| контакт | маркетинг
ТОП ВЕСТИ
СИТЕ ВЕСТИ
26.04.2018
„Штрковите“ триумфираа со повеќе од 8 разлика и сега се подобри од Блокотехна во меѓусебните дуели
26.04.2018
Во статистиката од мечот Струмица – Шкупи, во гостинскиот тим блескал играч за кој пишува дека се вика Јордан Пеев, а никој не познава таков
26.04.2018
На состанокот за договарање детали околу намалување на бројот на странци, се појавија само претставници на МЗТ и Шкупи
26.04.2018
Атланта хокс се раздели со тренерот Мајк Баденхолцер
25.04.2018
24.04.2018
23.04.2018
Не да се намали бројот на странци, туку да ги снема од клубовите, предлага Владимир Воиновски
22.04.2018
Претседателот на МКФ, во Истанбул гледаше како салата во која ги имаше најѕвездените мигови во играчката кариера, сега се урива
22.04.2018
Центарот на македонската репрезентација се здоби со скршеница на подлактицата
19.04.2018
19.04.2018
Триумфот на Работнички гостувањето кај Блокотехна, индиректно им помогна на градските ривали од Аеродром
19.04.2018
За федерацијата е прифатлив предлогот за намалување на бројот на странски играчи од 6 на 4
18.04.2018
Претседателот Небојша Човиќ, откри кој од странците колкава годишна плата има
17.04.2018
17.04.2018
Дали станува збор за налутени фанови кои беа незадоволни од играта на тимот во Гостивар?
17.04.2018
„Тие не можеа да го прифатат фактот дека кошарката е само спорт“ - смета директорот Штрикс.
16.04.2018
„Металците“ без Стојановски и Нешовиќ, имаа сили само за три четвртини
16.04.2018
Од Работнички прашуваат дали има двојни стандарди, и ја бранат одлуката како домаќини да играат во Гостивар
16.04.2018
Вечните ривали досега играле 16 меча надвор од Парк или Аеродром, а скорот е 9-7 за аеродромци, но во Гостивар, Работнички има 1-0
16.04.2018
Најтрофејните македонски кошаркарски клубови за првпат ќе играат меѓусебе еден првенствен меч надвор од главниот град
16.04.2018
15.04.2018
Поранешниот кошаркар на МЗТ Скопје, кариерата ја продолжува во Кантербери рамс
15.04.2018
Српскиот тренер на својот четврти фајнал-фор, дојде до првата јадранска титула, но не сакаше да се фотографира
14.04.2018
Гевгеличани се поразени од Левски Лукоил, откако во последната четвртина примија многу поени, а имаат забелешки и на судењето
13.04.2018
Во Црвена звезда се шокирани од односот на Црногорците кон нив, бидејќи Будуќност бил пријателски пречекан во Белград
12.04.2018
Грчкиот великан Панатинаикос нема да игра во Евролигата од наредната сезона
12.04.2018
Повредите и добивање одмор како дозирање на бројот на натпревари, се причините што македонскиот центар не настапи на речиси половина од официјалните средби кои Звезда ги играше сезонава
11.04.2018
Нема помрднување во трката за второто место, фаворитите победија според планираното
11.04.2018
Поефикасни од Македонецот кај Хувентуд беа само двајца играчи кои имаа и поголема минутажа од него.
10.04.2018
Дури во четвртиот меѓусебен дуел сезонава, српскиот првак првпат најде начин да го совлада црногорскиот шампион
10.04.2018
Клубот Мега Бемакс нема да игра во Сремска Митровица
09.04.2018
Јовица Арсиќ е главен кандидат за тренер на Борац Чачак, клуб кој испушти голема шанса да влезе во АБА лигата
09.04.2018
„Каков квалитет може да очекувате на пример во трета одиграна средба за само четири дена?“ - прашува Немања Гордиќ
05.04.2018
05.04.2018
Марјановиќ е висок 222 сантиметри и одвај се смести во малото возило
04.04.2018
04.04.2018
04.04.2018
На младиот тренер на МЗТ му успеа тоа што не можеа неговите претходници Ацо Тодоров и Жељко Лукајиќ, а тоа е победа над Блокотехна во меч од првенството
04.04.2018
Македонскиот тренер и официјално претставен во клубот од Сардинија. Заре останува и селектор на Романија
03.04.2018
Исклучувањето на дуелот со Блокотехна и пријавата од судиите, тренерот на Гостивар ќе го чини суспензија за мечевите од 2. и 3. коло и 88 илјади денари
03.04.2018
Македонскиот стручњак се враќа во клубот во кој во 1991 година ја почна италиjанската кариера
02.04.2018
Во Будуќност навиваат за Морнар, бидејќи така ќе бидат поблиску до Евролигата
02.04.2018
01.04.2018
И вечерва се потврди дека АВ Охрид не може посериозно да го загрози непоразениот тим во првенството
01.04.2018
31.03.2018
Аеродромци се спасија од пораз против Куманово, а Блокотехна немаше проблем со Гостивар
30.03.2018
Изнервиран од резултатот, наместо да шутне слободно фрлање, тој се затрча кон кошот и ја заби топката
29.03.2018
29.03.2018
Натурализираниот македонски кошаркар, Џордан Теодор, кога првпат ја видел Тугба, не престанал да зјапа во неа, но таа „не го рецкала“.
29.03.2018
Ѓорѓевиќ заминува по неуспехот во Еврокупот и поразот од Алба во првенството
28.03.2018
Тимот на Марин Докузовски со 22 победи во 22 кола, направи ретко виден подвиг и од пол-позиција стартува во Суперлигата, најверојатно и плејофот
28.03.2018
Работнички и Куманово имаат рок до стартот на Суперлигата да ги отстранат неправилностите во нивните сали
27.03.2018
27.03.2018
26.03.2018
Половина од играчите на Морнар, имаат настапувано во македонски клубови
26.03.2018
Клубот бара да му се дозволи до крајот на сезонава да игра во „Градски парк“, бидејќи буџетот им е затворен и не може да плаќа играње во друга сала
25.03.2018
За да го освои шестото место кое води во Суперлигата, на „галебите“ им треба само победа на гостувањето кај слабиот Карпош соколи
23.03.2018
23.03.2018


Победата на Шарлот против Мемфис е најголема во лигата во последните 20 години
22.03.2018
Горан Главчев вчера направи подвиг, стана прв со двоцифрен број поени, скокови и асистенции во македонското првенство
21.03.2018
Мртва трка за шестото место кое води во суперлигата, веројатно ќе одлучи последното коло. Главчев од Блокотехна направи трипл-дабл
20.03.2018
20.03.2018
19.03.2018
Финансиски проблеми ги тераат на вакви потези
19.03.2018
Предноста од шест бода, тешко може да ја испуштиме, но претпазливи сме, на три бода зад нас е Блокотехна, вели тренерот на Работнички
19.03.2018
Шансите со Мега да освои титула во Србија се минимални, па реши да се врати во Македонија
17.03.2018
Дуелот помеѓу Работнички и МЗТ Скопје не се доигра
16.03.2018
16.03.2018
15.03.2018
15.03.2018
14.03.2018
13.03.2018
За разлика од четвртфиналето на купот пред неполн месец, сега МЗТ се мачеше со Фени
13.03.2018
На гостувањето кај Босна, Глигоријевиќ утна шут за можно продолжение на 9 секунди до крајот
13.03.2018
12.03.2018
Македонецот одмори на вечерашниот беззначаен меч со Цибона
12.03.2018
11.03.2018
За МЗТ Скопје, мечот со Морнар беше последен во АБА лигата, и како последен тим на табелата, треба да се пресели во втората АБА
11.03.2018
10.03.2018
Шест кола по ред, лидерот нема примено повеќе од 70 поени
09.03.2018
09.03.2018
09.03.2018
08.03.2018
08.03.2018
06.03.2018
06.03.2018
05.03.2018
Убедлива победа на гостите, кои со 101:80 го совладаа противникот
05.03.2018
05.03.2018
04.03.2018
На 100 меча во АБА, тој има дадено над 1.000 поени, над 300 скока и речиси 200 асистенции.
