светските шампиони Мерцедес го открија својот нов болид В07, со кој се надеваат дека ќе стигнат до хет-трик светски титули. Во исто време својот болид го претставија и Мекларен-Хонда
19.02.2016
Ферари, конечно, ги објави фотографиите на новиот СФ16-Х болид за сезоната 2016, на кој како што се шпекулираше, е поприсутна белата боја налик на болидите од 1970-тите
19.02.2016
Вилијамс стана првиот Ф1 тим кој ги откри фотографиите на финалниот изглед на нивниот болид за 2016 година
18.02.2016
Шпанските медиуми тврдат дека асот на Мекларен-Хонда има причина да биде среќен, но и загрижен за тоа што носи 2016 година
18.02.2016
Мејнор Рејсинг објавија дека дебитантот Рио Харјанто ќе биде нивниот втор возач за сезонат 2016 покрај Германецот Паскал Верлајн, со што се познати сите 22 возачи за новат сезона
17.02.2016
Тимот на Ред Бул официјално го претстави своите бои за сезоната 2016 на посебна церемонија во Лондон
17.02.2016
Фернандо Алонсо веќе не бил вистинскиот човек за Ферари бидејќи имал „демотивирачко“ влијание на италијанскиот тим, тврди екс-претседателот на Скудерија, Лука ди Монтеѕемоло
16.02.2016
Дел од личната колекција на Михаел Шумахер е вклучена во новата изложба за животот на седумкратниот Ф1 шампион
16.02.2016
Асот на Ферари, Себастијан Фетел верува дека Формула 1 мора да се фокусира на спортскиот дуел наместо на судирот на технологиите, додавајќи дека доминацијата на Мерцедес ги „брка“ фановите од Ф1
15.02.2016
Новиот болид на Ферари за 2016 ќе биде откриен за сите тифози во петок во 14 часот, потврдија од италијанскиот тим
14.02.2016
Себастиен Ожие по третпат триумфираше на Шведското рели, комплетирајќи го со дополнителни три поени со победа на „пауер-етапата“
12.02.2016
Претседателот на Ферари, Серџо Маркионе вели дека десет години без титула би била вистинска „трагедија“ за тимот, кој уште еднаш ќе се обиде да го совлада Мерцедес во 2016
11.02.2016
Шефовите на Италијанското ГП повторно ќе одат на состанок со шефот на Ф1, Берни Еклстоун овој месец по неуспешниот последен обид за обезбедување на трката во Монца
10.02.2016
Мото ГП шампионот Хорхе Лоренцо вели дека е нормално што неговиот тим Јамаха сака да победува неговиот колега Валентино Роси
10.02.2016
Возачот од академијата на Мерцедес, Паскал Верлајн е новиот возач на Мејнор за сезоната 2016, објавува „Аутоспорт“
08.02.2016
Поранешниот шеф на Рено, Флавио Бриаторе не би сакал да се врати во модерната Формула 1, бидејќи тоа е спорт „кој веќе не е секси“ и на кој му недостасува „гладијаторскиот фактор“
04.02.2016
Последните вести околу состојбата на седумкратниот Ф1 шампион Михаел Шумахер воопшто не се добри, вели неговиот поранешен шеф од Ферари, Лука ди Монтеѕемоло
04.02.2016
Светската автомобилистичка федерација (ФИА) објави дека од 2017 година ќе се воведе уредот „ореол“, со кој ќе се зголеми заштитата на главата на Ф1 возачите
03.02.2016
Рено станаа првиот Ф1 тим кој го објави својот нов болид за 2016 во блескава церемонија во Париз, со која се одбележи враќањето на францускиот производител како конструктор во Ф1 шампионатот
02.02.2016
Шефот на Хонда Моторспорт, Јасухиса Араи вели дека компанијата ги отфрлила предлозите на Мекларен за ангажирање на инженери од другите тимови
01.02.2016
Кевин Магнусен ќе биде официјално презентиран како возач на Рено во среда, објавува угледниот британски магазин „Аутоспорт“
26.01.2016
Пирели комплетираа над 2000 километри во текот на два дена тестирање на гумите за дожд на патеката Пол Рикар во Франција, каде што најбрз беше Себастијан Фетел во Ферари
25.01.2016
Претседателот на Асоцијацијата на ГП возачи (ГПДА), Александер Вурц вели дека возачите едногласно се согласиле да има „брза имплементација“ на модели за заштита на главата на Ф1 возачите
25.01.2016
Шпекулациите тврдат дека Хонда конечно ги реши своите проблеми со моторот поради голем напредок во ЕРС системите, резултат на работата во смени од 24 часа во нивната фабрика во Сакура, Јапонија
24.01.2016
Трикратниот светски шампион Себастиен Ожие е победник на Монте Карло релито третпат едноподруго за Фолскваген, по доминација во текот на целото рели
23.01.2016
Италијанецот Петер Фил е победник на славниот спуст во Кицбил, откако лидерот во Светскиот куп Аксел Лунд Свиндал имаше опасно излетување пред скијањето да биде сопрено поради безбедносни причини
22.01.2016
Трикратниот светски шампион во Формула 1, Аиртон Сена сакал Силверстер Сталоне да го глуми во филмот за неговиот живот, открива холивудскиот актер
19.01.2016
Шефот на Ред Бул Рејсинг, Кристијан Хорнер тврди дека тој ги охрабрувал Мерцедес да потпишат договор со трикратниот Ф1 шампион Луис Хамилтон, кога тој излезе „на пазарот“ во 2012 година
14.01.2016
Насер Ал-Атијах стигна до втората етапна победа на Дакар релито оваа година, меѓутоа тоа нема да промени многу во генерален пласман, каде што 11-кратниот шампион Стефан Петерхансел има огромна предност
14.01.2016
Макс Ферстапен беше едно од „октритијата“ на Формула 1 сезоната 2015, а овојпат помогна Ред Бул да ја стартуваат годината со импресивно возење на снег на една од најпознатите и најопасните спусташки патеки - Ханенкам во Кицбил
14.01.2016
Мекларен го именуваа шефот на Фолскваген Моторспорт, Јост Капито како нов генерален директор на тркачкиот тим
13.01.2016
Данецот Кевин Магнусен стана фаворит за местото на Пастор Малдонадо во тимот на Рено, откако претставниците на францускиот производител заминаа во Венецуела да ги побараат задоцнетите исплати на ПДВСА, националната венецуелска нафтна компанија
13.01.2016
Стефан Петерхансел направи голем чекор кон својата 12. победа на Дакар релито, откако победи на 10. етапа на трката од Белен до Ла Риоха, додека главните ривали Карлос Саинц и Насер Ал-Атијах имаа огромни проблеми
12.01.2016
Карлос Саинц победи на скратената деветта етапа на Дакр релито за да го преземе водството во генерален пласман, со што е трет возач на Пежо кој е лидер во последните три дена, по Себастиен Леб и Стефан Петерхансел
12.01.2016
Лидерот на релито Дакар, Стефан Петерхансел е под истрага поради неправилен дотур на гориво
11.01.2016
Шампионот Насер Ал-Атијах ја прекина победничката низа на Пежо на осмата етапа на Дакар релито, која за малку ќе беше последна за деветкратниот ВРЦ шампион и досегашен лидер, Себастиен Леб
09.01.2016
Карлос Саинц ја забележи шестата етапна победа на релито Дакар за Пежо, додека Себастиен Леб го врати водството во генерален пласман од колегата Стефан Петерхансел
08.01.2016
Стефан Петерхансел ја доби петочната шеста етапа на Дакар релито со што го презеде водството во генерален пласман од својот колега од Пежо, деветкратниот ВРЦ шампион, Себастиен Леб
08.01.2016
Американецот Тајлер Александер, човекот кој му помогна на Брус Мекларен да го основа Формула 1 тимот на Мекларен во 1960-тите и остана во тимот повеќе од 40 години почина на 75 години
07.01.2016
Себастиен Леб го зголеми своето водство на Дакар релито со својата трета победа во четири етапи досега во четвртокот
06.01.2016
Двократниот Мото ГП шампион, Марк Маркез го сметал Кејси Стонер како закана преку неговата улога во тимот на Хонда по повлекувањето, смета Австралиецот, кој оваа година се враќа како тест-возач и советник на Дукати
06.01.2016
Стефан Петерхансел ја обезбеди првата етапна победа на Дакар релито оваа година со триумф на 4. етапа, во ден во кој доминираа возачите на Пежо
05.01.2016
Рели ВРЦ легендата Себастиен Леб стигна до својата втора етапна победа едноподруго на Дакар релито, триумфирајќи убедливо на третата етапа за да се зацврсти како лидер во генерален пласман
04.01.2016
Себастиен Леб го презеде водството на своето прво Дакар рели со сензационална победа на првата целосна етапа на релито во Аргентина
04.01.2016
