| контакт | маркетинг
ТОП ВЕСТИ
СИТЕ ВЕСТИ
21.08.2018
Предмалку во Велес заврши пријателскито натпревар помеѓу Борец и Работнички. Триумф на  скопјани од 0:3.
21.01.2018
За половина час утре изутрина на нашиот најголем аеродром ќе се појават екипите на Шкупи,  Работнички и Силекс.
20.01.2018
20.01.2018
20.01.2018
20.01.2018
20.01.2018
20.01.2018

Досегашниот играч на Вардар е нов член на „Романтичарите“
20.01.2018

За нешто повеќе од еден час, Вардар ја игра првата пријателска средба на подготовките во Анталија.
20.01.2018

Тренерот на Твенте има очигледен проблем со нашиот интернационалец кој е во немилост на својот претпоставен.
20.01.2018

Нема веќе дилеми, нашиот интернационалец во следниот период ќе настапува во полскиот шампионат.
20.01.2018

* Италијанската финансиска полиција ја истражува продажбата на Интер на Ерик Тохир во 2013 година
20.01.2018
20.01.2018
20.01.2017
Бразилецот дојде во Анталија, но промоцијата ќе се случи за неколку дена
19.01.2018
Шкендија, Вардар, Работнички по 13 пат, Силекс, Академија Пандев и Шкупи, се клубовите кои веќе заминаа во Анталија, или допрва тоа ќе го сторат во следните денови. Ќе играат голем број пријателски натпревари со познати противници, најчесто со екипи од истокот
19.01.2018
Доскорашниот фудбалер на Вардар се пресели во Украина
19.01.2018
„Има опција од 27 јануари до 5 февруари да престојуваме во Охрид. Би одиграле пријателски со Ренова, Струга Трим Лум и други екипи од околината на Охрид и Струга“ ни изјави спортскиот директор на „пелистерци“ Менде Степановски
19.01.2018
Откако синоќа и официјално беше промовиран во дресот на тимот од Унгарија, екс - вардарецот денеска го одработи и првиот тренинг со својот нов тим во Бенидром (Шпанија), каде тимот од Секешфехервар е на подготовки
19.01.2018
„Доведовме тоа што го сакаме, недостига можеби уште едно име во нападот па да кажеме дека сме завршиле со зимскиот преоден рок“ вели тренерот на „романтичарите“ Горан Станковски
19.01.2018
„Силва потпиша на една година со Ренова, тој утринава го одработи првиот тренинг. Емран Рамадани не е повеќе наш играч, тој си замина“ ни изјави Влатко Костов
19.01.2018
На списокот патници за подготовките во Турција и овојпат ги нема Бесарт Абдурахими и Џелил Асани, нема да патува ниту повредениот Ербин Зејнулаи
19.01.2018
„Кариоката“ веќе се приклучи на подготовките на шампионот во Анталија
18.01.2018
Вечерва и официјално фудбалерот од средниот ред стана дел од унгарскиот вицепрвак
18.01.2018
Предмалку на стадионот во Ѓорче Петров, Шкупи и Дрита Гњилане одиграа 1:1.
18.01.2018
Во Дебар Маало се пофалија со новата гарнитура дресови, кои имаат различен дизајн од колку досега.
18.01.2018
*Комисијата за спорт на општина Штип на вчерашната седница одлучи на ФК Брегалница за новата сезона да и се доделат 150.000 евра
18.01.2018
Македонија сега се наоѓа на 73. место, за разлика од декемвриската ранг листа на која бевме три места подолу односно 76.
17.01.2018
Последни од сите наши прволигашки клубови, битолчани под водство на новиот тренер Марјан Секуловски денеска означија старт на зимските подготовки
17.01.2018
Утре во 13:30 часот, на теренот со вештачка трева во Ѓорче, чаирчани ќе ги стартуваа пријателските средби оваа зима
17.01.2018
Стратегот на Шкендија со анализа за одработените тренинзи во Охрид и првиот контролен меч со Победа на кој тетовци славеа со 2:0
17.08.2018
Нашиот поранешен селектор одисејата во Ал Дафра ја започна со пораз во рамките на Президент купот на ОАЕ
17.08.2018
Старт на подготовките и во Штип со неколку новитети во составот.
17.01.2018
Напаѓачот постигна четири гола за пријателската против словенечкиот тим Бриње, а Китановски поради глупост доби укор од тренерот Томислав Ивковиќ.
17.08.2018

Напаѓачот веќе се договори со романците и е претставен како нов член на клубот.
17.01.2017
Голгетерот на Лахти пред преселба во Романија
17.01.2018
По пристигнувањето во Турција, вардаровите фудбалери веднаш се фатија за работа и одработија тренинг.
16.01.2018
Репрезентативецот на Македонија се договори во наредните 3.5 години да го носи дресот на прволигашот од Унгарија. Вардар добива 100.000 евра отштета. Најавено е утре да биде официјалната промоција
16.01.2018
Симпатизерите на Тетекс, оние најверните кои се секогаш со клубот решија јавно да проговорат околу моменталната ситуација во Тетекс и неколкуте отворени прашања на кои се чека одговор
16.01.2018
„Од денеска и официјално не сум повеќе член на Вардар. Се договоривме на обострано задоволство да ја прекинеме соработката. Во наредните три дена ќе решам каде ќе ја продолжам кариерата“ изјави за „Македонски спорт“ Бесир Демири
16.08.2018
Работнички официјално ги претстави како нови засилувања Гезим Красниќи, Николче Шаркоски, Игор Крмар и Бујамин Асани
16.08.2018
Долгогодишниот капитен на штипска Брегалница прави трансфер во вечниот ривал, во таборот на струмичка Беласица.
16.01.2018
Есенскиот првак со 2:0 славеше над Победа во првиот „тест“. Стрелци на головите беа Жуниор и Емини
16.01.2018
Младинскиот репрезентативец заминува од Вардар и има опција да се пресели на Автокоманда или Струмица.
16.01.2018
Неофицијално дознаваме дека извршниот директор на Вардар Самоил Симев си поднел оставка
16.01.2018
Двајцата фудбалери само го потврдуваат своето заминување од таборот на „црвено-црните“
15.01.2018
Македонија ЃП продолжува да се засилува, денеска ѓорчепетровци ги договорија голманот Димовски и напаѓачот Симеон Христов
15.01.2018
Илијоски уште на првиот „тест“ за Шкупи успеа да ја затресе мрежата на својот нов клуб
15.08.2018
Иако своеврмено во Охрид доаѓаше половина српска лига, како и албански прволигаши, а да не говориме за нашите, сега во овој туристички центар речиси и да нема фудбалски колективи кои се на подготовки.
15.01.2018
Играчот од средниот ред на завршни преговори со унгарскиот тим. На денешниот тренинг го немаше и Висар Муслиу кој што исто така е на излезна врата
15.01.2018
Стоперот има неколку понуди од Унгарија и од Кипар
15.01.2018
15.01.2018
*Нов десен бек во Дебар Маало. Србинот веќе е во Скопје, тренира со тимот и чека промоција.
15.01.2017
Во следните неколку часа, играчот од средниот ред ќе биде официјално промовиран во унгарскиот тим
14.01.2018
Серијалот пријателски мечеви тимот на тренерот Славољуб Бубања ќе го започне во вторник, и тоа против Шкендија
14.01.2018
Станува збор за офанзивен играч од средниот ред кој има 23 години
14.01.2018
Талентираниот стопер на Работнички доби повик од Фудбалската Федерација на Албанија да игра за нејзината млада селекција
13.01.2018
*Младиот играч на Шкендија има скршеница на прстот на левата нога
13.01.2018

*Искусниот стопер кој доаѓа од Партизани Тирана ќе биде големо засилување за „романтичарите“
13.01.2018
Искусниот стратег направи „кам-бек“ во „Емиратите“
13.01.2018
Досегашниот играч на Ренова, Филип Петковски на пролет ќе игра на Автокоманда
13.01.2018
Ризикот е голем за Палермо ако го продаде Илија Несторовски. На „вага„“ се ставаат бројките
13.01.2017
Шампионот на Хрватска го посакува во своите редови Дарко Велковски, преговорите се во тек и голема е веројатноста тој да стави потпис. Вардар добива 250.000 евра отштета, а за Велковски 20.000 евра месечно
12.01.2018
Според тоа во каква атмосфера се работи покрај Охридското езеро, можеме да заклучиме дека на играчите на есенскиот првак им годи Охрид. Со нетрпение се чека вторник, кога конечно Шкендија ќе го одигра својот прв пријателски меч и тоа против Победа
12.01.2018
Струмица подготвува сензационални трансфери. Бесарт Абдурахими и Дамјан Шишковски би можеле да потпишат за Академија Пандев
12.01.2018
Медиумите во Турција известуваат дека менаџерот на Адис Јаховиќ и Мехмет Сепил, газдата на Гезтепе успеале да се договорат
12.01.2018
Покрај Здравков, ослободени од обврските кон „сините“ се и Петар Јаневски и Борис Иванов
12.01.2018
Продолжува „бежанијата“ од второлигашот од Велес. Најновото заминување е она на Александар Пановски кој е во преговори со два наши прволигаши
12.01.2018
Сега веќе екс стоперот на Беласица е нов фудбалер на Трепча
12.01.2018
Леонард Жута и во следниот период ќе го носи дресот на шампионот на Хрватска
11.01.2018
На 16 јануари момците на стратегот Ќатип Османи ќе ги одмерат силите со прилепчани
11.01.2018
Како што е решено на седницата на УО на ФФМ, Собранието на кое главна точка на дневен ред ќе бидат финансиите, ќе се одржи на 17 февруари (сабота)
11.10.2018
*Во моментов напаѓачот се наоѓа во Анталија каде води разговори со тимот од Казахстан
11.01.2018
Чаирчани во само два часа се пофалија со два екстра играчи. Нов играч на Шкупи е Баже Илијовски
11.01.2018
На социјалните мрежи фудбалерот објавил грчка песна за Македонија, и на крајот стори реченицата „Македонија е Грчка“
11.01.2018
Антонио Митрев замина во тим кој му гарантира минутажа во моментов, нешто што е најбитно за младиот репрезентативец на Македонија.
11.01.2018
Играчот за врска е второт големо засилување за чаирчани по Благојче Љамчевски.
11.01.2018
Фудбалерите на Шкендија веќе два дена тренираат во Охрид, сепак во центарот на вниманието е „кариоката“ со својот нов „стајлинг“
11.01.2018
Офанзивецот е веќе во Полска и се очекува да потпише договор со тамошниот прволигаш.
11.01.2018
Дефанзивецот ја направи трансфер со кој го менува клубот но не и шампионатот.
10.01.2018
10.01.2018
10.01.2018
10.01.2018
10.01.2018
Секако дека конекцијата е Чеде Јаневски кој го „замолил“ својот пријател од деновите кога и двајцата беа во редовите на „црвено - белите“ од Пиреја, да биде присутен во клубот кога играчите се прегледуваат
10.01.2018
Засега три новитети на „Младост“. Голман, стопер и офанзивец
10.01.2018
*Капитенот на У-21 на Косово и официјално е нов фудбалер на Шкупи
10.01.2018
10.01.2016
Шкендија и Шкупи се договорија младите играчи на есенскиот првак да бидат позајмени во Чаир и во пролетниот дел
10.01.2018
Двајцата стандардни првотимци ја раскинаа соработката со прволигашот од Прилеп. Истото го направи и Бурхан Мустафов
10.01.2018
Според ФФМ сите останати прволигаши аплицирале за добивање УЕФА лиценца за сезоната 2018/2019
09.01.2018
09.01.2018
Со месечна плата од 7.000 евра, барем така се шпекулира, нашиот селектор е далеку под оние негови колеги од Хрватска, Словенија, Србија, Црна Гора, БиХ, Албанија
09.01.2018
*Тренерот Ќатип Османи не ги стави на листа овие двајца играчи, тоа значи дека и дефинитивно не смета на нив во пролетниот дел
09.01.2018
Левиот бек на Вардар би можел да направи трансфер во Украина
09.01.2018
„Но тоа не значи дека ако до мене дојде понуда нема да разговараме за евентуален трансфер на нашиот Адис Јаховиќ“ истакнува Мехмет Сепил, газдата на Гезтепе
09.01.2018
Вардар со новаците и предводени од тренерот Чеде Јаневски, денеска ги стартуваше подготовките. Вардарци велат дека целта е двојната круна
09.01.2018
„Без разлика што имаме бодовна негатива ние мора максимално да се подготвиме, затоа што Вардар секогаш оди на трофеј“ – изјави Чедомир Јаневски на стартот на подготовките на Вардар
09.01.2018
„Триото“ од Пелистер и дефинитивно во следните три години ќе игра за Вардар
08.01.2018
Шампионот ќе го ангажира младиот голман како замена за Пачовски, а Тошевски, Попзлатанов и Цветаноски се очекува да се појават на првата прозивка на екипата
08.01.2018
Место да остане во Пелистер и да биде технички директор, искусниот чувар на меражата се пресели во Струмица
08.01.2018
*Термини за одигрување на контролни мечеви се 12 и 16 јануари, но само ако се најдат адекватни противници
08.01.2017
Вардарци од утре во својот тренинг камп, стартуваат со зимските подготовки
08.01.2017
Досегашниот играч на Победа и официјално потпиша за Ренова, а доаѓа и Фернандо Силва од Пелистер
08.01.2018
„Гипсарите“ преговараат и со екс напаѓачот на Пелистер
08.01.2018
Ристе Митревски и клубот од Израел го официјализираа трансферот кој се најавуваше веќе неколку недели. По Работнички, Металург, Сараево и Истра, Хапоел Хаифа е новата „станица“ на стоперот
08.01.2018
Дејан Цветаноски, искусниот напаѓач потпиша за Ренова
18.01.2018
Десниот бек на Силекс во преговори е со прволигашот од Албанија и веројатно ќе си замине од Кратово
07.01.2018
Селекторот Игор Ангеловски на 24 јануари во живо ќе проследи со кого Македонија ќе се падне во Лигата на Нации. Мрме потоа на 27 јануари заминува во Анталија
07.01.2018
Тимот на Победа меѓу последнтие ќе ги стартува зимските подготовки. Прилепчани ќе одмораат уште неколку дена, а тренерот Славољуб Бубања ја закажа прозивката за десети јануари
07.01.2018
Во понеделник екипата се собира и ќе биде на лекарски прегледи, а во вторник е првиот тренинг на екипата
07.01.2018
Објективно во старата 2017 година на фудбалски план работите како да тргнаа во посакувана насока. Секако дека не е се идеално, но сепак имаше причини за задоволство. Како ќе биде во новата? Па нека биде нај, нај што се вели. За она што нашите ѕвезди очекуваат, „Македонски спорт“ ви презентира низ еден сатиричен начин
06.01.2018
Денеска на тренинзите се приклучува Стенио Жуниор, тука се и Ферхан Хасани и Бесарт Ибраими
06.01.2018
„Лавовите“ на 1 февруари заминуваат во Охрид на подготовки, а на 7 истиот месец се среќаваа со Јавор
06.01.2018
ОРКА Холдинг, Пелистерка АД Скопје, ЗК Пелагонија и Жито Битола се јавија со соопштение во кое обвинуваат дека општината има долгови кон Пелистер 100.000 евра
06.01.2017
*Деновиве на стадионот во Битола ќе почне изградба на двете монтажни трибини зад головите, нешто налик на „Младост“ во Струмица. Проект вреден 500.000 евра кој преку ФФМ е донација на УЕФА
06.01.2018
По заминувањето на Антолиќ во Легија, нашиот репрезентативец е главен во редовите на хрватскиот гигант
06.01.2018
Двајца наши бекови се пред трансфер во клубови од Албанија
05.01.2018
Фудбалерите на есенскиот првак со насмевки и во супер атмосфера ги одработуваат првите тренинзи со топка. Се е во функција на она што ја чека Шкендија во пролетниот дел, а тоа е задржување на првото место на табелата
05.01.2018
Фисник Зука, сега веќе екс бекот на Шкупи е промовиран во нов фудбалер на Фљамуртари
05.01.2018
Првите две нови имиња се Александер Борха од Работнички и Стефан Коцев од Локомотива
05.01.2018
Клубот од Бејрут се пофали со засилувањето од Македонија. Потпис за овој клуб на 18 месеци стави и Дарко Мицевски. И двајцата утре дебираат за Неџмех на гостувањето кај Ал Шабаб
05.01.2018
Старт на подготовките и во Градски Парк. Работнички со новитетот Буњамин Асани ги започна зимските подготовки.
05.01.2018
Вардарци идната недела почнуваат со подготовките, а екипата засега официјално не се засили со ниту еден играч
05.01.2018
Турски Фанатик во денешниот број на насловната страница го има нашиот Адис Јаховиќ во улога на суперхерој
04.01.2018
Тренерот Горан Станковски утре во 13 часот ќе означи старт на зимските подготовки
04.01.2018
Нормално е најдобриот, првиот стрелец во Лигата но и капитенот и на есенскиот првак да биде највреден играч според Трансфермаркт. Вредноста на Ферхан Буба Хасани скокна на 1.000.000 евра. Меѓу првите 25 играчи во нашата лига Вардар учествува со 11 играчи, Шкендија со 8, Работнички со 3, Академија Пандев со двајца и Пелистер со еден
04.01.2018
Есенскиот првак од 9 до 16 јануари ќе се подготвува покрај Охридското езеро
04.01.2018
Според планираното, денеска тимот на Шкупи ги започна зимските подоготки. Се работи во балон, наскоро и на теренот во Ѓорче Петров.
04.01.2018