03.03.2018
Тимот на Марин Докузовски прими само 67 поени, а сите други кои гостуваа во „НБ Ноел“, примаа 83 или повеќе поени
03.03.2018
Последниот домашен меч сезонава во АБА лигата немаше големо значење за МЗТ, па тренерот најде повеќе причини за задоволство
02.03.2018
02.03.2018
01.03.2018
01.03.2018
01.03.2018
28.02.2018
28.02.2018
28.02.2018
27.02.2018
26.02.2018
26.02.2018
26.02.2018
26.02.2018
25.02.2018
Вечерва нашата најдобра кошаркарска репрезентација ја победи Словачка со 87:74, во претквалификациите за ЕП 2021 година
25.02.2018
25.02.2018
Кошаркарите ќе бараат подобрување на условите во салите и дефинирање на минималната плата
25.02.2018
23.02.2018
23.02.2018
22.02.2018
22.02.2018
21.02.2018
20.02.2018
19.02.2018
19.02.2018
19.02.2018
19.02.2018
18.02.2018
18.02.2018
17.02.2018
17.02.2018
17.02.2018
16.02.2018
16.02.2018
Блокотехна го чека подобриот од дуелот МЗТ Скопје – Фени индустри
16.02.2018
15.02.2018
Екипата на Балкан бара преигрување, бидејќи времето се мерело со телефон
04.02.2018
03.02.2018
Откако Србинот го наследи Ацо Тодоров, тимот е многу неефикасен дома
03.02.2018
Македонскиот првак и дефинитивно нема ни теоретски шанси за бегство од последното место
02.02.2018
Јагош Матијшевиќ направи трансфер во клуб кој има славно име
02.02.2018
Одбројани се деновите на Доминик Мавра како член на „металците“
01.02.2018
31.01.2018
31.01.2018
30.01.2018
30.01.2018
30.01.2018
29.01.2018
29.01.2018
28.01.2018
28.01.2018
28.01.2018
27.01.2018
Домашните екипи ја оправдаа фаворитската улога во 14. коло, а најважни бодови освоија охридските „галеби“
26.01.2018
„Металците“ и кумановци не се ни испотија како што треба во победите над најслабите тимови во лигата
26.01.2018
26.01.2018
Лоухорн го засилува Фени
26.01.2018
25.01.2018
25.01.2018
Американецот Џордон Крафорд (27 год., 168 см.) е нов кошаркар на МЗТ Скопје Аеродром, откако беа завршени последните формалности околу потписот на договорот кој е со важност до крајот на сезоната
24.01.2018
24.01.2018
24.01.2018
Миса дебитираше за првиот тим на МЗТ
24.01.2018
Бојан Трајковски одговараше на бројни прашања од навивачите на страницата на АБА лигата
23.01.2018
Како дополнителна точка на дневен ред ќе биде и гласање за (не)доверба на претседателот на Кошаркаската Федерација на Македонија
23.01.2018
22.01.2018
Тренерот на „металците“ не е разочаран после најубедливиот домашен пораз на МЗТ во АБА лигата
22.01.2018
Без канонада од тројки, МЗТ не може да победи никого во АБА лигата, а за несреќа, налетаа на ривал кој погодуваше како никогаш досега.
22.01.2018
22.01.2018
22.01.2018
22.01.2018
22.01.2018
21.01.2018
Струмица со победата над Карпош соколи, ја вжешти битката за опстанок
21.01.2018
Баскет пред 55.000 гледачи
20.01.2018
20.01.2018
Во последен момент отпадна варијантата да се потпише договор со Џордон Крафорд, па Андреј Настовски е последниот играч кој МЗТ го пријави за настап во АБА лигата
19.01.2018
Плејмејкерот доаѓа од развојната Г-лига во САД, а висок е само 168 сантиметри
19.01.2018
Американецот се повреди на синоќешното гостување кај Макаби
18.01.2018
18.01.2018
17.01.2018
17.01.2018
16.01.2018
16.01.2018
16.01.2018
15.01.2018
15.01.2018
14.01.2018
14.01.2018
14.01.2018
12.01.2017
12.01.2018
11.01.2018
11.01.2018
10.01.2018
10.01.2018
10.01.2018
Владо Илиевски, кој ќе биде кандидат за претседател на федерацијата, објави дека иницијативата за свикување Собрание е поднесена
10.01.2017
После осум месеци пауза, атрактивната Муса повторно е со кошарката
09.01.2018
09.01.2018
05.01.2018
05.01.2018
05.01.2017
04.01.2018
04.01.2018
03.01.2018
03.01.2018
03.01.2017
03.01.2018
02.01.2018
30.12.2017
Тренерот на „металците“, смета дека меката игра на МЗТ во одбрана е резултат на слабата физичка подготвеност на кошаркарите
30.12.2017
Федерацијата нема да работи до 9 јануари, и со тоа им ги честита празниците на сите кои ги слават
29.12.2017
29.12.2017
29.12.2017
28.12.2017
28.12.2017
28.12.2017
28.12.2017
27.12.2017
26.12.2017
26.12.2017
26.12.2017
Француското крило, Реми Бари, веќе не е член на „галебите“
26.12.2017
25.12.2017
25.12.2017
25.12.2017
24.12.2017
24.12.2017
24.12.2017
Сите македонски интернационалци кои настапија за своите клубови во саботата, не успеаја да извојуваат победа со своите тимови, иако некои од нив беа и подобри поединци во тимовите чии дресови ги носат.
23.12.2017
Статутот и деловникот за работа јасно ги дефинираат работите
22.12.2017
МЗТ во финишот „прокоцка“ и десет разлика во последната четвртина, за на крај српскиот тим да триумфира со пет разлика
22.12.2017
22.12.2017
21.12.2017
21.12.2017
20.12.2017
20.12.2017
20.12.2017
20.12.2017
19.12.2017
19.12.12017
18.12.2017
17.12.2017
После драматичниот пораз од Бујукчекмеџе на Војдан Стојановски, Трабзонспор му врачи отказ на тренерот Заре Марковски.
17.12.2017
16.12.2017
Велигденските и Божинките пости траат по 40 дена, а МЗТ веќе два месеци се нема „омрсено“ во АБА лигата
15.12.2017
15.12.2017
14.12.2017
14.12.2017
Гевгелискиот клуб во бековската линија добива уште еден Србин, покрај Миладин Пековиќ
13.12.2017
13.12.2017
13.12.2017
После одлуката на КК Гостивар и нивниот претседател, Перо Антиќ, да донира 8.000 евра за лекување на Стеван Гешовски, на социјалните мрежи еден куп пофалби за хуманитарниот потег
12.12.2017
11.12.2017
Трабзонспор потпиша договор со 30-годишниот крилен центар Бора Пачун, кој во 2009 година на кратко беше член на Работнички
11.12.2017
10.12.2017
Македонскиот првак остана на само две победи во АБА лигата, две помалку од претпоследната екипа на табелата
10.12.2017
Словенецот со македонско потекло, Сашо Филиповски, посакува еден ден да стане тренер на тим од Евролигата и селектор на репрезентација која ќе игра на Евробаскет.
08.12.2017
08.12.2017
Босанскиот Србин кој има 58 години, и во 2005 година освои титула во АБА лигата, ќе треба да го вади македонскиот тим од калта во која е заглавен
07.12.2017
07.12.2017
06.12.2017
Иако веќе не се членови на „соколите“, му помогнаа ма клубот да не плаќа казна за играње со помалку играчи од предвиденото
06.12.2017
06.12.2017
06.12.2017
06.12.2017
05.12.2017
04.12.2017
04.12.2017
04.12.2017
03.12.2017
03.12.2017
02.12.2017
Тренерот на МЗТ Скопје, рече дека неговиот тим се борел колку може без главниот центар Јурре Лалиќ, и причината за поразот ја бара кај загубените топки, по кои противникот даваше лесни поени од контра
02.12.2017
Шести пораз по ред за МЗТ во АБА лигата
01.12.2017
01.12.2017
30.11.2017
30.11.2017
29.11.2017
29.11.2017
28.11.2017
28.11.2017
28.11.2017
27.11.2017
27.11.2017
26.11.2017
26.11.2017
Разликата во квалитет помеѓу српската и македонската кошарка во младинските категории се преслика и преку резултатите во јуниорската АБА лига, во која МЗТ Скопје Аеродром беше немоќен против Мега Бемакс и Црвена Звезда.
26.11.2017
24.11.2017
24.11.2017
23.11.2017
23.11.2017
23.11.2017
22.11.2017

Со авион до Братислава, па уште 4-5 часа со автобус до Попрад
22.11.2017
Соколов повторно се облече во „сино-бело“
21.11.2017
21.11.2017
21.11.2017
21.11.2017
20.11.2017
Откажувањата на Бојан Трајковски и Ѓорѓи Чековски го натераа раководството на федерацијата да стапи во контакт со крилниот центар на Галатасарај
20.11.2017
Искусниот репрезентативен бек кој од 2015 година наваму играше за Карпош соколи, ќе го напушти актуелниот вицепрвак, и ќе премине во редовите на МЗТ, чиј дрес го носеше на кратко во пролетта 2009 година.
20.11.2017
20.11.2017
20.11.2017
Селекторот задоцни, но го одработи првиот тренинг. На прозивката не се појавија Тасовски, Чековски, Антиќ, а Трајковски дојде и се „одјави“
19.11.2017
Ни треба прегрупирање. Во декември имаме серија од 4 меча, и како знаеме мора да добиеме три
19.11.2017
Словачкиот селектор, Иван Рудеж, даде интересна анализа за нашата репрезентација
17.11.2017
Делегатот забележал дека еден играч на Струмица, имал поразлични чорапи од другите соиграчи. Но, тоа не е доволно за казна.
17.11.2017
Во „штрковото гнездо“ има само уште две места
17.11.2017
Селекторот на националната селекција во машка сениорска конкуренција, Јорданчо Давитков, првата прозивка ја закажа на 20 ноември (понеделник).
17.11.2017
Во кошарката има семафор. Не треба да прашаш кој победил, затоа што пишува на семафорот. На нашата страна од семафорот има само нули, вели Благоја Георгиевски-Буштур, легендата на мак-баскетот, кој по најавите дека се подготвува иницијатива за промена на претседателот на Федерацијата, се согласува дека е потребно на чело на МКФ да седне некој друг.
16.11.2017
16.11.2017
„Би сакал да му оддадам признание на мојот колега Марјан Лазовски за начинот на кој ги тера девојките од неговиот тим да се борат. Не му е лесно со само шест-седум кошаркарки во ротацијата.
15.11.2017
Играта која ја прикажа ЦСКА Москва во првите 30 минути на гостувањето кај Црвена Звезда, беше доволна за лесна и рутинска победа од 85:59 на синоќешниот нивен меѓусебен натпревар во Евролигата
15.11.2017
Радува што борбеноста не изостанува, девојките играат на границите на своите можности, а во наредните квалификациски мечеви кога ќе се вратат и повредените и другите отсутни, може да се надеваме и на подобри резултати
15.11.2017
Македонецот Тане Спасев е нов тренер на полскиот прволигаш Легија Варшава.
14.11.2017
Критиките дека никогаш против квалитетни екипи не прима помалку од 80-90 поени, како да вродија со плод кај МЗТ Скопје Аеродром, па тие токму со добра дефанзива дојдоа до триумф над Гостивар од 75:67 во последниот меч од 6. коло во првата лига.
14.11.2017
Со победата од 86:82 на гостувањето кај Академик Бултекс, Блокотехна го зазеде првото место на табелата во БИБЛ со биланс 4-1, и не дозволи за првпат сезонава да врзе мини-серија од два порази по ред.
14.11.2017
Претседателот на Црвена Звезда, Небојша Човиќ, иако не кажа каква е одлуката на клубот, меѓу редови најави дека нема да ги ослободи своите кошаркари за настап за своите репрезентации.
13.11.2017
13.11.2017
12.11.2017
Петар Наумоски нема намера да се повлече од претседателската функција во Македонската кошаркарска федерација
10.11.2017
А-тимот после цела деценија во Аеродром
10.11.2017
09.11.2017
За гостувањето во Словачка, од стартот на првата фаза од претквалификациите за Евробаскетот 2021 година, репрезентацијата на Македонија ќе се подготвува само три дена.
09.11. 2017
Селекторот на македонската репрезентација, клупската кариера продолжува да ја гради во Обединетите Арапски Емирати
08.11.2017
08.11.2017
Во тимот што ќе дојде во Скопје, се наоѓа и 21-годишната Ѕандалазини, која беше во идеалната петорка на ЕП, по што замина во ВНБА-лигата, каде што со екипата на Минесота линкс освои шампионска титула.
07.11.2017
06.11. 2017
Србинот ќе ја освежи центарската линија на „металците“
06.11.2017
Шкупи со 14-годишно дете против Работнички
05.11.2017
05.11.2017
05.11.2017
Порази од Романија и од Бугарија, а победа над Косово забележа македонската репрезентација за играчи до 15 години на турнирот во Софија, како дел од проектот за развој на млади кошаркари, наречен „Заедно до У-16“.
03.11.2017
Босанскиот центар, Емир Зимиќ, е нов член на АВ Охрид, а дебито во новата средина ќе го има утре на дуелот во Битола против Пелистер.
03.11.2017
Литванските кошаркари кои настапуваат за евролигашки клубови, ги нема на пријавната листа за настап во квалификациите за Светското првенство 2019 година.
03.11.2017
Откако ги среди сите формалности околу договорот, хрватскиот 23-годишен плејмејкер Доминик Мавра потпиша договор со МЗТ Скопје Аеродром. 
02.11.2017
Блокотехна беше подобра од МЗТ Скопје Аеродром со 85:77, и на првакот му го нанесе вториот прволигашки пораз сезонава, втор во „Јане Сандански“.
02.11.2017
Селекторот на женската сениорска репрезентација, Марјан Лазовски, неочекувано се соочува со големи проблеми, на неколку дена пред почетокот на тренинзите пред квалификациите за Европското првенство 2019, бидејќи, поради повреди, откажаа Јелена Антиќ и Ана Тантуровска.
02.11.2017
Швајцарскиот селектор, Џанлука Барилари, објави список од 14 кошаркари на кои смета за ноемврискиот натпревар со Македонија, а на листата нема големи ѕвезди кои и се добро познати на пошироката јавност кај нас.
01.11.2017
Во поразот на гостувањето кај Зрињски во Мостар од 62:93, во екипата на АВ Охрид изостана придонесот на резервните играчи.
01.11.2017
„Беше тежок натпревар, бидејќи против себе имавме квалитетен тим. Фалко вулкано шутираше многу добро, погодија 15 тројки, со дури 63 проценти реализација“- вели крилото
31.10.2017
31.10.2017
31.10.2017
Александар Петровиќ е нов тренер на Куманово. Поранешниот тренер на МЗТ Скопје, Пелистер и Карпош соколи, ја прифати понудата на раководството на кумановци, и ќе биде новиот предводник на стручниот штаб на клубот.
30.10.2017
30.10.2017
Со меѓусебни желби за успех во иднина, се разделија Карпош соколи и тренерот Борче Даскаловски.
30.10.2017
Македонскиот центар нема да игра против македонскиот првак, туку ќе добие одмор како и на некои другио мечеви од АБА лигата.
29.10.2017
Македонскиот репрезентативен центар, Љубомир Младеновски, е на првото место по бројот на скокови после три одиграни кола во словенечкиот шампионат.
27.10.2017
Црногорскиот интернационалец Радосав Спасојевиќ (25 год., 204 см.) е нов кошаркар на МЗТ Скопје Аеродром, откако денеска потпиша договор со шесткратниот македонски шампион со важност до крајот на сезоната.
27.10.2017
Слабите перформанси се основната причина што доаѓа до предвремен раскин на договорот со американското крило
26.10.2017
Карпош соколи беше декласиран од Нижни Новгород во второто коло од ФИБА Европа купот со 34 поени разлика, но поголем проблем од поразот, е неизвесноста со која се соочуваат кошаркарите и стравувањата дека би можеле да останат без платите кои им се должат.
26.10.2017
Јелена Антиќ и Криси Гивенс кои го имаа својот прв меѓусебен евролигашки двобој, се предводнички на македонскиот национален тим во женска конкуренција, кој наскоро ги почнува настапите во квалификациите за Европското првенство 2019 година.
25.10.2017
И без стартерот Бојан Трајковски во составот, МЗТ Скопје Аеродром беше пресилен ривал за Струмица, па актуелниот првак извојува рутинска победа од 95:77 при гостувањето во меч со кој заврши третото коло.
25.10.2017
25.10.2017
Историја - две Македонки на ист евролигашки меч
24.10.2017
„Металците“ задоволни со 2-3, но ќе се засилуваат!
23.10.2017
Македонскиот тренер, Заре Марковски, денеска го потпиша договорот со романската федерација за преземање на машкиот национален тим на земјата која беше еден од четирите домаќини на годинешниот Евробаскет.
23.10.2017
23.10.2017
Последните пет секунди од натпреварот помеѓу Оклахома Сити тандер и Минесота тимбервулфс, ја демонстрираа целата драматика која може да ја донесе кошарката, и за многу краток период на екипите им се смени расположението.
21.10.2017
Кошаркарот на Барса Кевин Серафен се исплаши од атмосферата во „Пионир“
20.10.2017
18.10.2017
Ловќен не му даде многу шанси на охридски АВ, и го совлада со 94:72 во меч од 2. коло на втората АБА лига, на кој според официјалната статистика, македонскиот тим имаше само 10 скока.
18.10.2017
МЗТ Скопје Аеродром го совлада Шкупи со 97:71 во последниот меч од второто коло во првата македонска лига
18.10.2017
Солнок пресилен за „соколите“
18.10.2017
Болниот Ненад Делиќ не е во екипата на Карпош соколи, па центарската линија ќе биде ослабена на гостувањето од 18 часот, кај Солнок, на првиот меч од ФИБА Европа купот.
18.10.2017
18.10.2017
18.10.2017
Синоќа почна НБА лигата и уште на стартот кошмар. Кошаркарот на Бостон, Гордон Хејворд ја скрши ногата
17.10.2017
Македонскиот првак МЗТ Скопје Аеродром, со негово досега невидено напаѓачко издание во АБА лигата, успеа да триумфира на гостувањето кај Игокеа, и да се врати на вистинскиот пат после поразите од ФМП и особено непланираниот дома од Задар.
16.10.2017
Гостувањето кај залетаната Игокеа доаѓа во незгоден период за МЗТ Скопје Аеродром, бидејќи македонскиот првак е во низа од три порази по ред, од кои два во АБА.
13.10.2017
Македонскиот репрезентативец беше најефикасен кај белградскиот тим во првиот меч од Евролигата
13.10.2017
Првиот домашен натпревар во ФИБА Европа купот, екипата на Карпош соколи ќе го игра во малата сала на спортскиот центар „Јане Сандански“. Тоа ќе се случи на 25 октомври, кога во Скопје треба да гостува рускиот клуб Нижни Новгород.
13.10.2017
Со гостување кај Жалгирис, Перо Антиќ вечерва од 19 часот ја почнува својата евролигашка авантура како член на Црвена звезда
13.10.2017
Големиот број на примени поени на сите официјални натпревари кои ги одигра сезонава, е најголемиот проблем со кој се соочува тренерот Александар Тодоров во овој период, и ја зголеми загриженоста во редовите на „металците“.
12.10.2017
12.10.2017
12.10.2017
11.10.2017
11.10.2017
Светското првенство за мажи во 2023 ќе се игра во Европа, Јужна Америка или Азија.
11.10.2017
Пелистер го совлада Шкупи со 80:73 во дуел на двете екипи кои неодамна се здобија со прволигашки статус, а трибините во салата „Младост“ беа исполнети со љубители на спортот.
09.10.2017
09.10.2017
После лошото издание на гостувањето кај ФМП, македонскиот првак МЗТ Скопје Аеродром вечерва треба да се извади пред својата публика против единствениот тим во лигата кој не знае за победа сезонава.
08.10.2017
06.10.2017
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром по бројот на примени поени, е на делба на дното, заедно со Игокеа и Петрол Олимпија, кои истотака примија дури по 189 поени во двете досегашни средби од АБА лигата.
06.10.2017
Димитријевиќ, во зелено-црниот дрес на Хувентуд одигра 17 минути, и имаше по 5 поени, скокови и фаули. 
05.10.2017
Извршниот комитет на ФИБА одлучи во ноемврискиот и февруарскиот термин за квалификации за Светското првенство 2019, наместо в четврток (23 ноември), да се играат в петок (24 ноември).
05.10.2017
04.10.2017
Првото коло од новата сезона во македонската прва лига носи неколку интересни натпревари, а куриозитет е што од петте меча кои ќе се играат викендов, ниту еден нема да се одигра во Скопје.
04.10.2017
Поразот од 72:100 против ФМП, најави дека МЗТ Скопје Аеродром ќе има сериозен проблем на гостувањата во АБА лигата, но ако е нешто добро, тоа е што уште е почеток на сезоната и има време за поправка на грешките.
03.10.2017
Идниот градоначалник на Општина Центар, ќе треба да биде човекот во чиј мандат ќе се изгради новата спортска сала во која во иднина, кошаркарскиот клуб Работнички ќе ги игра своите натпревари како домаќин.
03.10.2017
Генералниот секретар на литванската кошаркарска федерација, Миндаугас Спокас, кој често дава контроверзни изјави, сега смета дека Словенците на Евробаскетот играле добро, но сенка на нивниот успех фрла податокот дека имаат странци во тимот.
02.10.2017
Охриѓани му се поклонија на Дражен
02.10.2017
29.09.2017
МЗТ Скопје успеа да го победи Партизан со 92:89 во првото коло на новата сезона во регионалната АБА-лига, за совршен старт на сезоната
29.09.2017
Репрезентативното крило ја прифати понудата на албанскиот првак
22.09.2017
Се е подготвено за старт на регионалното натпреварување во кошарка. МЗТ Скопје оваа сезона ќе биде наш единствен претставник во првата АБА лига, а АВ Охрид ќе игра во втората. Натпреварувањето има стабилна финансиска конструкција
21.09.2017
Карпош Соколи стигнаа до првата победа во европските натпреварувања, откако во Талин со 81:78 го совладаа Калев Крамо, но тоа не беше доволно да се надополни -8 од првиот натпревар и пласман во второто квалификациско коло за ФИБА Лигата на шампиони
21.09.2017
Првата и третата четвртина беа пресудни за тешкиот пораз на Работнички на гостувањето кај Парма, и според конечниот резултат од првата средба, најверојатно рускиот тим ќе биде противникот на Ле Портел во второто квалификациско коло од ФИБА купот
21.09.2017
Единствениот македонски кошаркар во Евролигата, Перо Антиќ (35), најавува дека оваа сезона можеби ќе му биде последна во играчката кариера
19.09.2017
Македонскиот вице-шампион, Карпош Соколи загуби со 79:87 на домашен терен од естонскиот тим Калев Крамо во квалификациите за ФИБА Лигата на шампионите
18.09.2017
На тешкиот пријателски меч против Арис во Солун, МЗТ Скопје загуби со 54:72 (16-18, 18-26, 9-16, 11-12)
18.09.2017
Македонскиот селектор, Јорданчо Давитков, смета дека транзицијата била најсилно оружје на европскиот првак и оти пресудиле играта со срце и формата на Горан Драгиќ
18.09.2017
Љубомир Младеновски, кој е во Љубљана каде ќе игра во следната сезона во дресот на словенечкиот прволигаш Илирија, пренесува дел од атмосферата во земјата каде ќе го печали својот кошаркарски леб
18.09.2017
Словенија за првпат во својата историја стана европски првак, во финалето на годинешниот Евробаскет ја совлада Србија со 93:85, и ги привлече симпатиите на неутралните љубители на спортот со портокаловата топка
17.09.2017
Словенечката репрезентација го комплетираше својот историски настап на Евробаскетот и по победата од 93:85 над Србија во финалето, без пораз на турнирот дојде до својата прва титула континентален шампион
17.09.2017
Ако репрезентацијата на Словенија ја совлада Србија во вечерашното финале на Евробаскетот, ќе стане првата селекција од 2003 година наваму, која без пораз дошла до титула на ЕП
09.07.2017
Перо Антиќ во изминатите беше дел од екипата на Фенербахче каде делеше и добри и лоши моменти со лидерот на српската репрезентација Богдан Богдановиќ
15.09.2017
Србија со 87:79 ја совлада Русија за да се пласира во финалето на Евробаскетот 2017, каде што во балканското финале ќе игра со Словенија, која во четвртокот беше подобра од Шпанија
14.09.2017
Анте Назор е главен фаворит за клупата на „коцкастите“. Тој лани ги водеше „штрковите“ низ АБА лигата и до новата шампионска титула во Македонија
13.09.2017
Селекцијата на Србија ја совлада Италија со 83:67 и ќе биде противникот на Русија во второто полуфинале на Евробаскетот чија завршница се игра во Истанбул. Така, нашите северни соседи добија шанса да им се реваншираат на Русите за поразот во групната фаза
13.09.2017
Русија е третиот полуфиналист на Евробаскетот откако во четвртфиналето по голема борба ја совлада Грција со резултат 74:69 (17:24, 14:13, 20:16, 23:16) и за место во финалето ќе се пресмета со победникот од вечерашниот дуел меѓу Србија и Италија
12.09.2017
По Шпанија, место во полуфиналето избори и Словенија која вечерва ја победи Летонија на кошаркарското ЕП
12.09.2017
„Црвената фурија“ на крилата на браќата Гасол стигна до победа за место меѓу најдобрите четири
11.09.2017
Десет години откако замина од Црвена Звезда, Перо Антиќ повторно ќе го облече дресот на српскиот шампион, тврдат српските медиуми
08.09.2017
03.09.2017
Нов плејмејкер во прволигашот од југот
30.08.2017
Рубин Стефанов, синот на легендарниот македонски кошаркар, Врбица Стефанов, ќе ја продолжи својата кариера во тимот на Анадолу Ефес, јавува „Спортмедиа“
29.08.2017
27.08.2017
Кошаркарите на Фени Индустри ги стартуваа подготовките за новата натпреварувачка сезона. Година во која повторно амбициите на “црно-беите“ се пласман помеѓу четирите најдобри екипа во Македонија.
24.08.2017
22.08.2017
МЗТ Скопје ги започна своите подготовки за новата сезона, во која покрај борбата во домашното првенство, повторно ќе биде на „мегдан“ и во АБА-лигата
19.08.2017
Во последниот, решавачки меч за разврска во групата, Косово славеше против Естонија со 75:69 и го освои второто место во групата, додека Естонците беа сигурно први
19.08.2017
Македонците ќе бидат најголеми навивачи на Естонија во вечерашниот дуел во Приштина кога оваа балтичка репрезентација ќе му гостува на Косово
17.08.2017
Во случај на црно сценарио кое е реално остварливо, а тоа е Косово задутре на свој терен да ја победи Естонија, со што Македонија би се нашла во Б дивизија, сепак не се загубени шансите за пласман на Евробаскетот 2021 година
16.08.2017
Македонија го доживеа третиот пораз во претквалификациите за Светското првенство, откако на гостувањето во Талин загубивме со 65:74 од Естонија
12.08.2017
Македонија одигра одлично второ полувреме за да го совлада Косово со 87:74, за прва победа во претквалификациите за Светското првенство
12.08.2017
10.08.2017
Македонската кошаркарска федерација (МКФ) одлучи да не пушти во продажба карти за саботниот дуел против Косово, и на натпреварот ќе можат да влезат само тие кои ќе покажат билет од претходниот меч против Естонија
10.08.2017
Искусното крило потпиша договор со Гостиварци
05.08.2017
Македонската кошаркарска репрезентација доживеа нов пораз во претквалификациите за СП, откако дома со 80:76 загубивме од Естонија
05.08.2017
Агресивна игра во одбраната, прецизен шут од далечина и поддршка од трибините се условите што треба да се исполнат за македонската машка репрезентација да ја оствари целта - триумф над Естонија, во дуелот од 2. коло на претквалификациите
02.08.2017
Македонската машка сениорска репрезентација со пораз ги почна претквалификациите за Светското првенство 2019 година, откако загуби на гостувањето кај соседот Косово во меч на кој домашните водеа во сите 40 минути, и сега ќе биде под поголем поголем притисок на преостанатите три меча од овој августовски циклус
01.08.2017
01.08.2017
31.07.2017
Додека кошаркарската јавност во двете земји е фокусирана на натпреварот на сениорите в среда вечер во Приштина, барем во кадетска конкуренција нема дилеми дека Македонија е многу поквалитетна од соседот Косово
29.07.2017
Нашиот најдобар кошаркар денеска го слави својот 35. роденден. Иако е веќе ветеран Перо Антиќ сеуште игра на највисоко ниво и со својот Фенербахче ги урива европските гиганти. Перо во кариерата играше за Работнички, АЕК Атина, Црвена звезда, Лукоил, Локомотив Куба, Спартак од Санкт Петербург, Олимпијакос, Атланта хокс, а од 2015 година е во Фенербахче.