Асот на Ферари, Кими Раиконен призна дека е исфрустриран од сличностите на модерните Ф1 патеки дизајнирани од Германецот Херман Тилке, велејќи отворено дека „сите изгледаат исто“
03.01.2015
Првата „полна“ етапа на Релито Дакар 2016 е откажана поради силниот дожд кој поплави дел од етапата од Росарио до Вилја Карлос Паз
03.01.2015
Најмалку 10 луѓе се повредени, од кои пет сериозно, откако еден автомобил удри во гледачите на прологот на релито Дакар во Аргентина
01.01.2015
Претседателот на Рено, Карлос Госн го дава својот максимум да го убеди Фернандо Алонсо да се врати кај францускиот производител, тврди Џанкарло Минарди
28.12.2015
Јавноста нема право да бара инфорамции за здравствената состојба на седумкратниот Формула 1 шампион Михаел Шумахер, тврди неговиот адвокат
22.12.2015
Менаџерот на Михаел Шумахер го отфрли извештајот дека седумкратниот светски шампион повторно може да оди како „неодговорен“ и невистинит
21.12.2015
Кам-бекот на Рено во Формула 1 со сопствен тим беше официјално потврден по комплетирањето на преземањето на тимот на Лотус
08.12.2015
Мерцедес и формално поднесоа тужба против инжинерот Бенџамин Хојл, кој направи трансфер во ривалите Ферари, посочувајќи дека тој сакал да однесе „податоци“ во италијанскиот производител
04.12.2015
Ред Бул конечно потврдија дека следната година ќе имаат мотори на Рено, кои ќе бидат брендирани од „ТАГ Хојер“, додека сестринскиот тим Торо Росо ќе се врати на моторите на Ферари
03.12.2015
Францускиот производител на автомобили Рено стави крај на шпекулациите околу својата Ф1 иднина потврдувајќи дека го преземаат тимот на Лотус, кој од 2016 ќе биде фабрички тим
03.12.2015
Тимот на Мекларен даде своја визија за тоа како би требало да изгледа иднината на Формула 1 со концептот МП4-Х - болид кој би можел да се контролира директно преку умот на возачот и кој би се менувал при судари
03.12.2015
30.11.2015
Возачот на Мекларен-Хонда, Фернандо Алонсо ја критикуваше Формула 1 и начинот на кој се води спортот, посочувајќи дека Светскиот ендуранс шампионат (ВЕЦ) е позабавен од елитниот спорт
29.11.2015
Нико Розберг стигна до својата трета последователна Формула 1 победа, пред својот колега од Мерцедес, Луис Хамилтон на последната трка од сезоната, Абу Даби ГП
27.11.2015
Нико Розберг беше најбрз на вториот тренинг пред последната трка од сезоната, Абу Даби ГП, победувајќи го само за десетинка од секундата колегата од Мерцедес, Луис Хамилтон, кој беше најбрз на првата сесија
27.11.2015
Ред Бул потпиша договор за снабдување со мотори за сезоната 2016, потврди шефот Кристијан Хорнер ставајќи дефинитивен крај на „сагата“ околу иднината на четирикратните шампиони
26.11.2015
Трикратниот Формула 1 шампион Луис Хамилтон се надева дека еден ден ќе може да се обиде во НАСКАР серијата, откако ја испофали најпопуларната американска тркачка серија
25.11.2015
Шефовите на Ф1 ги одбија плановите за воведување на поевтина варијанта на „алтернативни“ мотори кои би се користеле покрај сегашните скапи турбо-хибридни мотори
15.11.2015
Нико Розберг е победник на Бразилското ГП, водејќи од стартот до финишот на трката во Сао Пауло пред колегата од Мерцедес и веќе крунисаниот шампион, Луис Хамилтон
15.11.2015
Светскиот шампион во рели, Себастиен Ожие стигна до својата осма победа оваа сезона на последната трка од сезоната, Британското рели во Велс
13.11.2015
Нико Розберг постави најбрзо време на вториот тренинг за Бразилското ГП, победувајќи го својот колега од Мерцедес, Луис Хамилтон, кој беше најбрз на утринската сесија во Сао Пауло
13.11.2015
Тимот на Ред Бул ги потврди вестите дека се откажува од заканата за заминување од Ф1 шампионатот на крајот на сезоната
12.11.2015
Последната „рунда“ од Мото ГП шампионатот во Валенсија привлече рекорден број на ТВ гледачи низ целиот свет
12.11.2015
Светскиот шампион Луис Хамилтон открива дека имал сообраќајна несреќа во Монако во понеделникот, посочувајќи дека сакал да ја преземе одговорноста за инцидентот пред луѓето да направат „брзи пари“ од шпекулациите
11.11.2015
Ф1 возачот на Данил Квјат е еден од најталентираните возачи во Формула 1, но својата возачка дозвола во татковината Русија ја доби една година по своето деби во спортот, како што објаснува ова видео на неговиот тим Ред Бул
11.11.2015
Светскиот шампион Луис Хамилтон ќе се трка на Бразилското ГП и покрај тоа што мораше да го одложи патот до претпоследната трка на Ф1 календарот, објавија од неговиот тим, Мерцедес
09.11.2015
Новиот трикратен Мото ГП шампион Хорхе Лоренцо го обвини колегата од Јамаха, Валентино Роси дека е огорчен што не ја освоил титулата, додавајќи дека италијанскиот ветеран знае дека нема да освои нова круна
08.11.2015
Валентино Роси продолжи со нападите на неговите шпански Мото ГП ривали, Хорхе Лоренцо и Марк Маркез откако ја загуби титулата во последната трка од сезоната во Валенсија
08.11.2015
Хорхе Лоренцо со победа ја запечати својата трета Мото ГП титула во кариерата, откако ја доби последната трка во Валенсија, додека неговиот единствен ривал, колегата од Јамаха, Валентино Роси успеа да стигне само до 4. место откако стартуваше од последното место
06.11.2015
Хорхе Лоренцо беше најбрз на вториот тренинг пред последната трка од Мото ГП сезоната на патеката „Рикардо Тормо“ во Валенсија
05.11.2015
Судот за арбитража во спортот (ЦАС) го одби барањето на Валентино Роси за казната која ја доби во Малезија, што значи дека тој ќе стартува како последен на финалето на сезоната во Валенсија
04.11.2015
Валентино Роси се надева дека ќе добие шанса да се бори за Мото ГП титулата „со еднакви шанси“ како Хорхе Лоренцо во последната трка од сезоната во Валенсија
02.11.2015
Претседателот на Мото ГП тимот на Хонда, Шухеи Накамото останува уверен дека Валентино Роси намерно го „клоцна“ Марк Маркез при нивниот контроверзен судир на Малезиското ГП
02.11.2015
Џенсон Батон вели дека би можел да ја смири „супер-самоувереноста“ на трикратниот светски шампион Луис Хамилтон
01.11.2015
Најдобриот македонски автомобилист Игор Стефановски – Иџе, на свечена церемонија во Порто ја доби втората титула од Европскиот шампионат на ридски патеки | повеќе
01.11.2015
Нико Розберг го победи својот колега, неодамна крунисаниот трикратен светски шампион Луис Хамилтон за победа на Мексиканското ГП, кое се врати на календарот по 23-годишна пауза пред фантастичните фанови
30.10.2015
Валентино Роси поднесе жалба до Судот за арбитража во спортот (ЦАС) за казната која ја доби за судирот со Марк Маркез на претходната трка во Малезија
29.10.2015
Луис Хамилтон имаше поинаков ривал пред Мексиканското ГП, менувајќи ја Ф1 патеката со боречкиот ринг
25.10.2015
Британскиот ас на Мерцедес, Луис Хамилтон се израмни со својот идол од детството, Аиртон Сена, освојувајќи ја својата трета Ф1 титула по победата на Американското ГП во Остин
25.10.2015
Нико Розберг ќе стартува од првото место на Американското ГП вечерва во 20 часот, откако беше најбрз на крајот на втората квалификациска сесија во Остин, пред квалификациите да бидат прекинати
25.10.2015
Андреас Микелсен стигна до својата прва Рели ВРЦ победа на Каталонското рели, откако неговиот колега од Фолскваген, шампионот Себастиен Ожие да излета на последната етапа од викендот
25.10.2015
Дани Педроза лесно го победи Хорхе Лоренцо на Малезиското ГП, во кое сепак, главна вест беше навидум намерниот судир на Валентино Роси со шампионот Марк Маркез
24.10.2015
Дани Педроза го сруши рекордот на патеката за да ја освои пол-позицијата за Малезиското ГП во Сепанг, додека Валентино Роси го победи Хорхе Лоренцо за место во првиот ред
24.10.2015
Британецот Џолион Палмер ќе биде партнер на Пастор Малдонадо во тимот на Лотус следната сезона, потврди тимот од Енстоун пред Американското ГП во Остин
18.10.2015