Иако имаше договор и за во иднина, сепак, Бојан Најденов реши да си замине од Египет и да ја продолжи неговата кариера на некое друго место.
04.01.2018
Медиумите во Турција наголемо пишуваат дека голгетерот би можел да направи трансфер од Гезтепе во шампионот на Турција
04.01.2018
Искусниот напаѓач прави кам-бек во старото јато и ќе помогне во Штип да се врати прволигашкиот статус.
04.01.2018
Македонскиот младински репрезентативец од сега ќе настапува во Србија, за тимот на Раднички Пирот.
03.01.2018
Нови имиња во редовите на есенскиот првак се и голманот Селадин Мустафи и играчот за врска Сабит Биљали
03.01.2017
Откако го напушти Лахти со кого имаше фантастична сезона, „бомбардерот“ Марко Симоновски има три одлични понуди
03.01.2018
Наместо во Шкупи, Асани замина во Работнички. Новиот играч на „романтичарите“ го потврди претседателот на овој клуб, Драган Поповски
03.01.2018
„Им благодарам на луѓето од шампионот на Албанија за довербата, се надевам дека пред нас се големи работи“ истакна на денешната промоција Ндерим Неџипи
03.01.2018
Стоперот кој имаше богата фудбалска кариера, „детето“ на битолските „зелени“ е новиот директор на Пелистер
03.12.2018
Академија Пандев прва ја започнаа зимската тренинг офанзива на вештачкото игралиште во Струмица.
03.01.2018
Секако дека спортска личност на годината е „газдата“ на Вардар, кој што со ракометот го вивна „црвено - црниот“ клуб кон врвот во Европа, а благодарение на него фудбалскиот тим испиша историја
03.01.2018
Екипата од Чаир стартува со своите подготовки утре, а ќе тренира на стадионот во Ѓорче Петров. Веќе се прецизира и планот за престојот во Анталија
03.01.2018
Стоперот ја менува Истра за Сславен Белупо. Добрите игри го препорачаа во тимот каде што во моментов игра Мирко Ивановски.
02.01.2018
Солунскиот тим посакува во своите редови да го донесе македонскиот стопер
02.01.2018
Младиот фудбалер пред неколку дена го стави потписот на договорот со тимот од Виго, како потврда на она што го најави „Македонски спорт“
02.01.2018
Бујамин Асани е првиот новитет на Чаир по влегувањето на новиот финансиер
02.01.2018
Утре со почеток од 13:00 односно 12:00 часот, двата тима ќе ги започнат зимските годинешни подготовки
02.01.2018
„По трансферот на нашиот најдобар фудбалер во Фљамуртари, секако дека Ренова ќе реагира и ќе се обиде да ангажира квалитетна замена за Гафури“ вели Влатко Костов, стратегот на „гипсарите“
01.01.2018
Стоперот договори трансфер во првиот ден од Новата Година
31.12.2017
„Имав зад себе одлична година. Најпрво освоив титула, потоа успешно со Вардар игравме во Европа, дојде и трансферот во Ференцварош. Играв во репрезентацијата која ја има најуспешната година, и потоа дојде и наградата за најдобар играч во изминатата сезона во македонскиот шампионат“
31.12.2017
Арената „Филип Втори“ на 8 август беше домаќин на Супер Купот, на мечот меѓу Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед. Спортска манифестација од највисоко ниво, Македонија се покажа како вистински домаќин на Инфантино, Чеферин, Роналдо, Мурињо, Перез, Мурињо, Зидан, Фергусон и уште многу, многу други. На едно место толку многу мега - ѕвезди, навистина секоја чест за ФФМ и за Македонија. Се останато во мак - фудбалот како да беше во втор план, иако оваа историска 2017 година ќе ја паметиме по многу нешта, по многу успеси
30.12.2017
Оваа измината година ќе ми биде засекогаш врежана во мислите. Во оваа 2017 година кариерата ја одведов на едно сосема поинакво ниво, а следната сакам уште повеќе да напредувам – вели Енис Барди за Македонски Спорт
30.12.2017
Офанзивниот фудбалер на страничните позиции, е на добар пат да потпише со португалскиот тим
29.12.2017
Голгетерот доколку прифати нов договор, ќе биде фудбалер со најголеми примања од 750.000 евра годишно
29.12.2017
„Црвено-црните“ ги почнуваат подготовките на 07. јануари, а од 16.01 до 05.02. ќе биде во Анталија
29.12.2017
Заврши традиционалниот турнир во мал фудбал во Прилеп, на кој триумфираше екипата на Марфил.
29.12.2017
Тренерот на екипата се реши да не го земе десниот бек за мечот од Лига Купот на Португалија
28.12.2017
Aрѓент Гафури - Меси се пресели во Фљамуртари а Емир Сахити - Меси си замина од Работнички
28.12.2017
Тројцата играчи во пролетната полусезона нема да бидат дел од тимот од Велес. Се планираат нови имиња, а исттие ќе бидат познатни деновиве.
28.12.2017
Иако не е во плановите на тренерот Ќатип Османи, напаѓачот би можел до јуни да биде член на есенскиот првак
28.12.2017
Џенгис Реџепи останува во селекцијата, и ќе го води тимот од Косово
28.12.2017
Двајцата во моментов според трансфермаркт се играчите кои се највредни македонски играчи во фудбалскиот свет
28.12.2017
По обостран договор, напаѓачот повеќе не е дел од тимот од Чаир. Заминува или во Албанија или во Косово.
27.12.2017
Од Кавадарци се пофалија дека новата управа на клубот на чело со претседателот Масларков, смогна сили и ги исплати заостанатите долгови кон играчите. Нов тренер, по Нова година
27.12.2017
Продолжува да се зголемува македонската колонија во овој албански тим
27.12.2017
Најмногу голови, најдобра во процент на успешност во победи, само во процент на освоени бодови Шкендија е втора, во се останато четата на стратегот Ќатип Османи е најуспешна и подобра од сите есенски прваци на Балканот. Шкендија е пред Динамо, Лудогорец, Ц. Звезда, Марибор, Клуж и сите останати екипи во 11 земји од овој дел на Европа
27.12.2017
Клубот од Чаир веќе ги прави првите потези водени од новиот спонзор. Потпишан договор за  опрема од брендот „Капа“
27.12.2017
Израелскиот тим и официјално го ангажираше македонскиот стопер
27.12.2017
Голгетерот на Гезтепе постигна 24 гола во изминатите 12 месеци, и е прв меѓу Македонците
27.12.2017
Искусниот играч за врска блиску е до трансфер во Шкупи
27.12.2017
Само што почна да се подготвува за утрешниот натпревар со Салернитана, Несторовски утринава „закачил“ вирус, и веројатно нема да биде во комбинација
26.12.2017
ФК Шкупи заминува во јануари на подготовки во еден од најубавите хотели во Анталија
26.12.2017
Новиот голем спонзор на ФК Шкупи ветува стабилизирање на клубот, а наскоро и вложувања кои ќе бидат од рангот на Вардар и Шкендија. Шефкет Демири е човекот кој ќе го врати клубот од Чаир на старите патеки
26.12.2017
Искусниот стратег е нов тренер на второлигашот од Радовиш
26.12.2017
Висар Беџети, претседателот на тетовскиот клуб завчера во Истанбул имаше средба со првиот човек на Гезтепе Мехмет Сепил. Притоа Беџети, на еден од најбогатите бизнисмени во Турција му подари и дрес на Шкендија
25.12.2017
Сумата е некаде околу 400.000 евра, а на денешниот состанок на клубовите со челниците на Федерацијата беше разговарано за тоа на кој начин ќе се распределат средствата од „Солидарниот фонд“
25.12.2017
Цифрите од блиску 40.000 евра за користење на „Арената“ за европски натпревари се превисоки, особено ако се има во предвид што добиваат клубовите. Тие пари не можат да ги „извадат“
25.12.2017
Раководните структури на општина Битола, бараат чиста сметка во ФК Пелистер, од финансиска смисла, и не се откажуваат од клубот, како што тоа многумина го сторија досега
25.12.2017
Македонскиот национален тим во јануари треба да биде на 73 позиција
25.12.2017
На денешниот состанок на раководните структури на ФК Победа, би требало да биде сменет досегашниот претседател на клубот, Гоце Ингилизов и да се постави нов прв човек на клубот. Клубот има голем проблем, должи преку 100.000 евра по најразличен основ, а сметката е блокирана поради побарувања од фирми
25.12.2017
Досега се познати само два клуба со кои Вардар ќе ги одмери силите на подготовките во Анталија, допрва ќе се преговара за уште два меча
24.12.2017
Голот на Јаховиќ беше 14-ти оваа есен во Турицја, со што го стигна Бафатеми Гомис на врвот на листата на стрелците кое го дели и со Јилмаз од Трабзонспор
24.12.2017
Од белата точка, мирно Македонецот го совлада Муслера за водство на Гезтепе
24.12.2017
*Најдобар фудбалер за 2017 година е Хасани, тренер Османи  а стрелец Ибраими
24.12.2017
Стоперот од Албанија повеќе не е дел од тимот од Градски парк. Тој е шестиот играч кој си заминува од тимот на Работнички.
24.12.2017
Четири бразилски интернационалци кои во минатото беа дел од Вардар, повторно облекоа „црвено-црн“ дрес
24.12.2017
*Иако имав проблеми со повреди, сега сум фит и настапувам за Карлсруе. Досега не ми е пружана шанса да настапувам за македонскиот национален тим, но има  желба за тоа – вели Денис Стошиќ, момчето кое е по потекло од Куманово.
23.12.2017
Репрезентативниот голман можно е да остане во нашата лига
23.12.2017
Во Турција се оди на 20 јануари, ќе се одиграат и четири пријателски мечеви
23.12.2017
Немања Вучиќ во моментов е фудбалер на ФК Земун, станува збор за млад офанзивен лев бек кој би требало да биде замена за Бесир Демири кој е пред заминување
22.12.2017
Голманот на НСА Софија и македонска интернационалка, Викторија Донева е добитник на наградата спортист на годината во избор на спортската академија Васил Левски
22.12.2017
По сите настани и случувања во ФК Победа, по разните шпекулации, се огласија од клубот прекува својата официјална фејсбук страна
22.12.2017
Во вторник, на официјална прес конференција ќе се објави новиот спонзор на чаирчани, а потоа ќе следува и роденденска забава по повод 90. роденден на клубот
21.12.2017
Македонецот погоди во 9. минута, но Чезена успеа да израмни и на крајот натпреварот да заврши нерешено
21.12.2017
Дел од Вардаровите првотимци се најдоа во улогата на „Дедо Мраз“ и поделија подароци на учениците од ова училиште
21.12.2017
Искусниот стратег си замина од Струга, а второлигашот наскоро ќе назначи нов шеф на стручен штаб.
21.12.2017
Дејан Блажевски доби продолжување на договорот со актуелниот шампион
21.12.2017
Младинските екипи на Интер, Џенова, Партизан, Лудогорец и многу други, во март и август ќе земат учество на спектакуларниот турнир кој ќе се одржи во Струмица „Пандев Куп“ во организација на ФК Академија Пандев
21.12.2017
Бразилецот пропуштил само полувреме од Купот со Локомотива, и 12 минути кога бил заменет на дуел со Скопје
21.12.2017
21.12.2017
Нашиот национален тим без поместувања на најновиот ранкинг на ФИФА
20.12.2017
Во Прилеп работите не се како што треба, па затоа и играчите си бараат чаре што се вели. Дел од нив се на линија со ФК Скопје каде што работите се далеку појасни во моментов
20.12.2017
Дознаваме дека Емир Сахити но и Работнички, ќе прифатат една од понудите кои деновиве пристигнале на негова адреса
20.12.2017
Општина Битола вели дека тоа што е нејзина обврска кон ФК Пелистер дека е подмиерно. Останато е на акционерите кои мора да одлучат што со клубот понатаму
20.12.2017
Вардарци во оваа сезона до сега настапија на 33 официјални натпревари. Тоа е четири меча повеќе и од европскиот првак Реал Мадрид кој што играше и Супер-Куп на Европа, и се бореше за светската титула
20.12.2017
Грузиецот и Бразилецот повеќе не се дел од македонскиот шампион
20.12.2017
Кристијан Тошевски, Јован Попзлатанов и Матеј Цветаноски, најверојатно, во зимскиот преоден рок ќе ги засилат редовите на „црвено-црните“ во обидот да се стигне до титулата
20.12.2017
Според бројките и статистиката, „Македонски спорт“ смета дека Ферхан Хасани од Шкендија е играчот на есенскиот дел, додека стратегот на есенскиот првак Ќатип Османи е најдобриот тренер 
20.12.2017
19.12.2017
Албион Авдијај и Арјан Чолаку би можеле да дојдат во Тетово
19.12.2017
Дарко Велковски сеуште е најмладиот играч кој настапил во рамките од Лигата на Европа. Неговото деби беше на мечот против Транс Нарва 2011 година, а тогаш играчот на Работнички имаше 16. години и 58 дена.
19.12.2017
Што навистина се случува со некогаш гигантите на мак - фудбалот, Пелистер и Победа. Од таборот на „зелените“ се бара спас преку социјалните мрежи, додека во Победа пак ситуацијата е статус кво, но во полоша варијанта
18.12.2017
„Кога гласаат колегите тренери и капитените за тебе, тогаш тоа чуство е посебно. Затоа од мое име и од името на Ферхан Хасани им благодарам на сите кои учествуваа во оваа анкета“ вели стратегот на Шкендија кој беше избран за најдобар тренер во анкетата на „Македонски спорт“
18.12.2017
Струмичани ќе престојуваат во прекрасен комплекс за време на подготовките во Анталија
18.12.2017
Кој сега раководи со ФК Победа? Се случува административен хаос во редовите на прилепскиот клуб. Луѓето кои сакаат да и помогнат на Победа, не можат да ги добијат печатите
18.12.2017
Второлигашот од Штип го назначи младиот стратег кој има А лиценца за нов тренер кој напролет ќе ја води Брегалница
18.12.2017
Мирко Ивановски со два гола против Локомотива Загреб, предмалку му донесе бод на Славен Белупо на домашен терен.
18.12.2017
Никола Секулов и неговиот Јувентус ја освоија есенската титула во домашниот шампионат на Италија, и тоа на најдобар можен начин. Со триумф над градсиот ривал Торино
18.12.2017
Ова е одлуката на Дисциплинската комисија за случувањата на вечното дерби меѓу Вардар и Пелистер. Шкендија пак заработи санкција од 750 евра
18.12.2017
Клубот од Градски парк има намера осетно да се засили, покрај Илијоски има шанси да се вратат и Штефан Вујчиќ и Марјан Алтипармаковски
18.12.2017
Нашиот репрезентативец дефинитивно ја прекинува позајмицата во Твенте, и се враќа во матичниот Грасхоперс. Дали тами ќе игра напролет сеуште не се знае
17.12.2017
Претседателот на Шкендија г. Висар Беџети, попладнево беше гостин на првите луѓе на еден од најголемите клубови во Швајцарија
17.12.2017
Немам што да замерам, одлично се држевме. Веќе трет меч покажуваат момците дека можат да се носат со актуелниот шампион на Македонија.
17.12.2017
Заслужено отидовме понатаму, во меч во кој играчите беа стопроцентнто подготвени. На четири меча имаме три победи и едно реми – изјави Чедомир Јаневски по триумфот над Шкупи во купот.
17.12.2017
Со головите на Николов и Максимов, шампионот во реванш мечот од 1/8 финалето во Купот го победи Шкупи со 2:0 и со вкупни 3:1 се пласира во следната фаза каде го чека Шкендија
17.12.2017
Чаирскиот тим на „неутрален“ терен во Ѓорче Петров има прилика да го елиминира првакот од Купот кој што го нема „видено“ трофејот цели 10 години. Вардар ќе мора да постигне гол ако сака да избегне елиминација
17.12.2017
Веднаш по натпреварот помеѓу Динамо и Истра, играчите на „модрите“ се солидаризираа за своите колеги од Пула
17.12.2017

*На подготовките во Анталија кои ќе се одвиваат од 22 јануари, покрај азербејџанскиот тим, „романтичарите“ ќе ги одмерат силите и со Динамо Санкт Петербург
16.12.2017
Се е подготвено зимава, Шкупи да го добие толку посакуваниот спонзор кој клубот ќе го врати на шампионските патеки
16.12.2017
Зимава кратовци ќе ја поминат во Турција
16.12.2017
Брегалница сака да го склопи некогашниот тим од „свои деца“ за напролет да биде уште посилна
16.12.2017
Некогашниот голман на репрезентацијата на иста фотографија со Клосе, Кел, Метцелдер...
16.12.2017
„Романтичарите“ и „Академците“ се засилуваат од редовите на Пелистер
16.12.2017
Фудбалските работници од Битола ќе се обеди9нат во име на клубот
16.12.2017
Како и секоја година и оваа „Македонски спорт“ спроведе анкета во која тренерите и капитените на прволигашите ги бираат најдобрите во есенскиот дел од сезоната 2017/18
15.12.2017
Станува збор за стоперот Арменд Тачи. Нема да биде изненадување ако Шкендија го договори во зимскиот преоден рок
15.12.2017
Проекциите велат дека на декемвриската листа Македонија ќе го задржи 76 место
15.12.2017
Македонските младински селекции со само една победа се враќаат од Кипар.
15.12.2017
До 11 февруари нашите тимови ќе може да купуваат фудбалери
15.12.2017
Ерменецот Вардан Погосјан не е повеќе фудбалер на клубот од Градски парк
15.12.2017
Македонецот остана во Валенсија и  не отпатува на ова гостување
14.12.2017
„Без разлика дали ќе ја прифатам понудата на косовскиот Кек, јас останувам и натаму помошник на селекторот Игор Ангеловски“ ни изјави Џенгис Реџепи
14.12.2017
Фенербахче размислува во јануари да го позајми својот талент на друг тим
14.12.2017
Двајцата крилни играчи спогодбено ги разкинаа договорите и си заминуваат од Дебар маало.
14.12.2017
Чаирскиот тим го пријави овој терен за играње на натпреварот, откако јасно беше дека на „Чаир“ нема услови за играње после борбата на кал во првенствениот меч
14.12.2017
Ивица Јовановски повеќе не е на чело на „штофарите“. Во следните неколку дена ќе се назначи нов шеф на стручен штаб.
14.12.2017
Тимот од Сицилија во јануарскиот преоден рок има план да го продаде својот најдобар голгетер, и затоа уште од сега најде негов наследник
14.12.2017
Фенербахче размислува во јануари да го позајми својот талент на друг тим
14.12.2017
Младинскиот состав на Шкендија е актуелен шампион, а и есенва ја заврши како најдобар клуб во Македонија. Ниту кадетите не заостануваат и се лидери во својата конкуренција
13.12.2017
Искусниот голгетер пред кам - бек во Грција
13.12.2017
Штефан Вујчиќ по 15 јануари е слободен играч, засега е најблиску  до трансфер во Фљамуртари
13.12.2017
Голот на Ерменецот во вториот дел донесе триумф на Вардар над Работнички во последниот првенствен натпревар од оваа полусезона
13.12.2017
Шампионот со 1:0 го доби Работнички во 60. соседско дерби
13.12.2017
Штипскиот второлигаш најавува промени, а започна, секако, со нова управа
13.12.2017
Судијата Јосип Бартон од 30 јануари до 10 февруари, ќе ја дели правдата на ЕП во Словенија
13.12.2017
Младиот 17-годишен Алекс Талески ќе биде новото име во таборот на шампионот во овој преоден рок. Игра во среден ред и беше дел од неколку австралиски клубови
13.12.2017
Единствено три бода вршат работа за Вардар во денешната пресметка со ривалот од другата страна на стадионот
12.12.2017
Mакедонецот посакува титулата во Серија А да патува во Неапол
12.12.2017
Избраниците на Марио Вујовиќ предмалку триумфираа на гостински терен кај Кипар со конечни 4:3
12.12.2017
Дознаваме дека на одличниот играч за врска му истекува договорот на 15 јануари а Шкендија нема намера да му го продолжи
11.12.2017
Левиот бек на Вардар е пред „кам-бек“ во моменталниот лидер на табелата во македонскиот шампионат
11.12.2017
Миле Масларков, прославеното ракометно име застана на чело на ФК Тиквеш и ветува далеку подобри денови за фудбалот во Кавадарци. Ќе има и нов тренер, по заминувањето на Крстески најблиску до клупата е Димитковски
11.12.2017
Покрај Остоја Стјепановиќ, Работнички против Вардар ќе мора да одигра и без капитенот Душко Трајчевски.
11.12.2017
Стотиот меч за Вардар одбележан со два гола и меч одигран на левата бековска позиција
11.12.2017
Според нашите пресметки, „црвено-црните“ ќе добијат некаде околу 4.5 милиони евра, најголема сума што еден наш клуб ја добил од натпреварувањата на УЕФА
11.12.2017

„Јас сум дете на Шкендија и ќе излажам ако речам дека за овие пет години не ми недостигаа овој клуб, навивачите“, вели Ќатип Османи во интервјуто за клупскиот сајт на есенскиот првак
10.12.2017
Со дел од своите легенди кои што некогаш настапувале во струмичката гордост, тимот го прослави овој јубилеј
10.12.2017
Вардаровиот стратег е свесен дека тимот не може да се воигра како што сака, затоа што премногу се менува и се ротира во составот
10.12.2017
10.12.2017
Во својот 100 настап за Вардар, интернационалецот од Ерменија постигна два супер голови за победа од 3:1 над тимот од Струмица. Сега разликата во однос на Шкендија е 11 бодови
10.12.2017
Младиот фудбалер пред трансфер во Турција
09.12.2017
Големи се шансите по пауза од 18 месеци, одличниот напаѓач да се врати во Градски парк
09.12.2017
Успешната европска „бајка“ на „црвено-црните“ ги пласираше сезонава да бидат пред некои големи гиганти, но не го подобрија драстично својот коефициент
09.12.2017
Голманот ги смени плановите, ќе одигра уште еден меч за „романтичарите“
09.12.2017
Во Шкупи веруваат дека ќе успеат да го оспособат својот стадион за реванш куп- дуелот против Вардар
09.12.2017
Напролет кратовци ќе сметаат на младиот фудбалер
08.12.2017
Додека многуте тимови се веќе на пауза, Вардарци продолжуваат во пеколен ритам и се подготвуваат за следните три меча
08.12.2017
Начелно е договорено тетовските „црвено-црни“, на подготовките во Aнталија, да ги одмерат силите со „модрите“ од Загреб
08.12.2017
Дознаваме дека стратегот на Фљамуртари се распрашувал и за Ардијан Цуцули, на кого му беше тренер во Шкендија и Партизани Тирана
08.12.2017
Иако имаше најави дека шампионот двете заостанати средби ќе ги игра во Ѓорче, сепак одлучено е да се играат на „Филип Втори“
08.12.2017
„Во следниот период ќе биде интересна битката со Бесарт Ибраими, кому засега му бегам 10 гола. Не се откажувам така лесно од мојот рекорд“, вели Илијоски, кој допрва треба да реши каде ќе ја продолжи кариерата
08.12.2017
Бразилците, Бугарите и „скопјаните“ во пакет заминаа од Битола. Следуваат тешки денови за битолскиот состав, кој, според сите случувања, оди директно во Втората лига
08.12.2017
Бројките кажуваат дека Вардар е најслабиот тим во групната фаза од сите 48 клубови
07.12.2017
Во последниот меч од Л групата во Лигата на Европа, Вардар одигра 1:1 со Розенборг
07.12.2017
Добра игра на нашиот шампион по првите 45. минути со Розенборг, поведе со 1:0 со голот на Итало но Бентнер од пенал во последните секунди израмнува
07.12.2017
Познат стартниот состав со кој Вардар ќе му се спротистави на Розенборг
07.12.2017
На нашата репрезентација и е дадено местото на фаворит во групната фаза од Лигата на нации
07.12.2017
Даниел Миловановиќ е нов член на италијанскиот четвртолигаш Масесе. Му посакуваме многу успех на младиот играч во својара птва интернационална авантура
07.12.2017
*Левиот бек на тетовци е пред излезна врата од таборот на есенскиот првак. На проба е хрватот Матија Шпичиќ, екс играч на Висла Краков
07.12.2017

*„Јас сум веќе во Црна Гора, сакам да останам во Победа, но, сепак, мора да се подобрат некои работи. Прилеп заслужува добар тим, не сум сретнал град и жители кои повеќе го сакаат фудбалот“, вели Славољуб Бубања
07.12.2017

*Раководството на Шкупи добило укажување од ФФМ дека за куп-реваншот со Вардар на 17 декември треба да си побара алтернативен терен
07.12.2017

* Чуварот на мрежата на „црвено-црните“ зимава прави трансфер во Чемпионшип. Англичаните сериозно заинтересирани за голманот на шампионот
07.12.2017
* Вардар вечерва (21:05 Ч) го пречекува Розенборг, на шестиот меч од групата Л во ЛЕ. „На нивни терен, несреќно бевме поразени, иако ги надигравме, имавме шанси. Сега е време да им вратиме“, вели Бобан Николов
06.12.2017
„Мала е разликата меѓу двете екипи, но ние сакаме со победа да ја завршиме сезоната“ истакна на пресот Кјаре Ингебригтсен, тренерот на Розенборг
06.12.2017
„Ова ни е последен натпревар во групата и затоа да истрчаме на терен и да одиграме храбро со цел да дојдеме до тие први бодови“ вели стратегот на Вардар
06.12.2017
Одлично е што играме на домашен терен. Македонија покажа квалитет, тоа ќе треба да го докажеме и овојпат. Противниците се силни но тоа е само мотив за нас
06.12.2017
Проблемите, главно, ги има на десната бековска позиција. Таму нема ниту еден на располагање затоа што Брдаровски е повреден, Хамбарѕумјан ем е повреден ем е суспендиран, а Тодороски не е пријавен. На левата страна го има само Демири, со оглед дека Глишиќ е повреден, а Попов нема право за настап
06.12.2017
Бо битката каде да се игра квалификацискиот турнир од елитната фаза ја „победивме“ Англија. Имаме историска шанса за успех и пласман на ЕП.
06.12.2017
И репрезентацијата на Македонија до 17 години ги доби противниците за во елитната фаза
06.12.0217
Нашите млади фудбалери во елитната рудна од квалификациите добија силна но и група во која нема да играат споредна улога
05.12.2017
Напаѓачот на Шкупи постигна ефектен гол од 30 метри и стави печат на триумфот над Вардар
05.12.2017
Вардар в четврток го игра последниот меч од групната фаза од Лигата на Европа
05.12.2017
Сениорскиот репрезентативец го раскина договорот со Пелистер и заминува од Битола
05.12.2017
Лукас Гоијано, напаѓачот на Пелистер продолжува во Албанија
05.12.2017
Вчера во Мадрид почина еден од најголемите некогашни спонзори во мак - фудбалот. Денеска е погребан во неговото Ѓорче во Скопје
05.12.2017
Супериорно, моќно, доминантно, таков беше стилот на Шкендија во изминатите 18 кола. Дури 15 победи, едно реми и само два пораза, со рекордни 46 освоени бода
04.12.2017
Тој делеше правда на дуелот Гент - Шкендија (2:1), а судеше и на неколку натпревари на младите селекции кои што забележаа два порази и едно „реми“
04.12.2017
Базата и овојпат ќе биде хотелот „Миркл Ресорт“, каде што „романтичарите“ ќе се подготвуваат десет денови
04.12.2017
По мечот во кој ФК Скопје очигледно имаше многу примедби на судењето на Александар Ставрев, од клубот излегоа со мини соопштение во кое се вели дека клубот сериозно размислува да се откаже од понатамошен настап во првата фудбалска лига
04.12.2017
За повеќе од пола клубови, заврши полусезоната. Четири тима продолжуваат да тренираат и да се подготвуваат за престојните натпревари
04.12.2017
Мечот Е од Г групата во ЛЕ, а се игра в четврток во Бер Шева со почеток од 21:05 часот
03.12.2017
Вечерва во МНТ, Фудбалската Федерација на Македонија ги награди најдобрите за изминатата сезона
03.12.2017
„Ова беше успешна година за мене, и оваа награда ми е мотив да работам уште повеќе за поголем успех“, изјави Барди
03.12.2017
03.12.2017
Со прекрасните голови од далечина на Бајрами и Стојкоски кој го даде веројатно голот на сезоната, Шкупи со 2:0 успеа да го победи шампионот во каллта на Чаир. Шкендија го прегази и Пелистер, Работнички убедлив со „пиратите“
03.12.2017
Скандалозно, иако се најавуваше намалување на цените за користење на Арената, Вардар и Работнички мора да го платат играњето на „Филип Втори“ по новите цени
03.12.0217
Нашиот младински репрезентативец со 16. години веќе е дел од вториот тим на Каен што им успеало само на легенди на тимот како Галас, Рафаел Гереро и Томас Лемар
02.12.2017
Тоа е сумата која Бразилецот ја побарал од тетовскиот клуб за неговиот потпис. Тоа се околу 20.000 евра месечно, со ова ќе биде третиот најплатен играч на есенскиот првак, пред него ќе бидат само Хасани и Ибраими
01.12.2017
Шкендија го „краде“ Хуан Фелипе Алвес Рибеиро (29), најдобриот фудбалер на Вардар. Нашите информации велат дека има интерес од двете страни за реализирање на овој голем трансфер за наши услови
01.12.2017
Македонскиот интернационалец деновиве беше во Штип каде што беше гости на новото раководство на ФК Брегалница.
01.12.2017
Струмичкиот фудбалски гигант ФК Беласица на 10. декември ќе слави 95. години од своето постоење
01.12.2017
Марјан Ецкоски ќе го суди дербито меѓу Шкупи и Вардар
01.12.2017
Муарем Муарем е желбата на Шкендија. Со оглед дека Муки е слободен играч, нема да има проблем за да се реализира трансферот
30.11.2017
*Ова е последната „непозната“ која беше решена по седницата на УО на ФФМ која се одржа во текот на денешниот ден
30.11.2017
Во првиот меч од 1/8 финалниот двобој на скопските екипи во Купот на Македонија, Вардар и Шкупи одиграа 1:1. Шкупи поведе со голот на Јашаровски а израмни Барсегјан кој во 59. минута постигна необичен па и среќен гол
30.11.2017
Фенербахче, барем така пишуваат медиумите во Турција, се подготвува „дијамантот“ да го прати на позајмица во некој друг клуб
30.11.2017
Остварени се првите контакти, допрва следуваат преговорите, па така, можно е во зимскиот преоден рок Марјан Радески да се пресели во хрватскиот гигант
29.11.2017
29.11.2017
*Попладнево на куп мечот со Истра, капитенот на Динамо Загреб беше стрелец на третиот гол за својот тим
29.11.2017
Дисциплинската Комисија на ФФМ ги казни кавадарчани со минус три бода за играње без младинец но и со минус еден бод зошто младинската екипа на овој тим немала доволно настапи
29.11.2017
„Гипсарите“ и покрај негативата од 1:0, сепак, на крајот со 1:2, успеаа да славата во реванш четфвртфиналето од купот и да заминат во следната фаза. Академија Пандев рутински, Пелистер и Победа одиграа 2:2
29.11.2017
Во Третата лига - Центар најдобар тим по првата полусезона е Вардар Неготино
28.11.2017
Хасани, Ибраими, Емини и Лукас ќе биде напаѓачката четворка на тетовските „црвено-црни“ за вториот дел од сезоната
28.11.2017
Неофицијално дознаваме дека раководството на Вардар му има кажано на Бесир Демири дека не смета на неговите услуги во следниот период
28.11.2017
Хасани, Ибраими, Емини и Лукас ќе биде напаѓачката четворка на тетовските „црвено-црни“ за вториот дел од сезоната
28.11.2017
*Екс стратегот на Работнички е еден од најсериозните кандидати за тренер на најголемиот клуб во Црна Гора
28.11.2017
Напаѓачот како да не е во плановите на стратегот на Шкендија
28.11.2017
Напаѓачот на Силекс, Димитар Иванов мораше да замине на операвија затоа што коленото подолго време му правеше проблеми
28.11.2017
Теренот на Могила е поплавен, па затоа реваншот од 1/4 финалето во Купот на Македонија место во Прилеп, утре се игра во Битола
27.11.2017
ФФМ покрена постапка против двата „црвено - црни“ клуба и тоа поради односот на нивните навивачи во Тетово и во Струмица
27.11.2017
Терминот 16 декември е крајно лош за селекторот Игор Ангеловски па така по неколку дневно размислување логично беше да не се прифати поканата на Емиратите
26.11.2017
26.11.2017
26.11.2017
Стрелецот на вториот гол за Шкупи денеска против Пелистер е еден од најмладите стрелц во историјата на мак – фудбалот со 16. години и два месеци.
26.11.2017
Со головите на Максимов и Стојков, шампионот на „Младост“ со 2:0 ги совлада „пандевци“. Пресврти во Кратово и во Битола
26.11.2017
Есенскиот првак на Македонија во просек има по 3.05 голови досега, сепак тоа е доволно за четврто место во Европа во просек по ефикасност
25.11.2017
Сите домашни екипи триумфираа во источната Втора лига. Беласица остана на врвот, и сега по „киксот“ на Борец бега четири бода пред стартот на пролетниот дел
25.11.2017
Ниту еден од водечките три не победи, но кичевскиот тим со „ремито“ против Еуромилк, стигна до првото место и ќе презими на него
25.11.2017
Тетовските „црвено-црни“ ја демолираа Ренова и веќе се недостижни на првото место на табелата по првиот дел
25.11.2017
Пред мечот со Ренова навивачите на Шкендија со пиротехника и клупски знамиња го одбележаа 25. роденден
25.11.2017
Со бод, Шкендија и официјално ќе ја заврши есенската полусезона на првото место на табелата. Спектаклот ќе биде надополнет со прославата на 25. роденден на „балистите“
25.11.2017
Како што неофицијално дознаваме пред неколку денови пристигнала понуда од страна на Федерацијата на Обединетите Арапски Емирати за одигрување на пријателски натпревар
24.11.2017
На мечот со Ренова, на Шкендија ѝ треба само еден бод за да ја дочека пролетта на врвот од табелата. Ако на двете последни средби со „гипсарите“ и со Пелистер освои најмалку три бода, тогаш ќе биде најдобриот есенски првак во последните неколку години
24.11.2017
Ждрепката сакаше Марјан Ецкоски од Охрид да суди на дербито во Струмица
24.11.2017
Првиот голман на битолчани повеќе не е дел од Пелистер, доби спогодбен раскин на договор
24.11.2017
И по 5. коло само нашиот претставник во Лигата на Европа нема освоено ниту бод. Шансата се вика Розенборг, шанса која не смее да се испушти
24.11.2017
Набргу играчите на Брегалница би требало да ги добијат сите заостанати плати. Такво е ветувањето на новото раководство
23.11.2017
Се играше 90+3. минута кога Дејан Блажевски постигна прекрасен гол на „Крестовски“ стадионот
23.11.2017

Ако ги споредиме двата меча против истиот противник секако дека сум презадоволен од она што вечерва го одигравме - изјави по мечот со Зенит, тренерот на Вардар,Чедомир Јаневски.
23.11.2017
Зенит на полувреме води со 2:0, очаен Вардар, можеше да биде и 3:0 но Гачевски му одбрани пенал на Ѕјуба
23.11.2017
Иако репрезентативниот стопер беше најавен како стартер, Јаневски се реши да му даде шанса на искусниот дефанзивец
23.11.2017
„Бомбардерот“ на Шкендија до крајот на сезоната може да биде најдобар стрелец во историјата на Првата лига, му недостигаат уште 13 голови. Ибраими има 117 голови а Илијоски е рекордер со 130
23.11.2017
Пред околу две години, на сцена стапи фудбалската опозиција во името на Обединети за фудбалот. Како што минуваше времето така се менуваа и нејзините ставови во однос на тоа кој би требало да го замени Илчо Ѓорѓиоски
23.11.2017
*Репрезентацијата до 18 години славеше со 1:0 над врсниците од Турција на пријателски меч одигран попладнево во Скопје
23.11.2017
*Најавите од Санкт Петербург велат дека поларните временски условинема да се осетат на најубавиот стадион во Европа кој е затворен и со греење. Се очекува и добра посета на „Крестовски“
23.11.2017
22.11.2017
Со цел да се зачува теренот на ултрамодерниот „Крестовски“ стадионот за утрешниот меч кој почнува во 19 часот, фудбалерите на Вардар тренираа на „Петровски“, стариот стадион на Зенит во Санкт Петербург
22.11.2017
Стратегот на Вардар во пресрет на утрешниот дуел со Зенит истакна дека неговите момци ќе го дадат својот максимум
22.11.2017
Денеска на стадионот на Автокоманда екипите на Скопје и Шкупи одиграа 0:0 во заостанатиот меч од 15. коло кој требаше да се одигра во четвртокот
22.11.2017
Тренерот на Зенит најави неколку измени во тимот за утрешниот меч од 5. коло во „Л“ групата во ЛЕ
22.11.2017

Човекот кој десет години беше на чело на Федерацијата, посакува одново да го води мак - фубдлаот. Групата што е за промени во Федерацијата, веќе неколку месеци е растрчана низ Македонија. Целта е да го врати Харалампие Хаџи - Ристески на чело на ФФМ
21.11.2017
Со голот на Марко Ѓоргиевски само го намаливме резултатот на 2:1 во финишот на мечот
21.11.2017
ФК Вардар ќе се предаде на Дисциплинска која треба да реши дали ќе има парична казна за шампионот
21.11.2017
Кристијан Стојкоски, офанзивецот на Шкупи според „Македонски спорт“ е играчот на 16. коло во македонската Прва фудбалска лига
21.11.2017
Навивачите на Шкендија ќе го прослават јубилејот на 27. ноември со концерт во спортската сала во Тетово, а дополнително ќе се одлучи дали тоа ќе биде против Ренова или пак против Пелистер кога станува збор за натпреварите
20.11.2017
„Имам конци на усните. Среќа збите и носот ми се здрави“, вели голманот на Вардар
20.11.2017
Денеска македонскиот репрезентативец го продолжи договорот со АЕК за уште 2.5 години
20.11.2017
Хасани со хет-трик, еден гол на Бејтулаи и неколку шанси за поубедлива победа. Тоа е епилогот од мечот меѓу Шкендија и Скопје кој заврши со 4:0
20.11.2017
20.11.2017
По голот примен во судиското продолжение, Академија Пандев има примедби на арбитражата, односно на непотребно одолжениот меч.
19.11.2017
Со голот на Муслиу шампионот го победи Пелистер со 1:0
19.11.2017
Во 18 часот сите погледи ќе бидат вперени кон Националната Арена каде што се среќаваат вечните ривали. Се подготвува „фешта“ на најголемиот стадион и роденденско славје на „Комити“
19.11.2017
Лидерот со 4:0 го победи Скопје со хет-трик на Буба Хасани, Шкупи со 4:1 славеше над Ренова. Серџио во 94. минута погоди за 1:1 во Струмица
19.11.2017
Судува го симна Жалгирис од тронот во директен дуел на двата тима по кој падна одлуката. Битолчанецот го подигна големиот пехар
19.11.2017
Поранешниот предводник на Македонија, би можел повторно со селекторска функција
19.11.2017
„Да, точно е дека Тренерската организација ги предложи Спировски, Ибраими и Хасани за играч на сезоната, но сметам дека најдобар избор е тоа што го прави „Македонски спорт“, кога за вашиот весник најдобрите ги избираат капитените и тренерите“, вели Ѓоре Јовановски, претседателот на Тренерската организација
18.11.2017
Иако се очекуваше сигурни три бода на Беласица, сепак, одиграа без голови против Осогово
18.11.2017
Македонија ЃП беше подобар противник и ги совлада „млекарите“ со 3:0 на денешниот дуел во Ѓорче Петров
18.11.2017
Германски фанови од Минхен, се во посета на нашата земја и се присутни на натпреварот од Втората лига во Ѓорче Петров каде што Македонија ЃП игра против Еуромилк
17.11.2017
Ќе беше уште подобро Вардар и Пелистер да се бореа за врвот на табелата. Со тоа, неделното дерби што ќе се игра во вечерен термин ќе беше уште поголем спектакл
17.11.2017
Македонецот погоди за победа на гостувањето кај Рудеш. Стигна до пет гола сезонава во хрватската лига
17.11.2017
*По триумфот над Победа со 4:0, клубот од Градски парк и дефинитивно излезе од тешката криза. Време е за насмевки, честитки...
17.11.2017
Гипсарите реагираат на делењето на правдата за оваа сезона сметајќи дека се на многу меча оштетени
17.11.2017
Кој дуел треба да се игра под рефлектори ако не е Вардар - Пелистер тоа!? ФФМ, МВР, клубови... Не ве бива ниту за едноставни работи!
17.11.2017
Вчера играчите се согласија да се вратат на теренот. Градот со ребаланс на буџетот ќе му помогне на клубот и во него ќе се слеат нешто помалку од 30.000 евра
16.11.2017
Тренерот на Џенова повторно заедно со Македонецот откако беа заедно на „работа“ во Лацио во миговите кога Пандев беше пред заминување од римскиот тим
16.11.2017
16.11.2017
16.11.2017
16.11.2017
Стратегот на Вардар даде свое видување од триумфот над Ренова во Тетово
16.11.2017
Дваесет голови на четири мечeви, и триумф на Вардар, Академија Пандев, Шкендија и Работнички
16.11.2017
Не може осумнаесетгодишно момче, колку и да е талентирано и перспективно, да игра за три репрезентации и, згора на сѐ, да биде главна алка. Таквиот начин на експлоатирање на Елиф Елмас не може да ни донесе ништо добро
16.11.2017
Муарем Муарем и Душан Савиќ не се повеќе членови на клубот од Казахстан
15.11.2017
Уште еден пропуст околу тоа кој заслужи да ја понесе наградата „13 ноември“. ФФМ, како еден од главните организатори на спортскиот настан на деценијата, секако требаше да добие признание
15.11.2017
Oд пред три дена, селекторот Игор Ангеловски почна да ги одработува вторите две години од договорот со ФФМ
15.11.2017
В недела, мечот на арената меѓу Вардар и Пелистер ќе се игра од 18 часот
14.11.2017
*Традицијата продолжува кога станува збор за доделување на признанијата во макфудбалот
14.11.2017
Нова очајна партија на нашата млада репрезентација до 21 година, уште еден пораз за четата на селекторот Милевски
14.11.2017
Македонската репрезентација до 19 години без милост го прегази и Лихтенштајн
14.11.2017
Шампионот на Казахстан подолго време го скенирал „бомбардерот“ на Вардар, можно е и да го ангажира во зимскиот преоден рок
13.11.2017
*Пелистер ќе мора без својот капитен. Поради болест, Баже Илијоски не ќе може да игра за „зелените“ до крајот на есенскиот дел
13.11.2017

*Газдата на Палермо не го крие своето задоволство откако Несторовски го продолжи договорот
11.11.2017
„Среќен сум и задоволен од новиот договор“, истакнува Несторовски по потписот на новиот договор
12.11.2017
„Со Норвешка игравме со поразлична формација од минатите натпревари, и тоа се покажа како добро“, вели Пандев.
12.11.2017
Дефанзивецот е роден во Радовиш, но целата своја досегашна кариера ја минува во Финска
12.11.2017
Вицепремирот на Владата на Р. Македонија, по триумфот над Брегалница, влезе во соблекувалната на велешани и им ја честиташе победата на своите фудбалери
12.11.2017
Македонија У19 веќе се пласираше во следната фаза, па тројцата првотимци заминуваат во таборот на У21 за мечот против Австрија во вторник
11.11.2017
Поранешен чувар на мрежата на славниот италијански тим, можно е да ја засили голманската позиција во моменталниот лидер на табелата
11.11.2017
„Од она малку време колку бев на терен го дадов максимумот, а тоа ми се врати со гол“ вели Кире Маркоски, стрелецот на вториот гол за Македонија
11.11.2017
Со головите на нашиот капитен во 43.минута и Кире Маркоски во 90+2 минута, Македонија со 2:0 во пријателски меч ја совлада Норвешка за ставање печат на извонредната 2017 година на репрезентативен план
11.11.2017
Успеавме да го прочитаме селекторот Ангеловски и да ги погодиме стартните 11-мина за дуелот со Норвешка кој ќе започне во 18:30 часот. Буба Хасани го нема ниту на клупата, а дознаваме дека се работи за ситна повреда. Во нападот ги имаме Пандев, Трајковски и Алиоски. Ристевски, Велковски и Зајков ќе ја сочинуваат последната линија пред голот на Димитриевски.
11.11.2017
Ангеловски малку ќе отстапи од својата формација и затоа мора да менува во сите линии. Во нападот ќе биде тројката Алиоски, Трајковски и Пандев
11.11.2017
Каланоски со гол во 90. Минута му донесе три бода на Борец на гостувањето кај Брегалница
11.11.2017
Еуромилк со 3:1 го совлада Тетекс и освои големи три бода во битката за висок пласман
11.11.2017
Македонските фудбалери до 19 години се навикнаа на радости, па и денеска знаеја како да ја прослават победата во соблекувалната
11.11.2017
Уште еден голем успех за селекцијата до 19 години која што денеска ја совлада и фаворизираната Белгија
11.11.2017
И Лабуништа и Македонија ЃП во последно време играат навистина добро, освојуваат бодови. Гостивар и Струга Трим Лум ќе ги одмерат силите во битка за самиот врв на табелата
11.11.2017
Како што неофицијално дознаваме, ФФМ ќе го прогласи фудбалерот на Леванте за најдобар репрезент на македонскиот фудбал во странство
11.11.2017
Потребен е позитивен резултат и против Белгија за да можеме комотно да влеземе во последното трето коло, и да имаме сериозни шанси за пласман во следната фаза
10.11.2017
Македонскиот ветеран како капитен на Словачко, денеска го елиминираше лидерот на табелата
10.11.2017

Македонската репрезентација до 21. година напорно тренира и се подготвува за претстојниот меч против Австрија кој е можеби клучен во овие квалификации.
11.10.2017
„Многумина зборуваат за нашите добри резултати оваа година, и ни е драго поради тоа“, изјави стоперот на репрезентацијата
10.11.2017
Од 16 ноември до 17 декември, Вардар ќе одигра неверојатни десет официјални натпревари. Шкендија, пак, има само уште четири првенствени меча до крајот на сезоната
10.11.2017
„Пријателскиот меч со Норвешка го сфаќаме многу сериозно и ќе одиме на победа. Тоа што немаме триумф против таа селекција е само статистика, која не мора ништо да значи“, вели Спировски пред утрешниот пријателски тест
09.11.2017
Пријателската со тимот од Косово ќе се одигра во сабота во Тетово, со почеток од 14:30 часот
09.11.2017
„Се соочував со големи проблеми со Астана. Сите работи ме натераа да ми дојде фудбалот преку глава. Затоа во прв момент ја одбив понудата од Домжале“, изјави Ибраими во интервју за ТВ 24ур
09.11.2017
Славниот американски тим го зема Македонецот да биде тренер на голманите
09.11.2017
Секако дека сум пресреќен за голот и победата но имаме уште мечеви за играње и треба да сме на највисоко можно ниво, вели стрелецот за У19 репрезентацијата Филип Трајановски.
09.11.2017
На последните 19 меча во домашниот шампионат, Шкендија постигнуваше барем по еден гол и без разлика дали победува или губи, таа ја тресе противничката мрежа. Дома, пак, серијата трае на последните 14 меча. Просекот на сите мечеви е 2.89, додека дома тој е 2.93
08.11.2017
Прославеното швајцарско фудбалско име во својот бележник го вметна Миле Тодоров кој денеска одигра одличен натпревар.
08.11.2017
*Нашата најдобра фудбалерка беше стрелец на шестиот гол на Барселона на гостувањето кај Гинтра во ЛШ
08.11.2017
Пелистер со 5:2 ја совлада Победа во првиот 1/4 финален меч од Купот на Македонија
08.11.2017
Фудбалерот од средниот ред нема да биде на располагање за саботниот натпревар против Норвешка
08.11.2017
Македонија (У-19) ја победи Швајцарија со 2:1, и тоа со головите на Трајановски и Атанасов, гостите водеа на полувреме. Голманот Стефковски во 84. минута со супер одбрана ја спаси нашата победа
08.11.2017
Според ФИФА пропусти имало на средбите со Италија и со Шпанија дома, и на гости кај Лихтенштајн. Албанската Федерација пак мора плати неверојатни 250.000 швајцарски франци
08.11.2017
Фил Робинсон и Петер Асион, се само дел од менаџерите и скаутите кои денеска ќе ја следат средбата Македонија - Швајцарија
08.09.2017
Македонската репрезентација до 19. години, денеска (13 часот), на теренот на ФФМ го отвора квалификацискиот турнир за ЕП против Швајцарија. Имаме екстра талентирана генерација, се разбира дека најмногу очекуваме од нашата златна „четворка“ Елмас, Чурлинов, Атанасов и Митровски
08.11.2017
Попладнево се играат три од четирите први 1/4 финални мечеви во Купот на Македонија. Мечот меѓу Пелистер и Победа, кој се игра на „Тумбе кафе“, е во центарот на вниманието. Ренова против Скопје и Академија Пандев против Тетекс се големи фаворити
07.11.2017
Искусниот стопер ќе ја санира повредата којa извесно време му задава проблеми
07.11.2017
Стратегот на Победа покажа дека составот на Академија Пандев и во Струмица може да биде совладан
07.11.2017
Филип Најдовски, играчот за врска Победа е играчот на 14. коло. Тој беше централната фигура кај прилепчани во победата над „пандевци“
07.11.2017
Турскиот гигант успеа да ги договори сите услови околу тарнсферот на Адис Јаховиќ во нивниот тим. Остануваат само детали и потпис
07.11.2017
„Продолжуваме со тоа да повикуваме млади и талентирани играчи. Затоа е повикан Анес Османовски“ истакнува селекторот Игор Ангеловски
07.11.2017
Кога парите се поважни од натпреварувачкиот дух. Фудбалот секогаш е во фокусот, но кошарката и ракометот последниве недели се вистински хит во Европа. Сите „знаат“ за нашите порази
06.11.2017
По серијата на откажувања за пријателскиот меч со Норвешка, селекторот го повика играчот на Работнички
06.11.2017
Првотимецот на Грасхоперс има потекло од нашите краишта, но неговата фамилија веќе триесетина години живее во Швајцарија
06.11.2017
„Романтичарите“ поведоа со голот на Гофри, Шкендија го „сврте“ мечот во своја корист со головите на Радески и Хасани од  пенал
06.11.2017
Откако селекторот се согласи да го пушти Несторовски, поради повреда, својот настап на „тестот“ со Норвежаните го откажа Ѓорѓев, крајно проблематични се повредите на Муслиу и Ристевски, а Адеми пак има свтикан зглоб
05.11.2017
Покрај трите гола, Вардар се изнапромашува шанси, особено Максимов и Барсегјан
05.11.2017
Гол за „реми“ против Аполон на домашен терен за Тричко кој го постигна третиот гол во првенството
05.11.2017
Во дербито лидерот со пресврт дојде до три бода, Вардар конечно победи а Пелистер ја прекина лузерската серија
05.11.2017
Навивачите на второлигашот Осогово незадоволни од годинешните резултати бараат оставки од управата
04.11.2017
Македонскиот репрезентативец му даде гол на Брентфорд
04.11.2017
Томе Китановски беше еден од најдобрите поединци во тимот на Истра на гостувањето кај Цибалија
04.11.2017
Старo нов лидер на второлигашката конкуренција Исток е екипата на Беласица
04.11.2017
Нашиот напаѓач вчера беше регистриран за словенечкиот прволигаш, а денеска се најде во стартниот состав на мечот против Алуминиј
04.11.2017
Селекторот Англовски се согласи да го ослободи капитенот на Палермо за обврските во Серија „Б“
04.11.2017
04.11.2017
„Се сомневав во сите, па дури и во моето семејство, навистина не знаеш како влегло тоа во твоето тело. И затоа сѐ уште имам трауми“, вели Аријан Адеми за хрватските медиуми
03.11.2017
Илија Несторовски ја тресеше и Пескара. Негов деветти гол сезонава
03.11.2017
03.11.2017
03.11.2017
Тимот од Даниловград сака на својата клупа да го има има Виктор Треневски, кој би требало да го замени Јован Станковиќ
03.11.2017
Раритет кога станува збор за головите. Имено Ферхан Хасани, иако не е класичен напаѓач по вокација, досега во есенскиот дел постигна 10 гола за Шкендија. Од друга страна, сите напаѓачи на Вардар постигнале 9 гола
03.11.2017
Ова е ставот на селекторот на У-21 Благоја Милевски, за списокот на играчи за дуелот со Австрија
03.11.2017
Селекторот Благоја Милевски за квалификацискиот меч со Австрија за селекции до 21. година, го објави списокот на кој има и некои новитети
03.11.2017
Се мачевме да најдеме барем во еден сегмент кој тим има полош биланс од вардарци во ЛЕ, и конечно најдовме. Тоа е Макаби Тел Авив, кој во изминатите четири кола нема постигнато гол, но има еден бод
02.11.2017
Три примени гола по наши грешки според тренерот на Вардар се клучни за вечерашниот пораз
02.11.2017
Веќе видено од нашиот претставник во ЛЕ. Се е исто, само не се шест туку три. Реал Сосиедад на „Аноета“ славеше со 3:0
02.11.2017
Со голот на Хуанми во 31. минута Реал Сосиедад води минимално, но апсолутно заслужено
02.11.2017
„Македонски спорт“ го погоди старниот состав на „црвено - црните“ на вечерашниот дуел со Реал Сосиедад
02.11.2017
За шпанските медиуми поважни се средбите од Лигата на шампионите, отколку во Лигата на Европа
02.11.2017
Ретко ефикасен и неизвесен меч на двата ривали, кои одиграа реми во првиот четвртфинален меч од купот на Македонија.
01.11.2017
Фудбалерите на Вардар вечерва имаа тренинг на стадионот „Аноета“ на кој утре ќе го одиграат натпреварот со Реал Сосиедад
01.11.2017
*„Во мала криза сме, но ќе дадеме се од себе да го поправиме впечатокот од првиот меч во Скопје“ вели стратегот на Вардар
01.11.2017
Селекторот со проверени сили ќе и се спротивстави на Норвешка
31.10.2017
Елиф Елмас е засилувањето за неговата генерација на претстојниот квалификациски турнир кој ќе се одржи токму во Скопје. Противниците се Швајцарија, Белгија и Лихтенштајн
31. 10. 2017
„Македонски спорт“ анализира зошто оваа сезона е, и ќе биде во знакот на тетовските „црвено - црни“
31.10.2017
Емран Рамадани беше еден од творците на победата на „гисарите“ на саботниот меч со струмичани
31.10.2017
Ренова убедливо ја доби Академија Пандев а тренерот Влатко Костов тактички го надмудри Панче Стојанов
30.10.2017
Нашиот најдобар судија уште еднаш дел од Лигата на Европа
30.10.2017
*По средбата Игор Ангеловски имаше средба со двајцата играчи, со Адеми се задржа повеќе од еден час. Веројатно сакаше од капитенот на Динамо од прва рака да чуе како се чуствува пред мечот со Норвешка
30.10.2017
Шкендија ја совлада Победа со 2:0, стрелци на головите беа Ферхан Хасани - Буба и Бесарт Ибраими. Тоа е тандемот за голови, за победи на Шкендија
29.10.2017
Играчот за врска на „романтичарите“ коментира за акцијата на Работнички по кој беше постигна победничкиот гол на мечот со Шкупи
29.10.2017
Тренерот на Вардар појаснува зошто шампионот не може да победи во Кратово
29.10.2017
Откако заврши мечот во Кратово, играчите на Вардар добија лекција од своите навивачи. „Комитите“ не го криеаја своето незадоволство по уште едно катастрофално издание на своите миленици
29.10.2017
Продолжува мизеријата на шампионот. Реми во Кратово на дербито со Силекс, домашните утнаа и пенал. На Могила Хасани - Ибраими за уште една победа на Шкендија. Работнички и Скопје со триумфи на свој терен
29.10.2017
Интервју со тренерот на Вардар по повод кризата што го зафати првакот во последно време: „Некои играчи немаа ниту еден ден одмор од јануари. Играа во првенството, па потоа на Европското првенство, квалификациите за Европа и сега првенството и Лигата на Европа. Сето тоа придонесува да ни се случува едно празнење, кое се одразува сега, еве, на резултатите“ истакнува Чеде Јаневски
28.10.2017
„Гипсарите“ ги спуштија на земја „Академците“ од Струмица
28.10.2017
Струмичани со 4:0 го победија Тиквеш и се вратија на првото место на табелата
28.10.2017
Со головите на Сефери и Алиу, Еуромилк од Лисиче со 2:1 го победи Новаци, голот за гостите беше дело на Марјан Котевски
28.10.2017
Муарем Муарем со гол и одлична игра е најзаслужниот што денеска Актобе освои спасоносни бодови во битката за опстанок во Првата лига на Казахстан
28.10.2017
Два убави гола даде македонскиот талент во дресот на младинците на поругалскиот гигант
28.10.2017
Денеска се играат натпреварите од двете Втори лиги. Мечот меѓу струшките ривали е можеби најинтересниот, а возбудлива треба да биде пресметката меѓу Тиквеш и Беласица
28.10.2017
*Првиот „бомбардер“ во лигата е фудбалерот за кого зборуваат сите во Турција. На 9 меча постигна 11 голови, а неговиот Гезтепе е хит во шампионатот. Новинарите секојдневно тропаат на негова врата, а тој ја отвори за Редакцијата на весникот „Фанатик“
27.10.2017
Веќе станува симптоматично како тоа четири години по ред Вардар и Шкендија играат дуел од четвртфиналето во националиот куп.
27.10.2017
На дербито на 13. коло во недела во Кратово главен судија ќе биде Александар Ставрев од Скопје
27.18.2017
Доколку Вардар го мине Шкупи во рамките од осминафиналето, тогаш во следната фаза ќе се сретне со Шкендија
27.10.2016
Напаѓачот на Работнички беше централна фигура на соседското дерби и најзаслужен за триумфот над Вардар од 3:1
26.10.2017
Според најавите, нашиот најтрофеен клуб ќе игра против екипи како Стеауа, Динамо Букурешт, Олимпијакос, Панатинаикос
26.10.2017
Во нашите прволигашки клубови има по десетмина фудбалери од Бразил и од Србија, има и по еден од САД, Италија, Франција, Германија, Австралија. Со осуммина странци, Вардар е клуб кој е рекордер во нашата Прва лига. Сите имаат странци, најмалку Ренова и Скопје - едвај по двајца
26.10.2017
Според учинокот за своите клубови
25.10.2017
Се чини битолчани ќе имаат нов тренер по денешниот пораз од Силекс на домашен терен
25.10.2017
Работнички денеска подобар од градскиот ривал, а тренерот Станковски презадоволен од своите избраници.
25.10.2017
Стратегот на Шкендија по мечот изјави дека самите се виновни за поразот но и дека суделе судии кои не знаеле да судат
25.10.2017
Каков лош ден за „милионерите“. Шампионот загуби од Работнички со 1:3, додека лидерот од Академија Пандев со 2:3
25.10.2017
Шкендија е вистинска гол машина, додека А. Пандев дома нема примено гол цела сезона
25.10.2017
Дефанзивецот на Победа одигра одлично и го постигна победничкиот гол на мечот со Вардар.
25.10.2017
Кога ќе се победи шампионот тогаш секако дека и тренерот има големи заслуги, а тоа е стратегот на прилепчани Славољуб Бубања
24.10.2017
Македонецот имаше одлична вечер во Серија „Б“
24.10.2017
Младиот голман е во комбинација за настап во Куп натпревар против Норвич
24.10.2017
Од фудбалскиот клуб Скопје реагираат за нефер судење на повеќе натпревари во досегашниот тек на шампионатот
24.10.2017
*Во пресрет на утрешниот дуел со Академија Пандев, тетовските „црвено - црни“ вечерва ќе бидат во карантин  во еден од тамошните хотели
23.10.2017
*Она што сите го посакувавме конечно и се оствари
23.10.2017
Димитар Мечкаровски од Скопје е делегиран за главен судија на мечот  Работнички - Вардар од 12. коло кој се игра во среда со почеток од 14:30 часот
23.10.2017
Селекторот Игор Ангеловски во интервјуто за „Македонски спорт“ се осврна и на поедини дилеми во нашата најдобра репрезентација
22.10.2017
Со голот на Илиески во 77.минута Победа со 1:0 го шокираше шампионот. Работнички во дербито го победи Пелистер а Шкендија со нова голеада, овојпат на Шкупи му испорача „четворка“
22.10.2017
Десниот бек на шампионот по мечот со Реал Сосиедад се пожалил на повреда на коленото, па така нема да биде во составот на Вардар на денешниот меч во Прилеп
21.10.2017
Младинскиот репрезентативец на Македонија даде гол во победата на неговиот Ружомберок над Сеница
21.10.2017
*Струмичани во Гевгелија загубија од Кожуф и го загубија првото мести, штипјани дома со 5:0 го прегазија Осогово и сега се лидери на табелата
21.10.2017
Со голот на Флорент Османи во 9.минута, Еуромилк, тимот од Лисиче со 1:0 освоија три важни бода на дуелот со Гостивар
21.10.2017

Интервју со селекторот Игор Ангеловски, за тоа зошто не е омилен кај екс селекторите, за тоа како ги оценува квалификациите за СП но и за многу други работи
20.10.2017
Продолжува голгетерската серија на македонскиот интернационалец во Турција, кој што сега е на врвот на листата на стрелци во Турција
20.10.2017
Шкендија прва стигна до магичната бројка од 100.000 лајкови односно следбеници на најпопуларната социјалната мрежа „Фејсбук“. Најголемиот ривал Вардар остана втор со 99.724 и му недостасуваат уште 276 да стигне до таа граница. Тетовските „црвено-црни“ пред пет дена заостануваа во бројот на лајкови, меѓутоа денеска први ја поминаа границата од 100.000 лајкови.
20.10.2017
Тетовскиот клуб и клубот од Дизелдорф остварија средба
20.10.2017
БИХ овојпат не победи со минимални 1:0, за разлика од претходниот меч кога загубивме со 3:0.
20.10.2017
Тие 0:6 се најтешкиот пораз на некоја наша екипа во Европа на свој терен
19.10.2017
*„Јас го составувам тимот и затоа моја е вината. Ова е тежок пораз за нас како клуб, како тим, како стручен штаб“ истакна на пресот стратегот на Вардар Чеде Јаневски
19.10.2017
*Реал Сосиедад не е ништо посилен и помоќен од Фенербахче. Проблемот е кај нашиот првак кој е очаен и слаб во однос на оној летен Вардар кој газеше се пред себе
19.10.2017
*Реал Сосиедад испорача шест голови во мрежата на нашиот евро претставник. Очајно издание на момците на Јаневски, заслужен пораз од 0:6
19.10.2017
Со головите на Ојарзабал во 13. и Вилиан во 34. и во 43. минута, Реал Сосиедад води со 3:0 по првите 45 минути
19.10.2017
Интересено - откако ги одработија репрезентативните обврски, голем број наши интернационалци не беа во составот или, пак, беа на клупата за резервни играчи за своите клубови
18.10.2017
Селекцијата од 18 години денеска ќе го одигра вториот пријателски меч во Зеница
19.10.2017
Вардар е пред тежок предизвик. Шпанците играат фудбал со многу посед на топката. Дури и во поразот со Зенит имаа драстично поголем процент од противникот. Играат фудбал како и сите Шпанци и препознатливата „тика-така“
18.10.2017