28.07.2017
Селекторот има подобра слика околу состојбата на играчите во националниот тим
25.07.2017

АВ Охрид ќе се обиде достојно да ја презентира охридската и македонската кошарка во новоформираната втора АБА лига, а за клубот желбата да биде дел од тоа друштво, постоела уште лани, и затоа не сметаат дека е големо изненадување
23.07.2017
Повратникот во репрезентацијата, Ѓорѓи Чековски, како најискусен играч во националниот тим, смета дека Македонија има простор за напредок, особено во играта во напад, и на тој дел треба да се фокусираат играчите во наредниот период од подготовките
22.07.2017
Со три победи од три натпревари нашите кошаркари беа супериорни на овој турнир
22.07.2017
Еден од најдобрите клубови во НБА лигата, Кливленд Кавелирс може да остане без победничкиот сјај кој го красеше во последниве сезони. Тимот кој во последените три сезони играше во финалето на НБА лигата, може да остане без еден од своите најдобри играчи.
21.07.2017
Откако репрезентацијата на Македонија со победа над Португалија го почна настапот на седмиот „Трофеј Македонија“, вечерва од 20.30 часот, екипата на селекторот Јорданчо Давитков има нов тест, против Холандија
17.07.2017
17.07.2017
16.07.2017
Селекторот Давитков имаше пофални зборови за ветераните Ѓоѓи Чековски и Диме Тасовски, кои после подолга пауза се вратија во репрезентацијата, и со своите игри и однос кон дресот со националниот грб, претставуваат пример за помладите. Бојан Крстевски не беше во составот, а од тие што беа во комбинација, само Игор Пенов не влезе во игра.
15.07.2017
Избраниците на Јорданчо Давитков вечерва славеа во контролата над источниот сосед со 80:70
15.07.2017
15.07.2017
14.07.2017
14.07.2017
Потенцијални ривали на Работнички во првото коло се Бујукчекмеџе, Балкан Ботевград, Сохуми, Сент Оливер Вирцбург, Солнок, КР Рејкјавик, Бнеи Херцлија, Невежис, Сибиу, Парма и Борас баскет.
13.07.2017
11.07.2017
10.07.2017
09.07.2017
08.07.2017
08.07.2017
07.07.2017
Бобан Стајиќ ова лето ќе го памети по тоа што за првпат е дел од македонската сениорска репрезентација, и мотивиран е да покаже дека селекторот не погрешил кога го ставил на листата на кандидати за настап на претквалифиакциите за СП во август
06.07.2017
Новиот член на македонската кошаркарска репрезентација, Џордан Теодор пристигна во Скопје
05.07.2017

Немаме класични центри кои може да играат во рекет и кои може да поентираат во позициски напад, па затоа мора да играме побрзо, со контри и одбрана да надоместиме недостатокот на петки. Сите се добри шутери, треба да влеземе во таа препознатлива шутерска форма
04.07.2017
Борче Даскаловски е новиот тренер на македонскиот вице-шампион, Карпош Соколи
04.07.2017
„ Ние планираме да играме во таа сала, а доколку има некој проблем од техничка природа, ќе го решиме“, вели членот на Управниот одбор на клубот, Димитар Спасеноски.
04.07.2017
 „Лавиците“ добија не толку силна група, и ако бидеме комплетни, ќе може да бидеме рамноправни со ривалите.
28.06.2017
Вице-шампионот, Карпош Соколи се засили со репрезентативецот Кирил Николовски, потпишувајќи договор на една година со можност за продолжување на уште една година
28.06.2017
21.06.2017
Перо Антиќ, силното крило на Фенербахче, одговори на повикот, се појави на првиот собир во ВИП-арената „Борис Трајковски“ во Скопје и најави дека е подготвен да ѝ помогне на Македонија
20.06.2017
На утрешниот прв собир на македонската репрезентација, треба да се појават 24 кошаркари, но на листата која ја објави селекторот Јорданчо Давитков, има доста нови имиња и играчи кои нема да играат, иако фигурираат тука
19.06.2017
Бекот и понатаму закрепнува од повредата на лигаментите на коленото, па нема да може да му помогне на националниот тим
19.06.2017
Двете договорени сезони во турскиот тим се зад македонскиот интернационалец, а за онаа „плус една“ треба да одлучи Фенербахче
17.06.2017
Драган Лабовиќ и во следната сезона ќе го носи дресот на Карпош соколи, но нема да може да се каже тоа за Бојан Трајковски
16.06.2017
15.06.2017
Дамјан Стојановски повторно е член на МЗТ Скопје, откако потпиша едногодишен договор со македонскиот шампион
15.06.2017
МЗТ Скопје си најде нов тренер. Александар Тодоров, кој пред пет години му ја донесе првата титула на клубот од Аеродром, се враќа во својот стар тим
13.06.2017
Воините победија со 129:120 против Кливленд Кавелирс и на тој начин, со 4:1 во победи стигнаа до тронот во најсилната лига во светот
12.06.2017
Пар патики што ги носеше Мајкл Џордан на Олимпијадата во 1984 година, беа продадени за фантастични 190.373 долари во неделата, поставувајќи апсолутен рекорд
09.06.2017
07.05.2017
02.06.2017
По долга пауза од три години, македонската кошаркарска репрезентација стигна до 77:62 победа над Бугарија на меѓународниот турнир во Скопје
02.06.2017
Веќе второ лето по ред, некогашниот репрезентативец оди на „школување“ во САД, каде што со помош на својот голем пријател Џеремаја Босвел е дел од тренерскиот ТСФ-тим, кој егзистира на просторот на Атланта
01.06.2017
Сара Анастасиеска пред неколку години играше за јуниорските репрезентации на Австралија (У-17 и У-19), земја со најразвиена женска кошарка на светот после САД, а сега ќе биде дел од македонскиот сениорски национален тим, и претставува големо освежување за екипата
31.05.2017
Македонската женска сениорска репрезентација нема да ја има помошта од Едина Муса на претстојниот пријателски турнир во Скопје, бидејќи таа е повредена
30.05.2017
Претседателот на Турција во својот кабинет ја дочека експедицијата на новиот европски првак, а меѓу претставниците, очекувано, беше и нашиот најдобар кошаркар
28.05.2017
Ретко кој клуб во Македонија може да се пофали дека без прекин опстојува цели 70 години, а таков е случајот со кошаркарскиот клуб Вардар, кој синоќа, во својата сала, прослави голем јубилеј
27.05.2017
25.05.2017
Тренерот на МЗТ Скопје, наместо да слави, дојде на гробиштата во Бутел да му оддаде чест на генералот кој во војната во 1991 година одби да го бомбардира неговиот роден Сплит
24.05.2017
24.05.2017
Иако имаа водство од 78:74 на неполни три минути до крајот, „соколите“ сепак останаа без титула
24.05.2017
„Им се заблагодарувам на моите играчи кои покажаа карактер кога најмногу беше потребно и оставија срце на терен“, задоволно коментираше стратегот на „металците“ по мечот
24.05.2017
Во одлучувачката четвртина „металците“ имаа серија од 11-2, со која се изборија за пресврт и за шеста титула во низа
24.05.2017
Ниту на Перо Антиќ не му беше јасна одлуката на Македонската кошаркарска федерација (МКФ) да делегира турски судии за „мајсторката“ меѓу МЗТ Скопје и Карпош Соколи
24.05.2017
Македонската кошаркарска федерација на својата официјална страна излезе со соопштение по повод делегирањето на турските судии за вечерашната „мајсторка“ меѓу МЗТ Скопје и Карпош Соколи. Истото ви го пренесуваме во целост
24.05.2017
23.05.2017
22.02.2017
На фејсбук страницата на „Македонски спорт“ пристигна порака со видео содржина за Перо Антиќ. Креаторот на тоа е Мартин Пресилски кој направил мало ремек дело и би било навистина штета доколку не би го објавиле. Насловот убаво си говори „Перо Антиќ - кралот на Европа“. Ние едноставно нема што повеќе да додадеме. Гледајте и уживајте.
22.05.2017
22.05.2017
Италијанскиот репрезентативец Луиџи Датоме пред финалето вети дека ако Фебнербахче стане шампион на Европа, ќе ја ишиша косата
21.05.2017
Карпош Соколи ги победија МЗТ Скопје со 86:78 за да израмнат на 2:2 во финалето на кошаркарската Суперлига
21.05.2017
Фенербахче убедливо го победи Олимпијакос со 80:64 за да стане првиот турски тим со титула од Евролигата, а македонскиот репрезентативец Перо Антиќ по третпат стана европски шампион
21.05.2017
Актуелниот првак возврати на обвинувањата од страна на Карпош Соколи. Соопштението во ги пренесуваме во целост.
21.05.2017
Раководството на Карпош Соколи со нова реакција по повод петочниот натпревар против МЗТ Аеродром. Истото ви го пренесуваме во целост
21.05.2017
Само 40 минути го делат Фенербахче од испи
20.05.2017
Веднаш по по реакцијата на КК Карпош Соколи околу инцидентите на третиот натпревар од финалето на плеј-офот, со одговор се вратија и МЗТ Скопје
20.05.2017
КК Карпош Соколи се јавија со остра реакција по третиот натпревар од финалето во македонската кошарка, по кое губат со 2:1 од МЗТ Скопје
19.05.2017
Македонецот не доби шанса во победата на својот тим над Реал Мадрид во полуфиналето од Евролигата кое Фенер го доби со 84:75
19.05.2017
Тимот од Аеродром повторно ја искористи предноста на домашен терен и го победи Карпош Соколи со 86:80
19.05.2017
Грчкиот тим иако важеше за аутсајред во ова полуфинале, со неверојатен пресврт дојде до победата од 82:78 и прв закажа пласман во финалето
19.05.2017
Третиот натпревар помеѓу МЗТ Скопје Аеродром и Карпош соколи може, но и не мора да биде пресуден околу освојувањето на шампионската титула во македонското првенство
19.05.2017
18.05.2017
Македонскиот прволигаш испратил молба да му се дозволи учество во новата сезона во регионалната лига. Условна пријава има и од првакот Бадел 1862
18.05.2017
17.05.2017
Пик на својот Твитер профил објави дека Теодор, за кого беше познато од поодамна дека е прв избор на МКФ, добил македонска патна исправа
17.05.2017
16.05.2017
Карпош Соколи израмнија на 1:1 во финалната серија во кошаркрската Суперлига, откако со 104:93 ги совладаа актуелните шампиони МЗТ Скопје пред третиот натпревар, кој се игра во петок
16.05.2017
Неповолна е сликата со македонските кошаркари кои настапуваат во странски клубови, бидејќи за најголем дел од нив оваа сезона е завршена и само Перо Антиќ има шанса да се бори за титула во домашното првенствo
15.05.2017
„Сакам да придонесам за развојот на кошарката во Македонија и воедно да ја изразам својата поддршка за активирање на женската репрезентација“ изјави некогашниот селектор на Србија
14.05.2017
Данило Мијатовиќ беше единствениот играч кој ги одигра сите 40. минути од ова прво финале. И беше еден од креаторите на големиот пресврт со кој МЗТ Скопје стигна до триумфот
14.05.2017
МЗТ Скопје има водство од 1:0 во финалето на Суперлигата, откако со одлична последна четвртина со 77:76 ги совладаа Карпош Соколи
14.05.2017
По шест загубени, МЗТ оди по шесто добиено финале
13.05.2017
11.05.2017
09.05.2017
МЗТ Скопје ќе го брани кошаркарскиот трон, откако во третиот меч со 84:64 го победија Куманово, а во своето прво финале влезе тимот на Карпош Соколи кои со 65:76 го победија Работнички
09.05.2017
Во Европа денеска се слави победата над фашизмот, а вечерва на кошаркарските терени во Скопје може да се слави и пласман во финале на плејофот. Ова се однесува на екипите на МЗТ Скопје Аеродром и Карпош Соколи, а во улога на расипувачи на забава ќе се најдат Куманово односно Работнички
08.05.2017
Актуелниот првак со победата над Работнички со 65:63 дојде до третиот триумф и со тоа до одбрана на круната во младинската категорија
08.06.2017
08.05.2017
07.05.2017
Карпош Соколи го совладаа Работнички со 90:79 за да поведат со 2:0 во полуфиналето од кошаркарскиот плеј-оф
06.05.2017
Владо Илиевски утна обид за тројка и за победа во финишот на мечот за Карпош Соколи да стигнат до гостинска 77:76 победа во „Градски Парк“ во прекинатиот прв меч од полуфиналето
06.05.2017
По повод прекинатиот синоќешен дуел меѓу Работнички и Карпош Соколи, од таборот на 14-кратниот македонски првак стигна реакција, која ви ја пренесуваме во целост
06.05.2017
Пред почетокот на плеј-оф полуфуналето, комесарот за натпреварување Владо Цветковски, заедно со претставниците на клубовите одржале состанок, на кој биле донесени одлуки околу безбедноста на сите актери на натпреварите - играчите, но и официјалните лица
05.05.2017
Вториот полуфинален меч од плеј-офот помеѓу Работнички и Карпош Соколо е прекинат пред стартот на последната четвртина
05.05.2017
МЗТ Скопје го совлада Куманово со 71:51 за убедлив старт на полуфиналето на плеј-офот во македонската кошарка
04.05.2017
28.04.2017
28.04.2017
27.04.2017
22.04.2017
Работнички го победи МЗТ Скопје со 78:70 за да стави крај на победничката серија на македонскиот шампион, добивајќи го големото дерби во „Градски парк“
22.04.2017
Дојде денот кога МЗТ Скопје Аеродром ќе треба да гостува во „Градски парк“, салата во која загубил 43 пати, повеќе од било кое друго место на светот, и никогаш не победил со повеќе од 20 поени разлика
21.03.2017
Отстранета е можноста големото дерби на македонската кошарка утревечер да не се одигра во „Градски парк“
21.04.2017
20.04.2017
19.04.2017
18.04.2017
17.04.2017
17.04.2017
17.04.2017
Кошаркарот на Бостон го одигра најемотивниот меч во својата кариера
16.04.2017
Хрватот Матија Чешковиќ има двојна фрактура на скочниот зглоб, и за бекот на Фени Индустри, оваа сезона е завршена
16.04.2017
Јунак на првата вечер од плејофот во НБА лигата е Џо Џонсон, кој со кош во последната секунда, и донесе победа на Јута џез на гостувањето кај Лос Анџелес клиперс
15.04.2017
Стефан Живановиќ е херојот на Куманово во победата над Работнички. Српскиот интернационалец во редовите на вицепрвакот со тројка во последните секунди донесе триумф од 79:77 во рамките на седмото Суперлигашко коло
13.04.2014
12.04.2017
Втора победа на Вардар против АВ Охрид, за простување од прволигашката конкуренција, овојпат со 86:78.  Момент за историја на КК Вардар се случи во финишот на последната четвртина, на една ипол минута до крајот кога на терен влезе Лука Савичевиќ, момче кое пред два месеци наполни 15 години
11.04.2017
10.04.2017
Со 78 тројки во една сезона, македонската интернационалка Ана Тантуровска, постави нов рекорд во грчката А2 лига
10.04.2017
Најдобриот кошаркар на Оклахома дојде до 42. трипл дабл во оваа сезона со што стана кошаркарот со најмногу вакви остварувања во една НБА сезона. Сето тоа го потврди и со тројка во последната секунда
08.04.2017
08.04.2017
13.04.2014
08.04.2017
08.04.2017
13.04.2017
07.04.2017
06.04.2017
05.04.2017
05.04.2017
Реприза на ланското финале на плејофот, дуел на двете најдобри екипи од првиот дел на сезоната, и незгодно гостување за Карпош Соколи во Гевгелија, се трите меча на денешната понуда од 5. коло во Суперлигата за мажи
08.04.2017
04.04.2017
Во финалниот натпревар пред 80 илјади навивачи на националниот стадион во Феникс, кошаркарите на Северна Каролина дојдоа до шестата титула откако ја победија Гонзага со 71:65
04.04.2017
02.04.2017
01.04.2017
Во првото дерби во Суперлигата по крајт на меѓународните настапи, Клоф и Младеновски двапати го „залепија“ Пери за МЗТ Скопје да стигнат до 87:85 победа над Карпош Соколи по продолженијата
01.04.2017
Првата суперлигашка пресметка помеѓу Карпош Соколи и МЗТ Скопје Аеродром може да биде биде показател која од овие две екипи е подобра во моментов, и ќе важи за фаворит за освојување на првото место, кое носи предност во плејофот
31.03.2017
30.03.2017
30.03.2017
Синот на прославениот македонски кошаркар со своите 12 години и движењата кои ги има потсетува на татка си
29.03.2017
После финалиња во Купот на Македонија и плејофо, дојде ред Куманово да игра финале и во едно меѓународно натпреварување
28.03.2017
27.03.2017
27.03.2017
25.03.2017
25.03.2017
24.03.2017
22.03.2017
Куманово има активен резултат пред реваншот против Пеќ од полуфиналето на Балканската лига, откако загуби со само 4 поени разлика на гостувањето во Косово
21.03.2017
21.03.2017
Актуелниот шампион реагираше на обвинувањата од страна на Кожув. Реакцијата ви ја пренесуваме во целост
25.03.2017
21.03.2017
19.03.2017
18.03.2017
МЗТ Скопје стигна до триумф во Гевгелија од 77:71 над Кожув во меч од кошаркарската Суперлига за да обезбеди две победи во два меча
18.03.2017
Македонската кошаркарска репрезентација ќе се засили со двајца Американци, Шејн Ларкин и Џордан Теодор
18.03.2017
Македонскиот кошаркар Ненад Димитријевиќ се согласи да остане во шпанскиот Хувентуд по продолжувањето на договорот до 2021 година
16.03.2017
По пауза од речиси еден месец (од 17 февруари наваму), екипата на МЗТ Скопје Аеродром се израдува на победа, и тоа против Фени Индустри, тимот со кој почна црната серија и лошиот период без триумф
15.03.2017
Тимот кој настапуваше во АБА лигата во оваа сезона, во првиот свој меч од Супер лигата успеа да го победи најтрофејниот наш колектив со 94:90
14.03.2017
Од плус 3 до минус 13. Таков беше патот на кошаркарите на Фени Индустри во четврфиналниот БИБЛ двомеч со екипата на Теодо
13.03.2017
МЗТ Скопје загуби со 63:69 од црногорскиот Морнар во последниот меч од АБА-лигата оваа сезона, завршувајќи го регионалното натпреварување на претпоследното 13. место со 8 победи и 18 порази
13.03.2017
Јончевски и Малинков помошници на Давитков
13.03.2017
11.03.2017
10.03.2017
Македонецот се најде на списокот на играчи кои ќе конкурираат за настап против Сампдорија
10.03.2017
Македонската кошаркарска федерација одлучи кормилото на националниот тим да му го додели на искусниот Јорданчо Давитков
09.03.2017
08.03.2017
07.03.2017
Фени Индустри со тесна предност од три поени ќе оди на реваншот кај Теодо во четвртфиналето на регионалната Балканска лига
06.03.2017
Со десетиот триумф, прв против Задар (85:79), кошаркарите од Карпош го потврдија својот опстанок во АБА Јадранската лига
11.03.2017
06.03.2017
06.03.2017
Црногорскиот шампион Будуќност, го совлада МЗТ Скопје Аеродром со 92:61, и ги остави „металците“ со само осум победи сезонава во АБА лигата
04.03.2017
Со победата над Работнички во „Градски парк“ од 86:83, Фени Индустри го обезбеди првото стартно место пред Суперлигата
04.03.2017
02.03.2017
Изборот на селектор на машкиот сениорски национален тим е одложен, бидејќи на раководството на Македонската федерација му треба дополнително време да ги договори сите детали околу ова прашање
02.03.2017
Управниот одбор на предлог на Стручниот совет при Македонската кошаркарска федерација ги назначи селекторите за сите возрасни категории, во машка и во женска конкуренција откако сите селектори кои претходно ја вршеа оваа функција беа разрешени
02.03.2017
Управниот одбор на Македонската кошаркарска федерација вечерва најверојатно ќе избере нов селектор на машкиот сениорски национален тим
28.02.2017
Кожув стигна до драматична победа од 70:69 над Фени Индустри, за да се пласираат во четврт-финалето на БИБЛ-лигата, но таму ќе бидат и поразените бидејќи имаат подобар скор од црногорскиот тим Сутјеска
28.02.2017
Победникот од вечерашниот натпревар (почеток 19 часот) помеѓу Фени Индустри и Кожув ќе биде четвртфиналист на плеј-офот во Балканската лига, но постои шанса и двата македонски тима да одат понатаму
27.02.2017
МЗТ Скопје ќе почека за да обезбеди опстанок во АБА-лигата, откако во „Јане Сандански“ српскиот тим од Александровац, Игокеа стигна до 71:67 победа
27.02.2017
Освојување на два бода е императивот на МЗТ Скопје Аеродром пред вечерашниот дуел со Игокеа
27.02.2017
КК Карпош Соколи не дал одговор на барањето на менаџментот на БИБЛ-лигата да ги подмири своите обврски спрема лигата во наведениот рок
24.02.2017
23.02.2017
23.02.2017
22.02.2017
21.02.2017
МЗТ Скопје загуби на гостувањето во српскиот Железник од тимот на ФМП со високи 101:82, со што си ги намали шансите за опстанок во АБА-лигата пред последните три кола
21.02.2017
Дали поразот во полуфиналето на Купот на Македонија остави неизбришлива трага во тимот на МЗТ Скопје Аеродром, ќе се покаже вечерва во белградски Железник, на дуелот од АБА лигата кој „металците“ го играат со ФМП
20.02.2017
19.02.2017
Најдобар стрелец на фајнал-еитот е капитенот на Фени, Кирил Николовски, но тоа не беше доволно да биде избран за МВП
19.01.2017
Карпош Соколи го освои првиот трофеј во Купот на Македонија, откако во финалето го совлада Фени Индустри со 80-69
19.02.2017
Вардар ја освои првата титула од Купот на Македонија, откако во финалето ги победија фаворизираните Бедал 1862 со 69:65
19.02.2017
18.02.2017
Фени Индустри го совлада МЗТ Скопје Аеродром со 80:79, и ќе игра во утрешното куп финале против Карпош Соколи
18.02.2017
Карпош Соколи втора година по ред ќе биде дел од финалето на Купот на Македонија, откако вечерва во првото полуфинале, во Кавадарци беше подобар од Работнички со 92:78
18.02.2017
Интервју со Слаѓан Стојковиќ, за она што го сака најмногу во животот - кошарката
17.02.2017
МЗТ Скопје Аеродром синоќа од првата до последната минута водеше против Кожув, и се пласираше во полуфиналето во кое за противник го има кавадаречки Фени Индустри
17.02.2017
15.02.2017
17.02.2017
Кавадарчани очекувано и лесно го совладаа АВ Охрид со 112:69 и се пласираа во полуфиналето во Купот на Македонија
17.02.2017
15.02.2017
14.02.2017
По низа од осум победи во АБА-лигата, Карпош Соколи загубија од фаворизираната Црвена Звезда со високи 61:95 во „Борис Трајковски“
14.02.2017
Перо Антиќ престојот во Скопје го искористи за посета на мечот од АБА-лигата меѓу Карпош Соколи и неговиот поранешен тим, Црвена Звезда
13.02.2017
12.02.2017
Дуелот од АБА-лигата меѓу македонскиот тим Карпош Соколи и Црвена Звезда ќе чинат неверојатни 3.000 денари, јавуваат српските медиуми
12.02.2017
Македонскиот шампион ја совлада Крка со 89:65 и направи уште еден голем чекор кон борбата за опстанок во АБА-лигата
11.02.2017
Карпош Соколи го запиша 12. пораз во АБА-лигата, откако беше совладан од Будуќност со 95:61.
11.02.2017
10.02.2017
Хулигани го оштетиле автобусот на Карпош Соколи, и тоа на паркингот пред хотелот во Подгорица каде што екипата вечерва игра меч со Будуќност од АБА лигата
10.02.2017
11.02.2017
10.02.2017
09.02.2017
Церемонијата на повлекување на дресот на Петар Наумоски, позитивно делуваше врз кошаркарите на Анадолу Ефес, ја послужаа неговата желба, е големата негатива која ја имаа на полувреме, ја претворија во победа над Армани Милано од 90:86
09.02.2017
На половина часа пред стартот на спектаклот на кревање на дресот на Петар Наумоски, во салата владее вистина „Пецеманија“
09.02.2017
Вечерва на дуелот од Евролигата помеѓу Анадолу Ефес и Армани Милано, на трибините во салата „Абди Ипекчи“, сите ќе бидат Петар Наумоски
09.02.2017
Петар Наумоски и Хидает Туркоглу се сретнаа во седиштето на турската кошаркарска федерација во пресрет на големиот настан на кој првиот човек на МКФ ќе биде најголема ѕвезда
09.02.2017
09.02.2017
08.02.2017
07.02.2017
07.02.2017
06.02.2017
05.02.2017
По 20 кола чекање, МЗТ Скопје стигна до гостински триумф, откко со 91:72 ја победија Олимпија во Љубљана
04.02.2017
Карпош Соколи пропуштиј предност од 15 поени разлика, за на крајот во дополнителните пет минути да стигнат до 88:81 триумф над ФМП, нивн четврта победа во низ во АБА-лигата
01.02.2017
Последнопласираниот тим на прволигашката табела, Вардар, и второлигашот Гостивар се екипите кои успешно го минаа првиот филтер во Купот на Македонија
03.02.2017
01.02.2017
Можеби во АБА лигата Карпош Соколи веќе неколку месеци не знае за пораз на домашен терен, но во БИБЛ ситуацијата е поинаква, откако Куманово со одлична офанзивна игра дојде до многу важна победа која го доближува до полуфиналето во Балканската лига
01.02.2017
31.01.2017
31.01.2017
Машкиот сениорски национален тим на Македонија своите натпревари како домаќин на претквалификациите за Светско првенство ќе ги игра во Скопје
29.01.2017
29.01.2017
29.01.2017
29.01.2017
28.01.2017
28.01.2017
28.01.2017
28.01.2017
27.01.2017
27.01.2017
26.01.2017
25.01.2017
25.01.2017
24.01.2017
22.01.2017
21.01.2017
Вторпат во само два дена, Кожув го совлада Куманово, овојпат во натпревар од Првата лига со 80:69
20.01.2017
Карпош Соколи стигнаа до 77:74 победа над МЗТ Скопје во македонското дерби во АБА-лигата, нанесувајќи му го на македонскиот шампион 10. пораз во 10. гостување во регионалното натпреварување
20.01.2017
19.01.2017
Македонскиот репрезентативец Предраг Самарџиски по вторпат ќе настапува во српскиот тим Мега Лекс, потпишувајќи нов договор
19.01.2017
19.01.2017
18.01.2017
18.01.2017
Најдобар кошаркар за 2016 година е Александар Костоски, а од интернационалците признанието му припадна на Перо Антиќ.
18.01.2017
18.01.2017
17.01.2017
Карпош Соколи во меч од БИБЛ-лигата стигнаа до убедлива 100:83 победа на гостувањето кај Тирана
16.01.2017
15.01.2017
13.01.2016
Македонскиот шампион го доби важниот дуел против Задар со 92:65 и стави крај на серијата од пет порази во низа
13.01.2017
МЗТ Скопје реши да му каже збогум на кошаркарот од Брегот на Слонова Коска, Мулуку Сулеjман Диабате
11.01.2017
11.01.2017
Диабате е прв на листата на играчи со кои македонскиот првак би можел да се раздели
10.01.2017
08.01.2017
Македонскиот шампион МЗТ Аеродром Скопје беше поразен на гостувањето во Загреб од Цибона со 87:79, забележувајќи го 13. пораз во регионалното натпреварување
08.01.2017
07.01.2017
Карпош Соколи ќе почека на првата гостинска победа во АБА-лигата, откако на празничното гостување кај Партизан загубија со 76:72
07.01.2017
Тимот на Карпош Соколи денеска гостува во Белград на тимот на Партизан во 17. коло од АБА-лигата, но патот до српската престолнина траеше дури 10 часа поради снегот и тешката сообраќајка во близината на Ниш
06.01.2016
МЗТ Скопје не може да полета од Скопје! Лошите временски услови го откажаа нивниот лет од „Александар Велики“ до Загреб, каде што во недела навечер треба да играат против Цибона во АБА-лигата
06.01.2016
04.10.2016
Србинот се враќа по повредата, а на интернет се појави видео на кој спарингува со синовите на нашиот најдобар кошаркар
04.01.2016
02.01.2017
МЗТ Скопје го загуби првиот меч во новата година, откако со 79:100 (21:22/15:31, 25:25, 18:22) во „Јане Сандански“ беа поразени од Цедевита во меч од АБА-лигата
01.01.2017
31.12.2016
30.12.2016
Карпош Соколи дојде до петтата победа по ред на домашен терен во АБА лигата, совладан е Морнар, па македонскиот тим направи исчекор кон побезбедно место на табелата, иако ќе му претстои тешка битка за опстанок
30.12.2016
30.12.2016
28.12.2016
Во последниот меч за 2016 од БИБЛ лигата, Фени со минимални 90:88 го победија тимот предводен од Александар Тодоров, косовскиот Пеќ
28.12.2016
27.12.2016
По едномесечно отсуство бекот од утре се очекува да му се приклучи на тимот
26.12.2016
Судиската организација на град Скопје ги одбра најдобрите за 2016 година
25.12.2016
Силното крило имаше учинок од 0/4 за три поени, две асистенции и по ед
24.12.2016
21.12.2016
Работнички со серија на тројки во третата и четвртата четвртина го собори отпорот на Фени Индустри за победа со 84:76
24.12.2016
20.12.2016
24.12.2016
19.12.2016
Американецот кој доаѓа од кипарскиот тим Ниер Ист е замената за Костоски во редовите на кумановскиот тим
19.12.2016
Македонскиот репрезентативец експресно се адаптираше во новиот клуб, како најдобар на паркетот
18.12.2016
17.12.2016
Фени Индустри и Куманово стигнаа до гостински победи во шестото коло на Првата македонска кошаркарска лига, со што делумно го заддржаа темпото со лидерот Работнички
17.12.2016
Црвена Звезда го забележа 14-тиот триумф во исто толку натпревари од регионалната АБА-лига, откако на гостувањето кај МЗТ Скопје Аеродром победи со 93:73 (21:16, 22:19, 30:15, 20:23)
17.12.2016
Во Скопје владее голем интерес за дуелот на МЗТ Скопје со белградска Црвена Звезда
17.12.2016
Откако доби 18 гласа при гласањето, за кое инсистираше да биде тајно, Петар Наумоски рече победила кошарката, што во превод би значело негов триумф и пораз на клупските интереси на одредени прволигаши
15.12.2016
15.12.2016
Петар Наумоски останува претседател на Македонската кошаркарска федерација (МКФ), откако ја доби довербата на вонредното Собрание на МКФ
15.12.2016
14.12.2016
МЗТ Скопје загуби со 87:75 на гостувањето кај Гран Канарија за комплетирање на првата фаза од Еврокупот
13.12.2016
Со одлична игра против Сигал Приштина, македонскиот репрезентативец Александар Костоски на нему достоен начин се прости од кумановската публика пред трансферот во романски Питешти
12.12.2016
Репрезентативното крило на Бугарија ќе биде новото засилување на екипата на Кожув
12.12.2016
11.12.2016
11.12.2016
10.12.2016
10.12.2016
10.12.2016
09.12.2016
Од четирите одиграни натпревари во четвртото прволигашко коло, се чини дека се издвоија половина, пред се поради оние моменти на кои мора(ше) да реагира комесарот за натпреварување
07.12.2016
МЗТ Скопје доживеа нов пораз во Еврокупот, откако рускиот Нижњи Новгород беше подбар со 82:97
07.12.2016
06.12.2016
Македонската кошаркарска репрезентација ќе биде во вториот барабан на ждрепката за групите за прет-квалификации за Светското првенство во 2019 година, пред извлекувањето на групите во сабота во Прага
06.12.2016
Македонскиот првак ја оствари првата победа под водство на новиот тренер. Во „Јане Сандански“ падна Будуќност кој изгуби со 96:90
04.12.2016
03.12.2016
Работнички и Фени Индустри остануваат единствените тимови без пораз по четири кола во Првата кошаркарска лига, откако забележаа тешки победи
02.12.2016
Задар беше новата и реална шанса за Карпош Соколи да дојде до победа на гостински терен во АБА лигата, но наместо тоа македонскиот тим си замина дома со висок 93:74 пораз
02.12.2016
01.12.2016
30.11.2016
Седницата на Вонредното собрание на Македонската кошаркарска федерација ќе се одржи во ресторанот „Сквер 21“ на улица Македонија во центарот на Скопје
29.11.2016
„Скратениот“ состав на „соколите“ без решенија за замислите на Александар Тодоров
28.11.2016
Крилто на Карпош Соколи, 29-годишниот Хрватот Зоран Вркиќ, е најкорисниот играч на 11. коло во АБА лигата. Својот висок индекс рејтинг поени (30) кој го заработи на дуелот со Цедевита во саботата, му беше доволен за ова признание
28.11.2016
27.11.2016
По 11. одиграни МЗТ Скопје остана на три победи во АБА лигата. Имаа шанси момците од Аеродром да излезат како победници на гостувањето во Лакташи макар што не можеа да сметаат на услугите на Темс и на Кларк
27.11.2016
Американецот добил дозвола да се врати во САД поради семејни проблеми
27.11.2016
26.11.2016
26.11.2016
26.11.2016
26.11.2016
25.11.2016
Поради суспензија заради два жолти картони, нашиот репрезентативен напаѓач нема да настапи на мартовскиот квалификациски дуел во Вадуц
26.11.2016
25.11.2016
Раководството на КК Карпош Соколи размислува да се откаже од понатамошното играње во Балканската лига. Луѓето кои го водат клубот од Карпош се тотално незадоволни од односот кој го има лигата спрема нив во овој прв дел од лигата
25.11.2016
„Немам ништо против Наумоски. Не сакам да се конфронтираме со него. Ако, сепак, Пеце биде мој противкандидат на Собранието, мислам дека ќе ја имам поддршката од мнозинството“ - вели потенцијално новиот претседател на МКФ, кој има потписи од 15-тина клубови кои ќе гласаат за него, а од други има усна поддршка
23.11.2016
Тимот на Карпош Соколи загуби со 85:81 на гостувањето во Црна Гора кај Сутјеска во меч кој можеше и требаше да го добие
23.11.2016
22.11.2016
21.11.2016
Карпош Соколи беше поразен на гостувањето во Белград кај Црвена Звезда со 91:70, откако во текот на мечот имаа и 9 поени разлика
21.11.2016
19.11.2016
Фени Индустри победи со 66:63 во дербито на одложениот старт на македонското првенство, победувајќи го Кожуф во Гевгелија, додека Работнички го „прегази“ Куманово со 89:52
18.11.2016
МЗТ Скопје конечно заигра како што посакуваа неговите фанови. По најдобрите 20 минути сезонава, МЗТ направи голема предност во првото полувреме за на крајот да триумфира со 89:68 против ФМП
18.11.2016
Многу проблеми го мачат МЗТ Скопје Аеродром во пресрет на денешната пресметка со белградски ФМП, но македонскиот првак нема друг избор освен да оди на победа против клубот кој е нов во АБА лигата
18.11.2016
16.11.2016
16.11.2016
МЗТ Скопје по петти пат е поразен во Еврокупот, откако Лиеткабелис успеа да слави во Скопје со 87:80, откако „металците“ имаа задоцнето „будење“ во натпреварот
14.11.2016
14.11.2016