Марк Маркез стигна до победа во една од најдобрите Мото ГП трки во историјата на Филип Ајленд, додека ривалите за титулата Лоренцо и Роси стигна до второто, односно четвртото место
19.10.2015
Ф1 шефот Берни Еклстоун доби предвремен роденденски подарок во организација на неговите ќерки во дом во западен Лондон
16.10.2015
Тимовите на Хонда и Рено ќе добијат шанса да ги развиваат своите мотори и да се израмнат со ривалите од Мерцедес и Ферари
15.10.2015
За медицинска грижа за Формула 1 легендата Михаел Шумахер се трошат 145.000$ неделно, а севкупната сума стигна до 15 милиони $, тврди британскиот весник „Мирор“
14.10.2015
Светската автомобилистичка федерација (ФИА) потврди дека сите производители на мотори во спортот нема да можат да продаваат една година стари мотори на своите „корисници“ следната сезона, освен ако сите тимови не се согласат на промена
14.10.2015
Вработените во Ф1 тимовите на Ред Бул и Торо Росо добија гаранција од сопственикот Дитрих Матешиц дека ќе добијат други работи места, во други проекти или други компании, доколку тој реши да ги повлече тимовите на крајот на 2015
13.10.2015
Луис Хамилтон го испофали неговиот колега од Мерцедес, Нико Розберг за неговата работна етика и најави деа очекува Германецот да се врати силно во 2016 година
11.10.2015
Ф1 тимот на Мерцедес ја освои својата втора последователна титула кај конструкторите во неделата, откако возачот на Ферари, Кими Раиконен беше казнет за предизвикување судир
11.10.2015
Луис Хамилтон го доби драматичното Руско ГП во неделата, за со шубара на главата да направи голем чекор кон третата светска титула откако неговиот колега од Мерцедес, Нико Розберг се откажа поради проблем со педалите
11.10.2015
Дани Педроза во Хонда стигна до својот прв Мото ГП триумф по повеќе од една година, додека лидерот во генерален пласман Валентино Роси го зголеми водството по второто место во Јапонија
10.10.2015
Младиот шпански возач на Формула 1 тимот Торо Росо, Карлос Саинц, доживеа тежок инцидент на последната тренинг сесија во Сочи | повеќе
09.10.2015
Французинот Јохан Зарко е крунисан како Мото2 шампион откако неговиот повреден шпански ривал Тито Рабат се повлече од Јапонското ГП во Мотеги овој викенд
09.10.2015
Само осум возачи поставија време на втората тренинг сесија пред Руското ГП во Сочи, и од нив најбрз беше Фелипе Маса во Вилијамс со 2:00.458
08.10.2015
Сопственикот на Ред Бул, Дитрих Матешиц вели дека неговиот Ф1 тим мора да има договор за снабдување со мотори до крајот на октомври, или во спротивност ќе го напушти спортот
07.10.2015
Формула 1 може да биде продадена оваа година на еден од трите заинтересирани страни, открива шефот на спортот, Берни Еклстоун
04.10.2015
Финецот Јари-Мати Латвала победи на Француското рели на Корзика за негов трет триумф оваа сезона со шампионите Фолскваген
01.10.2015
Тимот на Мекларен-Хонда објави дека Џенсон Батон останува во тимот и за следната Ф1 сезона
30.09.2015
Дебитантот на Торо Росо, Макс Ферстапен го прослави својот 18. роденден со положување на тестот за возење во Белгија
29.09.2015
Роман Грожан ќе се пресели од Лотус во новиот американски Формула 1 тим, Хас Ф1 за 2016
29.09.2015
Деветкратниот рели ВРЦ шампион, Себастиен Леб ќе стартува ново поглавје во неговата кариера, откако Пежо потврдија дека Французинот ќе биде дел од тимот за Дакар релито во 2016 година
28.09.2015
Францускиот производител на автомобили, Рено објави писмо во кое открива дека планира да откупи мнозински дел од акциите на тимот на Лотус и да креира нов фабрички Ф1 тим за 2016 година
28.09.2015
Не-извршниот директор на Мерцедес, Ники Лауда вели дека планира да зборува со Ф1 шефот Берни Еклстоун за „недостатокот“ на ТВ пренос од неговиот тим на Јапонското ГП
27.09.2015
Шпанецот Хорхе Лоренцо со својата Јамах стигна до триумф на Арагон ГП трката во Шпанија, откако водеше од стартот за да ја намали разликата во генерален пласман на 14 поени, откако Валентино Роси беше трет
27.09.2015
Луис Хамилтон стигна до доминантна победа на Јапонското ГП во Сузука за негов осми триумф оваа година со што направи уште еден чекор до својата трета Ф1 титула
25.09.2015
Рускиот возач на Ред Бул, Данил Квјат го победи двоецот на Мерцедес Нико Розберг и Луис Хамилтон за најдобро време на вториот тренинг на Јапонското ГП
24.09.2015
Возачот на Ферари, Себастијан Фетел вели дека Мерцедес стартуваат како апсолутни фаворити на Јапонското ГП овој викенд и покрај неговата победа на последната трка во Сингапур
23.09.2015
22.09.2015
Шефот на Мерцедес, Тото Волф ја бранеше одлуката на компанијата да не ги снабдуваат Ред Бул со мотори, велејќи дека производителот работел премногу напорно за да им ја даде предноста на ривалите
21.09.2015
Џенсон Батон ќе објави дека се повлекува од Формула 1 на крајот на сезоната, откако преговорите со Мекларен се „распаднаа“, тврдат британските медиуми
20.09.2015
Себастијан Фетел стигна до третата победа во својата деби-сезона за Ферари, откако доминираше од пол-позицијата на Сингапур ГП трката, додека светскиот шампион Луис Хамилтон се откажа во возбудлива ноќна трка
19.09.2015
Асот на Ферари, Себастијан Фетел не му дозволи на светскиот шампион Луис Хамилтон да го израмни рекордот со осма последователна пол-позиција, откако доминираше на квалификациите пред Сингапур ГП трката
19.09.2015
„Резултатот ни е во втор план бидејќи тука сме да се забавуваме. Се надевам дека ќе имаме убав викенд и сите заедно на крајот ќе ја споделиме радоста“ вели Стефановски | повеќе
18.09.2015
Германскиот автомобилски гигант Фолскваген е блиску до договор за преземање на тимот на Ред Бул, тврди главниот аналитичар на Би-Би-Си и поранешен сопственик на Ф1 тим, Еди Џордан
18.09.2015
Рускиот возач на Ред Бул, Данил Квјат беше изненадувачкиот лидер на втората тренинг-сесија на Марина Беј патеката во Сингапур
18.09.2015
Шефот на Ред Бул, Кристијан Хорнер повторно фрли сомнеж кон иднината на неговиот тим во Формула 1 веќе од следната година, откако односите со снабдувачот на мотори Рено целосно се распаднаа
18.09.2015
Првото возење на Американецот Александер Роси во Формула 1 болид заврши прерано откако тој се удри на првиот тренинг за Сингапур ГП трката
17.09.2015
Џенсон Батон вели дека „себичната нишка“ во неговиот карактер е една од причините поради која останува мотивиран да остане во Формула 1 и покрај проблемите на неговиот тим Мекларен-Хонда оваа сезона
16.09.2015
Американецот Александер Роси ќе го има своето Ф1 деби на ноќната Сингапур ГП трка во недела
16.09.2015
Рено потврди дека преговара за условите во договорот со Ред Бул, откако јасно посочи дека веќе не сака да биде само снабдувач на мотори, воедно прашувајќи се за спортскиот дух на австриско-англискиот тим
13.09.2015
Марк Маркез стигна до победа на неверојатната сува/влажна/сува трка во Мизано, Валентино Роси беше петти на домашната трка, додека неговиот ривал за титулата Хорхе Лоренцо излета
13.09.2015
Себастиен Ожие стигна до својата трета последователна титула од Рели ВРЦ шампионатот со седма победа оваа сезона, овојпат на Австралиското рели пред колегата од Фолскваген, Јари-Мати Латвала
11.09.2015
06.09.2015
Победата на Луис Хамилтон на Италијанското ГП е потврдена по истрагата на стјуардите за намалениот притисок во пневматиците на двата болиди на Мерцедес во Монца
06.09.2015
Луис Хамилтон стигна до својата седма победа оваа сезона на Италијанското ГП во Монца, удвојувајќи го водството во генерален пласман пред колегата Нико Розберг, чиј мотор се запали на два круга пред крајот
05.09.2015
Луис Хамилтон повторно е на пол-позицијата за Италијанското ГП во Монца, негова 11-та пол-позиција во последните 12 трки
04.09.2015
Луис Хамилтон го победи колегата Нико Розберг за Мерцедес да останат убедливо најбрзи на вториот тренинг на Италијанското ГП во Монца, додека Форс Индија ги раздвои двете Ферарија на нивната домашна патека
