ФУДБАЛ
17.08.2017
Неделниот натпревар меѓу Академија Пандев и Скопје ќе се игра во Струмица и тоа на стадионот „Младост“
17.08.2017
Во одлична атмосфера тетовци го одработија тренингот на теренот на легендарниот Сан Сиро. Потоа капитенот Хасани и тренерот Османи го посетија клупскиот музеј на Милан преполн со трофеи
16.08.2017
Досегашниот напаѓач на Ренова, Ремзифаик Селмани, официјално е промовиран во екипата на Ујпешт
16.08.2017
На последниот тренинг на Вардар пред дуелот со Фенербахче, кој го водеше Јаневски, присуствуваше и спортскиот директор на шампионот Дарко Панчев. И двајцата некогаш заедно играа во Вардар
16.08.2017
„Вардар е најголемиот македонски бренд и секако дека е чест и обврска да се работи во овој клуб“ истакна на промоцијата Чеде Јаневски
14.08.2017
Барселона се согласи на трансфер на бразилскиот играч од средниот ред Паулињо од кинескиот клуб Гуангжу Евергранде за 40 милиони евра
14.08.2017
Најдобриот стрелец на Челзи од минатата сезона, Диего Коста, сега е на маргините од екипата
12.08.2017
Синоќа со победата на Арсенал од 4:3 над Лестер стартуваше новата сезона во англиската Премиер лига, за која се очекува да биде возбудлива и неизвесна како никогаш досега
11.08.2017
Нејмар ќе може да го има своето деби за ПСЖ, откако Француската фудбалска федерација доби дозвола по рекордниот трансфер од Барселона
11.08.2017
Новото засилување на Милан, Аргентинецот Лукас Биља е во аут барем еден месец поради повреда на бутниот мускул
повеќе >
КОШАРКА
16.08.2017
Македонија го доживеа третиот пораз во претквалификациите за Светското првенство, откако на гостувањето во Талин загубивме со 65:74 од Естонија
12.08.2017
Македонија одигра одлично второ полувреме за да го совлада Косово со 87:74, за прва победа во претквалификациите за Светското првенство
12.08.2017
10.08.2017
Македонската кошаркарска федерација (МКФ) одлучи да не пушти во продажба карти за саботниот дуел против Косово, и на натпреварот ќе можат да влезат само тие кои ќе покажат билет од претходниот меч против Естонија
10.08.2017
Искусното крило потпиша договор со Гостиварци
05.08.2017
Македонската кошаркарска репрезентација доживеа нов пораз во претквалификациите за СП, откако дома со 80:76 загубивме од Естонија
05.08.2017
Агресивна игра во одбраната, прецизен шут од далечина и поддршка од трибините се условите што треба да се исполнат за македонската машка репрезентација да ја оствари целта - триумф над Естонија, во дуелот од 2. коло на претквалификациите
02.08.2017
Македонската машка сениорска репрезентација со пораз ги почна претквалификациите за Светското првенство 2019 година, откако загуби на гостувањето кај соседот Косово во меч на кој домашните водеа во сите 40 минути, и сега ќе биде под поголем поголем притисок на преостанатите три меча од овој августовски циклус
01.08.2017
01.08.2017
повеќе >
РАКОМЕТ
13.08.2017
Вардар во третиот натпревар на германскиот турнир „4 клуба“ ја забележа првата победа, откако со 37:26 го декласираше Гумерсбах
12.08.2017
Европскиот шампион, РК Вардар стигна до вториот пораз во турнирот во Германија, откако Рајн Некар Левен со 34:25 беше подобар од македонскиот тим
12.08.2017
Од денеска, па до 15 август, Струга ќе биде домаќин на 45. традиционален ракометен турнир. На отвореното ракометно игралиште „Женска плажа“, во две групи ќе играат три странски и три македонски екипи
01.08.2017
Дуелот на женските ракометни репрезентации на Македонија и Грција до 17 години траеше само 32 секунди, откако Гркинките го напуштија теренот
01.08.2017
Младинската репрезентација слетувањето во Скопје, веднаш замина кај претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов. Првиот човек на нашата држава им го честиташе успехот на нашите ракометари, кои на Светското првенство го освоија шестото место.
31.07.2017
„Не наметнувам никакви очекувања, нема потреба од притисок. Единствено што барам е сето она што го работевме во изминатиов период, да се пренесе на теренот“, вели селекторот Дамчевска
30.07.2017
Младинската репрезентација го освои шестото место на СП У21 во Алжир, со што го постигна најголемиот успех на мундијалите на еден наш национален тим
30.07.2017
„Сакав да играме со Тунис за да им се одмаздиме за поразот во групната фаза, но ќе играме со Унгарија. Сепак нас, не ни прави разлика, без разлика кој е противникот, одиме на победа“, дециден е бекот
29.07.2017
*„Среќни сме што за првпат во историјата на колективниот спорт една земја како наша Македонија ќе има толку висок пласман на еден мундијал“, истакна капитенот
29.07.2017
*Вистинската сила и победничкиот карактер избраниците на Илија Темелковски го покажаа одново на мундијалот и тоа во еден од најважните натпревари, оној за највисокиот пласман
повеќе >
ТЕНИС
14.08.2017
Александер Зверев го изненади освојувачот на 19 гренд слем титули, Роџер Федерер со победа во два сета за да стигне до титулата од Мастерсот во Монтреал и да се промовира во вистинска ѕвезда пред УС опен
31.07.2017
Ждрепката за вториот фјучрс турнир во Скопје сакаше во првото коло да има два натпревари во кои ќе се сретнат македонски тенисери
28.07.2017
Невнимание на чешката тенисерка за време на меч во Кина
24.07.2017
Русин влезе како „лаки лузер“ и триумфираше во Умаг
24.07.2017
Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ ќе го пропушти УС опен поради повреда, а покрај тоа веројатно нема да игра и во полуфиналето на Дејвис купот со Франција во септември
16.07.2017
Швајцарецот Роџер Федерер е нов шампион на Вимблдон откако во финалето го победи хрватскиот тенисер Марин Чилиќ со 3:0 по сетови
16.07.2017
Гарбиње како Кончита
11.06.2017
Рафаел Надал ја освои својата 10-та титула од Ролан Гарос, откако во еднострано финале со 6:3/6:2/6:1 го „уништи“ Швајцарецот Стен Вавринка
09.06.2017
Рафаел Надал е на една победа од „десима“, 10-тата титула од Ролан Гарос, откако во полуфиналето му оддаде вистинска лекција за тенис на земјена подлога на младиот Австриец, Доминик Тим, доминирајќи за 6:3/6:4/6:0
29.05.2017
Рафаел Надал го почна походот кон 10. титула на Францускиот опен со лесна победа во првото коло над Французинот Беноа Пер, додека неговиот можен противник во полуфиналето, Новак Ѓоковиќ во првиот меч со Андре Агаси како тренер беше подобар од Марсел Гранољерс
повеќе >
АВТО-МОТО
13.08.2017
По фантастичната битка во последниот круг, Андреа Довициозо победи за Дукати на Австриското ГП, за да му се доближи на 16 поени до Марк Маркез во најинтересната борба за титулата во Мото ГП последните десетина години
06.08.2017
Марк Маркез го зголеми водството во генерален пласман на 14 поени пред Маверик Вињалес, откако имаше одлична стратегија на патеката која се сушеше во Брно за трета победа оваа сезона
30.07.2017
Возачот на Ферари без проблеми на патеката во Унгарија
29.07.2017
Германскиот возач во болидот на Ферари, Себастијан Фетел беше најбрз во денешните квалификации  на трката за Големата награда на Унгарија
29.07.2017
Возачот на Ферари Себастијан Фетел оствари најбрзо време на третиот тренинг пред квалификациите за ГН на Унгарија
16.07.2017
Британецот доминантен на домашно тло, Ферари имаа трка за заборав
09.07.2017
Валтери Ботас ја освои својата втора победа во кариерата откако од пол-позицијата доминираше на Австриското ГП за победа пред Себастијан Фетел (Ферари) и Даниел Рикијардо (Ред Бул). Со победата, тој дефинитивно станува фактор во борбата за титулата
03.07.2017
Себастијан Фетел може да здивне. На неговиот 30-ти роденден, Светската автомобилистичка федерација (ФИА) реши да не го казнува дополнително за инцидентот со Луис Хамилтон во Азербејџан
02.07.2017
Марк Маркез стигна до осма победа во низа на Германското ГП, победувајќи го локалниот возач Јонас Фолгер за да го преземе водството во генерален пласман
25.06.2017
Борбата за титулата во 2017 година ќе стане поостра и посурова, откако Луис Хамилтон и Себастијан Фетел имаа необичен дуел на патеката во Баку, нешто што целосно го искористи Даниел Рикијардо за прва победа оваа сезона за Ред Бул
повеќе >
НАЈНОВИ ВЕСТИ
17.08.2017
17.08.2017
17.08.2017
16.08.2017
16.08.2017
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense