НОВАТА СЕЗОНА ЌЕ ЗАПОЧНЕ НА 10. МАРТ ВО КАТАР

Потврден Мото ГП календарот за 2019 година (ФОТО)

Познато е и официјално кои се трките за новата Мото ГП сезона која ќе започне со трката во Доха на 10 март 2019. година.

објавено: 22 јануари 2019 - 18:35

На потврдениот календар нема промени во однос на она што беше најавено во септември минатата 2018. година.

Сезоната ќе започне на 10. март во Катар, ќе има вкупно 19. трки, а последната ќе се вози во ноември во Валенсија.

Да потсетиме титулата во најсилната класа ја освои Шпанецот Марк Маркез со 321 бод со својата Хонда, пред Италијанците Андреа Довициозо (Дукати) и Валентино Роси (Јамаха).

Најново во Авто-мото