| контакт | маркетинг

03.09.2017

Хамилтон ги „уништи“ Ферари во Монца

Луис Хамилтон е новиот лидер во генерален пласман во Формула 1, откако стигна до супериорен триумф во „домот“ на Ферари во Монца и сега има 3 поени предност пред третопласираниот Себастијан Фетел

Хамилтон стартуваше од пол-позицијата и во ниту еден момент неговото водство не беше неизвесно, за да комплетира совршен викенд откако во саботата стана рекордер со 69 пол-позиции. Иако се очекуваше дека Мерцедес ќе имаат доминација во Монца, сепак, таа нема добро да им дојде на илјадниците тифози кои беа разочарани од слабата трка за Ферари.
Даниел Рикијардо со фантастична трка од 16. место на стартот скокна на четвртото место, но подиумот беше недостижен, додека по него следуваше Естебан Окон (Форс Индија) и Ленс Строл (Вилијамс), кои инаку стартуваа од третото, односно второто место. Фелипе Маса беше осми за Вилијамс пред Серхио Перез во Форс Индија, додека Макс Ферстапен по судирот со Фелипе Маса на стартот на трката, на крајот го освои последниот поен. Двајцата возачи на Мекларен-Хонда не стигнаа до целта.

ИТАЛИЈАНСКО ГП
1.Луис Хамилтон (Мерцедес)
2.Валтери Ботас (Мерцедес)
3.Себастијан Фетел (Ферари)
4.Даниел Рикијардо (Ред Бул)
5.Кими Раиконен (Ферари)
6.Естебан Окон (Форс Индија)
7.Ленс Строл (Вилијамс)
8.Фелипе Маса (Вилијамс)
9.Серхио Перез (Форс Индија)
10.Макс Ферстапен (Ред Бул)
11.Кевин Магнусен (Хас)
12.Данил Квјат (Торо Росо)
13.Нико Хулкенберг (Рено)
14.Карлос Саинц Јуниор (Торо Росо)
15.Роман Грожан (Хас)
16.Паскал Верлајн (Заубер)
НЕ ЗАВРШИЈА
17.Фернандо Алонсо (Мекларен)
18.Маркус Ериксон (Заубер)
19.Штофел Фандорне (Мекларен)
20.Џолион Палмер (Рено)

ГЕНЕРАЛЕН ПЛАСМАН
ВОЗАЧИ
1.Луис Хамилтон (Мерцедес) 238
2.Себастијан Фетел (Ферари) 235
3.Валтери Ботас (Мерцедес) 197
4.Даниел Рикијардо (Ред Бул) 144
5.Кими Раиконен (Ферари) 138
6.Макс Ферстапен (Ред Бул) 68
7.Серхио Перез (Форс Индија) 58
8.Естебан Окон (Форс Индија) 55
9.Карлос Саинц Јуниор (Торо Росо) 36
10.Нико Хулкенберг (Рено) 34
КОНСТРУКТОРИ
1.Мерцедес АМГ 435
2.Скудерија Ферари 373
3.Ред Бул Рејсинг ТАГ Хојер 212
4.Форс Индија Мерцедес 113
5.Вилијамс Мерцедес 55
6.Скудерија Торо Росо Рено 40
7.Хас Ферари 35
8.Рено Ф1 34
9.Мекларен-Хонда 11
10.Заубер Ферари 5Датум: 03.09.2017, 15:44
Статијата е прочитана 708 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
24.04.2018
24.04.2018
24.04.2018
24.04.2018
24.04.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense