| контакт | маркетинг

10.09.2017

Џепкосгеи: 10 км под 30 минути


Кенијката Џојслин Џепкосгеи е првата дама која истрчала 10 километри под 30 минути

23-годишната Џепкосгеи успеа да постави нов светски рекорд во женска конкуренција во маратонско трчање односно да стане првата дама која истрчала 10 километри под 30 минути. Таа ја заврши патеката на трката „Гран при“ во Прага за 29:43 минути и со тоа го подобри сопствениот рекорд од 30:04 минути поставен исто така во Прага на 1 април.
Исто така таа ги помина првите пет километри од патеката за време од 14:33 минути што е исто така најдобро време во светот во женска конкуренција. Прага во последно време е место на поставување на светски рекорди, затоа што годинава четирипати беше уриван, а трипати од Џепкосгеи.Датум: 10.09.2017, 12:30
Статијата е прочитана 447 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
26.09.2017
26.09.2017
26.09.2017
26.09.2017
26.09.2017
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense