Авто-мото

18 автомобили учествуваа во жесток судир на...

За среќа, пилотите поминаа без посериозни повреди.

Првиот ден на Рикардо во Рено (ВИДЕО)

Рено се одлучи на интересен, шеговит начин да го претстави својот нов возач,...

Новиот болид на Ферари: Повеќе црно, помалку...

По Мерцедес и Ред Бул, и Ферари го претстави болидот за новата сезона во...

БМВ се враќа во Ф1 по пет години пауза?

Германската автомобилска компанија БМВ размислува да се врати во Формула 1, од каде се повлече во 2009 година, објавија од оваа компанија. БМВ во 2007 година беше близу и до конструкторската титула, кога за екипата...

ФИА можеби ќе ја укине одлуката за двојни бодови на финалната трка во Ф1 сезоната?

Претседателот на Светската автомобилистичка федерација (ФИА), Жан Тод најави дека можеби ќе се преиспита одлуката за двојни бодови на финалната трка во шампионатот во Формула 1, иако тимовите јавно не се спротивставиле...

Возач на Торо Росо гладувал поради новите правила во Ф1

Возачот на екипата Торо Росо, Жан-Ерик Верњ призна дека завршил во болница по трката за ГН на Австралија поради тоа што буквално прегладнел поради новите правила во Ф1. Минималната тежина на болидот заедно со возачот е...

Ожије по четврти пат ја освои Португалија

Французинот Себастијан Ожије по четврти пат во последните пет години триумфираше на рели-трката во Португалија, и го зголеми водството во генерален пласман на возачи. До четвртата победа, возачот на Фолксваген дојде со...

Шумахер реагира на гласови и полека доаѓа при свест

Охрабрувачки вести ни стигаат од Франција според кои Михаел Шумахер почнува да се буди од комата во која се наоѓаше. Светските медиуми пласираат разни информации, но едно е сигурно - најлошото сега е зад „Шуми“....

Мерцедес доминираше и во Бахреин!

Германски Мерцедес продолжи со одличните перформанси во новата сезона во формула еден-шампионатот откако возачите на овој тим, Луис Хамилтон и Нико Розберг забележаа еден-два победа на денешната трка на стазата во...

Добри вести за Ф1-шампионот: Шумахер почнал да чувствува болка, но и да реагира на гласови!

Здравствената состојба на поранешниот светски шампион во Формула 1, Германецот Михаил Шумахер, од ден на ден е се подобра и во моментов тој може да ги движи очите, да реагира на гласовите од околината, како и да...

Еклстоун: Два нови тима и се приклучуваат на Формула 1

Првиот човек на Формула 1, Берни Еклстоун денеска во Бахреин потврди дека од следната сезона најверојатно ќе се натпреваруваа уште два нови тима. На новинарско прашање околу апликацијата на американскиот НАСКАР тим...

Мерцедес незапирлив: Розберг пред Хамилтон на пол-позиција во Бахреин

Германскиот автогигант Мерцедес и на третото гранпри за Големата награда на Бахреин докажа дека е незапирлив и далеку пред конкурентите, откако на денешните официјални квалификации, двата возачи повторно обезбедија...

Хамилтон и понатаму јуриша пред другите во Бахреин

Луис Хамилтон го продолжи перфектниот викенд во Бахреин, остварувајќи најдобро време и на третиот тренинг, пред официјалните квалификации. Британецот попладнево патеката Сахир ја сврте за 1:35.324 минути, за 115...

Pages