03.09.2015
Тимот на Вилијамс потврди дека трета сезона во низа во 2016 година, Валтери Ботас и Фелипе Маса ќе возат за тимот
01.09.2015
Германскиот возач Нико Хулкенберг ќе остане во тимот на Форс Индија уште две години, откако потпиша нов договор до 2017 година, објави индискиот тим
30.08.2015
Валентино Роси повторно е лидер во генерален пласман во Мото ГП шампионатот, откако стигна до четвртата победа оваа сезона на дождот во Силверстоун
23.08.2015
Светскиот шампион Луис Хамилтон го зголеми водството во генерален пласман со неговата шеста победа оваа сезона на класичното Белгиско ГП во Спа, пред својот колега Нико Розберг, уште еднаш покажувајќи ја моќта на тимот на Мерцедес
24.08.2015
Ги Лижие, легендарниот Ф1 возач и сопственик на тим почина во Франција. Тој имаше 85 години
23.08.2015
21.08.2015
Нико Розберг призна дека само добрата среќа го спасила од повреди при големиот судир на тренинзите за Белгиското ГП во Спа, каде што му се дупна гума при брзина од 300 км/ч
19.08.2015
Ферари ги завршија шпекулациите околу иднината на Кими Раиконен, објавувајќи дека Финецот останува во Скудерија и во 2016 година, како партнер на Себастијан Фетел
14.08.2015
Марк Маркез беше најбрзиот човек на крајот на втората тренинг-сесија пред Чешкото ГП во Брно
11.08.2015
Популарниот „Креш-донадо“ вели дека злобните јазици се виновни за неговата репутација
09.08.2015
Светскиот шампион Марк Маркез стигна до својата трета победа во 2015 година, продолжувајќи ја својата победничка серија во САД, каде што досега нема пораз
07.08.2015
Поранешниот Ф1 светски шампион, Џенсон Батон и неговата сопруга Џесика Мичибата беа жртви на неверојатен грабеж на француската ривиера, објавија британските медиуми
26.07.2015
01.08.2015
Сабина Кем, менаџерот на седумкратниот светски шампион во Формула еден Михаел Шумашер, изјавила дека состојбата на легендарниот возач се подобрува
26.07.2015
18.07.2015
05.07.2015
Луис Хамилтон прв ја мина целта на трката во Силверстоун, оставајќи го зад себе клупскиот колега Нико Розберг
07.07.2015
Нашиот најдобар Игор Стефановски Иџе автомобилист, при враќањето во Македонија, заедно со неговиот тим доживеале сообраќајна несреќа
25.06.2015
Претседателот на ФИА, Жан Тод не верува дека на Формула 1 и е потребна голема промена, истакнувајќи дека овој спорт страда од „главоболка, а не од рак“
04.07.2015
27.06.2015
Италијанскиот мотоциклист Валентино Роси во супер интересен финиш успеа да триумфира на холандската стаза
26.06.2015
Валентино Роси постави најбрзо време во историјата на славната холандска патека Асен за да ја освои својата прва пол-позиција оваа сезона
23.06.2015
Шефот на Ред Бул, Кристијан Хорнер ги отфрли шпекулациите за неговата иднина и изјави дека останува на чело на тимот во проблематичната сезона
07.06.2015
Луис Хамилтон стигна до победа на Канадското ГП во Монтреал пред својот колега Нико Розберг, за да се зацврсти на првото место во генерален пласман и да ја прекине серијата од две победи на Германецот
21.05.2015
Светскиот шампион Луис Хамилтон повторно беше во „своја лига“ откако доминираше на вториот тренинг на Монако ГП одбележана со дожд
20.05.2015
Луис Хамилтон официјално го обнови својот договор со Мерцедес на дополнителни три години, со што светскиот шампион останува во англиско-германскиот тим до крајот на 2018-та
17.05.2015
10.05.2015
Нико Розберг, конечно, стигна до својот прв триумф во 2015 година, откако успеа да го победи својот колега Луис Хамилтон на Шпанското ГП во Барселона, додека последното место на подиумот отиде кај Себастијан Фетел во Ферари
03.05.2015
Асот на Јамаха, Хорхе Лоренцо доминираше на трката во Херез за импресивна победа на Шпанското ГП пред светскиот шампион Марк Маркез на Хонда и колегата од Јамаха, Валентино Роси, за кого ова беше 200. подиум во кариерата
26.04.2015
Мик Шумахер стигна до победа во првиот натпреварувачки викенд на германската Формула 4 серија
23.04.2015
Мото ГП шампионот Марк Маркез повторно се наврати на инцидентот на Аргентинското ГП, кога откако Валентино Роси го помина, возачот на Репсол Хонда удри во задното тркало на Италијанецот и падна, а Роси победи по вторпат во три трки цела сезона
22.04.2015
Кими Раиконен размислувал да се врати во пензија по катастрофалната 2014 година, тврди шпанскиот дневен весник „Марка“
19.04.2015
10.04.2015
Луис Хамилтон го победи Кими Раиконен за да постави најдобро време на двата тренинзи пред Кинеското ГП во Шангај, во сесија која беше одбележана од еден фан кој излета на патеката врескајќи „сакам болид
08.04.2015
Менаџерот на Михаел Шумахер, Сабине Кем побара „реални очекувања“ од дебито на 16-годишниот син на легендата Мик во Формула 4 шампионатот
02.04.2015
02.04.2015
31.03.2015
Светскиот шампион Луис Хамилтон потврди дека ќе потпише нов богат договор со тимот на Мерцедес оваа недела, договор со кој би требало да заработува повеќе од 40 милиони долари годишно
30.03.2015
Мото ГП возачот на Репсол Хонда, Дани Педроза вели дека не може да продолжи да се трка поради болки во раката на отварањето на сезоната во Катар
29.03.2015
Деветкратниот светски шампион Валентино Роси на Јамаха победи на спектакуларното Катарско ГП во неделата, издржувајќи го притисокот од италијанскиот сонародник Андреа Довициозо на Дукати во првата трка од новата Мото ГП сезона
29.03.2015
Себастијан Фетел потврди дека „Ферари се вратија“, со победа на Малезиското ГП пред двајцата возачи на Мерцедес, Луис Хамилтон и Нико Розберг
28.03.2015
Мото ГП годината започнува со важно прашање. Кој или што може да го победи Марк Маркез? Дали има некој да прекине нешто што се заканува да биде долг период на доминација, нешто што наликуваше на петте сезони на Мик Дуан
28.03.2015
Од францускиот производител Рено признаа дека ги разгледуваат сите опции во Формула 1, вклучувајќи и откажување од спортот, но и купување на тимот на Торо Росо по критиките за формата на нивните мотор
26.03.2015
Во недела започнува Мото ГП шампионатот со Катар ГП трката на патеката Лосаил, и прв фаворит повторно е младиот Шпанец, Марк Маркез
26.03.2015
Себастијан Фетел ја одби понудата на германскиот ривал Нико Розберг да ја посети гаражата на Мерцедес овој викенд, плашејќи се дека поканата е само „шоу за медиумите“
25.03.2015
Луис Хамилтон најави дека е многу блиску до комплетирање на еден од најбогатите договор во Формула 1 пред Малезиското ГП во Сепанг
25.03.2015
Помладиот брат на Луис Хамилтон, Николас ќе стане првиот возач со пречки кој ќе се натпреварува во Британскиот туринг шампионат (БТЦЦ)
25.03.2015
Генералниот менаџер на Рено, Сирил Абитебул луто одговори на тврдењето на дизајнерот на Ред Бул, Адријан Њуи дека единствениот проблем на тимот во 2015 е слабиот мотор
18.03.2015
Гиедо ван дер Гарде вели дека неговиот сон за возење во Формула 1 е „одземен“ откако се согласи на откажување на договорот со тимот на Заубер
17.03.2015
Нико Розберг го покани ривалот од Ферари, Себастијан Фетел да присуствува на петочниот состанок во Мерцедес пред Малезиското ГП по разговорот на прес-конференцијата по трката во Австралија во неделата
16.03.2015
Незадоволството во тимот на Ред Бул од стартот на новата Ф1 сезона стигна до својот максимум. Покрај лутината на снабдувачот на мотори Рено, шефовите на тимот бараат одговори и од водачите на спортот
15.03.2015
Светскиот шампион Луис Хамилтон доминираше на Австралиското ГП за победа и совршен старт на одбраната на титулата во трка во која завршија само 11 болиди | повеќе
13.03.2015
Себастијан Фетел чувствува дека Ферари „дефинитивно се подобриле“ во текот на зимската тест-сезона, но не знае колкав ќе биде прогресот сè до саботните квалификации за Австралиското ГП.
05.03.2015
Шпекулациите околу судирот на Фернандо Алонсо на тестирањето во Барселона пред десетина дена не застануваат, и откако прво се тврдеше дека по незгодата тој мислел дека е возач на Ферари, сега се вели дека мислел дека има 13 години
04.03.2015
Тимот на Мејнор Марусја е потврден како учесник на Австралиското ГП во Мелбурн, а во исто време се откри и идентитетот на инвеститорот кој го спаси пропаднатиот тим
03.03.2015
Новиот возач на Мекларен-Хонда, Фернандо Алонсо ќе го пропушти Австралиското ГП следниот викенд поради совет на лекарите
02.03.2015
Тинејџерот Мик Шумахер, синот на легендарниот седумкратен шампион Михаел Шумахер ќе се пресели во Формула 4 серијата од картинг трките оваа година
01.03.2015
Валтери Ботас ја заокружи тест-сезоната 2015 со најбрз круг за Вилијамс на последниот дел од тестирањето во Барселона во неделата
27.02.2015
Нико Розберг ја покажа вистинската сила на Мерцедес на вториот ден од последниот зимски тест, доминирајќи во сесија во која Мекларен конечно поставија многу километри
27.02.2015
Фернандо Алонсо постави видео на сопствениот канал на Јутјуб со благодарноста за фановите за нивната поддршка и со ветување дека набргу ќе го видат на патеката
26.02.2015
Фелипе Маса ги постави Вилијамс на првото место на првиот ден од последниот четиридневен тест пред стартот на сезоната во Барселона, додека шампионите Мерцедес и Мекларен имаа доста проблеми
26.02.2015
Шпанката Кармен Хорда ќе се приклучи на тимот на Лотус за сезоната 2015 како развоен возач, објави британскиот тим
25.02.2015
Фернандо Алонсо е пуштен од болницата во Барселона три дена по силниот судир на тестирањето на патеката Катлуња
24.02.2015
Фернандо Алонсо ќе остане во болница и трета ноќ едноподруго, по сериозниот судир на тестирањето во Барселона
22.02.2015
Роман Грожан беше најбрз за Лотус во драматичниот четврти и последен ден тестирање во Барселона, одбележан со тешкиот судир на Фернандо Алонсо
22.02.2015
Новиот возач на Мекларен, Фернандо Алонсо имаше тежок судир на последниот ден од тестирањето во Барселона во неделата
20.02.2015
Новиот лидер на тимот на Ред Бул, Даниел Рикијардо постави најдобро време на вториот ден тестирање на патеката Каталуња покрај Барселона
19.02.2015
Пастор Малдонадо имаше импресивен старт на вториот зимски Ф1 тест во Барселона, поставувајќи најдобро време за Лотус пред Кими Раиконен (Ферари) и Даниел Рикијардо (Ред Бул)
20.02.2015
Возачот на Мерцедес, Нико Розберг, на Твитер објави дека заедно со неговата сопруга Вивијан го очекуваат првото дете во август оваа година
17.02.2015
Ферари објави фотографии од возбудлив Формула 1 концепт, за „Ф1 на иднината“ за која се потребни драстични промени на правилата
18.02.2015
На формула 1 возачите им беше порачано да си изберат еден дизајн на кацигата и да не го менуваат во текот на сезоната, за да може фановите полесно да го препознаваат на патеката
02.02.2015
Себастијан Фетел продолжува со дебито од соништата за Ферари, поставувајќи втор ден едноподруго најдобро време на зимското тестирање во Херез
01.02.2015
Себастијан Фетел имаше фантастичен старт на неговата кариера како Ф1 возач, откако постави најбрзо време на првиот ден тестирање во Херез, кој беше одбележан со проблеми за Мекларен-Хонда
01.02.2015
Формула 1 шампионот Луис Хамилтон и неговиот германски колега Нико Розберг го открија новиот В06 болид на шампионите Мерцедес пред стартот на зимскиот тест во Херез
29.01.2015
Долгочекуваниот МП4-30 болид на Мекларен-Хонда беше претставен преку онлајн промоција пред стартот на зимското тестирање во Херез, Шпанија, следната недела
28.01.2015
Возачот на Ферари, Кими Раиконен ќе има дополнителен мотив за новата Ф1 сезона, откако стана татко
27.01.2015
Шефот на Ред Бул, Кристијан Хорнер вели дека тимот се уште го нема завршено болидот за новата сезона, но инсистира дека се ќе биде подготвено за стартот на зимското тестирање во недела
26.01.2015
Тимот на Лотус ги објави првите фотографии од новиот „Е23 Хибрид“ болид, со новите мотори на Мерцедес, со кои се надеваат на камбек во врвот
25.01.2015
Ферари поставија кратко видео на кое се гледа четирикратниот светски шампион Себастијан Фетел во новиот болид пред промоцијата на болидот следната недела
22.01.2015
Мекларен потврдија дека Фернандо Алонсо ќе биде првиот возач кој ќе го вози новиот МП4/30 со мотори на Хонда на тестот во Херез од 1 до 4 февруари
21.01.2015
Вилијамс се првиот тим кој објавија фотографии од нивниот нов болид за 2015 година, сезона во која се надеваат да уште еден чекор напред
18.01.2015
Катарецот дојде до втората титула по 2011, додека Кома стана трет мотоциклист во историјата со пет титули во славното рели
19.01.2015
Мерцедес ќе го промовираат својот нов болид за 2015 година на првиот ден од зимското тестирање во Херез на 1 февруари, објавија од „Сребрената стрела“
16.01.2015
Австралискиот дебитант Тоби Прајс стигна до својата деби победа на релито Дакар на доминантен начин во петокот, додека Шпанецот Марк Кома се доближи до петта титула на славната трка
15.01.2015
Катарецот Насер Ал-Атијах продолжи со доминацијата на релито Дакар во четвртокот, откако по петти пат победи на етапа на овогодишната трка за да направи уште еден чекор до втора победа по таа во 2011
14.01.2015
Насер Ал-Атијах направи уште еден чекор до својата втора титула од релито Дакар, по четвртата етапна победа на овогодишната трка
13.01.2015
Актуелниот шампион Нани Рома предводеше 1-2-3 победа на Мини на деветтата етапа на релито Дакар, додека Катарецот Насер Ал-Атијах го зголеми водството по грешката на неговиот главен ривал Жиниел де Вилиер
12.01.2015
Чилеанецот Пабло Квинтаниља го прослави враќањето на релито Дакар во неговата родна земја по кратката авантура во Боливија со својата прва етапна победа на престижното рели добиена во последните неколку километри, пред Шпанецот Хуан Педреро
11.01.2015
Саудискиот дебитант Јазид Ал-Раџи е изненадувачки победник на осмата неделна етапа на релито Дакар, од Ујуни до Икике во Чиле, победувајќи го Орландо Теранова и лидерот во генерален пласман, Насер Ал-Атијах
09.01.2015
Пастор Малдонадо нема да дозволи критиките од фановите да му пречат во работата, посочувајќи дека „не е важно“ што тие мислат
09.01.2015
Мекларен беше првиот тим кој официјално го потврди датумот за промоција на новиот болид за 2015 година, откривајќи дека Мекларен-Хонда МП4/30 ќе биде презентиран на 29 јануари
09.01.2015
Насер Ал-Атијах го зголеми водството на релито Дакар откако стигна до трета етапна победа во шест дена натпреварување
08.01.2015
Четирикратниот актуелен шампион Марк Кома, конечно, стигна до првата етапна победа на релито Дакар 2015, завршувајќи ја тешката етапа низ пустината Атакама во Чиле пред сонародникот и лидер во генерален пласман, Жоан Бареда Борт
07.01.2015
Полскиот мотоциклист Михал Херник е пронајден мртов на третата етапа на релито Дакар
05.01.2015
Жоан Бареда Борт ја презеде контролата на релито Дакар уште во втората етапа, со импресивна победа на првата голема специјална етапа, додека победникот од првата етапа, Британецот Сем Сандерленд се загуби во последните 70 километри пред финишот
07.01.2015
Јапонскиот производител Хонда тврди дека бара само „фер натпреварување за доброто на спортот“, откако Мекларен од ФИА побара разјаснување за наводната „дупка“ во правилата која може да донесе предност на ривалите
07.01.2015
Катарецот Насер Ал-Атијах го зголеми водството на релито Дакар со најдобро време на четврата етапа, маратонското „прекачување“ на Андите во Чиле, додека проблеми имаа Орландо Теранова и Карлос Саинц
04.01.2015
Катарецот Насер Ал-Атијах во пласман на автомобили и Британецот Сем Сандерленд стигнаа до победа на првата етапа на релито Дакар, кое започна во Аргентина во неделата
02.01.2014
Фернандо Алонсо би бил на првото место на листата за Мерцедес доколку Ф1 шампионот Луис Хамилтон не се согласи на нов договор, признава директорот на тимот, Тото Волф
01.01.2015
Поранешниот светски шампион, асот на Мекларен, Џенсон Батон ја започна новата година како женет човек, откако на Хаваи се ожени со својата долгогодишна девојка, Џесика Мичибата
29.12.2014
На 29 декември 2013 година, по тешкиот пад на скијање, формула 1 легендата Михаел Шумахер остана во кома. Една година подоцна, Шуми е дома, а добри вести нема
03.12.2014
Жил Бјанки „не успорил доволно“ од двојни жолти знамиња за да го избегне судирот на Јапонското ГП во октомври, по кое доби сериозна повреда на мозокот, тврди извештајот на панелот за безбедност на ФИА
02.12.2014
Фернандо Алонсо и Мекларен нема да ги направат истите грешки кои доведоа до разделбата во 2007 година, смета неговиот поранешен колега, а сега светски шампион со Мерцедес, Луис Хамилтон
28.11.2014
Себастијан Фетел не очекува да добие победничко Ферари во 2015
27.11.2014
Паскал Верлајн беше најбрз за Мерцедес на вториот и последен ден тестирање во Абу Даби, додека Мекларен комплетираа само два круга со новиот мотор на Хонда
27.11.2014
Жан-Ерик Верњ ја прекрати соработката со тимот на Торо Росо, отварајќи простор Карлос Саинц Јуниор да биде промовиран како колега на Макс Ферстапен во јуниорскиот тим на Ред Бул
18.12.2014
Ф1 шефот Берни Еклстоун се потсети на германскиот корупциски скандал во уште една досетка на неговите традиционални божиќни честитки
16.12.2014
Поранешниот возач на Ферари, Фернандо Алонсо верува дека Скудерија ќе биде силен предизвикувач во сезоната 2015 и покрај сите проблеми кои ги имаа оваа година
11.12.2014
Формула 1-кариерата на Џенсон Батон продолжува и во 16. сезона, откако од Мекларен конечно одлучија тој да му биде партнер на Фернандо Алонсо во новата ера за тимот во 2015
16.12.2014
Доминантните Мерцедес се подготвени за компромис за регулативите за моторите за 2015 година
08.12.2014
Новите партнери во Ферари, Себастијан Фетел и Кими Раиконен се меѓу 300-те најбогати жители на Швајцарија
12.12.2014
Генералниот директор на Мекларен, Рон Денис вели дека Луис Хамилтон бил една од главните причини за неуспехот во сезоната 2007, кога Фернандо Алонсо првпат беше во англискиот тим
06.12.2014
Шефот на Ред Бул, Кристијан Хорнер признава дека тимот е „уништен“ по грабежот во фабриката во Милтон Кејнс, од каде што беа украдени повеќе од 60 трофеи
04.12.2014
Најавата на новиот возачки состав на тимот на Мекларен-Хонда за 2015 повторно се „развлече“. По состанокот на бордот на тимот уште е нејасно кој ќе му е партнер на Фернандо Алонсо, Кевин Магнусен или Џенсон Батон
05.12.2014
Џенсон Батон и Кевин Магнусен остануваат без информација кој од нив ќе вози за Мекларен во 2015 година, откако портпаролот на тимот изјави дека „нема да има брза објава од тимот“
03.12.2014
Во петокот, Себастијан Фетел официјално престана да биде возач на Ред Бул Рејсинг по шест години по трансферот во Ферари, но Германецот реши да има посебно збогување со тимот со кој освои четири титули
01.12.2014
Една недела по освојувањето на титулата на Луис Хамилтон тимот на Мерцедес го славеше неверојатниот успех во 2014 на „Ѕвезди и автомобили“ шоуто во седиштето на компанијата
29.11.2014
Тимот на Вилијамс ќе ги зголеми обврските на Сузи Волф за тестирањето во 2015 година откако Бразилецот Фелипе Наср замина во Заубер
29.11.2014
Тимот на Торо Росо потврди дека Карлос Саинц Јуниор, синот на рели-легендата Карлос Саинц, ќе биде колега на Макс Ферстапен за 2015 година
27.11.2014
Фернандо Алонсо признава дека има измешани чувства за заминувањето од Ферари по петгодишна соработка, но во резултатите на својот екс-колега Фелипе Маса во 2014 гледа пример кој сака да го следи
26.11.2014
Себастијан Фетел имаше неочекувано гостување во гаражата на Ферари на првиот ден од Ф1 тестирањето во Абу Даби, иако нема да го вози црвениот болид
26.11.2014
Од Хонда велат дека нивниот тежок старт на Ф1 тестирањето со Мекларен во Абу Даби не е поинакoв од проблемите кои ги имаа и другите снабдувачи на моторите на почетокот на 2014 година
25.11.2014
Сезоната на промени во тимот на Ферари очигледно продолжува, откако Скудерија соопшти дека Маурицио Аривабене ќе го замени Марко Матијачи како шеф на тимот
25.11.2014
Луис Хамилтон ветува дека ќе биде уште побрз следната година во одбрана на втората Формула 1 титула
24.11.2014
Возачите на Ред Бул, Себастијан Фетел и Даниел Рикијардо беа исклучени од квалификациите за Абу Даби ГП трката откако нивните болиди не ги почитуваа правилата на спортот
24.11.2014
Фернандо Алонсо реши да врати на коментарите на шефот на Ферари, Марко Матијачи, кој изјави дека Себастијан Фетел ќе донесе „максимална мотивација и посветеност“ во Скудерија како замена за Алонсо
24.11.2014
Асот на Мерцедес, Луис Хамилтон не дозволи изненадување на последната трка од сезоната стигнувајќи до 11. победа во 2014 за да ја запечати својата втора светска титула
22.11.2014
Со двојни поени за освојување на финалето на Ф1 сезоната во Абу Даби може да има и последен пресврт во борбата на колегите од Мерцедес, Луис Хамилтон и Нико Розберг
21.11.2014
Британецот Вил Стивенс ќе го има своето Формула 1 деби кога ќе се трка покрај Јапонецот Камуи Кобајаши за тимот на Катерхам на последната трка од сезоната, Абу Даби ГП овој викенд
21.11.2014
Ферари потврдија дека Фернандо Алонсо заминува од тимот на крајот на сезоната и дека негова замена е Себастијан Фетел, се уште актуелниот четирикратен шампион, кој заминува од Ред Бул
20.11.2014
Деветкратниот шампион од 24 Часа Ле Ман, Данецот Том Кристенсен се повлекува од тркањето на крајот на месецот
20.11.2014
Ф1 тимот на Лотус објави дека Французинот Роман Грожан ќе се трка покрај Пастор Малдонадо во 2015 година
20.11.2014
Критично повредениот возач на Ф1 тимот на Марусја, Жил Бјанки, веќе не е во вештачки индуцирана кома, но останува несвесен, објави неговото семејство
18.11.2014
Кевин Харвик победи на последната трка од Спринт купот во НАСКАР во Хоумстед, Флорида, за да ја освои својата прва голема титула
18.11.2014
Истиот ден кога Катерхам објави успех во собирањето пари за настап на Абу Даби ГП трката, тимот исто така отпушти 230 вработени
17.11.2014
Себастиен Ожие стигна до својата осма ВРЦ победа во 2014 откако беше најбрз на Британското рели, додека Мико Хирвонен се збогуваше од шампионатот со второ место
17.11.2014
На Себастијан Фетел очигледно му здодеа да чека официјално да биде потврден како возач на Ферари. Германскиот четирикратен светски шампион веќе потврди дека заминува од Ред Бул, но трансферот во италијанскиот тим чека на разрешница на несогласувањата на договорот со Фернандо Алонсо
15.11.2014
Берни Еклстоун не е човек кој ги „мери“ своите зборови. Во само едно интервју во моментот кога спортот е во криза тој успеа да навреди одредени групи луѓе и во исто време јасно да ја посочи целната група на Ф1
14.11.2014
Новиот Ф1 мотор на Хонда ќе биде на патеката првпат денеска во Силверстоун, каде што развојниот МП4-29Х болид на Мекларен ќе снима реклами
14.11.2014
Шефот на Мерцедес моторспорт, Тото Волф, не верува во заканите на Ред Бул за „развојна војна“ со враќање на В8 моторите следната година
14.11.2014
Четирикратниот светски шампион Себастијан Фетел признава дека одлучувал меѓу бирање на нов тим и заминување од спортот во 2015 година
13.11.2014
Британската тркачка Елис Пауел се надева дека ќе дебитира во Формула 1 на Абу Даби ГП трката за тимот на Катерхам бидејќи нејзиниот дедо е еден од тие кои дадоа пари за малиот банкротиран тим да се појави на финалето на сезоната
12.11.2014
Џенсон Батон се надева дека Мекларен нема да го пуштат да си оди само поради парите, и вели дека се чувствува како да не е поканет на божиќна забава
11.11.2014
Хорхе Лоренцо од Мовистар Јамаха беше најбрз на првиот ден од тестирањето во Валенсија, во ден каде што Мото ГП шампионот Марк Маркез го учеше својот помлад брат, Мото3 шампионот Алекс Маркез како да вози машина од елитната класа
11.11.2014
Шефицата на тимот на Заубер, Мониша Калтенборн, верува дека постои „агенда“ во Формула 1 за да се принудат помалите тимови да си заминат од спортот
11.11.2014
Доминантната победа од пол-позиција до финишот во Бразил покажа дека Нико Розберг научил од грешките и дека може да се бори со својот колега Луис Хамилтон, но добрата форма можеби доаѓа предоцна
10.11.2014
Најдобриот македонски автомобилист, Игор Стефановси - Иџе, викендов беше во Австрија, каде што присуствуваше на церемонијата за доделување на трофеите на најдобрите возачи на ридски патеки во Европа
10.11.2014
Актуелниот двократен светски шампион Марк Маркез стигна до својата 13. Мото ГП победа оваа сезона на завршното Валенсија ГП рушејќи го рекордот на Австралиецот Мик Дуан од 12 победи од 1997 година
10.11.2014
Шпанските медиуми тврдат дека Фернандо Алонсо го комплетирал кам-бекот во тимот на Мекларен за 2015 година и тоа со најбогатиот договор во историјата на спортот
10.11.2014
Германецот Нико Розберг го совлада својот колега Луис Хамилтон за победа на Бразилското ГП во Интерлагос, претпоследната трка од Ф1 шампионатот
08.11.2014
Светскиот шампион Марк Маркез може да влезе во историјата на завршната трка од Мото ГП шампионатот, Валенсија ГП овој викенд
08.11.2014
Стечајните управници на тимот на Марусја, потврдија дека Ф1 тимот престанал да постои и дека вработените се отпуштени
08.11.2014
Луис Хамилтон смета дека Мекларен ќе направат голема грешка ако го отпуштат неговиот поранешен колега Џенсон Батон, порачувајќи им дека треба да се погрижат да направат подобар болид
08.11.2014
Луис Хамилтон очекува предизвик од својот колега од Мерцедес Нико Розберг на претпоследната трка од календарот, Бразилското ГП во Сао Пауло пред да дојде дефинитивната разврска на трката со двојни поени во Абу Даби
07.11.2014
Тимот на Заубер потврди сосема нов состав за 2015, со двајца добро-финансирани возачи, Швеѓанецот Маркус Ериксон и Бразилецот Фелипе Наср, со што сегашните возачи Адријан Зутил и Естебан Гутиерез остануваат без договор
07.11.2014
Финскиот рели возач Мико Хирвонен објави дека се повлекува од Рели ВРЦ шампионатот по последната трка од шампионатот во Велс следната недела
06.11.2014
Луис Хамилтон вели дека судирот со колегата Нико Розберг на трката во Спа го поставила во „војна“ со Германецот до крајот на сезоната, по што следуваше најголемата победничка серија во неговата кариера
05.11.2014
Германските гиганти Мерцедес се подготвени да прифатат компромис и да дозволат промена на „замрзнатиот“ развој на моторите, но само за 2015
05.11.2014
Според последните шпекулации, Фернандо Алонсо и Мекларен треба само уште да потврдат дека повторно ќе соработуваат
04.11.2014
Најдобрите Формула 1 тимови очигледно не се подготвени да жртвуваат дел од добивката во спортот која би се распределила на помалите тимови, како што најави Берни Еклстоун
04.11.2014
Со импресивната победа на Американското ГП, Луис Хамилтон може да ја обезбеди титулата без да треба да победи до крајот на сезоната, но и покрај 10-те победи може да остане со празни раце, најмногу поради ФИА
03.11.2014
Луис Хамилтон успеа да стигне до својата 10-та победа оваа сезона и петта едноподруго, откако го доби дуелот со својот колега од Мерцедес, Нико Розберг на Американското ГП во Остин, каде што најголемиот дел од акцијата се случуваше зад двајцата доминантни возачи
03.11.2014
Швајцарскиот Ф1 тим Заубер потврди дека сегашниот возач на Маркус Ериксон ќе биде нивни прв возач за сезоната 2015 година
01.11.2014
Валентино Роси во својата кариера имаше многу тесни битки во Мото ГП, меѓутоа дуелот со Кејси Стонер во Лагуна Сека во 2008 година, според него е најдобриот
01.11.2014
На сите прашања околу неговата иднина асот на Ферари, Фернандо Алонсо одговори со насмевка и со најава дека прави големи планови и дека е подготвен повторно да победува
01.11.2014
Луис Хамилтон ќе оди на десетта победа во 2014 на Американското ГП во Тексас овој викенд за зголемување на предноста пред колегата од Мерцедес, Нико Розберг за да се тргне вниманието од најмалиот старт во десет години без тимовите на Марусја и Катерхам
31.10.2014
Помладиот брат на Себастијан Фетел почнува сопствена тркачка кариера
31.10.2014
Жил Бјанки останува во критична, но стабилна состојба, објави неговото семејство во официјално соопштение преку тимот на Марусја
30.10.2014
„Фиат-Крајслер аутомобилс“ (ФЦА) објавија дека нивниот борд одлучил Ферари да се „раздели“ од матичната компанија
31.10.2014
Шефот на Мерцедес Моторспорт, Тото Волф, потврди дека неговиот тим нема да зборува со други возачи сè додека не добијат одлука од Луис Хамилтон за неговата иднина по 2015
29.10.2014
Секогаш било јасно дека Формула 1 е екстремно скап спорт, но отсуството на Катерхам и Марусја од Американското ГП и нивната неизвесна иднина повторно ја враќа дебатата за намалување на трошоците во спортот
28.10.2014
Најдобриот македонски мотоциклист, Христијан Илиоски, по подолга пауза, со победа се врати на мотокрос патеките
28.10.2014
Британците Балџиндер Сохи и Сони Каушал се „многу блиску“ до купување на тимот на Марусја, откако во понеделникот се остварија стравувањата и малиот Ф1 тим официјално отиде во „стечај“
28.10.2014
Берни Еклстоун доби порака дека мора да заврши подобра работа во „продавањето“ на Формула 1 пред Американското ГП во Тексас овој викенд
27.10.2014
Светскиот шампион Марк Маркез стигна до рекордна 12. победа во оваа сезона со возбудливиот триумф на Малезиското ГП во Сепанг, со што го израмни рекордот на Австралиецот Мик Дуан со најмногу победи во една година, поставен во 1997 година
27.10.2014
Најмалите Ф1 тимови, Катерхам и Марусја ќе го пропуштат Американското ГП во Остин в недела зголемувајќи ги шпекулациите за иднината на двата тима
27.10.2014
Францускиот ас на Фолскваген, Себастиен Ожие ја одбрани својата светска титула во Рели ВРЦ шампионатот по победата на Шпанското рели
25.10.2014
Тимот на Катерхам сега се води од стечајните управители откако сегашниот менаџерски тим реши да се повлече
24.10.2014
Докторот кој го лекуваше Михаел Шумахер речиси шест месеци по повредата на главата во декември 2013 вели дека седумкратниот Ф1 шампион прави „одреден прогрес“
24.10.2014
Иднината на Формула 1 тимот на Катерхам станува сè понеизвесна откако „стечајниот управник“ на Катерхам Спортс Лимитет (ЦСЛ), официјално снабдувач на тимот, не им дозволи влез на вработените на тимот во седиштето во Лифилд, Англија
22.10.2014
Нико Розберг мора да се опушти ако сака да се врати во трката за титулата оваа сезона. Ова е советот на неговиот германски соанродник Хајнц-Харалд Френцен, кој во своите најдобри години беше во игра за титулата во 1999 година
21.10.2014
Тест-возачот на Вилијамс, Сузи Волф ќе стане првата жена учесник на „Трката на шампионите“ (РОЦ) оваа година
21.10.2014
Поранешниот светски шампион Марио Андрети верува дека Себастијан Фетел го има потребното да ја „сврти“ среќата на Ферари и ќе покаже дека не е „еднодимензионален возач“
21.10.2014