Тренерот на Реал Сосиедад вели дека максимално го респектира тимот на Вардар
18.10.2017
*Стратегот на Вардар со порака пред утрешниот дуел со Реал Сосиедад во Лигата на Европа
18.10.2017
*Во пенал серијата Работнички не успеа три удари од белата точка да претвори во гол и затоа е елиминиран. Драма и во Струга каде Ренова во 95. минута постигна гол за пласман понатаму
18.10.2017
Играчот на Спортинг Лисабон целосно е рехабилитиран од повредите и ќе биде дел од квалификацискиот турнир во ноември
18.10.2017
Капитенот на нашата репрезентација има свој коментар за критиките на адреса на репрезентацијата од страна на тренерската фела
17.10.2017
Младинскиот состав на Шкендија не успеа да ги совлада словаците на домашен тере, одигра само 1:1 и испадна уште во прелиминарната фаза од младинската лига на Шампиони.
17.10.2017
Она што го најави „Македонски спорт“ пред неколку денови дека за крај на 2017 година ќе играме пријателска со Норвешка, денеска и ФФМ потврди
17.10.2017
Палермо планира да го задржи својот капитен
17.10.2017
Прв натпревар на Јаневски како тренер на Вардар против Шкендија и прва победа. Кога ќе се победи во мегадербито секако за тоа своја заслуга има и тренерот.
16.10.2017
Во среда се играат реваншите од 1/8 финалето во Купот на Македонија
16.10.2017
Скок од цели 18 места за нашата најдобра репрезентација на најновата листа
15.10.2017
Турскиот тим беше елиминиран пред две години токму од Ангеловски кој што тогаш го водеше тимот на Работнички
15.10.2017
*На шампионот му недостигаат уште 656 лајкови на Фејсбук до фамозната бројка, додека на лидерот 873
15.10.2017
Иван Јовановски - Карас, досегашниот кондициски тренер на А. Пандев си замина од Струмица и се пресели во Турција
15.10.2017
„Сега сум подобар во сквош, отколку во фудбал“, изјави во шега Адеми
15.10.2017
Математички сега и двете „црвено - црни“ екипи се израмнети но тетовци имаат два голови постигнато на гости, и тука е предноста на Шкендија
14.10.2017
*Во дербито на истокот, вечерва во Струмица, Беласица и Брегалница одиграа без победник (1:1)
14.10.2017
Екипата на Каменица Саса триумфираше над Тиквеш со 3:1 на домашен терен во рамките од осмото коло во втората лига - Исток
14.10.2017

*Пелистер со 2:1 ја совлада Победа. Стрелец на двата гола беше „кариоката“ Лукас Гоијано. Ренова го победи Работнички кој продолжи да тоне а А. Пандев со двата гола Балдовалиев успеа со 2:0 да слави над Шкупи
14.10.2017
*Тетовци двапати водеа со 1:0 и 2:1, но Фелипе во два наврати, Блажевски и Итало беа стрелците за шампионот и големата победа над лидерот
14.10.2017
Тимот од Чаир ќе биде бодрен на „Младост“ од своите симпатизери
13.10.2017
Некогашниот член на Металург и на Работнички се пресели во Бугарија
13.10.2017
Екс играчот на Беневенто ќе настапува во дресот на членот на Серија „Б“
13.10.2017
Тетовските „црвено-црни“ убедливо триумфираа на последните два меча со Вардар, како што велат самите, нема причини да биде поинаку и на оваа средба
13.10.2017
Екс селекторите Ѓоре Јовановски, Мирсад Јонуз и Ѓоко Хаџиевски во анкетата на „Македонски спорт“ се согласуваат во едно. „Имавме катастрофален старт, но финишот беше добар“, велат едногласно, истакнувајќи дека селекцијата може и подобро од ова во моментов
12.10.2017
„Верувам дека ќе ги освоиме бодовите и дека ќе успееме да ја намалиме разликата на табелата“, вели Бразилецот
12.10.2017
Нема оправдување за поразот од Гибралтар. Можеме само да и се извиниме на целата македонска јавност што и го нанесовме овој невиден срам – вели нашиот репрезентативец во свое, но и во име на своите соиграчи.
11.10.2017
*Нашата најдобра репрезентација на 11 ноември во Скопје ќе одигра пријателски меч со Норвешка, деветти и последен за оваа година
11.10.2017
„Не дека не ја сакам Македонија, но сметам дека во репрезентацијата само губам време и губам од формата.“, вели Јаховиќ
11.10.2017
Нема оправдување за овој срамен резултат, јас ја преземам одговорноста за овој дебакл – изјави селекторот Милевски по поразот од Гибралтар на гости
10.10.2017
Гибралтар ја совлада младата репрезенација на Македонија со 1:0 и си запиша историја со селекцијата која што пред неколку месеци учевствуваше на Европско првенство. Срамен пораз на Благоја Милевски и неговите момци
10.10.2017
*Иако завршивме како петти во „Г“ групата, овие квалификации ќе се паметат и по нешто друго
09.10.2017
Убаво е кога се победува, убаво е кога се рушат рекорди. На ФИФА ранг листата ќе бидеме некаде околу 85 место
09.10.2017
„Создаваме тим и игра, а бодовите кои ги собравме не е реална слика за оваа репрезентација“ – рече селекторот Ангеловски по мечот со Лихтенштајн
09.20.2017
Со маестрален гол, нашиот репрезентативец означи официјален кам-бек на фудбалот по двегодишна пауза
09.10.2017
„Создаваме тим и игра, а бодовите кои ги собравме не е реална слика за оваа репрезентација“ – рече селекторот Ангеловски по мечот со Лихтенштајн
09.10.2017

*Македонија во одличен меч го победи Лихтенштајн со 4:0, стрелци беа Муслиу, Трајковски, Барди и повратникот Адеми. Дебитираше и Дориев, фудбалерот на Академија Пандев
09.10.2017
*На полувреме водиме со 2:0 а Александар Трајковски, стрелецот на вториот гол е првиот наш репрезентативец кој има три голови во серија во квалификациите
09.10.2017
*Познат е стартниот состав на нашиот национален тим за дуелот со Лихтенштајн.
09.10.2017
И тоа поради неправилна измена на кавадарчани на саботниот меч со Кожуф, поради играње без младинец
09.10.2017
Селекторот Ангеловски ќе менува и во тимот и во формацијата. Во одбраната ќе има двајца нови. Се враќа Ристевски, во одбраната ќе биде и Зајков, а ќе го нема Велковски. Ристовски се враќа на десната бековска позиција
09.10.2017
*Максим Максимов доби провизорен сертификат и ќе може да игра за шампионот во домашниот шампионат
08.10.2017
Минатата година У17 репрезентацијата не мина во елитната фаза поради жолти картони, а сега поради еден минус гол.
08.10.2017
*Кичевци со победата над Новаци од 2:1, во последниот меч од 7. коло, се вратија на првото место на табелата во Втората лига - запад
08.10.2017
Планиравме да ја победиме Молдавија и тоа го сторивме. Сега ќе чекаме како третопласирани да отидеме во следната квалификациска рудна. Босна и Словачка одиграа реми.
08.10.2017
*„Нашата епизода со Хата заврши. Сменети сме на почетокот од новата сезона“ напиша на својот фејсбук профил Ѓоко Хаџиевски
08.10.2017
На пријателскиот меч во Тирана, против тимот на Партизани, Пелистер вчера беше поразен со 2:1.
07.10.2017
*Во дербито на 7. Коло во истокот, Борец и Беласица одиграа 0:0
07.10.2017
*Убедлива победа од 3:0 славеше Македонија ЃП на свој терен со фаворизираниот состав на Струга Трим Лум
07.10.2017
*Горан Пандев вчера во Торино го одигра 90 натпревар за Македонија, му недостигаат уште десет да се израмни со Гоце Седлоски кој има 100 настапи
07.10.2017
*Ненад Монев е првиот Македонец кој влезе на списокот на ЕКА со помош на УЕФА, во напредната студиска програма за добивање на лиценца клупски менаџер
06.10.2017
*Бил резерва во Палермо, не играл, има подобри од него... А тој два меча по ред не спасува. Ни донесе бод со Албанија и еве сега „историја“ со Италија. Каква мајсторија и тоа против Буфон!?
06.10.17
*Да се одигра 1:1 против Италија, која е четирикратен светски првак е нешто посебно, а играчите се заслужни за тоа
06.10.2017
*Нашите фудбалери одиграа борбени 90. минути во Торино каде го земавме она што лани го заслуживме во Скопје. Киелини стрелаше за водство на Италија а Алекс Трајковски беше нашиот џокер од клупата за 1:1
06.10.2017
*Северниот дел на Италија е полн со наши иселеници. Околу 2000 наши фанови се очекуваат на „Олимпико“ во Торино. „Фалангата“ пристигнува...
06.10.2017
*Познати се стартните 11 за дуелот со Италија кој почнува за неколку минути во Торино. Селекторот Ангеловски со неколку рокади во тимот поради повреди и суспензии
06.10.2017
*Пораз за нашата репрезентација до 21. година во вториот квалификациски меч за ЕП 2019 година. Дома загубивме од Србија со 0:2
06.10.2017
Голем интерес кај Македонците од средна и централна Европа за мечот со Италија. Најорганизирани се нашите иселеници кои работат и живеат во Пјаченца. Само од овој град, околу 500 наши фанови одат за Торино, за да ја бодрат Македонија .„Се организираме. Кој со автомобили, кој со автобуси. Еднаш се живее за ваков меч, првпат на гости ни доаѓа нашата Македонија“, ни изјавува нашиот Орце Илиев од Пјаченца
06.10.2017
*Проблемот во нашиот фудбал се викал Хоризонт Турново и сумата од 240.000 денари кои овој клуб не ги платил за котизација. Екипата која две години не претставуваше на евро-сцената од денеска е избришана од Втората лига - исток
06.10.2017
*Според последните информаци Златан Ибрахимовиќ денеска ќе пристигне во Македонија со приватен авион или хелихоптер за да посети едно од ловиштата во нашата земја.
06.10.2017
06.10.2017
„Аѕурите“ може водат да му носат на Пандев
05.10. 2017
*„Нашиот противник на првиот меч покажа дека е сериозна репрезентација, но јас се надевам дека ќе одиграме добар натпревар утре“ посочи селекторот на „аѕурите“
05.20.2017
*Италија е моќна но има и слаби страни. Буфон е светски голман но го има совладано, а сакам да го „матирам“ и утре – изјави нашиот јапитен Горан Пандев.
05.10.2017
*Двете земји на фудбалски план ги врзува Горан Пандев, нашата фудбалска икона и нашиот капитен“ истакна на пресот селекторот Игор Ангеловски
05.10.2017
*Фудбалерите до 17 години одиграа 0:0 против Словачка. По две кола немаме дадено гол но имаме два големи бода во битката за следната квалификациска фаза
05.10.2017
Нема „катанаџо“, Вентура во напад со „тројца“
05.10.2017
Повредата на задните лигаменти на коленото на левата нога, се уште му задава проблеми на Владица Брдаревски
05.10.2017
05.10.2017
На седницата на УО на ФФМ, која ќе се одржи во Торино, ќе се одобри одлуката репрезентативците да добијат премија за победата над Израел (1:0), минатиот месец, во Хаифа
05.10.2017
Националниот тим утринава го одржа официјалниот тренинг на стадионот каде што утре ќе се игра пресметката со Италија
04.10.2017
Македонскиот национален тим го одржа првиот тренинг во Италија, на теренот на женската екипа на Јувентус
04.10.2017
Од македонскиот национален тим со отпимистички изјави пред дуелот со Италија
04.10.2017
Тимскиот дух и поставеноста во играта се нашите адути за триумф над Србија
04.10.2017
УЕФА прифатила Аријан Адеми да игра за националниот тим в петок, но со напомена дека тоа треба да го одобри и Италија. Одговорот од нашиот противник бил „не“
04.10.2017
Нашиот напаѓач е оптимист пред дуелот со Италијанците
03.10.2017
На денешен ден пред точно 10 години, во Рим, како фудбалер на Лацио, Горан Пандев во меч од ЛШ му даде два гола на Реал Мадрид
03.10.2017
Играчот за врска потпиша договор со словачкиот второлигаш и на првиот меч постигна два гола.
03.10.2017
Враќањето на Адис Јаховиќ во националниот тим наиде на одобрување на сите, дури и на Хасани и покрај моментот со пеналот против Израел во Скопје
03.10.2017
Со Ќатип Османи се е поинаку во Шкендија. Тимот победува се по ред, така беше и под „Тумбе Кафе“ каде тетовци славеа над битолските „зелени“
03.10.2017
Ферхан Хасани, капитенот на Шкендија е играчот на колото. Тој со двата гола беше најзаслужен за убедливиот триумф на лидерот во Битола, каде победи со 3:1 против Пелистер
02.10.2017
Вечерва нашата најдобра селекција го одработи првиот тренинг на кој присуствуваа и повратниците Адис Јаховиќ и Аријан Адеми
02.10.2017
Колегите од репрезентацијата специјално ги поздравија помошникот на селекторот, фудбалерот на Ференцварош и повратникот во фудбалот
02.10.2017
*Во првиот меч од квалификациите во Скопје, нашите надежи денеска одиграа 0:0 против БиХ
02.10.2017
02.10.2017
„Бобан Николов отпадна поради повреда, го повикав Адис Јаховиќ, тој со своите игри во Гезтепе заслужи повик во репрезентацијата“ изјави селекторот на нашата најдобра репрезентација
02.10.2017
*Македонската репрезентација до 17 години денеска го стартува квалификацискиот турнир чиј домаќин сме токму ние
01.10.2017
01.10.2017
*Лидерот сега има шест од шест, додека во дербито Брегалница со 3:2 го победи Тиквеш среде Кавадарци
01.20.2017
Кичевчани го преземаа првото место на западот
01.10.2017
*Со голот на Барсегјан во 58. минута, шампионот успеа да слави потешко од очекувањата во скопското дерби
01.10.2017
*Бесир Исени сега е фудбалер на Вардар, но до пред неколку месеци беше главна ѕвезда кај чаирчани и за прв пат во својата кариера ќе игра против нив. Попладнево на мечот Вардар - Шкупи ќе биде во необична ситуација
01.10.2017
*Никола Кулески нема да биде дел од дуелите против Србија односно Гибралтар затоа што има обврски во родната Австралија.
01.10.2917
*Ни шок терапијата со смената на тренерската клупа не успеа. Работнички и вчера на „Автокоманда“ не успеа да победи
01.10.2017
*Тетовци првиот круг во сезоната 2017/2018 го завршија со осум победи, едно реми, без ниту еден пораз, 25 бодови и гол разлика 28:8. Ова е најдобриот биланс на некоја наша екипа во Првата лига откако е овој формат на натпреварување
30.09.2017
* Шкендија го победи Пелистер на крилата на Буба Хасани
30.09.2017
*Лидерот во Битола оди по рекорд, во случај на триумф над домаќинот Пелистер, Шкендија ќе има најдобар биланс во историјата на Првата лига во првиот круг. Денеска се играат уште три меча од 9. Коло
30.09.2017
*Поради клупски обврски ќе доцнат Димитриевски, Ристовски и Алиоски, тие ќе почнат со тренинзи дури во вторник
29.09.2017
Тој ќе биде делител на правдата на средбата во Торино која се игра на 6 октомври со почеток од 20:45 часот
29.09.2017
Нов, трет пораз по ред на Хата во првенството на ОАЕ. Попладнево составот на Ѓоко Хаџиевски загуби од Емирејтс клуб со 0:4
29.09.2017
Бравурата на бразилецот донесе сатисфакција но не и бодови за Вардар
29.09.2017
*Нашиот најдобар судија е делегиран за дербито во Битола, каде што се среќаваат Пелистер и Шкендија
29.09.2017
Во случај утре да го победи Пелистер, тогаш Шкендија ќе го има најдобриот биланс на една наша екипа во историјата, во првиот круг од сезоната. Во случај на триумф на „Тумбе кафе“, тетовци ќе имаат осум победи и едно реми од девет средби во првиот стартен круг
29.09.2017
По првите две кола во групната фаза од ЛЕ, вардарци немаат освоено ниту бод, исто како и уште шест клубови кои се без бодови
28.09.2017
*Настапот на нашиот шампион во „Л“ групата во ЛЕ не смее да биде запаметен како фијаско
28.09.2017
Историскиот прв гол на Вардар во Лигата на Европа го постигна Хуан Фелипе во финишот на мечот со Розенборг. За жал нашиот претставник изгуби со 3:1.
28.09.2017
*Задоволен сум од играта но ни фали голгетер во тимот. Сигурен сум дека ако вака продолжиме бодовите во еден момент и ќе ги освоиме – изјави Јаневски.
28.09.2017
Розенборг со 3:1 славеше во Трондхајм против нашиот првак во 2. коло од Лигата на Европа. Очаен Вардар и прекрасен гол на Фелипе во 90-тата минута
28.09.2017
Познати се стартните состави на Вардар и Розенборг за мечот од 2. коло во ЛЕ во Трондхајм
28.09.2017
Тренерот на Вардар 7 години беше асистент на Тронд Солиед еден од најуспешните стратези од Норвешка
28.09.2017
Елиф Елмас и официјално е промовиран од страна Фенербахче, и сега откупната клаузула за него изнесува 25.000.000 евра
28.09.2017
*Првиот човек на нашата судиската организација, беше контролор на судењето во Москва на мечот Спартак Москва - Ливерпул
28.09.2017

*На листата на стрелците на првите четири места се играчи од Шкендија, ова е светски раритет
28.07.2017
Домаќини сме на квалификацискиот турнир за репрезентации до 17. години, а истиот почнува на 2. октомври
27.09.2017
Под водство на стратегот Јаневски, фудбалерите на Вардар тренираа на теренот на стадионот „Леркендал“ во Трондхајм
27.09.2017
Младинскиот состав на Шкендија предмалку го одигра првиот од двата меча против словачкиот тим на Нитра во рамките од младинската лига на Шампиони
27.09.2017
Стратегот на вардарци го респектира Розенборг но и верува во својот тим
27.09.2017
Шкупи и Пелистер одиграа нерешено на мечот кој имаше интензитет, имаше голови, голема борба. На крајот и двете екипи мораа да се задоволат со по еден бод
27.09.2017
Ибраими па Хасани. Тоа е машината за голови на „црвено-црните“ која ја донесе новата победа на Шкедија во шампионатот. Работнички и со нов тренер „трча“ во место
27.09.2017
Ова е пораката која ја испратија тренерот Каре Ингебритсен и капитенот Мике Јенсен до фановите на Розенборг во пресрет на утрешниот меч. Данецот Бендтнер е неизвесен поради повреда
27.09.2017
Експедицијата на нашиот шампион предмалку пристигна во Трондхајм, каде утре во 19:00 часот се среќаваат со најдоброто од Норвешка, тимот на Розенборг
27.09.2017
Попладнево се играат четири средби од 8. коло во Првата Лига на Македонија. Дербито се игра во Тетово каде се среќаваат месните ривали Шкендија и Ренова
27.09.2017
*Зделката со Елиф Елмас ги отвара портите кај турскиот гигант. Во академијата на Фенербахче тренираат Бесник Ферати (17), Бесир Исени (17), Алтин Сафо (17) и Берат Исмаил (19). Сите се од екипата на Шкупи.
27.09.2017
*„Србија е фаворит во нашата група, овој меч треба максимално да се сфати“ истакна селекторот на У-21 кој напомена дека потпишал нов двегодишен договор со ФФМ
27.09.2017
*Натпреварот се игра во Торино на 6 октомври со почеток од 20:45 часот
27.09.2017

*Евросезоната 2017-2018 е најуспешна во нашата историја. Кога ќе заврши со својот настап во ЛЕ, Вардар ќе има 10-11 коефициент, што ќе биде рекорд, а и Шкендија и Работнички го зголемија коефициентот.
27.09.27017

Најавите од Лисабон велат дека нашиот фудбалер нема да биде стартер. Стефан Ристовски најверојатно од клупата ќе чека шанса за настап против еден од најсилните клубови во светот
26.09.2017
Фудбалскиот „дијамант“ утре слави роденден и полни 18 години а по денешниот тренинг фудбалерите на Фенербахче и стручниот штаб го славеа полнолетството на Елиф Елмас
26.09.2017
Македонија ЃП во меч од 5. коло во Втората лига - Запад, успеа да одигра 2:2 со големиот фаворит Гостивар
26.09.2017
Борец со голот на Пановски во 41. минута успеа со 1:0 да слави значајна победа против Тиквеш
26.09.2016
*Попладнево од 15:30 часот се играат натпреварите од 5. коло во двете втори лиги
26.09.2017
*„За мене голем предизвик е да се биде тренер на „романтичарите““ истакнува Горан Станковски кој утринава го имаше првиот тренинг со екипата на Работнички
26.09.2017
*Академија Пандев го победи и Работнички, уште една извонредна игра на струмичани под водство на стратегот Панче Стојанов
26.09.2017
26.09.2017
*Утре во 18 часот, младиот состав на тетовци ќе и гостува на Нитра во квалификациите за младинската Лига на Шампионите
25.09.2017
Македонскиот интернационалец даде два гола, а потоа заработи исклучување на мечот со Про Верчели
25.09.2017
Трет гол на македонскиот интернационалец во Серија Б
25.09.2017
Горан Станковски - Гама е наследникот на Виктор Треневски
25.09.2017
„Ја прифативме оставката на Треневски, во наредните два дена ќе назначиме нов тренер. Имам само пофални зборови за Виктор Треневски“ вели Драган Поповски, првиот човек на Работнички
25.09.2017
Виктор Треневски повеќе не е тренер на Работнички. По слабите резултати на тимот и поразот од Академија Пандев викендов Треневски одлучи да ја напушти клупата на „романтичарите“
25.09.2017
Нашите ФИФА судии се зафатени па затоа „вториот ешалон“ ќе биде во акција за натпреварите во среда
25.09.2017
*Георги Кабаков ќе биде главен судија на мечот Розенборг - Вардар
25.09.2017

*Аријан Адеми и официјално е повикан за дуелот со Лихтенштајн
25.09.2017
*Тоа е меч од 2. коло во групната фаза од Лигата на Европа
24.09.2017
Дознаваме дека утре во 15 часот Треневски ќе одржи прес конференција на која ќе каже детали околу неговиот статус во Работнички
24.09.2017
Тренерот на Вардар, Чедомир Јаневски е задоволен од победата на шампионот во дербито против Пелистер
24.09.2017
Во фудбалот се бројат головите и бодовите. Битолчани како да заборавија како е да се тресат мрежите. Каде е Баже Илијоски!?
24.09.2017
Вардар со победа во Битола, Скопје немаше сили за ново чудо, нова победа за Академија Пандев и тоа на гости кај Работнички
24.09.2017
Три гола во противничката мрежа и еден во сопствената е билансот на Адис Јаховиќ во незаборавното претпладне за него денеска на гостувањето кај Сиваспор
24.09.2017
Попладнево се играат четири натпревари од 7. коло во Првата лига, вниманието на јавноста е свртено кон дербито меѓу Пелистер и Вардар
24.09.2017

*Смена на кормилото во Македонија ЃП. По слабиот старт на сезоната, „лавовите“ сменија тренер.
24.09.2017
*„Го цениме Скопје но искрено од никого не се плашиме, ме загрижува само лошиот терен на Автокоманда“ вели стратегот на Шкендија пред денешното гостување кај „пиратите“
24.09.2017
*Попладнево под „Тумбе Кафе“ гостува Вардар. Тоа ќе биде своевиден супер куп на Македонија
23.09.2017
Струмичани со 5:0 го совладаа кочанскиот тим во последниот меч од 4 коло од Втората лига исток
23.09.2017
Стефан Спировски го постигна првиот гол за унгарскиот гигант Ференцварош помагајќи при 2:0 победата на тимот против Диосѓер
23.09.2017
*Во првиот меч од кваликациската група за пласман на ЕП за селекции до 17 години за женски фудбал, пораз на Македонија од Белгија
23.09.2017
*Раководството на прилепскиот клуб го назначи за нов шеф на струката  Славољуб Бубања
23.09.2017
*Штипските „сини“ со 5:0 славеа на гости во Каменица
23.09.2017
Иницијатива на фудбалерите на Ренова без ефект
23.09.2017
*Флорент Османи со гол во 90+2 минута му донесе победа на својот тим. Слично сценарио и во Гостивар кој го победи Тетекс
23.09.2017
23.09.2017
23.09.2017
23.09.2017
23.09.2017
23.09.2017
22.09.2017
Елдис Бајрами, некогашниот член на младата селкција на Македонија е нов член во австрискиот прволигаш
22.09.2017
Во моментов има неколку опции за наследник на Штерјовски, се шпекулира со повеќе имиња, и сите се странски
22.09.2017
Англичаните ќе го земат репрезентативецот на Македонија за половина од сумата која Палермо ја бара за неговата слобода, најавува веб-порталот „калчомеркато“
22.09.2017
Нашиот најдобар судија ќе биде делител на правдата на дербито Пелистер Вардар.
22.09.2017
Не можам да поверувам ниту на самиот себеси дека ова сум токму јас. Голови од слободен удар во шпанска Примера. Погодоток во вистинско време, сега одиме на Целта Виго – вели македонскиот фудбалски репрезентативец Енис Барди.
22.09.2017
*Работнички под водство на Виктор Треневски направи чудесен пресврт во Прилеп и дојде до првата победа сезонава
22.09.2017
Хетрикот против Силекс беше сосема доволен за напаѓачот на Шкендија да биде прогласен за најдобар во ова коло
21.09.2017
Македонскиот репрезентативец Енис Барди продолжува со одличната игра во Ла лига, откако беше стрелец на третиот гол за Леванте во 3:0 победата над Реал Сосиедад, еден од противниците на Вардар во Лигата на Европа
21.09.2017
Дисцплинската Комисија на ФФМ со одлука фудбалерите на Работнички и Вардар да се „ладат“ на по два натпревари