Германецот Нико Хулкенберг ќе остане со тимот на Форс Индија и во 2015 година откако се врати во англиско-индискиот тим на стартот на сезоната
20.10.2014
Полјакот Роберт Кубица размислува да оди на нови операции на повредената рака оваа зима со мала надеж за камбек во Формула 1 шампионатот
20.10.2014
Валентино Роси победи на Австралиското ГП првпат од 2005 година, откако новокрунисаниот двократен светски шампион Марк Маркез падна додека водеше на трката во Филип Ајленд
18.10.2014
Џенсон Батон размислува за трансфер во светскиот „ендуранс“ шампионат ако не успее да најде место во конкурентен Ф1 тим за следната сезона
18.10.2014
Марк Маркез ја одбрани својата Мото ГП титула, но шампионатот продолжува со интересната борба за второто место на Австралиското ГП во Филип Ајленд
17.10.2014
Новиот претседател на Ферари,, Серџо Маркионе, вели дека шефовите на неговиот тим мораат да „шутнат некого“ за да се вратат на врвот
17.10.2014
Иако во кариерата има освоено 9 светски титули и рекордни 81 ГП трки, Валентино Роси вели дека борбата за второто место оваа сезона го сфаќа „лично“
15.10.2014
Фил Бјанки, таткото на повредениот возач на Марусја, Жил Бјанки, имаше емотивно интервју за италијанскиот спортски весник „Ла Газета дело спорт“ во кое открива дека стравува со секој телефонски повик, но останува сигурен дека неговиот син ќе се „извлече“
16.10.2014
Поранешниот возач на Ферари, Герхард Бергер вели дека е изненаден што четирикратниот светски шампион Себастијан Фетел реши да го напушти Ред Бул, и уште поизненаден што (доколку се вистинити шпекулациите) се решил за Ферари
14.10.2014
Неколку Ф1 возачи најдоа време за опуштање при летот назад од Русија во неделата по тешката недела за спортот, во која сите очи беа вперени во болницата во Јапонија, каде што сè уште заздравува Жил Бјанки од тешкиот судир. До следното ГП во Остин има три недели пауза
14.10.2014
Нико Розберг вели дека му се потребни победи на последните три трки од сезоната доколку сака да го победи својот клупски колега од Мерцедес, Луис Хамилтон до светската титула
13.10.2014
Асот на Хонда, Марк Маркез ја одбрани својата Мото ГП титула во неделата откако заврши на второто место на Јапонското ГП во Мотеги зад својот шпански сонародник Хорхе Лоренцо на Јамаха
13.10.2014
Луис Хамилтон го освои првото Руско ГП во Сочи за да се доближи до втората светска титула, додека со 1-2 победата на Мерцедес „Сребрената стрела“ стана светски шампион во конструктори
13.10.2014
Кими Раиконен призна дека би било убаво да биде партнер со Себастијан Фетел во Ферари во 2015 година, бидејќи верува дека четирикратниот шампион ќе направи добра атмосфера во тимот од Маранело
11.10.2014
Марк Маркез може да ја одбрани титулата овој викенд, кога Мото ГП шампионатот пристигнува во Јапонија во сенка на хорор-сударот во Ф1 по кој Жил Бјанки се бори за животот, но и со нови стравувања по доближувањето на нов тајфун на островите
11.10.2014
Луис Хамилтон и Нико Розберг својата борба за Ф1 титулата ја носат на непознат терен овој викенд, со првото Руско ГП во Сочи, додека возачите и спортот сè уште се под влијание на страшниот судар на Жил Бјанки во Јапонија
10.10.2014
Шефот на Ф1, Берни Еклстоун, останува на тврдењето дека Формула 1 не крши никави правила со тркањето во Русија овој викенд
10.10.2014
По само четири дена од страшната незгода на Жил Бјанки на Јапонското ГП, Ф1 „заедницата“ се собра во Сочи за првото Руско ГП, и нормално атмосферата не беше најдобра
09.10.2014
Луис Хамилтон не е подготвен да си замине од тимот на Мерцедес велејќи дека ужива во животот во еден од „најкул брендовите на светот“
09.10.2014
Новиот претседател на Ферари, Серџо Маркионе, најави дека славниот тим ќе мора да бара и нов претседател за неколку години
08.10.2014
Семејството на возачот на Марусја, Жил Бјанки ги откри деталите за повредата на главата на Французинот по страшниот судир на Јапонското ГП во Сузука
07.10.2014
Михаел Шумахер може да живее „релативно нормален живот“ по падот на скијањето во декември и сериозната повреда на главата, вели претседателот на ФИА и добар пријател на Германецот,Жан Тод, кој му беше шеф на Шуми во Ферари
07.10.2014
Возачот на Марусја, Жил Бјанки беше дел од ужасниот инцидент на Јапонското ГП во неделата откако се удри во возило за поддршка кое го отстрануваше болидот на Адријан Зутил од Заубер добивајќи тешки повреди на главата
06.10.2014
Во сенка на сериозните повреди на Жил Бјанки, Луис Хамилтон ја зголеми предноста во генерален пласман на 10 поени пред колегата од Мерцедес, Нико Розберг
06.10.2014
Четирикратниот светски шампион Себастијан Фетел објави шокантно заминување од Ред Бул и најави трансфер во Ферари во неверојатен развој на настаните пред Јапонското ГП
06.10.2014
Жил Бјанки ја преживеа операцијата на мозокот и дише без апарати откако доби сериозна повреда на главата при судирот на дождливото Јапонско ГП во Сузука
06.10.2014
Јари-Мати Латвала триумфираше на Француското рели во неделата за да се доближи до лидерот во генерален пласман во ВРЦ шампионатот, Себастиен Ожие
04.10.2014
Најмладиот дебитант во Формула 1, Макс Ферстапен, вели дека не бил „ниту блиску до лимитот“ при првиот тренинг во Сузука и додава дека помладите возачи немаат проблеми бидејќи се запознаени со технологијата преку видео-игрите
04.10.2014
Луис Хамилтон ќе брка трета победа во низа за да може да ја зголеми малата предност во генерален пласман пред колегата од Мерцедес, Нико Розберг на Јапонското ГП овој викенд, класичната трка во Сузука, на која последните години доминира се уште актуелниот шампион Себастијан Фетел во Ред Бул
04.10.2014
Јари-Мати Латвала остана лидер по првиот ден на Француското рели зголемувајќи ја предноста пред колегата од Фолскваген, Андреас Микелсен со две победи на попладневните етапи
03.10.2014
Фернандо Алонсо не ги отфрли целосно шпекулациите дека ќе си замине од тимот на Ферари пред крајот на неговиот договор во 2016 година
03.10.2014
Тајфунот во близината на брегот на Јапонија може да се закани на Ф1 тркат во Сузука овој викенд, предупредија од ФИА
02.10.2014
Јапонскиот производител на автомобили Хонда ги објави првите фотографии на моторот со кој се враќаат во 2015 година во партнерство со тимот на Мекларен
01.10.2014
Шпекулациите околу иднината на Фернандо Алонсо и желбата на јапонскиот производител на автомобили Хонда да го донесе кај нивните нови партнери Мекларен во 2015 година не престануваат откако во последните денови стана јасно дека односите на Алонсо со новиот менаџмент на Ферари не се највисоко ниво
30.09.2014
Макс Ферстапен ќе го има својот прв официјален Ф1 викенд на Јапонското ГП откако тимот на Торо Росо потврди дека ќе вози на првиот слободен тренинг
30.09.2014
Валентино Роси излезе од болницата во Шпанија и покрај советите на докторите да продолжи со заздравувањето од потресот на мозокот по тешкиот пад на Арагон ГП трката
29.09.2014
Хорхе Лоренцо стигна до својата прва победа во 2014 година откако на Арагон ГП трката се „смени“ на мотоцикл со гуми за дожд во вистинско време, додека двојката на Хонда, Марк Маркез и Дани Педроза решија да се „коцкаат“ и паднаа
29.09.2014
Нема „потреба за посебна загриженост“ за состојбата на Валентино Роси по неговиот спектакуларен пад на Арагон ГП трката во неделата
27.09.2014
Лидерот во генерален пласман во Мото ГП, Марк Маркез ќе се обиде да го надмине разочарувањето од Мизано на неговата омилен патека, Моторленд Арагон за Арагонското ГП овој викенд
Архива
НАЈНОВИ ВЕСТИ
21.01.2018
21.01.2018
21.01.2018
21.01.2018
21.01.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense
>